Sposoby radzenia sobie z depresją

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez hyperactive 02 gru 2013, 15:40
Przede wszystkim, dla mnie podstawa, wyjść do ludzi.

Po drugie marzenia, pragnienia wypisane na kartce, do których brnę. Kiedy mam ochotę się poddać, taka lista jest błogosławieństwem.

Po trzecie mimo spadku zainteresowań rozwijanie choćby kluczowego dla siebie hobby.
Dla mnie jest to bukmacherka (zakłady sportowe), chce mi się w nią brnąć, może dlatego, że upatruję w niej potencjalny hajs na leczenie - zawsze to jakoś motywuje do działania + zawsze interesowałem się piłką nożną.
Kiedyś dodałbym jeszcze filmy i w ogóle, ale niestety... Dziś musiałbym się do tego na maksa zmusić.

Na pewno nie sen w trakcie dnia, wtedy odbiera mi wszystko, bezczynność totalna. Miałem tak codziennie po jednym leku, czułem się wtedy jak zamulona pizda, sory.
Jak chce się leczyć, to trzeba działać.
"Wytrwałość - nie siła, czy inteligencja - jest kluczem do wykorzystania pełni twego potencjału" - Winston Churchill

przez Ziomal4321a 03 gru 2013, 01:54
hyperactive, dobrze prawisz :smile:. Z tym że u mnie jest problem z wyjściem do ludzi, jest wręcz panika co sobie pomyślą, że tak długo mnie nie było itp...

Będę musiał na prawdę jakąś kartkę napisać sobie i ją mieć wszędzie gdzie się da, może to mnie zmotywuje, ciekawy pomysł. Chociaż namiastkę tego mam prawie codziennie, moim marzeniem jest zwiedzenie Nowego Jorku i gdy mam dół to przeglądam strony o NYC, zdjęcia, video, także system personalizuje by sprawiał wrażenie, że jestem w USA :). Tym się tak pocieszam :)
"Przeszłość to ziejąca otchłań, próbujesz od niej uciec, ale im dłużej uciekasz, tym głębsza, straszniejsza rośnie za tobą. Jej krawędzie ocierają twoje pięty. Ale musisz odwrócić się i stawić jej czoła"

przez hyperactive 03 gru 2013, 11:03
Ziomal4321a,

Choć uważam, że bardziej dolega mi problem manii, to też zdarzają się przypadki kiedy nie mam ochoty nikogo widzieć... na szczęście ten stan długo się nie utrzymuje. Co nie zmienia faktu, że na imprezę i tak bym już nie poszedł - niska samoocena itd. Także podświadomie elementy depresji mam zakorzenione.

Mam takie samo marzenie jak Ty :) Chcę zwiedzić Stany, a NY jest celem nr 1.
To jest główny powód dla którego wziąłem się za naukę języka angielskiego.

Pragnienie: Po skończeniu studiów i odebraniu tytułu magistra chcę wyjechać zwiedzić Stany Zjednoczone.
Z biegiem czasu pragnienie będzie przeobrażało się w bliżej określony/uszczegółowiony cel (konkretniejsza data, trasa podróży zależna od posiadanych funduszy, możliwości poza finansowe - np. do tego czasu może być zniesiona wiza itp.)
Działanie:
- Nauka języka angielskiego (czytanie jednego artykułu dziennie + codzienna nauka słówek + w wolnym czasie doskonalenie gramatyczne).
- Zainteresowanie krajem w formie najprostszej, od czytania informacji na Wikipedii (np. na temat danego stanu do którego chcemy w przyszłości pojechać), aż po czytanie konkretniejszej literatury w celu pogłębienia informacji o kraju (polecam np. książkę "Wałkowanie Ameryki")
- oglądanie na YT blogów, moje ulubione: interAmeryka PrzewodnikUSA, Zycie w Californii, Studia w USA, Stork2579 - polecam te kanały do subskrypcji.

Pozdrawiam :)

-- 03 gru 2013, 10:31 --

Kiedyś miałem też takie opcje, że słuchając muzyki siedziałem godzinami na google street view podróżując po ulicach Nowego Jorku, hahahaha :great:
Grunt to zapychać czas określonym działaniem (dobrze jakby nas to rozwijało w sferach jakimi się interesujemy). Jak jesteśmy czymś naprawdę zajęci mniej myślimy o swoich problemach zdrowotnych, ot co. Hobby podstawą !
"Wytrwałość - nie siła, czy inteligencja - jest kluczem do wykorzystania pełni twego potencjału" - Winston Churchill

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Ziomal4321a 03 gru 2013, 12:08
hyperactive, :O Niemal to samo co ja :O. Tak jak pisałem, jak mam dół odpalam Trance i siędzę na mapach i przeglądam zdjęcia NY, na samym kompie mam ze 200 fotek :D. Co do blogów to oglądam InterAmeryka, Shogun'a oglądałem, ale przestał, zaczął gwiazdorzyć. Jeszcze oglądałem faceta co jeździ truck'ami w USA i nagrywa ;). Drugie miasto które chciałbym w USA zwiedzić to Chicago, najlepiej zimą <3 no i słoneczne Los Angeles :)

Na studiach ang jestem w grupie słabszej, pomimo tego, że najbardziej jestem aktywny to nie chodzę przez dół... Jeśli chodzi o język to się dogaduję bez problemów.

Stany depresyjne mam od około 2008-2009 i zawsze pomimo dołu podtrzymywała mnie pasja - Formuła 1, jesten fanem tego sportu od lat '90, także to moja miłość :)

Często też robię tak, że siedzę kilka godzin w necie w nocy, czuję jakby to napisać - wolność, ulgę, wewnętrzny spokój. Chociaż czasami jest źle bo przypominam sobie przeszłość, przykrą przeszłość.

EDIT: Też jestem z Poznania...
"Przeszłość to ziejąca otchłań, próbujesz od niej uciec, ale im dłużej uciekasz, tym głębsza, straszniejsza rośnie za tobą. Jej krawędzie ocierają twoje pięty. Ale musisz odwrócić się i stawić jej czoła"

przez hyperactive 03 gru 2013, 12:25
Ziomal4321a,

Mamy mocno podobny gust. Trance do niedawna mój ulubiony gatunek muzyczny. Słuchałem przez 5 lat od 17 roku życia :D Teraz otworzyłem się na szerszą elektronikę.
Ten gościu od TIRów jest mocny, hahaha :D Chicago też chcę bardzo zwiedzić ze względu na najliczniejszą Polonię + Chicago Bulls !
Ja mam problem z językiem, ale wyrażam chęć i wolę nauki ;) opuszczam zajęcia z angielskiego, bo nauczyciel nie sprawdza obecności, a tam za dużo się zresztą nie nauczę.

przez Harda1 07 gru 2013, 23:58
Ogólnie muzyka trance dobrze działa na samopoczucie.

przez mkl 08 gru 2013, 10:21
Ziomal4321a napisał(a):Formuła 1, jesten fanem tego sportu od lat '90, także to moja miłość :)

Widzę, że mam z kolegą wiele wspólnego :) Ja również działam w branży informatycznej, a w zasadzie stricte internetowej, i słucham muzyki Trance - kiedyś prowadziłem własne stacje radiowe - Technofobia, Ultrastacja, Megastacja, Lokomotywa fm ( ciekawe czy znajdzie się ktoś na forum kojarzący jakąkolwiek z tych stacji :P )

ja też jestem pasjonatem f1 od lat 90 :) pamiętam czasy Schumachera i mojego faworyta Daemona Hilla gdy mając 12 lat wspólnie z młodszą siostrą oglądając Polonię 1 lub niemiecki RTL kibicowaliśmy swoim faworytom :) moim marzeniem jest wybrać się na któreś GP, najlepiej Monaco albo słynną Monzę pod Mediolanem :)

W miarę upływu lat z braku czasu przestałem tak znacząco obserwować f1, jednak do dzisiaj rozwijam tą pasję biorąc udział w mistrzostwach polski wyścigów f1 rozgrywanych na konsoli Xbox. Uczestnictwo w tej zabawie niejednokrotnie pomagało mi w chwilach nasilonej depresji - obcowanie z osobami o tej samej pasji, komunikacja z nimi, rywalizacja i podniesiony poziom adrenaliny - to jest coś co powinno pomóc każdemu samcowi, i Ciebie również gorąco namawiam do takiej zabawy, tym bardziej że jak zdazyłem doczytać, oprócz f1 jesteś również gammerem :)

a tak to mniej więcej wygląda:

dodam, że wyścigi te transmitowane są na głównej stronie portalu gammingowego TwitchTV i cieszą się bardzo duza popularnością - obok brytyjczyków mamy najsilniejszą ligę w europie :)

Napisz gdybyś był zainteresowany
mkl

przez Ziomal4321a 14 gru 2013, 19:06
mkl, No proszę :). Kilka dobrych lat jeździłem w lidze grając w rFactor na różnych modach F1, a wcześniej w F1 Challenge od EA. Dobrze, że po tylu latach powstały gry o F1 na PC od Codemasters, chociaż ciągle mnie kusi aby kupić PlayStation 3 tylko po to by zagrać w Formula 1 Championship Edition :P :lol:

Także chciałbym pojechać na jakieś GP. Najmilej wspominam lata dominacji Schumachera, kibicowałem każdemu kto z nim wygrywał (Montoya i Alonso), później wiadomo Kubica, a jak Schumacher wrócił to jemu kibicowałem do końca kariery z sentymentu :).

przez aardvark3 01 sty 2014, 21:43
Mnie zas pomaga praca tworcza. I fotografowanie. Jak juz sie przelamie.
Kiedys mialam teleskop (Dobsona) - zamienilam na jakas fotografike. Teraz jestem na kupnie (byle cena nie byla wygorowana) jakiegos przyzwoitego sprzetu. Ogladanie nocnego nieba tez bardzo odpreza - ale tez moze zdolowac bo przytlacza swiadomosc jego ogromu. Zalezy wiec od nastroju i nastawienia.
I przegladanie towaru w hurtowniach decoupage.
To ostatnie, niestety, kosztuje ale to tez inwestycja.
Jak mam lzejsza postac dola wtedy pomoze kabaret.
Na pewno w kazdym przypadku wygadanie sie, upuszczenie troche tej niezdrowej pary.
Et caetera, et caetera ad mortem defecatum

przez Etna 03 sty 2014, 13:10
W depresji największych lotów, czyli takiej, która trzyma się mnie k*wsko od kilku miesięcy, jedyne sposoby "radzenia sobie" to sposoby z rodzaju autodestrukcyjnych :l Wiem wiem - pozorne to radzenie sobie i tak naprawdę jest wszystkim tylko nie radzeniem sobie. Nom...

przez Denial 10 sty 2014, 13:07
W stanach lekko, czy średnio obniżonego nastroju mam jeden niezawodny sposób od lat. Oglądam seriale. Przynajmniej nie myślę wtedy o przeszłości, przyszłości, czy innych pier*ołach.
Na totalny dół nie mam innego remedium niż spanie. Na szczęście na (trafionych!) lekach zdarza mi się to stosunkowo rzadko.
I sing the body electric...

przez Rebelia 10 sty 2014, 13:20
Ja nie mam żadnego remedium ani na lekkie ani na ciężkie stany. W moim wypadku ostatnio to loteria - albo się uda odciągnąć myśli albo nie. Czasem jestem w stanie skupić się na serialach, książkach, telewizji, a czasem zwyczajnie pomimo gapienia się w cokolwiek żadnej ulgi nie ma. Ale ja mam do tego zaburzenia lękowe, więc czasem w najmniej oczekiwanym momencie łapie mnie strach.

Póki co najlepiej na przestrzeni lat pomagało mi wyjście z domu. Jakieś organizacje czy zajęcia dodatkowe, które wymagały ode mnie ruszenia się z domu, przymuszenia, tak żeby wpaść w to koło robotania. Takie szukanie sensu, bo wiem jak deprecha potrafi wyssać energię i wszystkie pozytywy z życia. Najgorzej i najtrudniej zrobić ten pierwszy krok.

przez Sonka_85 20 sty 2014, 17:34
Czytam was od dawna, ale dopiero wczoraj odważyłam sie zarejestrować. Podoba mi się, jak sobie tu pomagacie i wspieracie. Przynajmniej macie siebie nawzajem...

W obecnym obniżeniu nastroju pomaga mi ścisły plan dnia - wiem, że to brzmi głupio, ale mnie jakos trzyma w ryzach, żebym się nie rozpadła na kawałki. 7.00 pobudka; 8.00 kawa, dużo kawy; 9.00 - jeden rozdział z jakiejkolwiek książki. Niestety już omijam godziny z zakupami - boję się znowu z domu wychodzić. Dziś na przykład mój harmonogram rozleciał się już po 8.00 - po kawach nie nastąpiło nic, tylko leżenie w łóżku...
EFEVALON 75 mg 1-0-0
MIRTAGEN 0-0-1
ONIREX 0-0-1

I lecimy od nowa...

F32.1
F60.9

przez KRYSIA25 23 sty 2014, 17:39
We własnym zakresie to raczej staram się radzić sobie bez leków, ale czasem jest ciężko, więc biorę coś doraźnie, ostatnio pomogło mi szafraceum. Nie narzekałam tez na skutki uboczne więc jak na razie spełnia swoja rolę.

Sortuj wg