łaskotki co to tak naprawde jest?

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

łaskotki co to tak naprawde jest?

przez killa_amok 16 cze 2008, 19:30
powtarzam pytanie z tematu "łaskotki co to tak naprawde jest?" , ostatnimi czasy zauważyłem że mam je na cały ciele, i mam z tym mały problem, u lekarza, czy masaż, itp , w czym tkwi problem ? czy na to ma wpływ psychika? jak je wyeliminować ?

pozdrawiam

Re: łaskotki co to tak naprawde jest?

przez Pstryk 17 cze 2008, 19:25
Nie wiem, co to i jak to ale wiem, że kiedyś, parę lat temu nie można było mnie dotknąć bo kwiczałam - nagle one zniknęły, ot tak, nie ma - można łechotać, dziubać - nie rusza :D Stało się to w momencie, gdy się bardzo wkurw... faktem, że nie można mnie dotknąć, żebym nie chichotała. Ciekawy zbieg okoliczności ;)
Pstryk

Re: łaskotki co to tak naprawde jest?

przez scrat 14 lip 2008, 01:56
Jest kilka teorii, do mnie najbardziej przemawia ta (za angielską wikipedią):

A third, hybrid hypothesis, has suggested that tickling encourages the development of combat skills.[7] Most tickling is done by parents, siblings and friends and is often a type of rough-and-tumble play, during which time children often develop valuable defensive and combat moves. Although people generally make movements to get away from, and report disliking, being tickled, laughter encourages the tickler to continue. If the facial expressions induced by tickle were less pleasant the tickler would be less likely to continue, thus diminishing the frequency of these valuable combat lessons.

To understand how much of the tickle response is dependent on the interpersonal relationship of the parties involved, Christenfeld and Harris presented subjects with a "mechanical tickle machine". They found that the subjects laughed just as much when they believed they were being tickled by a machine as when they thought they were being tickled by a person.[19] Harris goes on to suggest that the tickle response is reflex, similar to the startle reflex, that is contingent upon the element of surprise.[7]
Przyjaciel forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg