Wolnosc - jej wlasciwa interpretacja

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez Grażyna Połóg 03 maja 2006, 16:33
Wolnośc dla mnie to możliwość podejmowania decyzj samodzielnie i ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Złości mnie strasznie gdy ktoś próbuje ograniczyć moją wolność, dzieje się to w różny sposób czasami.

Tak sobie myślę, że słowo wolność kojarzy się tak trochę utopijnie.
Czasem jestem toksyczna!

przez Virginia 03 maja 2006, 17:15
Ola-1982

Ksiazka o ktorej wspomnialam to "Przebudzenie" Anthony de Mello, mi ta ksiazka bardzo pomogla. Zawiera duzo tresci.
Czytaj ja powoli.
Kochjacy znalazl ja on-line ale ja zgubilam link

Kochajacy czy moglbys byc tak mily i wkleic tu tego linka?? :D :D

Ksiazki ktorych warto szukac to takze Karen Horney, wybitna specjalista ludzkiej psychiki.
Cudowna kobieta to taka, ktora nie wymaga cudow

przez kochajacy 03 maja 2006, 17:21
Virginia napisał(a):Kochajacy czy moglbys byc tak mily i wkleic tu tego linka?? Very Happy Very Happy

oczywiscie ze moglbym
prosze bardzo
oto ksiazka :

http://www.astro.eco.pl/przebudzenie.html

zycze przyjemnej lektury :)
"Człowiek doskonały posługuje się swym umysłem jak zwierciadłem. Zwierciadło niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca; przyjmuje, lecz nie zatrzymuje." / Czuang Tsy /

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez OLA-1982 04 maja 2006, 11:11
dzięki bardzo za książkę, całuski!! Melisko, masz racje w pewnym sensie... chodzi o zrażenie się do ludzi-to wiem na 100%. W kwestii braku akceptacji w sobie, nie wiem... wiem,ze kiedys walczylam z kompleksami, walka wygrana, zaakceptowalam siebie, pokochalam siebie, swoje cialo, umysł... Ale moze gdzies podswiadomie... moze gdzies jeszcze to tam. Czy mialabys czas porozmawiac na PW?? czy za bardzo zadręczyłabym Cie?? chce Ci przyblizyc moją sytuacje, po to by pogłówkować troszke nad tym... w dwójkę zawsze razniej :) a apropo przzprogramowania to wiem i na szczescie jest takie cos, zauwazylam w swoim postepowaniu bledy, ale przeprogramowanie bedzie naprawde wielka sztuka dla mnie, bo niektore bledy znam, ale nie zdaje sobie sprawy jak latwo mozna naprawic. Nie umiem wtłuc tego, do mojej głowy. Mam nadzieje, że i z wasza pomoca mi sie uda. Ale praca nad soba jest naprawde czasem męcząca.

AGA, najwazniejsze, ze wiesz,ze musisz cos zrobic ze swoim zyciem, musisz go zmienic i zmieniaj go!! powodzenia!!
Ty panujesz nad czynami jeśli się w nie nie wciągasz

przez OLA-1982 04 maja 2006, 17:56
odezwe sie do Ciebie w chwili wolnego na pw. A kochajacy wiem,ze ma racje, Virginia tez. Wolność, oprogramowanie, ... wszystko to takie ciezkie. Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco :mrgreen:

przez kochajacy 29 maja 2006, 12:05
OLA-1982 napisał(a):odezwe sie do Ciebie w chwili wolnego na pw. A kochajacy wiem,ze ma racje, Virginia tez. Wolność, oprogramowanie, ... wszystko to takie ciezkie. Pozdrawiam wszystkich bardzo gorąco :mrgreen:

rowniez bardzo goraco pozdrawiam i zycze powodzenia ;)
"Człowiek doskonały posługuje się swym umysłem jak zwierciadłem. Zwierciadło niczego nie chwyta, niczego nie odrzuca; przyjmuje, lecz nie zatrzymuje." / Czuang Tsy /

przez lercm 29 maja 2006, 12:32
Wiele na temat wolności można znaleźć też w świetnej książce Anthony'ego De Mello - "Przebudzenie" - z resztą nie tylko w niej, ale ta zrobiła na mnie największe wrażenie. To chyba najważniejsza w moim życiu książka.
http://www.astro.eco.pl/przebudzenie.html - zapraszam do lektury :)

Gorąco polecam oczywiście :)

przez kochajacy 29 maja 2006, 12:58
lercm chyba sie odrobinke spozniles :)

http://www.nerwica.com/forum/koniecznie ... t1533.html

ta ksiazka juz dawno jest polecona :!: goraco polecona :!: :)
ciekaw jestem czy ktos sie skusil i ja przeczytal :?:
moze teraz sie to zmieni z twoja pomoca ;)
mam duza nadzieje ze tak sie stanie
pzdr

przez lercm 29 maja 2006, 14:02
kochajacy, rzeczywiście - nie zauważyłem :)

Ale myślę, że wartość tej pozycji jest tak duża, że nie zaszkodzi jeśli będzie polecona kilka razy - może akurat ktoś będzie chciał sobie pomóc i skorzysta.

Swoją drogą czytałeś też inne pozycje De Mella? Modlitwy Żaby, Śpiew Ptaka? Medytujesz może?

Jednocześnie nasunęła mi się taka refleksja, chyba trochę smutna. Oczywiście nie dotyczy wszystkich.
Tkwimy w naszej nerwicy, użalamy się, cierpimy ale nie robimy nic albo bardzo niewiele aby sobie pomóc jeśli wziąć pod uwage jakie mamy możliwości. Może rzeczywiście wcale nie chcemy być zdrowymi, nie chcemy zmienić samych siebie, swoich złych nawyków, poglądów, przyzwyczajeń - chcemy tylko i wyłącznie ulgi w cierpieniach. Chcemy żeby ona na nas spadła - by to co wykształcamy w sobie przez lata czy nawet dziesiątki lat nagle zniknęło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Trzeba zacząć działać, i to działać w tej chwili. Praca nad sobą może odbywać się tylko TU I TERAZ, nie za tydzień, nie od jutra, nie następnym razem ale W TEJ CHWILI. Tylko dostrzegając nasze AKTUALNE reakcje mamy możliwość ich zmieniania. A sposobów by sobie pomóc jest naprawde mnóstwo - musimy tylko chcieć z nich skorzystać. Tylko i wyłącznie my jesteśmy przyczyną naszych dolegliwości i tylko i wyłącznie my jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić. Ciągnące się stany nerwicowe wynikają chyba tylko i wyłącznie z naszego lenistwa - zwłaszcza teraz gdy dzięki internetowi dostęp do wiedzy jest praktycznie nieograniczony.
No ale to tylko takie moje własne snucie domysłów :)
Pozdrawiam.

przez kochajacy 29 maja 2006, 14:17
lercm napisał(a):Ale myślę, że wartość tej pozycji jest tak duża, że nie zaszkodzi jeśli będzie polecona kilka razy - może akurat ktoś będzie chciał sobie pomóc i skorzysta.

zdecydowanie tak :!: zgadzam sie w 100%

lercm napisał(a):Swoją drogą czytałeś też inne pozycje De Mella? Modlitwy Żaby, Śpiew Ptaka?

nie czytalem innych pozycji tego genialnego autora ,choc nie ukrywam ze bardzo chetnie bym je "zjadl" :D

a co do medytacji to owszem
czesto zaglebiam sie w stan ,w ktorym umysl nie posiada w sobie mysli ,jest calkowicie czysty,w stan w ktorym mysli sa tak jakby poziom nizej
przychodza spontanicznie wtedy kiedy maja przyjsc i sa niezwykle trafne i czyste ,ten stan to calkowita obserwacja ,czysta egzystencja,czysta rzeczywistosc ,czysta trzezwosc
:)

przez OLA-1982 30 maja 2006, 14:16
ja sie skusilam :P ale jeszcze nie dobrnelam do konca, jestem moze w polowie, gdyz sesja sie wkradla do mojego zycia i jestem zmuszona czytac inne paradoksy jak paragrafy i artykuly, ale nie polecam tego :D buziaki dla wszystkich...kochajacy i virginio, chetnie bym jeszcze poczytala czasem madre mysli dotyczace wolnosci. Jak stac sie wolnym kiedy czlowiek jest zawsze w sobie schowany, boi sie odezwac... takie posty fajowo sie czyta. Pozdrawiam wszystkich...
ja spadam na egzamin. Powodzenia i w tym mi zyczcie!! ;) ach... chociaz nie trzeba, przeciez jestem tak zdolna i madra... ;) pa

przez snaefridur 30 maja 2006, 16:42
OLA-1982 napisał(a):jestem zmuszona czytac inne paradoksy jak paragrafy i artykuly,

Czyżbyśmy studiowały to samo ?;>
Powodzenia na egzaminie :lol: .
snaefridur

przez OLA-1982 02 cze 2006, 09:19
snaefridur... co to za dziwna ksywa!! :) administracja... co wiąże się z prawem... no ale trudno.
Ja również życzę powodzenia, mam nadzieje,że nerwica nie utrudni mi dodatkowo sesji

przez kochajacy 13 cze 2006, 19:55
OLA-1982 napisał(a):..kochajacy i virginio, chetnie bym jeszcze poczytala czasem madre mysli dotyczace wolnosci. Jak stac sie wolnym kiedy czlowiek jest zawsze w sobie schowany, boi sie odezwac... takie posty fajowo sie czyta. Pozdrawiam wszystkich...

"cykl" bedzie kontynuowany jesli oczywiscie administracja pozwoli i topic nie zostanie zamkniety pod pretekstem przerwania sporu :P
pzdr

Sortuj wg