Znaczne otępienie

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Znaczne otępienie

przez singapurka 09 cze 2014, 23:05
Mam następujące objawy:Wolniejsze myslenie,ogromne problemy z pamięcią i koncentracją.Mam ogromne problemy z myśleniem logicznym ,rozumowaniem i ogólnie myśleniem.Praktycznie nigdzie nie wychodze z domu,z nikim sie nie spotykam bo nie mam nic do powiedzenia,brakuje mi słów.Nie moge pracować ze względu na swoje myslenie a raczej jego brak.Narzekam na stałe złe samopoczucie i dyskomfort psychiczny.Kiedy czytam coś to nic z tego nie zapamiętuje.Podobnie kiedy oglądam jakiś film to gubie wątki i nie wiem o co chodzi.Jestem złym rozmówcą ,oprócz tego ze sama nie mam nic do powiedzenia to nie rozumiem o czym inni rozmawiają.Jestem blada emocjonalnie.Wszystko mnie nudzi, nie potrafie sie niczym zająć, tylko cały czas pale papierosy i pije kawe.Mam silny syndrom amotywacyjny ,nic mi sie nie chce.Nie moge skupić uwagi. Dwa razy byłam w szpitalu psychiatrycznym - silne urojenia, diagnoza - zaburzenia schizoafektywne, różne leki. Poza tym liczne nawracające depresje. Cały czas odczuwam pustkę w głowie, nie potrafię nawiązać kontaktu z innymi ludźmi... zapominam się.
Czy ktoś miał kiedyś podobne objawy? Jak z tego wybrnąć? Chcę skonsultować się z neuropsychologiem - Usprawnianie procesów uczenia się i pamięci w przebiegu chorób psychicznych np. w schizofrenii. W tej chwili nie mam na to pieniędzy :( Z czymś takim nie da się normalnie żyć, czuję się jakbym była upośledzona umysłowo.
Bardzo Was proszę o wypowiedzi.

Znaczne otępienie

przez ekspert_abcZdrowie 11 cze 2014, 00:54
Witaj singapurka!

Czy bierzesz teraz jakieś leki? Może one upośledzają funkcje poznawcze? Nie myślałaś o podjęciu psychoterapii?
Psycholog

Znaczne otępienie

przez Imipramina 11 cze 2014, 19:34
witaj
czy obecnie bierzesz leki przeciwdepresyjne i leki przeciwpsychotyczne?

leki przeciwpsychotyczne starej generacji mogą powodować Twoje problemy - ale pod żadnym pozorem ich sama nie odstawiaj! pogadaj z lekarzem - może zmiana leku przeciwpsychotycznego pomoże? np klozapina jest bardzo dobra - po niej nawet prawnicy i lekarze wracają do pracy
może to też być coś a la postać rezydualna - ale myślę, że w tej kwestii też można Ci pomóc? brałaś może olanzapinę?
mogą to być objawy depresji i trzeba inny lek przeciwdepresyjny - silniejszy?
a może lek na koncentrację będzie Ci w stanie pomóc?

przede wszystkim pogadaj z mądrym psychiatrą, bo możliwości jest wiele, a on będzie w stanie to ocenić
wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach i z dzisiejszym poziomem medycyny - masz szansę uzyskać pomoc

3mam mocno kciuki za Ciebie i daj znać jak postępy

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Znaczne otępienie

przez Lusesita Dolores 11 cze 2014, 19:52
singapurka, mam ten sam problem. ogromne problemy z płynnością myślenia i mówienia, straszliwa pustka, otępienie, brak koncentracji, upośledzenie emocjonalne, kalectwo myślowe.
chodze boso po ulicy

Ketrel 400mg
Solian 800mg
Haloperidol 5mg

opium

Znaczne otępienie

przez pająk 11 cze 2014, 19:59
singapurka, jeśli masz dobrze dobrane leki antydepresyjne, a mimo to masz problemy z kojarzeniem/pamięcią to może dobrze byłoby spróbować z lekiem nootropowym. Ja sama mam takie problemy i na dniach włączam właśnie taki lek. Poczytaj sobie o tych lekach. Warto spróbować.
pająk

Znaczne otępienie

przez Imipramina 11 cze 2014, 20:05
singapurtka ma zaburzenie schizoafektywne czyli schizofrenię + depresję
warto byłoby się zastanowić czy to nie jest depresja albo objawy negatywne schizofrenii

przede wszystkim dobry psychiatra i on może Ci pomóc najlepiej i oceni czy te objawy są ze strony depresji czy ze strony schizofrenii

Znaczne otępienie

przez amelia83 12 sie 2014, 14:10
singapurka napisał(a):Mam następujące objawy:Wolniejsze myslenie,ogromne problemy z pamięcią i koncentracją.Mam ogromne problemy z myśleniem logicznym ,rozumowaniem i ogólnie myśleniem.Praktycznie nigdzie nie wychodze z domu,z nikim sie nie spotykam bo nie mam nic do powiedzenia,brakuje mi słów.Nie moge pracować ze względu na swoje myslenie a raczej jego brak.Narzekam na stałe złe samopoczucie i dyskomfort psychiczny.Kiedy czytam coś to nic z tego nie zapamiętuje.Podobnie kiedy oglądam jakiś film to gubie wątki i nie wiem o co chodzi.Jestem złym rozmówcą ,oprócz tego ze sama nie mam nic do powiedzenia to nie rozumiem o czym inni rozmawiają.Jestem blada emocjonalnie.Wszystko mnie nudzi, nie potrafie sie niczym zająć, tylko cały czas pale papierosy i pije kawe.Mam silny syndrom amotywacyjny ,nic mi sie nie chce.Nie moge skupić uwagi. Dwa razy byłam w szpitalu psychiatrycznym - silne urojenia, diagnoza - zaburzenia schizoafektywne, różne leki. Poza tym liczne nawracające depresje. Cały czas odczuwam pustkę w głowie, nie potrafię nawiązać kontaktu z innymi ludźmi... zapominam się.
Czy ktoś miał kiedyś podobne objawy? Jak z tego wybrnąć? Chcę skonsultować się z neuropsychologiem - Usprawnianie procesów uczenia się i pamięci w przebiegu chorób psychicznych np. w schizofrenii. W tej chwili nie mam na to pieniędzy :( Z czymś takim nie da się normalnie żyć, czuję się jakbym była upośledzona umysłowo.
Bardzo Was proszę o wypowiedzi.

cześć, to wszystko jakby było napisane o mnie...dosłownie wszsytko jest tak jak ze mną, ściskam
i mam tą samą diagnozę..
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

Znaczne otępienie

przez GITS 12 sie 2014, 14:34
singapurka, u mnie tak nasilać zaczęło się to wszystko rok temu. Pamięć, wysławianie się, nazywanie przedmiotów (niby mam na końcu języka). Nie potrafię z marszu powiedzieć co robiłam, jadłam wczoraj. Ostatnie miesiące jest coraz gorzej. Fakt, zmiana leków była ale wcześniej też brałam i to długo i z tej samej grupy co teraz. Przestawiam szyk zdania jak piszę itp. Wybieram się na rezonans głowy do szpitala (skierowanie). Mój lekarz wie o całej mojej chorobie itd. ale stwierdził, że w takim przypadku i przy takich lekach branych już długi trochę to dziwne. Być może to nerwica ,obecnie zasilona z pewnych względów ale lekarz zobaczywszy mnie po miesiącu od ostatniej wizyty stwierdził, że żle fizycznie bardzo wyglądam. Znajomi mówią to samo.
Zrobić rezonans (jeśli nie miałaś) warto, nie zaszkodzi, tylko pomóc może. Prócz tego też skierował mnie na badania krwi
Ja powiem szczerze, żę mam nadzieję, że wyjdzie mi dobrze i to wszytko będzie przez psychikę, a nie przez coś co mi w głowie "rośnie".
Boje się jak cholera ale warto wiedzieć na czym się stoi.
ps: też mam chorą psychikę ale mimo to nie zaszkodzi zrobić badań które Ci podałam.
nawet teraz musiałam poprawiać post bo w głowie wydawało mi się, że to napisałam, a czytam i tego nie ma albo jest zle.

Znaczne otępienie

przez izaa 12 sie 2014, 23:14
Są trzy wyjścia: Albo leki upośledzają funkcje, albo jesteś w błędnym kole depresji, albo jedno i drugie.
W wyniku problemów osobistych została upośledzona moja pamięć, wysławianie się i sprawność ruchowa. Dodatkowo doszły objawy somatyczne bóle żołądka, wahania ciśnienia, jadłowstęt. Za 3-cim razem dobrano mi leki, ale gdyby nie matka to bym i tak z łóżka nie wstała. Dodam że było to w trakcie studiów, udało mi sie wrócic po miesiacu. Psychoterapia, dobrze dobrane leki <jednak pamietaj, że one nie "zmieniają myslenia" tylko obniżają poziom lęku i zmniejszają objawy z nimi związane> oraz podjęcia jakiegoś zajęcia prawdopodobnie pozwolą ci na wyjście z choroby.
Często sami sie ograniczamy, przez własne myślenie, a siła myśli jest wielka.

Znaczne otępienie

przez Imipramina 13 sie 2014, 00:56
w zaburzeniu schizoafektywnym (czyli schizofrenia + depresja) trzeba brać leki i to jest podstawa leczenia, psychoterapia tylko dodatkowo

co chcesz zmieniać w myśleniu??? z urojeniami się nie dyskutuje tylko walczy się z nimi lekami!
bladość emocjonalna, wycofanie itd to są najprawdopodobniej objawy negatywne zaburzenia z kręgu schizofrenii

Znaczne otępienie

przez amelia83 13 sie 2014, 13:23
najchetniej odstwilabym czesc lekow, moze okazałoby sie, że otępienie jest przez leki
ale gdyby nadal było i bez leków to bym sie kompletnie załamała, kiedy okazałoby się, że poprostu taka jestem ...
dlaczego mimo iż biorę grzecznie leki
a u Was jak to jest?
jakie leki bierzecie? czy mija to otepienie?
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

Znaczne otępienie

przez magic 13 sie 2014, 14:19
bladość otępienie znam to i ta pustka niczym niemoc ,niemożność niewiem ale jest do d...
ja nie mam stwierdzonych schizoafektywnych zaburzeń mam objawy negatywne jak przy schizofrenii,
ale nie miałem stwierdzonej ,bardziej zaburzenia osobowosći i spektrum chad i nie czaje tego zupełnie
zaburzenia schizoafektywne to nie schiozfrenia + plus depresja ,to jest coś między schizofrenią a chadem
gdzie występują objawy psychotyczne i afektywne jak depresja i mania a może i być stan mieszany...
z tego co wiem są też remisje więc w sumie nie jest najgorzej chyba bo ja czegoś takie nie mam,

z leków biore tritico na sen i nic po za tym więc skad ja to mam to neiwiem ale wyczytałem o depresji
narcystycznej :
uczucie wewnętrznej pustki
niechęć do pracy
niesprecyzowane lęki
zaburzenia w kontaktach z innymi ludźmi
trudności w poważnym traktowaniu własnych uczuć i potrzeb oraz nieumiejętność życia
marzenia o własnej wielkości przy osobowości cechującej się niepewnością, brakiem równowagi i poczucia własnej wartości.

jak nie od leków i jak leki nie pomagają ani terapia to co to kurna jest?
''Największym lękiem napawają ci po których nie widać szaleństwa''

Znaczne otępienie

przez Imipramina 13 sie 2014, 14:28
magic napisał(a):zaburzenia schizoafektywne to nie schiozfrenia + plus depresja ,to jest coś między schizofrenią a chadem
gdzie występują objawy psychotyczne i afektywne jak depresja i mania a może i być stan mieszany...
z tego co wiem są też remisje więc w sumie nie jest najgorzej chyba bo ja czegoś takie nie mam,

schizofrenia jest baaaardzo ciężką chorobą, bardzo okaleczającą
dobrze jak uzyskasz remisję, ale ta choroba charakteryzuje się występowaniem psychoz i nie zawsze udaje się uzyskać pełną remisję

Zaburzenia schizoafektywne (ang. schizoaffective disorder) – grupa zaburzeń charakteryzująca się połączeniem objawów typowych dla zaburzeń afektywnych oraz schizofrenii.

przy schizoafekcie masz objawy schizofrenii (pozytywne i negatywne) + zaburzenia afektywne (depresja, chad, mania) - przy czym objawy występują równocześnie

pozytywne (inaczej "wytwórczych"), czyli dodatkowych w stosunku do normalnego funkcjonowania):
- halucynacji
- urojeń
- dziwacznych zachowania

negatywne (zmniejszających zdolności normalnego zachowania):
- ubóstwa mowy (mutyzm)
- anhedonii – niezdolność do spontanicznego przeżywania pozytywnych uczuć (np. radości, zadowolenia i optymizmu w ogóle)
- apatii
- nieuwagi
- zobojętnienia
- zubożenie mimiki
- trudności prowadzenia aktywności społecznej (rodzinnej, małżeńskiej, zawodowej, czynności samoobsługowych)
- trudności w komunikacji interpersonalnej

przy czym do stwierdzenia schizofrenii:
Dla rozpoznania schizofrenii niezbędne jest spełnienie wszystkich wymienionych kryteriów:

A. obecność co najmniej jednego z poniższych objawów czynnej fazy zaburzeń przez co najmniej jeden miesiąc lub krócej przy prawidłowym leczeniu

1. dwa z następujących:
a) urojenia
b) nasilone omamy
c) niespójność lub znaczne rozluźnienie skojarzeń
d) zachowanie katatoniczne
e) płytki lub wyraźnie niedostosowany afekt

2. dziwaczne urojenia
3. nasilone omamy w postaci głosów komentujących lub dyskutujących
B. obniżenie poziomu funkcjonowania społecznego poniżej poziomu wyjściowego
C. ciągłe oznaki zaburzeń przez co najmniej pół roku. Okres ten musi zawierać fazę czynną (minimum jeden miesiąc lub krócej przy prawidłowym leczeniu), poza tym mogą go wypełnić objawy fazy zwiastunowej lub rezydualnej
D. nieobecność zespołu depresyjnego lub maniakalnego (zob. choroba afektywna dwubiegunowa)
E. brak uchwytnych czynników organicznych inicjujących lub podtrzymujących zaburzenia
F. jeśli w wywiadzie są zaburzenia autystyczne to rozpoznanie wymaga stwierdzenia nasilonych urojeń lub omamów (zob. autyzm dziecięcy, zespół Aspergera)

-- 13 sie 2014, 14:40 --

amelia83 napisał(a):najchetniej odstwilabym czesc lekow, moze okazałoby sie, że otępienie jest przez leki
ale gdyby nadal było i bez leków to bym sie kompletnie załamała, kiedy okazałoby się, że poprostu taka jestem ...
dlaczego mimo iż biorę grzecznie leki
a u Was jak to jest?
jakie leki bierzecie? czy mija to otepienie?

co bierzesz i co brałaś z leków ??? nigdy ich nie odstawiaj bez porozumienia z lekarzem, bo nie zawsze po psychozie uzyskuje się pełną remisję - i wtedy będzie bardzo duży problem
może być tak, że to są objawy negatywne schizofrenii (nowe neuroleptyki czasami radzą sobie z tymi objawami) - warto pogadać ze swoimi lekarzem o tym

Znaczne otępienie

przez magic 13 sie 2014, 14:58
ale my piszemy o schizoafektywnych zaburzeniach a nie schizofreni a to roznica zapewne impriamina?autorka tematu na to choruje i poruszyla ta kwestie a i objawy psychotyczne tez nie sa tak mocne jak przy schizo klasycznej wiem bo moja kolezanka na to choruje ale moge sie mylic...
Impriamina na co chorujesz?

-- Śr, 13 sierpnia 2014, 13:59 --

ale my piszemy o schizoafektywnych zaburzeniach a nie schizofreni a to roznica zapewne impriamina?autorka tematu na to choruje i poruszyla ta kwestie a i objawy psychotyczne tez nie sa tak mocne jak przy schizo klasycznej wiem bo moja kolezanka na to choruje ale moge sie mylic...
Impriamina na co chorujesz?
''Największym lękiem napawają ci po których nie widać szaleństwa''

Sortuj wg