Filmy psychologiczne

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

Re: Filmy psychologiczne

przez pajak 05 gru 2008, 00:45
"w księżycową jasną noc" , "ptasiek", " Klass" ,
Obrazek

przez jaaa 05 gru 2008, 14:37
Życie jak dom
buntownik z wyboru
przerwana lekcja muzyki- chociaz osobiscie nie porwal mnie ten film;)

przez Fryderyk 05 gru 2008, 16:35
Raczej nie motywujący a dołujący i to mocno - jak ktoś się wczuje... A trzeba przyznać, że film - choć bez hollywoodzkiego rozmachu - jest dość realistyczny.

Chodzi o "Das Experiment" - podobno oparty na faktach, takie eksperymenty kiedyś przeprowadzono i rzeczywiście kończyły się kiepsko (choć może niekoniecznie aż tak kiepsko jak w filmie...)

Jeśli ktoś lubi dramaty sądowe, to ciekawą wariacją na ten temat jest "Adwokat diabła" z Alem Pacino i tym kolesiem, który grał Neo w Matriksie... Co tam jest z psychologii? Wewnętrzna walka bohatera, który musi wybrać między wyścigiem szczurów a rodzinnym szczęściem.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Hans 05 gru 2008, 16:45
Fryderyk napisał(a):Chodzi o "Das Experiment" - podobno oparty na faktach, takie eksperymenty kiedyś przeprowadzono i rzeczywiście kończyły się kiepsko (choć może niekoniecznie aż tak kiepsko jak w filmie...)

Philip Zimbardo zrobił taki eksperyment, stosunkowo niedawno był z nim wywiad w "Polityce" o tym zdarzeniu. O ile pamiętam, to w wywiadzie mówił, że na prośbę kobiety, która potem została jego żoną, przerwał eksperyment. Wszystko wymknęło się im spod kontroli, czyli można stwierdzić, że w określonej sytuacji ludzie się tak po prostu zachowują i tortury, ludobójstwo nie jest tylko domeną nazistowskich/sowieckich oprawców, czy im podobnych.

Pozdrawiam.
Feed your head
Feed your head

przez jaaa 05 gru 2008, 17:57
hmm to ten film?? musze obejrzec uwiebiam wywiady z Zimbardo
ten z wysokich obcasow cztytalam jednym tchem" cos na temat zła' to bylo i o tym eksperymentach

adwokat diabla to jeden z najglpyszch filmow jaki widizlam skolei;) nie moja bajka te fanatystyczne elementy i takie jakies diabelskie

przez Fryderyk 05 gru 2008, 18:38
Co do "Adwokata diabła": Film dysponuje określonymi środkami wyrazu, należy do nich też fantastyka, ale można ją różnie odczytywać... nie wszystko trzeba brać dosłownie. Być może tak naprawdę diabeł siedzi w głowie głównego bohatera. Zakończenie wydaje się naiwne, choć słowa diabła, który (na pozór) przegrał brzmią przewrotnie i proroczo: "Pycha to mój ulubiony grzech"...

Uważam też, że nawet zatwardziały materialista i realista nie powinien odrzucać diabelskiej symboliki jako 'bajeczki', bo chodziło tu chyba bardziej o archetyp diabła i piekła - kod kulturowy, który jest integralną częścią każdego człowieka wychowanego w naszej cywilizacji.

Reasumując film zrobił na mnie umiarkowanie pozytywne wrażenie, zwłaszcza w zalewie ogólnej szmiry, dlatego o nim wspomniałem.

przez Dziewczyna_18 05 gru 2008, 20:52
"33 sceny z życia" moja koleżanka ostatnio była na tym i była dość poruszona, z tego co opowiadała film faktycznie dość wstrząsający i dobry, ma dostać sporo nagród....

Co chcesz od Pottera, analizowanie portretu psychologicznego niezwykle skomplikowanego bohatera glównego to nie lada zadanie! :P :P :P
"Ze mną można tylko pójść na wrzosowisko i zapomnieć wszystko [...] Ze mną można tylko w oddali znikać cicho"

Jako że mimo upływu czasu mój login się nie zmienia, a ja się starzeję;)to dodam że jestem z rocznika89:P (Wiek jest czasem istotny:P)

przez Fryderyk 05 gru 2008, 22:10
Cóż, analiza psychologiczna Pottera to ciężka sprawa, trzeba by najpierw zmusić się do obejrzenia go, a to może rzeczywiście być ponad siły...

Przy okazji wspomnę o jeszcze 2 wspaniałych filmach wojennych z obszernym wątkiem psychologicznym:
"Czas apokalipsy" - to jest ścisła czołówka moich ulubionych filmów, fascynująca podróż w górę rzeki i w głąb ludzkiego szaleństwa (osobiście preferuję pierwszą edycję, wersja reżyserska raczej dla koneserów)
"Łowca jeleni" - film zaczyna się od polskiego wesela w USA, w którym uczestniczy grupa przyjaciół, potem ma być wojenna przygoda, która u niektórych powoduje wręcz rozpad psychiki - niezwykle mocne sceny o większej sile niż krwawe jatki w innych filmach

przez Hans 05 gru 2008, 22:16
"Czas Apokalipsy" w wersji reżyserskiej, dla mnie jeden z najlepszych filmów, a Walter'a Kurtz'a mogę jedynie przyrównać do Hannibal'a Lecter'a, niesamowity bohater.

Pozdrawiam.
Feed your head
Feed your head

przez asuana 07 gru 2008, 21:36
psycho-logic napisał(a):Witanko ;)

Poszukuję filmów psychologicznych z głębszym przekazem o sensie życia bądź też jakieś motywujące, tylko nie wymieniajcie mi tu jakiegoś max payne'a albo harrego pottera

Nie wiem, czy ten film zaspokoi potrzebę głębszego sensu, ale wielu z nas na pewno dotyczy "Prozac Nation" ("Pokolenie P").
http://pokolenie.p.filmweb.pl/

przez erich_zann 07 gru 2008, 23:14
Dwa dołujące filmy od Fostera: "Czekając na wyrok" (problemy w relacjach pomiędzy ojcem a synem, potrzeba miłości większa od uprzedzeń rasowych, poczucie straty) oraz "Zostań" (o meandrach ludzkiego umysłu - najogólniej ujmując, raz jeszcze poczucie straty oraz niesamowita gra aktorska Goslinga i wspaniała muzyka Asche & Spencera).

"Moje jagodowe noce" Wong Kar Waia - o potężnej sile wspomnień, z przejmującymi historiami zwykłych ludzi. Jeśli komuś przypadnie go gustu, to są jeszcze: "Upadłe anioły", "Spragnieni miłości" i "2046".
"All those moments will be lost in time like tears in the rain."

Sortuj wg