Sposoby radzenia sobie z depresją

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez swistak2112 13 wrz 2014, 12:30
Z własnego podwórka mogę powiedzieć, że sukces leczenia depresji ciężkiej (endogennej) zależy od: (kolejność celowa, w sensie od najważniejszych):
1. Właściwa diagnoza i właściwie do niej dobrane leki - uwaga! o akceptowalnych objawach ubocznych i dostępnych dla kieszeni chorego- trudna to sprawa
2. Skuteczne leczenie przewlekłych, somatycznych chorób współistniejących (reumatyzmu, zapaleń stawów, chronicznych zapaleń jelit, wątroby, nerek, cukrzycy, nadciśnienia itp)
3. W miarę poprawy samopoczucia - socjalizacja- wyjście z domu, odwiedzenie starszych i znajomych (choćby sąsiadów)
4. Próba (stopniowa) wyrobienia aktywności fizycznej (różne dopuszczone przez lekarza formy sportu- co kto lubi- rower, basen itp)
5. Niezmniejszanie leków po chwilowej poprawie
6. Wsparcie osób bliskich, działania majace podnieść poziom samoakceptacji i poczucia włąsnej wartości
7. Po uzyskaniu poprawy samopoczucia - psychoterapia
8. Samorealizacja (rozwijanie pasji, zainteresowań)
9. Praca (lub szkoła)
Świstak
F33
Sertralina 75-100, Mianseryna 60-90
Clonazepam 1x0,5 , Gabapentin 2x800
Chlorprothixen 50-100, Ketilept 100
Eestazolam, Zolpidem- doraźnie

przez taterka25 20 wrz 2014, 11:57
Ja sobie radze radzic tym myslec o dobrych zeczach :) i warto marzyc ze bedzie dobrze nagle w zyciu czlowieku jest wszystko dobrze i wpadlismy w ta depresje.... a wiadomo ze czlowiek nie chce jechac cale zycie na lekach .Lecz niestety jak sie nie ma wsparcia wsrod najbliszej ci osoby to dostaje sie do glowy ale tak jak mysle pisza poprzednicy wyzej sport zainteresowanie jakies ja teraz naprzyklad zaczol zajmowac sie hodowlom Papuzek i jakos pomaga ale to tylko chwilowo ,,,,,

przez maverickWAW 21 wrz 2014, 09:07
U mnie najgorsze są samotne chwile gdy jestem całkiem sam - czarne myśli, bardzo ciężkie stany depresyjne.

Pomaga decydowanie sport, choć na niedługo - rower, siłownia, bieganie, oczywiście spotkania ze znajomymi.

Najgorsze siedzenie samemu ze sobą, najlepsze odciągnięcie uwagi od myśli.

Łatwo się tylko mówi, wszyscy coś o tym wiemy.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Matusia 23 wrz 2014, 22:42
Zmuszam się do wykonania pewnych czynności . Nie jest to proste ale przecież
nie można tak. Czasami gdy poczytam coś to moje nerwy ulegają małej
poprawie ale jak już dopadnie mnie choć jedno zmartwienie(sytuacja)nawet może być
idiotyczna to po mnie :( Uspokoić się nie mogę. Leki pomagają tylko na chwilę. A rano pojawia się znowu na nowo.

przez krawaciarz1 24 wrz 2014, 17:37
czego ja już nie próbowałem: psychoatra, psycholog, hipnoza, farmakologia, sport, dieta itp itd. a cholerstwo nie przechodzi . I tak od wielu wielu lat... jak żyć ludzie ?? :))

przez merci24 03 paź 2014, 13:15
Wizualizacja buziaka z osobą która ci się podoba ;) podbija oksytocyne,serotonine,zbija kortyzol pomocne :), słońce dużo daje,spacer,czytanie o ludziach którzy mieli przerąbane i sobie poradzili mimo przeciwności,smiling na siłe ;) też pomaga. Oprócz tego oczywiście wdzięczność za wszystko co dobre w życiu.Oprócz tego kwestionowanie negatywnych pesymistycznych myśli za pomocą różnych pytań tu polecam książki Byron Katie znajdziecie na chomiku.

przez Cognac 03 paź 2014, 21:51
Podoba mi się ten artykuł:
http://kafeteria.pl/felieton/przepis-na-szczescie-czy-istnieje-a_8682
Banał, ale jakiś taki pozytywny jest.
Tylko spokój może nas uratować.
Mój blogowątek na forum.

przez Matroskin 20 paź 2014, 13:59
Leki i psychoterapia to, oczywiście, podstawa.
Ale ostatnio usłyszałam od swojej dr, że jestem wyleczona i za trzy miesiące zmniejszamy dawkę leków. Wręczyła mi też zeszycik z opisem diety "do zdrowienia": generalnie warto jeść węglowodany złożone, dostarczać ich sobie regularnie (niektórzy muszą np. co dwie godziny), nie zapominać o omega3, mikroelementach i witaminach B.

Do tego regularna aktywność fizyczna - ja np. zaczęłam jeździć do pracy na rowerze, to niecała godzinka w jedną stronę, i codziennie :) Działa lepiej, niż kawa.

Poza tym znalazłam sobie fajne hobby, które zabiera mnóstwo czasu. To znaczy, zabiera tyle, ile chcę mu poświęcić, ale aktualnie mnóstwo.

A kiedy dopada mnie dół - pomaga takie mega zadbanie o siebie. Jeśli nie mam kasy na spa i masaż, to urządzam sobie sama małe domowe spa, piekę ciasto dla siebie (albo kupuję ciacho w cukierni), kąpiel z pianką, świece, muzyczka, książka, i nie ma mnie dla rodziny. Kiedy dół jest związany z przyczyną depresji - kontaktuję się z ludźmi, którzy przeżyli to samo, stanowimy dla siebie jakieś tam wsparcie.

Jeszcze nie wiem, co robić, kiedy dopada mnie coś w rodzaju "jestem beznadziejna i do niczego się nie nadaję i jeszcze robię to samo swojemu dziecku", ale mam nadzieję, że nauczę się tego na terapii.

przez Cocoby 27 paź 2014, 16:03
Zadbanie o siebie, rower, hobby, ale jak jestem w dole, to poprostu nie mam na to siły. Ja sobie nie radzę z depresją. Oczywiście biorę prochy, ale one coraz mniej na mnie działają. Mówicie o śnie, ja spać nie mogę. Oczywiście są cudowne usypiacze, no ale to nie rozwiązuje problemu.

przez qxy 27 paź 2014, 16:03
Dialog ze sobą jest dla mnie podstawą. Żadne tam duchowe pierniczenie, ale po prostu realizm. Staram się nie nazywać każdego dołu chorobą i każdego uśmiechu drugą chorobą jak to mają w zwyczaju psychiatrzy. Motywacji szukam w sobie i pomimo fatalnej sytuacji w życiu zdarza się ją odnajdować. A kiedy mi się to nie udaje, to mówię sobie "spokojnie" i zaczynam układanie wszystkiego od nowa w głowie. Do skutku. Przede wszystkim odkłamałem pewne sprawy i przestałem się oszukiwać (to niestety robi większość chorujących na depresję i prawie nikt się nie przyzna). To była i jest cudowna porcja energii do działania jak na razie lepiej niż wszystkie dotychczas pożerane leki
qxy

przez tarara_n_tula 27 paź 2014, 18:52
Jak dopada mnie kryzys, zatracam się w świecie wirtualnym (można by rzec, że cały czas w nim żyję, ale podczas załamania całkowicie się wyłączam z życia realnego). Wieczorem/ późną nocą, gdy wszystkie myśli się kumulują po prostu płaczę nakręcając się jeszcze bardziej. Po takim "zabiegu" mogę żyć w jako takiej kondycji psychicznej nawet 2/3 tygodnie (chociaż co raz rzadziej to się zdarza).
Pozory mylą. Powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej.
gg: 51974622

przez wolwerine 29 paź 2014, 12:46
tu jest ciekawy artykuł o depresji: http://www.centrum-ja.pl/dlaczego_trzeb ... _depresji/ pozwala na to spojrzeć nieco inaczej.

przez davidofblack 30 paź 2014, 22:23
Z pewnością to nie jest fachowa opinia, ale mi pomogło. Polecam http://film.onet.pl/forum/wygrac-z-depr ... owsze.html

przez kliku 03 lis 2014, 23:33
MI POMAGA TO:

Postaraj się uświadomić w tym i poukładać w głowie. Odpowiedz proszę na te 4 pytania,
1. Co teraz czujesz? (np. smutek, zmęczenie)
2. O czym myślisz? (np. jestem nikim...)
3. Jaka jest twoja sytuacja życiowa? (np. rozwód, matura...)
4. Jakie masz objawy somatyczne itd.? (np. bezsenność, ból brzucha, drgawki...)

Postaraj się odpowiedzieć na każdy punkt osobno, mozliwie jak najbardziej szczegółowo i nie myl ich ze sobą (myśli z uczuciami, rzeczywistości z myślami.....).

Sortuj wg