Depresja egzystencjalna - jak sobie z nia radzic?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Paweł1979 04 wrz 2016, 15:25
Ja coraz bardziej uswiadamiam sobie, ze przy obecnym systemie spoleczno-ekonomicznym, polegajacym na gospodarce wolnorynkowej, a de facto na rzadzeniu ludzmi poprzez zaspokajanie ich najnizszych i najbardziej nieuswiadomionych popedow (np. konsumpcja, zysk, kwestie czysto materialne), nie widze wyjscia z owej egzystencjalnej pustki. Na wszystko musi byc odbior, wszystko musi byc ze soba polaczone, jednostka musi czuc sie czescia czegos wiekszego, inaczej nie ma szans na wyrazanie siebie i nalezyty odbior ze strony innych.

przez neon 04 wrz 2016, 15:53
atic napisał(a):Paweł1979, złapałem pewien trop, ale napisze za kilka dni aby nie zapeszać.

hahah złapał trop haha
nadmiar optymizmu obwieszcza zbliżającą sie rozpacz

przez WolfMan 04 wrz 2016, 15:59
atic, Czekamy :mrgreen:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 09:26
neon napisał(a):
atic napisał(a):Paweł1979, złapałem pewien trop, ale napisze za kilka dni aby nie zapeszać.

hahah złapał trop haha

Przynajmniej cos robi, w przeciwienstwie do Was, starych tetrykow wspomaganych pigulami. Taki program byl kiedys, nazywal sie ,,Loza starych szydercow". Bylo tam dwoch starcow, ktorzy byli tak zniedolezniali, ze jedyne, co im pozostawalo, to drwic z poczynan innych, szczegolnie tych, ktorzy upadli. Nie zaskoczyla wiec mnie Wasz reakcja, bo co moze zaskoczyc kiedy ktos proboje rownac sie z zerem? Zaskoczylbym sie, gdyby ktorys z Was sprobowal podwyzszyc poprzeczke ale mniemam, ze to za trudne zadanie dla Was :).

przez ego 05 wrz 2016, 13:15
Paweł1979 napisał(a):A wyjscie z tego znalezliscie?
Nie wiem czy to można uznać za wyjście, wątpię żebyś to uznał za warte rozważenia, ani też tego nie polecam, ale skoro pytasz to odpowiem ... ja pielęgnuję w sobie obrzydzenie do życia i tego co z nim związane, wtedy nie jest tak żal, że przeciekło mi przez palce.
ego

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 13:54
ego napisał(a):
Paweł1979 napisał(a):A wyjscie z tego znalezliscie?
Nie wiem czy to można uznać za wyjście, wątpię żebyś to uznał za warte rozważenia, ani też tego nie polecam, ale skoro pytasz to odpowiem ... ja pielęgnuję w sobie obrzydzenie do życia i tego co z nim związane, wtedy nie jest tak żal, że przeciekło mi przez palce.

Ja samo zycie kocham, czego nie moge powiedziec o ludziach i wytworach tzw. cywilizcji. W moim mniemianiu czlowiek to najbardziej nieswiadoma i tepa jednostka zyjaca na tej planecie, ktora w przeciagu kilku tysiecy lat swojego istnienia zmienila oblicze tej planety na niewyobrazalna skale.

przez Rabinizm 05 wrz 2016, 15:52
Paweł1979, jeśli chcesz wyjść z depresji, powinieneś zrewidować swoje poglądy na temat świata i ludzkości. Życzę powodzenia.

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 15:55
Rabinizm napisał(a):Paweł1979, jeśli chcesz wyjść z depresji, powinieneś zrewidować swoje poglądy na temat świata i ludzkości. Życzę powodzenia.

Niestety, jest to malo mozliwe. Dlaczego? Bo nie da sie przechodzic przez swiat nie zauwazajac, jaki jest czlowiek. A wiekszosc ludzi spi, myslac ze ignorancja jest recepta na zycie. A ze zyjemy w systemie spolecznym, gdzie nie szanuje sie zadnych wartosci a bogiem uczyniono pieniadz, nie widze mozliwosci zrewidowania pogladow na temat czlowieka.

przez Rabinizm 05 wrz 2016, 16:07
Pamiętaj, że Twoje refleksje są subiektywne i z reguły czarno - białe, mimo iż świat posiada całą gamę szarości. Jeżeli nie zostały dogłębnie przemyślane i poparte wiedzą, są zwyczajną wypadkową różnych projekcji otoczenia, w którym się obracałeś.
Niestety to wymaga wyjścia poza sferę komfortu i otwarcia umysłu.

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 16:14
Rabinizm napisał(a):Pamiętaj, że Twoje refleksje są subiektywne i z reguły czarno - białe, mimo iż świat posiada całą gamę szarości. Jeżeli nie zostały dogłębnie przemyślane i poparte wiedzą, są zwyczajną wypadkową różnych projekcji otoczenia, w którym się obracałeś.
Niestety to wymaga wyjścia poza sferę komfortu i otwarcia umysłu.

Otwarcia na co dokladnie? Na ten caly syf serwowany przez czlowieka? Czy czlowiek w ogole jako gatunek zrobil cos donioslego dla tej planety poza jej zdominowaniem, degradacja srodowiska naturalnego i nadmiernym rozrostem populacji? Pytam calosciowo, bo ze istnieja jednostki o odstepstwa od reguly to wiadomo nie od dzis, podobnie jak wiadomo, ze pewne grupy ludzi zawsze probowaly isc na przekor ogolnie obowiazujacym zasadom ale malo kto ich raczej sluchal i zwracal na ich uwage.

Sfere komfortu tp ja juz dano stracilem, a ze zamknalem sie na czlowieka to wynika z tego, jaki ten czlowiek jest. A ze bylem w paru miejscach na swiecie i mialem mozliwosc zobaczenia z bliska, jak jest gdzies indziej, to mam jako tako pojecie o tym, co sie dzis dzieje. A dzieje sie gownianie i nie zanosi sie na to, aby dzialo sie inaczej poki co.

Moje przemyslenia sa wynikiem okolo dwudziestoletnich doswiadczen oraz nabycia ogromnej ilosci informacji z wielu dziedzin dzialalnosci ludzkiej i choc w dalszym ciagu pozostaja mocno subietkywne (bo jakze mogloby byc inaczej), to jednak calosciowo sa coraz blizsze temu, co mozna od biedy nazwac proba uogolnienia sytuacji panujacej we wspolczesnym swiecie, a przynajmniej w jego zachodniej (lub inaczej wolnorynkowej / kapitalistycznej / demokratycznej) czesci.
Ostatnio edytowano 05 wrz 2016, 16:18 przez Paweł1979, łącznie edytowano 1 raz

przez Rabinizm 05 wrz 2016, 16:17
Nie będę Cię wyręczać w odpowiedzi na pytania, które powinieneś sam sobie zadać. Nadmienię tylko, że mam inny punkt widzenia niż Ty i między innymi dlatego dobrze się czuję. Akceptuję rzeczywistość taką, jaka jest.

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 16:20
Rabinizm napisał(a):Nie będę Cię wyręczać w odpowiedzi na pytania, które powinieneś sam sobie zadać. Nadmienię tylko, że mam inny punkt widzenia niż Ty i między innymi dlatego dobrze się czuję. Akceptuję rzeczywistość taką, jaka jest.

A czy poza akceptacja nie masz swiadomosci, ze dookola Ciebie jest mnostwo syfu i ze najprawdopodobniej sam w nim uczestniczyc, czy chcac tego, czy nie? Bo jesli chcesz powaznie i rzeczowo porozmawiac, to zapraszam ale jesli chcesz tylko wtracic swoje ,,trzy grosze" i zniknac, to juz teraz uwazam nasza wymiane zdan za strate czasu.

przez Rabinizm 05 wrz 2016, 16:31
Miarkuj agresję.
Siedząc w swym zacietrzewieniu, zupełnie nie dociera do Ciebie to, co piszę. Nie chce mi się dalej z Tobą dyskutować.

przez Paweł1979 05 wrz 2016, 16:34
Rabinizm napisał(a):Miarkuj agresję.
Siedząc w swym zacietrzewieniu, zupełnie nie dociera do Ciebie to, co piszę. Nie chce mi się dalej z Tobą dyskutować.

Wiec nie pisz i nie zawracaj gitary. A chyba ci Ego podskoczylo troche, bo juz myslalem, ze szykuje sie rzeczowa rozmowa.

Sortuj wg