Sposoby radzenia sobie z depresją

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Rebelia 02 kwi 2014, 18:50
trust_me, tabelki aktywności? W sensie taka rozpiska dnia?

przez trust_me 02 kwi 2014, 19:24
tak, każdego dnia jakaś czynność do wykonania, np. ugotowanie obiadu. może być to przyjemność czyli np. obejrzenie później filmu, zjedzenie czekolady. i codziennie odhaczać co zrobiłaś. nie musi być tak, że udaje się wykonać wszystkie zadania na 100% ważne żeby COŚ się udało ;)
~lamitrin 100 ~neurotop 600 ~zolafren 15 ~fevarin 50 ~relanium 5)
(~ketrel 350 ~sulpiryd 50 ~absenor 600 ~valdoxan 25 ~tianesal 62,5 ~wellbutrin 150 ~remirta 30 (~cloranxen 10)

przez blah! 22 maja 2014, 11:03
Dobrą pomocą jest każdego dnia wytyczyć sobie jakieś konkretne nawet drobne zadanie do wykonania w dniu następnym. I już z samego rana wpoić sobie, że dziś trzeba to zrobić i koniec. Czasem pomaga też zmuszenie się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Osobiście uważam, że w takich chwila trzeba postarać się robić coś co odciągnie uwagę myśli od danego problemu.
Jeśli jest na prawdę jakiś większy dołek to dobrze jest spróbować zrobić w tym dniu coś, czego nie robi się na co dzień - gdzie przerwie się odrobinę wyuczony schemat czynności, dzięki czemu umysł będzie musiał się mocniej skupić na tym nowym zadaniu a nie tym, które wymaga mniej uwagi bo w pewnym stopniu człowiek już się do tego przyzwyczaił i pewne rzeczy wykonuje automatycznie.
blah!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Raffuss 22 maja 2014, 11:25
blah! napisał(a):Dobrą pomocą jest każdego dnia wytyczyć sobie jakieś konkretne nawet drobne zadanie do wykonania w dniu następnym. I już z samego rana wpoić sobie, że dziś trzeba to zrobić i koniec. Czasem pomaga też zmuszenie się do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Osobiście uważam, że w takich chwila trzeba postarać się robić coś co odciągnie uwagę myśli od danego problemu.

Pozwolę się nie zgodzić. Zmuszanie siebie jest dość negatywnym podejściem do swojej osoby i z góry stawia obrany cel na przegranej pozycji. Nawet jeśli go ukończysz będziesz odczuwać przymus a nie przyjemność wykonania go. Poza tym każdy trzeźwo myślący psycholog powie Tobie iż odciąganie myśli od problemu jest dość negatywnym wyjściem z sytuacji. Owszem, może dzięki temu coś zrobisz, ale nie wyjdzie to z pożytkiem dla Ciebie.

Należy przede wszystkim przyzwolić sobie na swoje słabości: "mam prawo się bać". "mam prawo się dziwnie zachowywać", "mam prawo do złego samopoczucia" a następnie nawiązać ze sobą pozytywny dialog przyzwalający na działanie z takimi zachowaniami: "Ugotuje obiad dla siebie, a jeśli poczuję się słabo zawsze mogę usiąść", "Wyjdę na dwór, pomimo swojego lęku, bo w każdej chwili będę mógł wrócić do domu" etc.
Codzienna walka o lepsze jutro nerwoblog.pl

przez blah! 22 maja 2014, 14:43
Napisałam to względem swojej osoby - ja tak postępuje przez co rzadko kiedy mam konkretnego doła.
Myślenie i analizowanie oczywiście jest też dobrą rzeczą ale kwestia, żeby nie przesadzić i nie skupiać się tylko i wyłącznie na problemach. Zależy też oczywiście co nam przybiło mentalnego gwoździa - w sensie jak dużej rangi jest ten problem - a niestety, często jest tak, że ludzie strasznie wyolbrzymiają i demonizują pewne sytuacje, które im się przytrafiły.
Wiesz, ja wychodzę z założenia, że nic nie szkodzi jeśli jest zachowany umiar.

Ruffuss napisał(a):Nawet jeśli go ukończysz będziesz odczuwać przymus a nie przyjemność wykonania go.

Ja bym nie uogólniała tego w stosunku do wszystkich osób. Oczywiście może finalnie zdarzyć się tak ale równie dobrze może w ten sposób, że po "ujrzeniu" efektu swojego wysiłku człowiek odczuje zadowolenie co może zniwelować negatywne uczucia.

Tak czy siak, jak tam wolę nie rozmyślać na problemami, co się stało już się nie odstanie więc po co sobie tym zawracać głowę. Tym bardziej, że można przez to do różnych niekoniecznie pozytywnych wniosków dojść - ale niech się tym nikt nie sugeruje, to tylko moje podejście.

Ok, dawanie sobie przyzwolenia na coś nie jest niczym dziwnym, naturalnym jest, że ludzie odczuwają również negatywne (w szerokim rozumieniu tego słowa) emocje - ba, dziwnym byłoby, gdyby znalazła się osoba, która nigdy takich odczuć nie ma. No ale jest też druga strona medalu, żeby zachować właśnie tą granicę między pozwalaniem sobie na odczuwanie słabości ale w jakiś normach.
blah!

przez Cognac 24 maja 2014, 19:48
Co sądzicie o wspomaganiu walki z depresją przez uzupełnienie niedoborów pierwiastków? Trafiłam ostatnio na stronkę, której autor twierdzi, że depresja/nerwica/alergia ma duży związek z niedoborem mangezu/potasu/omega3/D/B6.
Nie chcę się pakować w dragi, psychotropy etc, a ostatnio nie jest ze mną najlepiej :( Szukam alternatywnych dróg...
Ostatnio zauważyłam, że jak dużo piję (nie mówię o alkoholu, he he, tylko o herbacie, wodze, kawie), to jakby nie mam takich ciągłych zjazdów nastroju. Placebo, czy faktycznie duże nawodnienie mózgu jakoś pomaga w jonowym przewodnictwie (które podobno w depresji jest zaburzone?).
Tylko spokój może nas uratować.
Mój blogowątek na forum.

przez blah! 24 maja 2014, 19:59
Bo to prawda, wejdz sobie w ten dzial medycyna-niekonwencjonalna-f25.html i przejrzyj kilka tematow. Skoro da sie cos stymulowac tabsami to na pewno da sie tez bardziej naturalna metoda. Cialo i mozg czlowieka to jedna wielka chemia i reakcje chemiczne. Oczywiscie nie zawsze efekt bedzie szybki i stuprocentowy ale to zalezy od organizmu.

-- 24 maja 2014, 20:00 --

Bo to prawda, wejdz sobie w ten dzial medycyna-niekonwencjonalna-f25.html i przejrzyj kilka tematow. Skoro da sie cos stymulowac tabsami to na pewno da sie tez bardziej naturalna metoda. Cialo i mozg czlowieka to jedna wielka chemia i reakcje chemiczne. Oczywiscie nie zawsze efekt bedzie szybki i stuprocentowy ale to zalezy od organizmu.
blah!

przez Patrykeight 06 cze 2014, 22:24
Od czasu jak zaszkodził Parogen nie mogę wstać z łóżka, nie mam siły, nie ma po co. Wolę leżeć bezsensu. Biorę moklobemid i nadal leżę. Co tu poczynić Sad.

przez Candy14 10 cze 2014, 22:36
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez jasaw 10 cze 2014, 22:38
Candy14, super! Widziałam to...
"Cierpliwość jest podporą słabości, niecierpliwość - ruiną silnych"
"Nie możesz dokonać wyboru, jak umrzeć. Ani kiedy.
Możesz tylko zdecydować, jak żyć. Teraz"
Dobra Dusza Forum

przez socjopatia 25 cze 2014, 21:56
Ja mimo zrobienia paru rzeczy dziś, jestem przygnębiona. Bo robiąc te rzeczy nie odczuwałam przyjemności. Czułam pustkę.
Bieganie, kawiarnia, zakupy, gotowanie, czytanie. I ciągle pustka. Zobojętnienie, brak uczuć, emocji.

przez adam323 29 cze 2014, 14:15
Co do sposobów na radzenie sobie z depresją to natknąłem się na dobry poradnik na stronie zielonej kliniki, łatwo to znaleźć przez Google.

przez Linkaaa 09 lip 2014, 19:52
czarne dni nachodza mnie czesto, ale powtarzam sobie non stop- ze wyjde z tego ze sie nie poddam i ze nie zasluzylam na takie zycie. czesto trudno mi w to uwierzyc, i nie moge nazwac tego nadzieja, ale na czysta logike- jesli sie poddam to juz przegralam. nie chce tak zyc wiec bede walczyc z calej sily.
dobrze miec zajecie. pozatym staram sie byc obiektywnie fair w stosunku do siebie- lubie wieczorem myslec o tym co zrobilam dobrego, czasem jest to tylko tyle ze zadzwonilam do kogos, lub posprzatalam . nie wsciekam sie o to ze mnie to nie cieszy " jak powinno" chora jestem- wiec nie zmusze sie do radosci. czesto te male zeczy sa okupione wielkim wysilkiem- wiec jestem dumna z tego ze walcze. staram sie nie dopuszczac auto nienawisci- bo to najwieksza trucizna
a to ze jest mi smutno- no k-wa? czy mi dobrze na swiecie?? ma mi prawo byc skmutno
no i najwazniejsze- staram sie wchodzic w kazda mozliwa interakcjie , ale kiedy jestem zbyt przytloczona to pozawlam sobie na lezenie i plakanie. czasem to pomaga bardziej niz trzymanie sie planu.
nic sie nie zmieni od tak ot, ale trzeba dzialac wbrew temu czy to przyjemne czy nie. i tak kroczek po kroczku.
jestem smutna zla i ciagle , ale jest lepiej niz bylo ( bez lekow) i to nie ze dzis jest lepiej a wczoraj gorzej- ogolna tendencja idze do gory. ten miesiac a poprzedni lepszy niz poprzedni, a jak czytam pamietnik z przed 2 miesiecy to jestem w szoku ze bylo az tak zle. do tego dziada trzeba miec cierpliwosc i juz

przez monapayne 25 lip 2014, 20:05
Ja próbuję to co zawsze mi pomagało - próbuję włączyć wyobraźnię, budować marzena i lepsze życie w głowie. Choć ciężko mi to sobie wyobrazić.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

Sortuj wg