O stosunku ludzi do choroby

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez lukasz_92 27 lip 2014, 22:38
a choroba jest tym co znane i "bezpieczne", zwłaszcza jeśli ktoś choruje już długo. to co nieznane budzi strach dlatego na pewno częś osób woli jęczeć i narzekać, zwalając winę na chorobę i pozostać w starym, dobrze znanym schemacie niż zaryzykować i coś zrobić ze sobą.

Właśnie tak sporo zdrowych osób widzi depresję.. jestem w stanie zrozumieć ten punkt widzenia i takie rozumowanie, coś w tym jest - depresja z reguły wiąże się właśnie z biernością, brakiem zmian i możliwym upraszczaniu życia.

Część ludzi nawet jeżeli widzi możliwość zmiany, po prostu się tego boi. Jakiekolwiek resztki energii są na wagę złota.
5w4, INFJ, DDRR, DDD

przez acherontia-styx 27 lip 2014, 22:40
Imipramina, proszę Cię, uparłaś się przy tej depresji i tylko jej się trzymasz. nie napisałam tego w odniesieniu do konkretnej choroby, bo oczywistym jest, ze np. przy głębokiej depresji człowiek nawet nie ma siły wstać z łóżka a co dopiero zrobić coś więcej.
A tak dla Twojej informacji znawco psychiatrii, człowiek w głębokiej depresji, gdzie podniesienie się z łóżka jest wyczynem samobójstwa nie popełni.
Co innego przy początkowych etapach leczenia, gdzie leki wpływają już na napęd a jeszcze nie na nastrój. I to właśnie przy wychodzeniu z depresji jest największe ryzyko samobójstwa.

-- 27 lip 2014, 21:43 --

A i jeszcze, pytasz czy mam wykształcenie medyczne. Tak, mam i akurat psychiatrii uczył mnie dr Jaracz i prof. Rybakowski, jeśli siedzisz w medycynie te nazwiska powinny Ci bardzo dużo powiedzieć.
Świat zwariował, a wielu z nas wraz z nim...
Jemy szybko, pracujemy szybko, odpoczywamy szybko...
i umieramy zaskoczeni, że nasze życie już się skończyło.

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

przez Candy14 27 lip 2014, 22:56
acherontia-styx, nie ma z nia sensu dysutowac
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez monapayne 27 lip 2014, 23:39
acherontia-styx, pan Rybakowski to mój psychiatra z Poznania. Chyba dobrze trafiłam... w końcu.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

przez acherontia-styx 27 lip 2014, 23:41
robotnica, ;)
prof. Rybakowskich jest ogólnie dwóch, ojciec i syn ;)
ale jeśli Poznań, to mówimy o tym samym ;)

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

przez Imipramina 28 lip 2014, 08:36
uczyli, uczyli, nie nauczyli
to o czym piszesz jest tak stereotypowe, że każdy Kowalski Ci to powie, a nie osoba z wykształceniem medycznym

ciężka depresja to nie tylko ta w której nie wstaje się z łóżka, ale także psychotyczna, agitowana i atypowa nie wspominając o depresji poschizofrenicznej i epizodzie mieszanym oraz zaburzeniach schizoafektywnych, więc złociutka nie każdy lek dla każdego - czasami nie trzeba zwiększać napędu, a wręcz uspokoić i wyciszyć pacjenta

taki ogólny podział depresji:
czas trwania: co najmniej 2 tygodnie

objawy podstawowe (muszą być przynajmniej 2):
1. Obniżenie nastroju (przez większość dnia i codziennie)
2. Utrata zainteresowań i/lub odczuwania radości
3. Spadek energii, nadmierne zmęczenie

objawy dodatkowe:
1. Utrata wiary w siebie i poczucia własnej wartości
2. Nieracjonalne poczucie winy
3. Nawracające myśli o śmierci i samobójstwie
4. Skargi na problemy z pamięcią i koncentracją
5. Zmiana aktywności (spowolnienie lub niepokój)
6. Zaburzenia snu
7. Zmiana apetytu (utrata łaknienia)

depresja łagodna: co najmniej 2 objawy podstawowe i co najmniej 4 objawy łącznie
depresja umiarkowana: co najmniej 2 objawy podstawowe i co najmniej 6 objawów łącznie
depresja ciężka: wszystkie 3 objawy podstawowe i co najmniej 8 objawów łącznie

tak więc nawet w potocznym myśleniu aby rozpoznać epizod ciężki nie musi być zmiana aktywności, a jeśli już ona jest, to może być spowolnienie lub niepokój

-- 28 lip 2014, 08:47 --

i w takiej typowej depresji o jaką Ci chodzi - chorzy budzą się nad ranem około godz. 3-4, a że czują oni się gorzej rano niż wieczorem - wtedy jest największe ryzyko samobójstwa, bo wszyscy śpią, oni nie mogą i czują się bardzo, bardzo, bardzo źle

przez lukasz_92 28 lip 2014, 08:48
Co jeżeli ilość objawów się zmienia... tzn. (w moim przypadku) kilka dni w miesiącu mam wszystkie wymienione objawy; kilka dni w miesiącu mam mniej niż 6 objawów łącznie ?
5w4, INFJ, DDRR, DDD

przez Imipramina 28 lip 2014, 10:24
lukasz_92 napisał(a):Co jeżeli ilość objawów się zmienia... tzn. (w moim przypadku) kilka dni w miesiącu mam wszystkie wymienione objawy; kilka dni w miesiącu mam mniej niż 6 objawów łącznie ?

konsultowałeś się z lekarzem? robił ktoś jakąś diagnostykę różnicową?
trzeba byłoby zastanowić i przeanalizować dokładnie co jest powodem zaostrzania, a co poprawia samopoczucie? być może jest to czynnik, który uda się pokonać ... no i pytanie jak jest kiedy nie masz tych kilku dni takich i kilku dni takich - co jest pomiędzy nimi?
jak wygląda Twoje leczenie? chodzisz do psychoterapeuty i psychiatry? polecam zrobić podstawowe badania: morfologię, mocz i tarczycę - warto jest zrobić dla czystego sumienia

przez monapayne 28 lip 2014, 12:01
lukasz_92,
Właśnie tak sporo zdrowych osób widzi depresję..

Uwierz mi, ja chyba w tym roku nie byłam zdrowa. Ledwo co chodziłam do toalety. Najbardziej w mojej depresji brakowało [i w sumie nadal mi brakuje] smutku. Bo przestałam czuć cokolwiek, tylko ciągły ból. To, co przeżyłam to najgorsze dni w moim życiu.

Zero energii. Nadal mam zero energii, ale jest trochę lepiej.

Ale z depresji właśnie ciężko wyjść, bo depresja jest jednak jakimś schronieniem przed światem. Nawet ta endogenna, chemiczna. Czuję, że właśnie to mój największy problem. Od zderzenia z rzeczywistością depresja sie zaczęła, więc się przed nią ukryłam, a teraz znow potrzebuję zderzyć się z rzeczywistością aby z niej wyjść.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

przez Chada 28 lip 2014, 12:03
Jak antydepy zaczynają działać to świat pięknieje xD Imprezować się chcę konkret żeby odbić sobie te stracone dni :lol: Mimo to warto się leczyć bo to mega ulga wtedy.Po ciężkiej depresji :mrgreen:

Lamotrygina 150mg

przez acherontia-styx 28 lip 2014, 15:17
Imipramina, kryteria diagnostyczne depresji też umiem skopiować z internetu :lol:

koniec rozmowy, bo z Tobą się nie da rozmawiać :lol:

Sertralinum 200mg
Quetiapinum 75mg

przez elo 28 lip 2014, 15:36
japierdole co sie tu dzieje......................................................................................................................
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

przez Imipramina 28 lip 2014, 18:03
robotnica napisał(a):
Od zderzenia z rzeczywistością depresja sie zaczęła, więc się przed nią ukryłam, a teraz znow potrzebuję zderzyć się z rzeczywistością aby z niej wyjść.

moje życie było idealne i pach - trafiło
wolałabym jej nie mieć niż mieć, nic ona mi nie daje, nie należę do osób, które boją się życia

gdyby nie to, to miałabym wszystko, a moje życie byłoby idealne, ale mam ten defekt - lata psychoterapii i farmakoterapii, teraz stoję na nogach, ale bez leków nie dałabym rady, dzięki nim moje życie znów zbliżyło się do ideału

każdego historia jest inna, każdy ma też inne recepty na wyjście z choroby

wierze, że Ci się uda
3mam kciuki

acherontia-styx napisał(a):Imipramina, kryteria diagnostyczne depresji też umiem skopiować z internetu :lol:

koniec rozmowy, bo z Tobą się nie da rozmawiać :lol:

to jest wykładu, proszę tu jest link do wykładu dr hab. R. Pudło na temat depresji - bardzo wartościowy: https://www.youtube.com/watch?v=mvcFH5blKCg
polecam zaznajomić się z nim i nadrobić podstawy

można rozmawiać i dyskutować, tylko nie trzeba pisać bzdur i mieć elementarną wiedzę
nie dyskutuj - UCZ SIĘ!

przez zmęczona_wszystkim 28 lip 2014, 19:07
Imipramina napisał(a):pierwsze słyszę, żeby w ciężkich chorobach dużo zależało od nastawienia - albo umierasz z uśmiechem na twarzy albo nie - ale UMIERASZ

Strasznie mnie to dziwi, bo nawet najgorszy konował dopuszcza myśl, ze nastawienie pozytywne, wola walki z chorobą (zakładając świadomość pacjenta) wpływa na efekty terapeutyczne. Nie ma sensu o tym pisać nawet, bo zagadnienie jest tak szeroko opisane. Efekt placebo też może o tym świadczyć, wiele przypadków wyzdrowienia, nie związanych z lekami. Zresztą ja akurat nigdzie nie wykluczyłam korzystania z leków. Dość wyraźnie o tym napisałam, że obie rzeczy razem doskonale współgrają.

Sortuj wg