Świadomy sen, Lucid Dream, LD

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Świadomy sen, Lucid Dream, LD

przez shadow_no 01 maja 2009, 22:13
Świadomy sen (ang. Lucid Dream, w skrócie LD) - sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Dlatego klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz świadomy wpływ na treść snu mogą być kontrolowane (aczkolwiek na różne sposoby - zależy to od poziomu zaawansowania osoby śniącej). Inne nazwy na świadomy sen to: sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.[1]

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni albo też dla rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie.

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez żadnych wstępnych warunków, jest jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Szacuje się, że 20% populacji doświadczyło przynajmniej raz w życiu snu świadomego. Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładących nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, iż otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który przeważnie prowadzi do ocknienia się lub tzw. fałszywego przebudzenia.

Niektóre substancje, także występujące naturalnie w rozmaitych ziołach, mogą ułatwiać osiągnięcie LD. Z kolei inne wręcz przeciwnie - leki typu SSRI, choć często wywołują nienormalne sny, według niektórych zaznajomionych z tematem utrudniały osiągnięcie świadomego snu
@ http://pl.wikipedia.org/wiki/Świadomy_sen

Ma ktoś z Was jakieś opinie na ten temat? Jestem ciekawy Waszych wypowiedzi.
Zapraszam do sklepu z odzieżą damską i torebkami.
Założyciel / Administrator

Re: Świadomy sen, Lucid Dream, LD

przez LucidMan 01 maja 2009, 22:41
Lucid life

przez Nez 02 maja 2009, 01:12
Nie wiem w jaki sposób mogło to mi pomóc w zwalczaniu choroby lecz uważam to za ciekawą rzecz...jednak w zupełny sposób oderwaną od naszej choroby;) Może w jakiś sposób przyczynia się do zyskania większej kontroli nad własnym umysłem ale ćwiczyłem LD, Oobe a także inne rzeczy przed chorobą w jej trakcie a także po wyjściu. Jednak reakcje "specjalistów" od umysłu do tego typu rzeczy było zawsze sceptyczne. Ich zdaniem filozofia która podążałem przez jakiś czas (ośmioraka ścieżka buddyzmu) była zbyt obca dla naszej kultury ale mając ich gdzieś nadal sądzę że projekcje mojego umysłu czy tego co dzieje się w związku z nim wypływają od mojej świadomości którą kształtuje w taki czy inny sposób więc kiedy próbowali się wtrącać mówiłem to co chcieli usłyszeć a robiłem swoje ;) Taka już moja niepokorna natura...

Moje zdanie na temat Ld? bardzo pozytywna rzecz podczas której można przeżyć wiele niezapomnianych chwil, jeden ze sposobów samodoskonalenia się (choć inni mogą to nazwać nic nie wartym), poznania siebie a także inspiracji do wyszukiwania nowych celów, tworzenia, kształtowania siebie.
Nez

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez shadow_no 02 maja 2009, 18:57
Nez, nie chodzi mi o to, aby traktować LD jako pomoc w wyjściu z nerwicy tylko jako zupełnie inne doświadczenie nie związane z chorobami.
Dlatego założyłem nowy temat.

przez LucidMan 02 maja 2009, 21:59
Jeśli chodzi o LD w ogóle nie wiążąc tego z żadnymi dolegliwościami, to po prostu czysta przyjemność. Miałem już sporo LD-ków i każdy pamiętam bardzo dokładnie! Dlaczego?
Otóż po uświadomieniu się w śnie, otoczenie wyostrza się i staję się niesamowicie piękne. Pamiętam jeden sen, w którym przyglądałem się zwykłemu drzewu (!), bo wyglądało po prostu niesamowicie - jak namalowane.
Żaden sen nie dorówna świadomemu śnieniu. Dlatego tak zapadają w pamięć.

Przywoływanie, zmienianie, latanie - wszystko jest możliwe ;)

Co najlepsze, po takim śnie wstaje rano wypoczęty i z świetnym samopoczuciem.
Lucid life

przez shadow_no 02 maja 2009, 22:10
LucidMan, jaką technike stosujesz?
Ja niemogę zrobić testu rzeczywistości. Pamiętam sny, ale nie mogę we śnie stwierdzić, że to sen...

przez Amy Lee 02 maja 2009, 22:11
LucidMan napisał(a):Co najlepsze, po takim śnie wstaje rano wypoczęty i z świetnym samopoczuciem.

To by mi się akurat bardzo przydało.

Dzisiaj zaczynam trening :twisted:
Amy Lee

przez LucidMan 02 maja 2009, 22:56
Tradycyjne DILD - uświadamiam się samoistnie. Przeważnie gdy sen nabiera "rozmachu", gdy śni mi się koszmar, albo sen staje się bardzo wyraźny i ciągły lub śni mi się znak senny, jakim jest moja okolica domu rodzinnego ;) . Moim testem jest próba latania.
Przed zaśnięciem mówię sobie, że dziś uświadomię się we śnie ;)

Sny zdarzają spontanicznie. Uświadamiam się pod koniec snu (fazy REM), co niestety wpływa na długość trwania takiego snu (jest krótki).

Polecam forum:
http://www.dreamviews.com/community/index.php - chyba największe forum o LD w necie ;)
Lucid life

przez isj 03 maja 2009, 01:45
LucidMan napisał(a):Co najlepsze, po takim śnie wstaje rano wypoczęty i z świetnym samopoczuciem.
A poranna erekcja, imć Lucidzie? :oops:
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

przez Amy Lee 03 maja 2009, 17:42
Dzisiaj udało mi się zapamiętać dużo szczegółów ze snu, ale nie wiedziałam, że śnię.

Próbuję dalej 8)
Amy Lee

przez LucidMan 03 maja 2009, 18:30
isj napisał(a):
A poranna erekcja, imć Lucidzie? :oops:
Skoro wypoczęcie i świetne samopoczucie kojarzą Ci się z postawionym z rana "namiotem" to hmmm :D

Nie wiem, czy mam Ci podać wskazówki co z takim fantem możesz zrobić? :D

Amy Lee napisał(a):Dzisiaj udało mi się zapamiętać dużo szczegółów ze snu, ale nie wiedziałam, że śnię.

Próbuję dalej 8)
Szczegółowe zapisywanie snów, to podstawa ;)
Lucid life

przez Amy Lee 03 maja 2009, 18:37
Zapiski idą dobrze, ale te testy rzeczywistości wydają mi się skomplikowane...
Amy Lee

przez isj 03 maja 2009, 20:36
LucidMan napisał(a):Skoro wypoczęcie i świetne samopoczucie kojarzą Ci się z postawionym z rana "namiotem" to hmm :D
Muszę przyznać, że to zwieńczenie zdania w postaci "hmm" wprowadziło mnie w małą konsternację ;)

Ja nie do końca kpiłem. Poranna erekcja jest jak najbardziej zdrowym odruchem u mężyczyzny, znamionuje siłę witalną, dobre zdrowie, brak turbulencji w sferze intymnej. I fajne samopoczucie gotowe :)

Nie wiem, czy mam Ci podać wskazówki co z takim fantem możesz zrobić? :D
Nie skorzystam, choć jeżeli sam wielokrotnie byłes skonfrontowany z taką sytuacją, co wynika ze sformułowania Twojej wypowiedzi, wierzę, iż nie rzucasz słów na wiatr i garść wskazówek w razie awarii czeka na potrzebującego ;)
Samouczek neurologiczno-lekowy, ostatnia aktualizacja: 12.07.2009. Temat: SSRI-wstęp. Serdecznie zapraszam do lektury. Następna prezentacja: sertralina.

Yoyo, bring the condoms, I'm in room 203 50 Cent
isj

przez zimno 05 maja 2009, 20:25
witam
ja mam sny codziennie, kiedy tylko zasne.
koszmary krzyki płacz
towarzyszy mi to intensywnie od roku moze wiecej,
pamietam moje sny, przezywam wszystko chlernie intensywnie jakbym zamiast spac i odpoczywac to zyla dalej a nocy by nie bylo

Sortuj wg