depresja,moja choroba z którą muszą żyć inni-jak im to ułatw

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez aptasia 13 gru 2013, 01:16
Witajcie,
rozmawiałam ostatnio z kolegą który opowiadał mi o depresji swojej dziewczyny.
Pozwoliło mi to spojrzeć na swoją chorobę oczami 2giej osoby i... zrozumieć, że to choroba która jest uciążliwa nie tylko dla mnie. Wcześniej ten problem nie zajmował mnie wcale, gdyż dość egocentrycznie skupiałam się tylko na tym jak się (źle) czuję.

Czy w jakiś sposób staracie się ułatwić osobom w waszym otoczeniu, zwłaszcza najbliższym, życie z wami i waszą chorobą?

Zauważyłam, że zanim zaczęłam się leczyć miałam typowe odruchy, użalania się nad sobą, tłumaczenia wszystkiego depresją, nawet, co muszę stwierdzić z wstydem, jakieś próby manipulacji z tym związanej.
A jak u was to było? i jak jest teraz? A może nie myślicie o odczuciach innych osób?

Może są tu bliscy osób chorych na depresję i opowiedzą o tym ze swojej perspektywy? Co najbardziej ułatwiłoby życie z taką osobą?
"balansuję wciąż pomiędzy pragnieniami zupełnej samotności, by czytać i pracować, a tak wielką potrzebą ludzkich gestów i słów."
Sylvia Plath

przez Depakiniarz 13 gru 2013, 01:34
Ciezko udzielac porad jesli sam mam depresje, nawet jesli jet ona wynikiem chada.
Przede wszystkim terapia, najlepiej rodzinna, wtedy osoby z ktorymi mieszkasz zostana dokladnie zapoznane z twoimi dolegliwosciami i ulatwi im to kontak z Toba.

przez Ziomal4321a 13 gru 2013, 01:40
Ciekawy temat. Mam Chad, rodzina to zaakceptowała, ale jednak gdy mam mocny dołek to zamiast mi odpuścić pytaniami: "Co się dzieje?" lub gdy chce zostać sam to naciskają, a jak "przegrają" to wtedy słyszę teksty, że to nie jest choroba tylko moje lenistwo i tak w kółko.
"Przeszłość to ziejąca otchłań, próbujesz od niej uciec, ale im dłużej uciekasz, tym głębsza, straszniejsza rośnie za tobą. Jej krawędzie ocierają twoje pięty. Ale musisz odwrócić się i stawić jej czoła"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Depakiniarz 13 gru 2013, 01:48
Ziomal4321a napisał(a):(...) to nie jest choroba tylko moje lenistwo i tak w kółko.

Skad ja to znam...

przez barsinister 13 gru 2013, 01:53
dream* napisał(a):Co najbardziej ułatwiłoby życie z taką osobą?

Przede wszystkim szczerość. Najgorsze są sytuacje, w których osoba z depresją ukrywa objawy choroby i kłamie z powodu lęku przed opuszczeniem, albo boi się niezrozumienia, oskarżeń o zaniedbywanie, lenistwo i tak dalej. Jeśli jest możliwa normalna rozmowa na temat choroby, to jest już spory postęp.

No i asertywność - depresja depresją ale nie można sobie pozwolić na to, żeby całe życie kręciło się wokół chorej osoby. Ważne jest wsparcie, ale rozsądne. Nie stała presja, a delikatna motywacja.

I na koniec - jak najszybciej trzeba przekonać chorą osobę do wizyty u lekarza - biorąc pod uwagę, że wychodzenie z depresji na lekach trwa parę tygodni, trzeba to zrobić jak najwcześniej. To bywa najtrudniejsze, zwłaszcza mężczyźni bywają uparci jak woły. Czasem wystarczy podłożenie odpowiedniej lektury - niestety nie ma lekko.
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

Sortuj wg