Zaniżona samoocena

Psychologia ogólnie. Ciekawe książki, wymiana doświadczeń, ciekawe tematy.

przez zimbabwe 20 lut 2008, 18:39
anand22 po części masz rację. Ludzie - w większości - lecą na urodę i na kasę. I masz rację, życie nie jest bajką. Ale nie zgodzę się z Tobą, że wszyscy ludzie są tacy. Ja kiedyś uważałam się za totalne zero, to i innym było mną łatwo pomiatać. Uważam, że tak naprawdę najważniejsze to zaakceptować siebie takim, jakim się jest i patrzeć na świat realistycznie a nie pesymistycznie. Bo sorry, ale pesymizm to nie to samo co realizm. Może i nie mam zbyt wielu znajomych - nie jestem biedna, ale też nie stać mnie na drogie restauracje i ciuchy -, jestem chora przewlekle, mam wiele ułomności i słabości - ale mam za to wspaniałych ludzi wokół siebie, którzy cenią mnie nie za to, jaką by chcieli żebym była, tylko za to, jaka jestem - za moją szczerość, za moje poczucie humoru, za to, że potrafię (przynajmniej ich zdaniem) pocieszyć i dać dobre słowo. Teraz kiedy staram się odbudować moje niskie poczucie wartości, nie jest tak łatwo mną pomiatać. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie mamy nastawienie do siebie i do innych, a nie od tego co mamy na sobie.
"Tatusiu, jaki jest sens życia?"
"Zaraz będą <<Fakty>> to się dowiesz!" :-D

przez inny niż wszyscy 13 mar 2008, 09:00
anand22 ale z ciebie lol próbujesz wmówić innym jak myślą czyli porostu starasz się nimi manipulować żeby móc spojrzeć z czystym sumieniem w lustro i powiedzieć do swojego odbicia gdy będzie krytycznie na ciebie patrzeć:"no co przecież wszyscy mają takie same poglądy na tych słabszych" ale widzisz to tylko ty masz problem i nie wrzucaj na innych forumowiczów żeby poczuć się lepiej bo nie chcesz żebym ja zaczął to samo robić z tobą
napisałeś do luthien "Nie chce mi się już z Tobą dyskutować, bo nie przepadam za zakłamanymi kobietami, które nie potrafią się przyznać, że kręcą ją dobrze ustawieni, przystojni, prawdziwi mężczyźni."takie stwierdzenie może się tłumaczyć dziecko a nie dorosła(prawie) osoba łatwo ci idzie krytyka innych, spróbuj skrytykować siebie ale tego terazńiejszego a nie tego brzydkiego zakompleksionego z przed kilku lat...
Zawsze wierzyłem w głupców. Moi przyjaciele nazywają to wiarą w samego siebie.

przez Pstryk 13 mar 2008, 12:54
inny niż wszyscy, nie trzeba się gorączkować tym typkiem - jego już nie ma ;) Groza skwitowała go najtrafniej. Nic dodać nic ująć.

Co do samooceny niestety największy wpływ na wizerunek własnej osoby w swoim mniemaniu na otoczenie, w którym się człowiek wychowywał. Nie tylko poprzez stosunku rodziców czy najbliższego otoczenia dziecka, ale również - a raczej przede wszystkim - zależy od samooceny tych osób. Każdy swój rozum ma, jednak gdy przebywa się w środowisku, w którym nikt nikogo nie szanuje, w którym toczy się nieustanna walka pomiędzy członkami rodziny, w którym traktuje sie bliskich jak rzecz nabyta, takie tendencje nabierają dzieci.
Pstryk

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Sojek 17 mar 2008, 20:26
U mnie samoocenę podwyższa moja dziewczyna która poznałem w Anglii gdzie przebywam od 2 lat. Zapoznałem ja na serwisie randkowym dla przebywajacych na wyspach (jak widzisz luthien rowniez tam mozna znalezc wartosciowe osoby :) ). Bylem strasznie zamknety w sobie, i tak jak luthien napisala, wydawało mi sie że ktoś na mnie patrzy i się śmieje. Wciąż nachodza mnie takie stany ale juz jest lepiej bo zaraz moja dziewczyna sprawdza mnie na ziemie.

przez Pstryk 18 mar 2008, 20:53
Cała sztuka w tym, aby samemu dawać sobie taką pewność siebie... a nie uzależniać własnej wartości od innych ;)
Pstryk

przez zimbabwe 18 mar 2008, 20:54
I to jest właśnie najtrudniejsze.
"Tatusiu, jaki jest sens życia?"
"Zaraz będą <<Fakty>> to się dowiesz!" :-D

przez CITRIA 20 mar 2008, 17:29
Zjawiam się tu po raz kolejny nieco pozno...ale lepiej pozno niz pozniej :)
Myślę że "naszą" niską samoocenę bardzo ladnie ubral w slowa janek80 w jednym ze swoich postow : "nie wazne , co osiagniesz , to pewnie byl fart"...

Szczególne podziękowania dla luthien, mam bardzo podobnie i z ulga czytam że nie ja jedna ( i znowu porównywanie sie do innych - zaklęty krąg...)

Boję sie krytyki, boję się oceny ze strony innych ludzi, często gdy mnie pytają o uzasadnienie swoich decyzji zaczynam kłamać i dopiero jak zacznę uswiadamiam sobie że robie to bo nie chce się przyznac do tego co mysle, czuje, robie...

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 4:38 pm ]
Dodam jeszcze że moi znajomi nie uważają mnie za osobe zakompleksioną... nieźle się kamufluję... ;)
pękam tylko czasami i tylko przed niektórymi ludźmi...przed moja mama i przed przyjaciolka.. od przyjaciolki gdy pierwszy raz sie przyznalam usłyszalam : na zewnatrz jestes pelna zycia i energii, nie sadzilam ze taka jestes wewnatrz...
Życie jest piękne i wierzę, że wszystko jest po coś.
Bylebym się nie poddała.

przez Julek 24 mar 2008, 01:37
Ja również jestem osobą cierpiącą przezx niską samoocenę. Czesto mam tak, że gdy jakaś mijająca mnie osoba spojrzy na mnie i po czym zacznie rozmawiać z towarzyszem/ką wydaje mi się, że smieją się właśnie ze mnie.
Ten stan ma również odbicie w pracy. Wciąż wydaje mi sie, że pracodawca mnie obserwuje i w myslach krytykuje, patrząć w okol widze samych lepszych od siebie ludzi, co dodatkowo wzbudza stres blokuje myślenie i cały mój porządek w tym momencie sypie sie w drobne kawałki. Teraz gdy od rozpoczęcia pracy minal rok, nie potrafie zwlec sie z łóżka i wciąż gnębi mnie stres, jestem ciągle pod jego paraliżującym wpływem. Mimo tego, iż wiem, że potrafie sobie poradzić z wieloma rzeczami stres mi na to nie pozwala, wiąże mój umysł w ciasne sznury. Odbija sie to coraz bardziej na moim życiu osobistym i uczuciowym ( nie potrafiłbym za Chiny wyznać uczuc ). kotłuję się we mnie jakiś rosnący mętlik myśli i pomieszanych emocji. I nawet gdy wszystko jest dobrze, byle jaka sugestia na mój temat bądź niewininy żart kogos ze znajomych potrafi wywrócić mój "pion".

Sortuj wg