Czy należy ukrywać depresję przed otoczeniem?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Abbey 29 mar 2013, 00:38
paulita napisał(a):O tak popieram Twoją wypowiedź,nerwica czy też depresja to teraz problem cywilizacyjny,przez ten natłok życia,szarej codzienności itd,efekt rządów!! A w ciąż depresja,psycholog,psychiatra to wstyd i coś odmiennego

dokładnie.
Ja nie wyobrażam sobie, żebym powiedziała komuś wprost. Podczas rozmowy z pedagogiem gdy próbowałam naprowadzić ją i powiedziałam, że nie mam powodu do śmiechu, w życiu tak jest, że jesteśmy czasem cały czas smutni uznała, że mam patologiczną rodzinę... Pewnie mam w domu alkoholików :? Społeczeństwo wokół nic nie zauważa, jedynie widzi, że z charakteru jestem ponura i nadęta, a nie jestem! Kiedyś byłam inna, zupełnie inna!
Obrazek
All my life I’ve been so lonely
All in the name of being holy

przez tahela 29 mar 2013, 02:34
Depresji nie da sie ukryc a co do zachowania nauczycieli to dobrze, moze ty nie wpływasz na córke, ale to co sie dzieje z ludźmi podczas prawdziwej mocnej depresji musi wpływac na dziecko, akurat moze u ciebie tak nie jest, ale jakby matka nie sprzatała , nie gotowała, lezała tylko w łozku itp. mnie sie wydaje, że bardzo dobrze, ze sprawdzili sytuacje, jakbys jednak nie dawała zupelnie rady. Lepiej sprawdzic niz poźniej w telewizji słuchac jak to wszyscy widzieli i nikt nic nie robił min, szkoła, sorki, ale uwazam ze bardzo dobrze ze dali do poradni skierowanie i pedagog szkolny wie, w razie czego moze jednak pomóc, to ze system nie nawalił w tej sytuacji chwali sie.
W pracy mozna jeszcze ludzi oszukac, jak Cię tak dobrze nie znaja, ale znajomych nie oklamiesz zauważą, mozna sciemniac najwyzej co do przyczyny.
Ja mam na tyle kumatych znajomych,ze sami doradzaja po co sie meczyc idź do lekarza ci którzy nie wiedzą ze chodze wiekszosc wie i sami mowią ze dobrze ,ze poszłam, teraz mnie na terapie wszyscy wysyłaja, ostatnio kolega mnie umawiał z koleżanką psycholożką,zebym pogadała , za fri i ze ona na pewno nie powtórzy nikomu, przeciez to wyraźnie widac ze cos jest, ze inaczej się człowiek zachowuje.
Kto utraci raz będzie zawsze czekać
Zatrzymujesz czas i zaglądasz w przepaść
Zostaje smutek i tylko smutek
Ostry jak nagły serca głód
Wiatr co zwala z nóg
Smutek i ty

przez abraxas 29 mar 2013, 09:28
Racja, nie da się ukryć zmiany zachowania i przygnębienia, ale sam fakt, że to akurat depresja, da się ukryć bez problemu. Niektórzy ludzie mają to do siebie, że jak ktoś jest przygnębiony, to myślą że chce pobyć sam. Albo uważają, że nie wypada pytać o jakieś osobiste sprawy. Różne są przyczyny, nie wszyscy od razu rzucają się z pomocą.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez gosiak71 29 mar 2013, 13:49
tahela, akurat system w tej szkole bardzo nawala, zastanawia mnie fakt dlaczego nie ma takiego zainteresowania dziećmi alkoholików. Moje dzieci zawsze chodziły do szkoły przygotowane, ubrane, miały śniadanie, uczyły się bardzo dobrze. Córka oprócz tej szkoły równolegle kończy Państwową Szkołę Muzyczną, bierze udział w olimpiadach. Nie zgodzę się z tym , że postąpili słusznie, takie sprawy najpierw należy konsultować z rodzicami a nie za plecami coś spiskować. Mam depresję i nie mam zamiaru z tego powodu czuć się jak jednostka bardzo patologiczna. To może spotkać każdego i panią nauczycielkę też. Psycholog całkowicie zgodził się z moim zdaniem. W szkole wiejskiej nauczyciele przymykają oczy na wiele spraw , liczą się układy i możliwości finansowe rodziców.

przez fozzie 29 mar 2013, 14:08
Ja też staram się ukrywać moją chorobę ale to nie jest takie proste. Kiedy zaniosłem do pracy zwolnienie od psychiatry to kilka osób musiało je zobaczyć.

przez halenore 29 mar 2013, 14:26
gosiu niestety trafiłaś na strasznie głupią nauczycielkę. Pozwalają wykonywać ten zawód byle głupkom, a potem dziwią się, że oświata leży i kwiczy.
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez Ferdynand k 29 mar 2013, 14:35
halenore napisał(a):gosiu niestety trafiłaś na strasznie głupią nauczycielkę. Pozwalają wykonywać ten zawód byle głupkom, a potem dziwią się, że oświata leży i kwiczy.

:brawo: dokładnie tak
Naczelny Użyszkodnik

przez gosiak71 29 mar 2013, 16:06
Cały rok niepotrzebnie "przerabiałam" temat oświaty i podejścia nauczycieli do uczniów. Doszłam do wniosków bardzo przykrych, uczeń nie powinien wychylać się powyżej/poniżej średniej a rodzice powinni co niektórym nauczycielem "wchodzić" w d..ę

-- 29 mar 2013, 15:28 --

Człowiek w depresji żyje z wystarczającym poczuciem winy , z niską samooceną , dlatego nie pozwolę wpędzić się w dodatkowe poczucie winy , bo jakiś nauczyciel czy pseudo pedagog próbuje zrobić ze mnie beznadziejną matkę, która popada w depresję zamiast wychowywać dziecko. Dodam , że jest to moja najmłodsza córka która uczęszcza do tej szkoły , najstarsza kończy już studia a średnia chodzi do LO. Nie uważam się za nieodpowiedzialną matkę ,która ma dzieci głęboko gdzieś. Koniec.

przez marco84 29 mar 2013, 16:59
A kto tu mówi o ukrywaniu ? Czy wiesz o wszystkich chorobach , którzy mają Twoi znajomi ? Mówią Ci o tym ? Pewnie nie , bo to ich prywatna sprawa , dokładnie tak samo jak Twoja depresja jest Twoją prywatną sprawą .
Oczywiście ukrywanie tego przed najbliższymi ( mężem , żoną , chłopakiem , dziewczyną ) jest bardzo nierozsądne moim zdaniem .
Jestem facetem i długo zmagałem się z nerwicą i obawiałem reakcji otoczenia na wypadek rozejścia się tej informacji , a zapewne domyslasz się że tego typu zaburzenia są odbierane jako słabość charakteru u faceta .Choć tak szczerze powiedziawszy mimo że się leczyłem , w życiu prywatnym i zawodowym i sportowym radziłem sobie całkiem nieźle .

przez DwaGuziki 29 mar 2013, 20:35
Hm ... niestety mamy takie społeczeństwo, że ludzie patrzą na kogoś kto chodzi do psychiatry jak na wariata.
O moim stanie wiedzą dwie osoby i myślę, że już tak zostanie :smile:

A co do tego czy da się ukryć depresję ? Oczywiście, że się da.
Ja na codzień i w kontaktach z ludźmi jestem uśmiechnięta wesoła sypię żartami jak z rękawa .. a w środku ból.
Nie pokazuje nikomu smutku na zewnątrz .. nauczyłam się maskować, nie mam ochoty każdemyu tłumaczyć .. tak jest łatwiej .. a w zaciszu domu późnym wieczorem odchorowuje tłumienie emocji i uśmiechanie się kiedy boli i jest źle ...

gosiu trafiłaś na wyjątkowo dziwną nauczycielkę .... :(
Vivere est militare ...

Życie jest małą ściemniarą, francą, wróblicą, cwaniarą. Plącze nam nogi i mówi idź!

.... Spełniania marzeń ciąg dalszy ....

przez AmbientLife 29 mar 2013, 21:15
Nie wiem czy nalezy, ale ja ukrywam. Wiedza tylko 4 osoby, w pracy nikt.. a i tak mowia na mnie "psycholka"
Parogen,Afobam,Trittico & AmbientMusic & Coffee & Koty & ....

przez oohwowlovely 29 mar 2013, 21:16
nie wiem czy nalezy, ale ja nerwice natrectw ukrywam.
oohwowlovely

przez marco84 29 mar 2013, 21:40
Przed kim ukrywasz ? Bo jesli przed partnerem życiowym , to wielki błąd i jak wyjdzie na jaw , zaboli .
Jeśli kryjesz się z tym przed otoczeniem , to chyba normalka .Pomyśl , znajomi zwierzają Ci się ze swoich chorób? To Twój intymny świat , każdy ma prawo taki mieć i nikogo do niego nie wpuszczać za wyjątkiem tej najbliższej lub tych kilku najbliższych osób .

przez Evele 31 mar 2013, 15:28
u mnie jest tak, że bardzo niewiele osób wie, że choruję, tak naprawdę to wie mama, przyjaciółka i parę osób z takimi samymi problemami jak ja, chodzę na terapię, ale nawet mój ojciec ani brat o tym nie wiedzą, chociaż może się czegoś domyślają, chciałabym jakoś to wyrzucić z siebie, bo uważam że rodzina powinna wiedzieć takie rzeczy, ale na razie nie mogę, może za jakiś czas, u mnie to jest tak, ze ja się chyba sama przed sobą wstydzę, że choruję:/

Sortuj wg