Depresja- fakty i mity

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Depresja- fakty i mity

przez Ferdynand k 04 paź 2013, 22:11
deader, bo poziom serotoniny największy jest wieczorem
a kortyzolu rano
Naczelny Użyszkodnik

Depresja- fakty i mity

przez beedee 05 paź 2013, 15:48
Ja mam na odwrót, myślę że to zależy indywidualnie od każdego, tak jak zegar biologiczny i masa innych rzeczy, które nie są związane z depresją.
wenlafaksyna 112.5 mg

Depresja- fakty i mity

przez deader 05 paź 2013, 20:47
wykończony napisał(a):deader, bo poziom serotoniny największy jest wieczorem
a kortyzolu rano

Może i tak, ja na swój chłopski nie specjalistyczny umysł tłumaczę to sobie prościej: rano jestem niewyspany, a wieczorem przez drzemki w pracy - nie :P
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Depresja- fakty i mity

przez mifune85 07 paź 2013, 00:49
Prawie zawsze my depresyjni czujemy się lepiej wieczorem i dlatego przesiadujemy po nocach. Tak mówi zarówno literatura fachowa jak i doświadczenie

Depresja- fakty i mity

przez mark123 07 paź 2013, 01:01
Myślę, że lepsze funkcjonowanie wieczorem niż rano nie musi mieć związku z depresją.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Depresja- fakty i mity

przez hanails 07 paź 2013, 21:07
mark123 napisał(a):Myślę, że lepsze funkcjonowanie wieczorem niż rano nie musi mieć związku z depresją.

Albo (co się okaże pewnie za jakieś kilka lat) mam przewlekłą depresję albo jak wyżej, po prostu tak już mam naturalnie, bo od kiedy pamiętam (może nie w takim nasileniu, ale jednak) rano jestem trupem - mieszanka pijaństwa, omdleń, miękkich nóg, zero siły i motywacji nawet na otworzenie oczu mimo pełnej świadomości i pełnego wybudzenia. I tak jakoś do 18 kiedy są i siły i chęci i robię wszystko w całkiem przyzwoitym tempie, takie nadrobienie dnia. A jak przychodzi do snu to znów to samo i tak w koło Macieju.
Rozpadające się iluzje boleśnie ranią.
Wenlafaksyna 225mg, Olanzapina 5mg, Lorazepam 1mg, Diazepam 5mg, Kwas walproinowy 800mg
F32.3
F60.3

Depresja- fakty i mity

przez Majja81 08 paź 2013, 10:56
Depresja to po prostu smutne myśli

MIT. Depresja to nie jest po prostu uczucie smutku po utracie kogoś bliskiego lub kiedy czujemy się zawiedzeni. Każdy od czasu do czasu jest smutny. Depresja nie pojawia się po prostu kiedy coś złego dzieje się w życiu. Może pojawić się nawet kiedy wszystko wydaje się być w porządku, często też jest sumą wielu czynników - nie pojawia się, ani nie znika nagle.
Symptomy depresji to m.in.

uczucie smutku lub winy,
uczucie przmęczenia,
problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji,
brak apetytu,
problemy ze snem lub nadmiar snu,
utrata odczuwania satysfkacji z rzeczy, które dotąd sprawiały radość.

Z depresji można się wyleczyć dzięki pozytywnemu myśleniu

MIT. Depresja to bardzo poważna choroba, tak samo szkodliwa dla zdrowia jak np. cukrzyca, czy choroby serca. Pozytywne myślenie i optymistyczne nastawienie nie są w stanie wyleczyć depresji - niestety to nie tak działa. Żeby wyleczyć się z depresji potrzebna jest długotrwała terapia oraz (dość często) leki przepisywane przez lekarza.
Każdy może mieć depresję

FAKT. Ryzyko zachorowania na depresję u kobiety rośnie w momencie, w którym jej ciało przechodzi przez fizyczne i hormonalne zmiany, jak np. po porodzie lub w trakcie menopauzy. Z kolei wśród osób starszych naturalną rzeczą jest odczuwanie smutku po utracie współmałżonka lub po zachorowaniu na poważną chorobę. Ale depresja nie jest naturalną częścią życia kogokolwiek, nie jest chorobą, na którą jedni są narażeni bardziej od drugich. Każdy w każdym wieku może cierpieć na depresję, a powodować mogą ją naprawdę różne czynniki.
Zamiast chodzić na terapię lepiej pogadać z kolegą o swoich problemach

MIT. Psychoterapia polega na rozmowie, nie jest to jednak taka sama rozmowa jak ta, którą można przeprowadzić ze znajomą osobą i której można opowiedzieć o swoich problemach, a następnie posłuchać co ona o nich sądzi. Psychoterapeuci to ludzie, którzy są szkoleni do leczenia osób z chorobami psychicznymi.

Terapia pozwala ludziom dojść do sedna ich kłopotów, zrozumieć co ich dręczy i zacząć sobie z nimi radzić, rozpracować je i pozwolić depresji odejść. Nie jest to łatwa sprawa i często się nie udaje za pierwszym razem, jednak warto próbować, tym bardziej, że istnieje wiele jej rodzajów, które dopasowane są do konkretnych potrzeb pacjentów. Psychoterapia dostarcza ponadto metod i środków radzenia sobie ze stresem oraz niezdrowymi myślami i zachowaniami.

Ludzie myślą, że przy silnej depresji terapia może trwać bez końca, ale nie jest to prawda - najczęściej całość zamyka się w kilkunastu lub kilkudziesięciu sesjach i kiedy pacjent poradzi sobie z problemami i postanawia iść dalej ze swoim życiem, spotkania się kończą. Niestety wiele osób latami cierpiących na depresę nie leczy się. Ludzie unikają specjalistów, boją się stanąć z prawdą twarzą w twarz lub uważają, że terapia nic nie daje. Jest to błędem - naprawdę należy konsultować się ze specjalistami.
Antydepresanty zmieniają chemię mózgu

FAKT. Leki na depresję, antydepresanty, pozwalają znowu poczuć się sobą, odzyskać zadowolenie z życia i pozbyć się uczucia niepokoju, który często towarzyszy depresji. Antydepresanty zmieniają chemię mózgu, dzięki czemu nastroje chorego stają się bardziej stabilne, zanikają częste huśtawki nastroju.
Osobę cierpiącą na depresję najlepiej jest rozweselić

MIT. Najlepszym sposobem w jaki można pomóc osobie z depresją jest upewnienie się, że zostanie ona zdiagnozowana i zgłosi się na terapię. Bardzo ważne jest żeby uważnie jej słuchać i brać na poważnie to, co próbuje nam przekazać. Zawsze należy wspierać taką osobę i dać nadzieję, że z czasem terapia okaże się skuteczna i jej stan się poprawi, a może nawet całkiem wydobrzeje.
Fizycznych symptomów depresji może być wiele

FAKT. Ból głowy, bezsenność, wzmożony apetyt - to mogą być objawy depresji, ponieważ nie dotyka ona jedynie psychiki. Symptomy fizyczne mogą się różnić w zależności od osoby, u każdego może ona objawiać się inaczej. Niektórzy mogą się objadać, inni wcale nie będę mieć apeptytu. Jedni nie będą się wysypiać, inni będę spać za długo i ciągle będą czuć się zmęczeni. Niektóre osoby cierpiące na depresję mogą mieć bóle głowy lub odczuwać inne bóle, skurcze, czy mieć problemy z żołądkiem.
Mężczyźni mają inne symptomy, niż kobiety

FAKT. Kobiety częściej doświadczają klasycznych symptomów takich jak uczucie smutku, poczucie winy i brak wiary w siebie. Mężczyźni cierpiący na depresję co najczęściej podirytowani i złoszczą się, czasami są nawet obelżywi. Łatwiej też tracą oni zainteresowanie pracą, czy hobby. W odwrotnych przypadkach, żeby unikać radzenia sobie z depresją, rzucają się w wir pracy. Mężczyźni łatwiej sięgają po alkohol i narkotyki, kiedy borykają się z depresją.

Depresja- fakty i mity

przez elo 08 paź 2013, 11:33
mark123 napisał(a):Myślę, że lepsze funkcjonowanie wieczorem niż rano nie musi mieć związku z depresją.

no jasne ze nie. ja bym stawiala predzej na zla diete.
Majja81 napisał(a):MIT. Depresja to nie jest po prostu uczucie smutku po utracie kogoś bliskiego lub kiedy czujemy się zawiedzeni. Każdy od czasu do czasu jest smutny. Depresja nie pojawia się po prostu kiedy coś złego dzieje się w życiu. Może pojawić się nawet kiedy wszystko wydaje się być w porządku, często też jest sumą wielu czynników - nie pojawia się, ani nie znika nagle.

no co ty gadasz
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

Depresja- fakty i mity

przez mark123 08 paź 2013, 14:12
elo napisał(a):

A może też nie być z niczym konkretnym związane, przecież nie każdy musi rano funkcjonować lepiej niż wieczorem.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Depresja- fakty i mity

przez deader 08 paź 2013, 14:26
mark123 napisał(a):
elo napisał(a):

A może też nie być z niczym konkretnym związane, przecież nie każdy musi rano funkcjonować lepiej niż wieczorem.

Może być też związane z czymś konkretnym, tylko u każdego czym innym :P Niestety nie ma cudownego przepisu czy diagnozy, które pasowałyby do każdego przypadku...
When I die, bury me upside down so the world can kiss my ass

Depresja- fakty i mity

przez agresth 14 paź 2013, 17:23
Dark Passenger napisał(a):- zaburzenia depresyjne nawracające (o nasileniu łagodnym, umiarkowanym albo ciężkim bez lub z objawami psychotycznymi) (...)

Co to są objawy psychotyczne w depresji?

Depresja- fakty i mity

przez irkarmir 15 paź 2013, 16:49
mifune85 napisał(a):Prawie zawsze my depresyjni czujemy się lepiej wieczorem i dlatego przesiadujemy po nocach. Tak mówi zarówno literatura fachowa jak i doświadczenie

dziękuję, to już wszystko jasne czemu wolę noc...

Depresja- fakty i mity

przez true 16 paź 2013, 11:37
po prostu - to mozna jebnac sie w czolo ... przez TE smutne mysli wypadly mi prawie wszystkie wlosy , 2 razy usuwalam torbiel na jajniku , schudlam 10 kilo , chcialam sie zabic , codziennie placze , lub zaleznie co drugi dzien , bola mnie wszystkie miesnie , pamiec mnie zawodzi , zapominam o spotkaniach , o zrobieniu kanapek dzieciom do szkoly , o tym , ze mam je odebrac o danej godzinie ... itp
te smutne mysli zrujnowaly mi zycie , moze zamienie je na pozytywne myslenie? pfffffffffffffffffffff

Depresja- fakty i mity

przez Mordziand 18 paź 2013, 15:35
szary_wicher napisał(a):Całkowicie się zgadzam z tym, że kontakty z innymi ludźmi mają ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak się czuje nasza ..... depresja :bezradny: . Dla mnie czasami nawet krótka rozmowa z drugim człowiekiem potrafi mnie postawić na nogi na cały dzień, innym razem zaś samo przebywanie w towarzystwie niektórych osób sprawia, że odechciewa się żyć. Sam jestem w podobnej sytuacji jak wiele osób tutaj, mam ogromne problemy z nawiązywaniem nowych znajomości tudzież utrzymywaniem już istniejących. A prawda jest taka, że to co mi najbardziej doskwiera w depresji to samotność i brak drugiej osoby, która potrafiłaby wysłuchać.

skąd ja to znam...? ehh... :( :( :(

Sortuj wg