Depresja- fakty i mity

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Depresja- fakty i mity

przez Artemizja 30 mar 2013, 21:54
Z przykrością muszę stwierdzić, że w dzisiejszym społeczeństwie wciąż funkcjonuje ogromna liczba mitów związanych z depresją. Niektórzy nawet twierdzą, że depresja jest tożsama ze schizofrenią. Zachęcam zatem, żeby na łamach tego tematu spróbować wyznaczyć faktyczne ramy tego, czym jest, a czym nie jest depresja, jakie są najczęściej tworzone mity i stereotypy wokół depresji, które fakty bywają pomijane i tak dalej. Być może będzie to pomocne zarówno dla osób, które zmagają się z depresją, jak i dla tych, którzy próbują ją poznać i zrozumieć, ponieważ cierpi ktoś z ich bliskich. Zachęcam zatem do dyskusji.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Depresja- fakty i mity

przez purimer_89 30 mar 2013, 22:07
W depresji naturalnym jest unikanie ludzi, ukrywanie się przed światem aż do czasu poprawy.
Problem jest wtedy gdy czas dojścia do siebie wydłuża się i następują patologiczne zmiany.
Panią "Lilith" znam z dyskusji i bardzo szanuję za fachowość i za tematy poruszanych problemów.
Jesteś wybitną kobieta , Złotko :P
To forum bez Ciebie by nie istniało.

Depresja- fakty i mity

przez Artemizja 30 mar 2013, 22:15
purimer_89, dziękuję za miłe słowa ;) Myślę, że forum świetnie poradziłoby sobie beze mnie, ale ja bym się zapłakała z tęsknoty za Użytkownikami. Tak czy inaczej- dziękuję. Jest mi bardzo miło ;)

Wracajmy jednak do tematu.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Depresja- fakty i mity

przez Lord Kapucyn 30 mar 2013, 22:19
Fakty:
Depresja to zaburzenie z grupy zaburzeń afektywnych (nastroju). We współczesnej klasyfikacji wyróżnia się:
- depresję epizodyczną (o nasileniu łagodnym, umiarkowanym albo ciężkim bez lub z objawami psychotycznymi)- ma nagły początek, trwa krócej niż 2 lata
- zaburzenia depresyjne nawracające (o nasileniu łagodnym, umiarkowanym albo ciężkim bez lub z objawami psychotycznymi)- gdy epizody depresji się powtarzają i nie stwierdzono manii
wśród których wyróżnia się dwa podtypy:
*depresję endogenną (choroba afektywna jednobiegunowa)- uwarunkowaną czynnikami neurobiologicznymi- przyjmuje się, że główną przyczyną depresji jest deficyt tzw. monoamin biogennych (serotoniny i noradrenaliny- tzw. hipoteza serotoninowa i hipoteza katecholaminowa- oraz dopaminy- hipoteza dopaminowa) w mózgu- a co za tym idzie niedostateczna stymulacja komórek nerwowych)
* depresję egzogenną (inaczej reaktywną)- uwarunkowaną czynnikami zewnętrznymi (śmierć bliskiej osoby, wypadek, choroba, porzucenie, trudna sytuacja materialna)
- depresję przewlekłą (dystymię)
- depresję poschizofreniczną, polekową itp.

Depresja objawia się:
- obniżeniem nastroju
- apatią
- anhedonią- niezdolnością do odczuwania przyjemności
- spowolnieniem psychoruchowym
- chronicznym uczuciem zmęczenia
- ograniczeniem zainteresowań
- obniżeniem sprawności myślenia- deficyt uwagi, zaburzenia pamięci, koncentracji
- poczuciem winy, wstydu
- poczuciem niskiej wartości i niską samooceną
- mniejsza energią
- pesymistycznym, nihilistycznym postrzeganiem świata
- obniżeniem albo zwiększeniem apetytu
- spadkiem albo utratą masy ciała
- bezsennością albo nadmierną sennością
- pojawieniem się myśli samobójczych

Depresja jest chorobą, która wymaga specjalistycznej pomocy. Skuteczna jest farmakoterapia- leki przeciwdepresyjne oraz psychoterapia.

Najczęstsze mity i stereotypy:
- depresja to tylko większy dołek, depresja nie jest chorobą tylko fanaberią
- depresja to użalanie się nad sobą
- aby wyjść z depresji wystarczy zacząć myśleć pozytywnie
- leki przeciwdepresyjne zmieniają osobowość i powodują nieodwracalne uszkodzenia w mózgu
- ludzie cierpiący na depresję są niebezpieczni i stanowią zagrożenie dla otoczenia
- ludzie cierpiący na depresję są głupi (upośledzeni umysłowo)
- depresja jest tym samym co schizofrenia
- ludzie cierpiący na depresję nie powinni mieć dzieci, bo jest dziedziczna
- leczenie to tylko ucieczka dla osób zbyt słabych, które nie potrafią sobie poradzić z własnym życiem
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Depresja- fakty i mity

przez fozzie 30 mar 2013, 22:26
Myślę, że słowo "depresja" często jest nadużywane w celu określenia zwykłego obniżenia nastroju.

Depresja- fakty i mity

przez Little Red Fox 30 mar 2013, 22:32
Dark Passenger napisał(a):- depresja to użalanie się nad sobą
- aby wyjść z depresji wystarczy zacząć myśleć pozytywnie

to są chyba dwa najgłupsze słowa, jakie słyszałam od innych :roll: choć zgodzę się tu również z fozzie, że wiele osób myli te pojęcie z gorszym nastrojem
A jak już jesteśmy przy ochronie, to ja dam ci podarek.
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

Depresja- fakty i mity

przez Candy14 30 mar 2013, 22:39
Depresje reaktywna (egzogenna) mozna wyleczyc terapia..depresja endogenna wymaga leczenia farmakologicznego
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

Depresja- fakty i mity

przez purimer_89 30 mar 2013, 22:42
Lilith,
skromność to cecha ludzi wyjątkowych:)
Za wysiłek który wkładasz w de facto bezinteresowna pomoc dziękuję i staram się odwdzięczyć choćby dobrym słowem które w gruncie rzeczy jest najcenniejszą zapłatą ale i minimalną na jaką zasługujesz.

Depresja- fakty i mity

przez disassociative 02 kwi 2013, 20:31
Można powiedzieć o depresji w nerwicy lękowej że jest sygnałem dawanym przez organizm że coś jest nie tak? Czy to osobny stan w nerwicy?

Depresja- fakty i mity

przez Abbey 02 kwi 2013, 20:35
- leczenie to tylko ucieczka dla osób zbyt słabych, które nie potrafią sobie poradzić z własnym życiem

~Mój ojciec :mrgreen:pozdrawiam, tato, ostatnio zdajesz się czytać moje posty.
Obrazek
All my life I’ve been so lonely
All in the name of being holy

Depresja- fakty i mity

przez Little Red Fox 04 kwi 2013, 16:47
Kinky Kylie, mój tata prawdopodobnie podobnie myśli, albo przynajmniej ja to tak odbieram :roll: może dlatego, że wychowałam się w wierzącej rodzinie, więc na każdy problem jest jedno rozwiązanie - Bóg, jeśli ja przeżywam załamanie nerwowe to na pewno w mojej relacji z Bogiem jest coś nie tak, bo gdybym wierzyła jak należy, nie miałabym depresji i nerwicy :o
Kotka. Będziesz go karmił, czesał i codziennie głaskał, bo kotek to bardzo lubi.
Za to jak ktoś przyjdzie ciemną nocką, żeby ci poderżnąć gardło, to kotek go zeżre.

(Ewa Białołęcka)

Depresja- fakty i mity

przez carlosbueno 04 kwi 2013, 17:16
Calineczka1990 napisał(a):Kinky Kylie, mój tata prawdopodobnie podobnie myśli, albo przynajmniej ja to tak odbieram :roll: może dlatego, że wychowałam się w wierzącej rodzinie, więc na każdy problem jest jedno rozwiązanie - Bóg, jeśli ja przeżywam załamanie nerwowe to na pewno w mojej relacji z Bogiem jest coś nie tak, bo gdybym wierzyła jak należy, nie miałabym depresji i nerwicy :o

u mnie jest podobnie, moja mama uważa że moje problemy psychiczne wynikają z tego że odszedłem od kościoła i jakbym zaczął się modlić, chodzić do kościoła to by mi się poprawiło.
Największy Forumowy Maruda

Depresja- fakty i mity

przez Little Red Fox 04 kwi 2013, 17:19
carlosbueno, ja często słyszę "osoby wierzące nie mają problemów psychicznych", "osoby wierzące nie mogą łykać psychotropów" itp itd :blabla:

(Ewa Białołęcka)

Depresja- fakty i mity

przez ja123 04 kwi 2013, 18:40
ja sie nie modle i jestem leniwy , takie sa powody ze zyje tak jak zyje od zawsze. Ale jednego sie nauczylem przez takie podejscie; nigdy nie szukaj zrozumienia u innych

Sortuj wg