Depresja- fakty i mity

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Depresja- fakty i mity

przez carlosbueno 04 kwi 2013, 18:43
Calineczka1990 napisał(a):carlosbueno, ja często słyszę "osoby wierzące nie mają problemów psychicznych", "osoby wierzące nie mogą łykać psychotropów" itp itd :blabla:

ja to słyszę że wierzącym się lepiej w życiu powodzi, bo mają cel w życiu, w sumie może i to racja ale ja kiedyś wierzyłem i też mi się nie układało zbytnio.
Największy Forumowy Maruda

Depresja- fakty i mity

przez Lux24 09 maja 2013, 12:28
A ja słyszę i zawsze słyszałam, szczególnie w domu, gdy byłam młodsza, że jaka depresja czy tam nerwica, przecież ja nie mam żadnych problemów. I że tacy ludzie jak ja nie znają biedy i ciężkiej pracy dlatego im się w głowach przewraca. Zawsze odpowiadałam, że wymyślili wspaniałą i tanią terapię - wszystkich do kamieniołomów o chlebie i wodzie, a staną się zdrowymi, szczęśliwymi ludźmi.

Depresja- fakty i mity

przez Artemizja 10 maja 2013, 13:46
Lux24, zawsze denerwowało mnie takie gadanie. Widać stereotypowe podejście do depresji, nerwicy i totalne niezrozumienie istoty tych zaburzeń :? A wystarczyłoby usiąść i trochę na ten temat poczytać...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Depresja- fakty i mity

przez Lux24 11 maja 2013, 00:19
Lilith, wiesz, ja w tej chwili uważam, że nawet czytanie nie pomoże. Tak samo jak zdrowy chorego nie zrozumie, tak samo tu.. Człowiek bez depresji myśli innymi kategoriami, myśli - mam gorszy dzień to tym bardziej czymś się zajmę, mam chwilę zwątpienia - przemogę się i zacznę myśleć pozytywnie.. Nie ma w ogóle możliwości zrozumienia, że osoba z depresją może czasem nawet nie być w stanie wstać z łóżka. Nie rozumieją tego "nie być w stanie", nie rozumieją, że pewne rzeczy są silniejsze od nas samych i nie ma się nad tym kontroli. Oczywiście w lżejszych przypadkach jeszcze można ją mieć, ale pisałam ogólnie.

Depresja- fakty i mity

przez hanails 25 maja 2013, 22:45
Lux24 napisał(a):Nie ma w ogóle możliwości zrozumienia, że osoba z depresją może czasem nawet nie być w stanie wstać z łóżka. Nie rozumieją tego "nie być w stanie", nie rozumieją, że pewne rzeczy są silniejsze od nas samych i nie ma się nad tym kontroli.

Też wychodzę z założenia, że dopóki ktoś tego nie poczuje to tak na prawdę nie zrozumie, chociażby najbardziej empatycznym człowiekiem był. Dla zdrowego człowieka, nawet z obniżonym nastrojem, jest niewyobrażalne jak można mieć poczucie, że nie ma się siły nawet oddychać, nie mówiąc o wstaniu z łóżka czy domu. A zewsząd się słyszy "musisz". Musisz to, musisz tamto. Takie to zrozumienie, musisz kiedy nie możesz. Mi się zdaje, że obalanie mitów to walka z wiatrakami.
Rozpadające się iluzje boleśnie ranią.
Wenlafaksyna 225mg, Olanzapina 5mg, Lorazepam 1mg, Diazepam 5mg, Kwas walproinowy 800mg
F32.3
F60.3

Depresja- fakty i mity

przez Mamre 03 cze 2013, 00:54
Calineczka1990 napisał(a):carlosbueno, ja często słyszę "osoby wierzące nie mają problemów psychicznych", "osoby wierzące nie mogą łykać psychotropów" itp itd :blabla:

Ojej, no to albo nie jestem wierząca (wbrew moim deklaracjom i działaniom), albo nie mam problemów psychicznych :D ;). No i nie powinnam łykać antydepresantów 8). Oj, co ze mną będzie? :D
A na poważnie wiara pomaga wyjść z depresji, ale potrzeba do tego mądrych przewodników, bo inaczej można nakręcić się na negatywne myślenie typu "Bóg mnie sądzi na każdym moim kroku" itd. Ja co prawda szukam jeszcze stałego kierownictwa, ale pomaga mi wspólnota oazowa, w której mogę liczyć na wysłuchanie i naprowadzenie na zdrowe myślenie.
Wenla: 150 mg
Lamo: 50 mg

Od rana nie mogę myśleć
Nie mogę ruszyć się z łóżka
Nigdy nie byłem Napoleonem
Na głowie tylko poduszka

Luxtorpeda

Depresja- fakty i mity

przez mark123 03 cze 2013, 01:11
A ja nie wiem, czy mam depresję, czy chandrę (przewlekłą), bo nie wiem, jak to odróżnić.
Pociąg do bycia ofiarą toksycznego mężczyzny leży w naturze każdej kobiety, tyle że u niektórych kobiet ta natura jest mocno aktywna, a niektórych słabiej i te się jej przeciwstawiają.

Depresja- fakty i mity

przez 20StepsToNowhere 06 cze 2013, 05:07
użalam się nad sobą, jestem dziwna, leniwa, przygłupia, wymyślam sobie choroby, nikogo nie lubię i nie chcę z nikim rozmawiać.
to mi mówią najbliżsi, reszta daje do zrozumienia... może to jednak prawda? Skoro jestem taka od zawsze to może ja po prostu jestem z tego złego miotu który kocica powinna zagryźć po okoceniu?!

Depresja- fakty i mity

przez Artemizja 08 cze 2013, 02:52
20StepsToNowhere, naprawdę uważasz, że to prawda? Czy gdyby ktoś inny w ten sposób o sobie napisał, to co byś Mu powiedziała?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Depresja- fakty i mity

przez aniampm 09 cze 2013, 08:23
A dla mnie najczęstsze z mitów jest mieszanie przysłowiowego dołka z depresją - w obie strony.
Ktoś ma zły dzień i pisze na Facebooku, że ma depresję.
Ktoś ma depresję, a słyszy "już się tak nie dołuj, weź się w garść".

Depresja- fakty i mity

przez _Jack_ 03 lip 2013, 21:03
Myśle ,że mity dotyczą nie tylko depresji ,ale również innych zaburzeń psychicznych takich jak anoreksja, alkoholizm czy chociażby schizofrenia. Dużo winią środki masowego przekazu. Często słyszy się w piosenkach ,że np. miłość czy dobra pogoda wybudzą nas z depresji. Ludzie nadużywają tego pojęcia i potem nie ma co się dziwić ,że ta choroba jest tak a nie inaczej postrzegana. Sami ludzie są też trochę ograniczeni, że dają tak sobą manipulować a wystarczy przecież zapoznać się z wikipedią i już wszystko jest jasne. Ja np. spotkałem się z takim mitem ,że sport wyleczy z depresji. Wystarczy pobiegać wtedy się człowiek pobudzi do życia.
F33 Zaburzenia Depresyjne Nawracające
10 mg Escitalopram
https://www.youtube.com/watch?v=IMZFvs-qy44

Depresja- fakty i mity

przez anathema87 09 lip 2013, 12:41
Wokół depresji narosło wiele mitów, a ludzie wcale nie chcą weryfikować swoich poglądów. Mam wrażenie, że starsze pokolenie - nasi rodzice - nigdy nie zrozumie, czym jest depresja, że jest to po prostu choroba... Dlatego tego nie dziwi mnie postawa "jaka tam znowu depresja, weź się lepiej za robotę" - spotykam się z tym na każdym kroku... Pytanie, czy takie osoby w ogóle da się edukować...

Bardziej chyba przeraża mnie brak pojęcia młodzieży, którzy mają "depresję" po każdej złej ocenie, po kłótni z chłopakiem i po koncercie idola...

Chyba jednym z najgorszych mitów jest ten, że leczenie to ucieczka dla słabych ludzi, którzy nie chcą wziąć życia w swoje ręce. Przez to wiele osób myśli, że okaże słabość udając się do psychiatry... Wiecie, jak niewiele osób z zaburzeniami depresyjnymi szuka pomocy?! To straszne.

Nie wiem, czy na tym forum można podawać linki, ale trafiłam na ciekawy portal o depresji, która prowadzi pewna fundacja - jest tam dużo artykułów i materiałów o depresji.

Depresja- fakty i mity

przez Evele 09 lip 2013, 12:52
anathema87- a mogłabyś mi przesłać linka na pw? popatrzyła bym sobie co to za artykuły:)

Depresja- fakty i mity

przez Lux24 18 lip 2013, 01:51
anathema87 napisał(a):Wiecie, jak niewiele osób z zaburzeniami depresyjnymi szuka pomocy?! To straszne.

Byłam całkiem niedawno pierwszy raz u psychiatry i psychologa, za każdym razem widziałam tam gdzie byłam takie kolejki i tylu ludzi, że chyba jednak szukają pomocy ;)

Sortuj wg