Sposoby radzenia sobie z depresją

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez *Monika* 03 maja 2015, 11:41
Murinus, A ile czasu Ty chodziłeś na psychoterapię, że masz już ukształtowany światopogląd w tym zakresie?
Obrazek
Główny Moderator

przez Murinus 03 maja 2015, 21:47
[quote="*Monika*"]Murinus, A ile czasu Ty chodziłeś na psychoterapię, że masz już ukształtowany światopogląd w tym zakresie?[

Do psychologa chodzę od 2 miesięcy, ale od kilku lat próbowałem się wziaść do życia. Robiłem mniej więcej to samo o co teraz prosi mnie psycholog i nic mi nie pomogło. Czułem się tak jakbym wciąż stał w tym samym miejscu.

przez carita 05 maja 2015, 09:59
Mnie najbardziej pomaga przeżycie każdego dnia jako niezależnej jednostki. Głupie to jest może, bo przecież życie to cały ciąg dni i zdarzeń, ale tylko tak sobie próbują wbić do głowy, że moje życie zaczyna się od otwarcia oczu i skończy wieczorem, mogę jakoś funkcjonować w świecie, wśród ludzi, w pracy. Do tego niezbędne mi są niestety dodatkowo tabletki: prozac i nasenne. Bo trudno jest sobie cokolwiek wbić do głowy, kiedy jest się albo skrajnie zdramatyzowanym, albo skrajnie zalęknionym. Dlatego prozac. No i trudno cokolwiek robić, jeśli jest się totalnie niewyspanym: dlatego nasenne. Chodzę do psychologa. Mam wrażenie, że akurat terapia pomaga mi najmniej. Stawiałam na nią, ale nie daje mi wiele. Jeśli nie pomogę sobie sama, to na pewno nie pomoże mi żaden psycholog. Mam koleżankę, która była w takim stanie 2 lata i wyszła sama, bez prochów (tylko ziołowe) i bez terapeuty (tylko jakieś rozmowy z optymistycznie nastawioną do życia koleżanką). Dziś żyje bez choroby. Co dziwne, na takim Zachodzie, o którym u nas się mówi, że żrą tam garście prozacu, tej mojej koleżance lekarka nie przepisała żadnych leków mimo, że koleżanka chciała coś, co pozwoli jej żyć i pracować. I być może to było najlepsze, co dla niej zrobiła, że ją odesłała z kwitkiem. Ja niestety zaczęłam brać leki i mam wrażenie, że nigdy się od nich nie uwolnię.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Naya 07 maja 2015, 17:57
Jak się odważyliście pójść do psychologa? Tak po prostu ? Ja bym chciała, bo już nie wytrzymuje, chciałabym sobie pomóc. Rodzice pewnie pomyśleliby przesadzam, ale to się zaczęło trzy lata temu i niby samo minie? Nawet nie jestem już smutna, nie wiem jak to nazwać. Leki wam pomagają normalnie funkcjonować?

przez wiejskifilozof 13 maja 2015, 13:53
Tak psycholog i psychiatra są tu pomocni.Bez ich pomocy trudno sobie poradzić.

przez mmebovary 13 maja 2015, 17:02
Naya napisał(a):Jak się odważyliście pójść do psychologa? Tak po prostu ? Ja bym chciała, bo już nie wytrzymuje, chciałabym sobie pomóc. Rodzice pewnie pomyśleliby przesadzam, ale to się zaczęło trzy lata temu i niby samo minie? Nawet nie jestem już smutna, nie wiem jak to nazwać. Leki wam pomagają normalnie funkcjonować?

Leki pomagają poradzić sobie z wiecznym "dołem" i ciągłym złym samopoczuciem. U mnie jednak, nie wiem jak u innych, nie pomagają w działaniu. Bardziej działają na zasadzie takiej, że jestem w stanie wstać z łóżka, nie zarosnąć brudem i przygotować coś do jedzenia. Nie powodują jednak, że problemy nagle znikną, albo łatwiej jest się z nimi uporać.... W tym pomoże jedynie psycholog.

przez arminn 13 maja 2015, 17:55
Ostatnio mam niewiele sposobów, ale zawsze to coś:
-muzyka
-coś słodkiego
-dobra kawa
-spanie
-marzenia/chwilowe myśli, że może być lepiej :roll:
-patrzenie na osobę, która wzbudza pozytywne wspomnienia, odczucia
-luźne rozmowy z siostrą (bez trudnych pytań o przyszłość)
-oglądanie ulubionych seriali/programów/filmów, czegokolwiek co na chwilę zagłuszy myśli
-wyrzucanie smutków na papier
-jakieś 15 minutowe ćwiczenia w zaciszu domowym, które może niewiele dają, ale zawsze to coś...
W sumie to chyba tyle. Może to nie sposoby, ale coś co w mniejszym lub większym stopniu potrafi poprawić nastrój.
Samotność jest wtedy, kiedy nie ma mnie we mnie..

przez mojapsychologia.pl 19 maja 2015, 12:26
@Naya, nie ma na co czekać i nad czym się zastanawiać. Wiele osób zwleka z wizytą u psychologa, ponieważ się wstydzi, nie ma czasu lub sądzi, że sami poradzą sobie z problemem. Niestety zazwyczaj tak się nie dzieje - czas płynie, a smutek i przygnębienie wciąż Wam towarzyszą. Czasem ból słabnie, by za kilka dni odżyć ze zdwojoną siłą. Dlatego warto się przełamać i udać się do specjalisty po pomoc. Szkoda Twojego czasu na samotną walkę.

przez Kalebx3 19 maja 2015, 12:32
Leki wam pomagają normalnie funkcjonować?

ojak pomagają . Tobie też pomogą , tylko zabierz wpierw swoje ciało do psychologa / psychiatry .Samo sie nie wyleczy , a tak to przynajmniej jest szansa na pozytywna zmianę .
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez tristezza 26 maja 2015, 12:21
Ja nie radzę sobie. Leki nie działają, a w psychoterapię nie wierzę. Uciekam w sen i alkohol, ale to ucieczka. Mam 24 lata i poddałam się.
tristezza

przez Caipirinha 26 maja 2015, 19:45
Ja tak jak koleżanka wyżej, sen i alko (no może jeszcze muzyka) to jedyne rzeczy, które odrywają mnie choć na chwilę od tego pierdolonego stanu. Ktoś tam się pytał czy leki działają. Ja bym ujął to tak, że ze stanu warzywa i leżenia 24/7 w łóżku, tabletki dodadzą ODROBINĘ szczęścia, motywacji chęci robienia czegoś. Ale to jest tylko światełko w tunelu, to co z nim zrobisz to już inna sprawa. Ja niestety nie dałem rady...

przez Naya 28 maja 2015, 20:53
Chyba pierwszy krok jest najtrudniejszy, powtarzam sobie że coś z tym zrobię, ale jak na razie bardziej się cofam niż idę na przód. Za pare miesięcy ide do nowej szkoły i chyba tylko dzięki temu jeszcze mam nadzieje, na poznanie nowych ludzi, zmiany. Mimo wszystko do psychologa pewnie i tak się wybiorę :) Czy osoba w wieku kilkunastu lat może dostać leki? Bo wierze że mogłyby mi choć troche pomóc, ale boje się że pójdę i mnie wyśmieją i powiedzą, że zmyśliłam sobie wszystkie problemy, bo przecież ktoś tak młody nie powinien mieć depresji.. Przepraszam, jeśli pisze na niewłaściwym wątku.

przez Artemizja 17 cze 2015, 06:42
Czy osoba w wieku kilkunastu lat może dostać leki?
Może, aczkolwiek szkoda by było w młodym wieku zaczynać od leków. Może najpierw psychoterapia, a jeśli to nic nie da, to dopiero wtedy wizyta u psychiatry? Ciężko coś doradzić po krótkim wpisie, bo tak naprawdę nie wiem, z czym się borykasz.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Coldway 03 lip 2015, 01:34
Od 6 lat mam depresję. Początkowo miałam przez długi czas myśli samobójcze i to przez dobry rok. Jakoś wyszłam z najgorszej fazy bez leków, których nigdy nie brałam. Myślałam, że już wyszłam z najgorszego, jednak wszystko powróciło wraz z nerwicą lękową i masą innych zaburzeń. Dopiero po 6 latach dowiedziałam się co mi jest, psychoterapia ciut pomaga, ale są tego minimalne efekty. Próbowałam leczyć się wszystkim co jest bez recepty. Parę osób z tego forum mówiło mi, że i tak są pewni, że prędzej czy później wyląduje u psychiatry (wywnioskowali to z objawów i stanów, które opisywałam). I stało się. Dziś zdecydowałam, że zapisuje się do psychiatry i chce skorzystać z pomocy leków. To moja jedyna szansa na wyjście z tego gów... Jeśli to nie pomoże to nie mam pojęcia co ze mną będzie.

Sortuj wg