Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

przez Carla 26 maja 2007, 19:08
Przecież na nią choruje ponad 2 miliony mieszkańców naszego kraju, wspomnę jeszcze o liczbie, która jest wielką niewiadomą, chodzi mi o tzw. depresję maskowaną. Sama przez wiele lat byłam leczona na różne schorzenia, dopiero, gdy zaczęłam mieć poważne problemy z pamięcią, dowiedziałam się, że choruję na depresję...
Czytam, że psychiatrzy i psychologowie zabiegają o uznanie depresji za chorobę społeczną, bo coraz wiecej ludzi choruje.
Kiedyś za chorobę społeczną uznawano alkoholizm, nie wiem czy tak jest obecnie.

przez laven 26 maja 2007, 19:14
A jakież to ma znaczenie. W żaden sposób nie pomoże choremu stwierdzenie, że cierpi na chorobę społeczną. Mnie czasem to dodatkowo załamuje. Ludzie jako ogół kojarzą mi się z głupotą i bezbarwnością. Nie chcę też taką być.

przez MaRiAnEk 26 maja 2007, 19:19
...
Ostatnio edytowano 20 sie 2007, 22:27 przez MaRiAnEk, łącznie edytowano 1 raz
konto zablokowane

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Pstryk 26 maja 2007, 22:20
Cóż, dla mnie też nie ma to szczególnego znaczenia. W przypadku alkoholizmy - uznanie tego uzależnienia za chorobę społeczną spowodowało wiele zmian. Świadomość społeczeństwa bardzo się rozwinęła. Tworzone są specjalne ośrodki leczące to zaburzenie u samych uzależnionych jak i w ich otoczeniu. Dla dzieci pochodzących z rodzin dotkniętych alkoholizmem organizowane są specjalne zajęcia itp. Profilaktyka przynosi już widoczne efekty.
Jeśli takie efekty przyniosłoby uznanie depresji i nerwicy za choroby cywilizacyjne, to miałoby to znaczenie dla nas dopiero, gdy przyniosłoby to odczuwalne dla nas efekty.
Pstryk

Re: Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?

przez verdemia 01 sie 2009, 23:00
ostani post byl z 2007 roku takze odsiwezam temat...chyba juz jest uwazana. Plusy coraz wieksze zainteresowanie, refundowane leki jako choroba przewlekla, nikt juz tak nie pietnuje chorych, wieksza swaidomosc. Minusy: moda, zle sie poczujesz jednego dnia - depresja, zle spalas - depresja. Lekarze coraz bardziej oblegani.
verdemia

Sortuj wg