Depresja u bliskiej osoby-kilka przydatnych wskazówek

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez boża krówka 26 cze 2015, 10:11
Czy da się skasować post? Właśnie próbuję sprawdzić i mi to nie wychodzi, przynajmniej z telefonu ;)
Ostatnio edytowano 26 cze 2015, 10:18 przez boża krówka, łącznie edytowano 1 raz

przez boża krówka 26 cze 2015, 10:13
Szczerze mówiąc nie wiem czy można skasować swoje stare posty, nie szukałam takiej opcji jak na razie. Odniosłam wrażenie, z tego, co pisałeś wcześniej, że bardzo Ci Dziewczyny brakuje, że nie chciałeś jej zmieniać, tylko pomóc, by mniej cierpiała, że Cię inspiruje i w ogóle jest najbardziej interesującą Osobą, jaką spotkałeś. A teraz piszesz, że już Ci nie zależy tak bardzo na zmianie obecnej sytuacji, tylko na tym, by nie być traktowanym jak powietrze. No to już nie bardzo rozumiem ;) Chciałbyś jeszcze się zejść z Dziewczyną, czy po zanalizowaniu wszystkiego dochodzisz do wniosku, że to już nie jest możliwe? Mam na myśli Twoje nastawienie do tej kwestii, a nie Dziewczyny.

przez boża krówka 26 cze 2015, 13:16
Zapomniałam dodać, że powyższe posty kieruję do Eddarda.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Adam44 28 cze 2015, 15:25
Witam.
Moja mama ma depresję spowodowaną tym, że niby w działalności mojego ojca są jakieś nieprawidłowości i zabiorą nam cały majątek (nie ma ich, sprawdzane u ludzi którzy się na tym znają)- ona sobie tak to wkręciła, że złapała depresje. Leży, płacze bez powodu, ciągle gada że zabiorą wszystko. Do pracy jej się nie chce chodzić i czasami nie chodzi. Twierdzi, że psycholog jej nie pomoże.

Była u psychiatry dostała tabletki, po których śpi. Schudła, nie ma siły. Nie da się jej przetłumaczyć, nic nie chce robić oprócz leżenia i jęczenia.

Możecie coś mi poradzić co zrobić?

przez neon 28 cze 2015, 16:15
Zapytaj sie matki, czy jej problemy nie są pwodowane przez inne czynniki, a ona nie chcą się przyznać zwala to na co innego.
świat lubi znieczulić
trzeba żyć nieustannie goniąc sny.

przez Desperat12 12 paź 2015, 20:35
Witam, mam problem z moją dziewczyną.
Od jakiegoś czasu narzeka na wszystko, głównie na siebie, na swój wygląd, że wygląda jak świnia, jest bardzo gruba. Są to bzdury, może i nie wygląda jak Emily Ratajkowski ale jest naprawdę ładną i atrakcyjną dziewczyną. Bardzo ja kocham i już powoli nie mogę tego wytrzymać, ale nie mogę jej zostawić bo wiem że tylko ja trzymam ją jeszcze przy życiu. Rok temu przeprowadziła nieudaną próbę samobójczą.
Podejrzewam że ma również bulimie i inne zaburzenia odżywiania. Była na wielu dietach, wegetarianizmie, dietach katogenicznych, weganizmie, wszystko dawało tylko krótkotrwałe efekty. Potem znowu stara śpiewka, że wygląda jak wieprz, nie zasługuję na życie, że zagłodzi się na śmierć.
Naprawdę nie mam pojęcia jak jej pomóc, jest mi jej okropnie żal, najprościej byłoby odejść ale ją kocham i nie wyobrażam sobie życia bez niej. Może ktoś z Was, osób doświadczonych znających się na takich problemach byłby mi w stanie pomóc?

przez storgata 13 paź 2015, 16:42
Witam

Mam problem z dziewczyna.. Poznałem kilka miesięcy dziewczynę po przejściach.Zostawiła swojego faceta który jak twierdziła źle na Nią działał , kłócili się ,ciągle awantury nie była szczęśliwa,maja razem dziecko.Wiem ze jest podatna na depresje w przeszłości tez się leczyła.

Od niedawana zaczęło się dziać coś niepokojącego ,ma depresje , nic jej się nie chce , nie chce żyć , jest nie szczęśliwa, zaczyna coraz bardziej usprawiedliwiając swojego byłego faceta, mówi nawet ze nie powinna od Niego odchodzić , bo z Nim nie była szczęśliwa i ze mną tez nie jest.Twierdzi ze nie ma to znaczenia , tylko dziecko które z Nim ma cierpi na tym. Uważa ze z Nikim nie potrafi być szczęśliwa , ma wyrzuty sumienia ze zniszczyła dziecku rodzinę które pyta o ojca.Czasami się boje odezwać , bo co nie powiem to doszukuje się w tym złych intencji.

Tłumacze jej ze to depresja , żeby spróbowała się leczyć , proszę ja , błagam.Coraz mniej do mnie pisze , jest coraz bardzo oschła, zimna.Jestem nastawiony na najgorsze czyli ze to się rozpadnie ale chce mieć czyste sumienie ze próbowałem , coś robiłem .

Co o tym sadzicie?Powiedzcie cokolwiek...jestem załamany...

przez Stokrotka1990 08 lis 2015, 18:08
Poznaliśmy się miesiąc temu i tak naprawdę nigdy oficjalnie nie byliśmy razem. Ale spotykaliśmy się, wychodziliśmy razem. On jest w trakcie rozwodu (rozprawa za kilka dni). I wszystko było ok do czasu aż dostał papiery z sądu. Potem wszystko runęło. Przestał sobie radzić z całą sytuacją, odsunął mnie od siebie, nie widujemy się wcale. Mówi, że nie chce mnie krzywdzić a to robi. Psychiatra stwierdził depresję. Ale jest coraz gorzej! Jakbym rozmawiała z dwoma różnymi osobami. Wczoraj przeszedł samego siebie - oznajmił, że kogoś ma, że zakochał się. Złamało mnie to totalnie. Jak się okazało po jakimś czasie - to było kłamstwo. Bo tak jego psychiatra powiedział, żeby się wyciszył, żeby się odciął, poukładał wszystko. Jak mam mu pomóc? W jaki sposób dotrzeć do niego skoro on moją pomoc odrzuca i odpycha mnie? Doradźcie coś, proszę.

przez gin 13 gru 2015, 18:11
większość mojej najbliższej rodziny, pomimo paru lat i tego, że ich edukowałam i że dużo można wyczytać też z internetu, ma do depresji podejście raczej sceptyczne. że wynika z rozleniwienia się, że powinnam się bardziej aktywizować: życie zawodowe/uczelnia itp. że to wszystko jest kwestią mobilizacji tylko. to trudne, bo są intelektualnie na wysokim poziomie i wiele potrafią zrozumieć, tylko akurat na chorobę, z którą się mierzę, nie potrafią spojrzeć konstruktywnie. właściwie nie przyjmują do wiadomości, że to choroba. to jeden z powodów, dla których mój kontakt z nimi jest obecnie bardzo sporadyczny. jednocześnie to trudne, bo żeby jakoś znieść spotkania z nimi gram zadowoloną z życia.
I would rather die of fire than of void.
gin

przez michaler 06 sty 2016, 23:56
gin napisał(a):większość mojej najbliższej rodziny, pomimo paru lat i tego, że ich edukowałam i że dużo można wyczytać też z internetu, ma do depresji podejście raczej sceptyczne. że wynika z rozleniwienia się, że powinnam się bardziej aktywizować: życie zawodowe/uczelnia itp. że to wszystko jest kwestią mobilizacji tylko. to trudne, bo są intelektualnie na wysokim poziomie i wiele potrafią zrozumieć, tylko akurat na chorobę, z którą się mierzę, nie potrafią spojrzeć konstruktywnie. właściwie nie przyjmują do wiadomości, że to choroba. to jeden z powodów, dla których mój kontakt z nimi jest obecnie bardzo sporadyczny. jednocześnie to trudne, bo żeby jakoś znieść spotkania z nimi gram zadowoloną z życia.

Szczerze mówiąc to ja też tak kiedyś sądziłem, ale jak zacząłem walczyć z chorobą w ten sposób, że staram się na siłe próbować coś robić to stwierdzam, że wcześniej to rzeczywiście mogłobyć rozleniwienie. Czasem jest tak, że nie widze absolutnie sensu by coś robić, ale jak już wykonam dana czynność to pojawia się satysfakcja i radość.

przez ryska 07 sty 2016, 10:53
Mój chłopak ma od kilku dni mocny "napad" depresji. Leży, nie ma na nic siły, przesypia dzień, jest tak osłabiony, że nawet nie czyta wiadomości ode mnie, wyłączył dzwonek w telefonie, praktycznie nie odzywa się do mnie (poza rzadkimi stwierdzeniami, że chciałby umrzeć i że powinnam go zostawić, bo on tylko mnie rani).
A ja wściekam się, że muszę bezczynnie patrzeć na jego cierpienie, że nie mam jak mu pomóc! Wszystko mnie drażni, nie mogę sobie znaleźć miejsca, nie mogę się na niczym skupić, staram się opanować zachowania kompulsywne i lekkie napady lęku. Tak bardzo się o niego boję a nic nie mogę zrobić, żeby mu się polepszyło!
Jak mamy oboje przetrwać ten trudny czas?! (to raczej pytanie retoryczne, wiem)
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez Eteryczna 07 sty 2016, 11:36
ryska napisał(a):Mój chłopak ma od kilku dni mocny "napad" depresji. Leży, nie ma na nic siły, przesypia dzień, jest tak osłabiony, że nawet nie czyta wiadomości ode mnie, wyłączył dzwonek w telefonie, praktycznie nie odzywa się do mnie (poza rzadkimi stwierdzeniami, że chciałby umrzeć i że powinnam go zostawić, bo on tylko mnie rani).
A ja wściekam się, że muszę bezczynnie patrzeć na jego cierpienie, że nie mam jak mu pomóc! Wszystko mnie drażni, nie mogę sobie znaleźć miejsca, nie mogę się na niczym skupić, staram się opanować zachowania kompulsywne i lekkie napady lęku. Tak bardzo się o niego boję a nic nie mogę zrobić, żeby mu się polepszyło!
Jak mamy oboje przetrwać ten trudny czas?! (to raczej pytanie retoryczne, wiem)
Zabrzmi to banalnie może ,ale po prostu bądż z Nim w tym trudnym czasie okaż mu ,ze nie jest sam mimo wszystko może na Ciebie liczyć ,sama wycisz emocje bo one się udzielają drugiej osobie zadbaj też o siebie.
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Spiewaj jakby nikt nie słuchał..
Tańcz jakby nikt nie patrzył..
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił..
Żyj jakby niebo było tu na ziemi..

przez ryska 07 sty 2016, 11:54
Eteryczna, wiem, że samo "Bycie" musi być wystarczające, ale do tego muszę móc albo do niego pojechać (na co on mi nie pozwala) albo chociaż on musi czytać, jeśli coś do niego napiszę (ja piszę, ale on nie czyta), odbierać telefon. A on tego nie robi. Więc nie ma jak poczuć mojego wsparcia.
A o swoich emocjach mu nie wspominam i nie daję po sobie znać, bo nie chcę go tym dodatkowo obarczać teraz.
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez Eteryczna 07 sty 2016, 13:19
ryska, Na odległość to trudne to prawda i męczy ta bezsilność ,a gdybyś mimo wszystko do Niego pojechała?myślisz że Cie nie wpuści do mieszkania?wiem że się boisz znam to uczucie.
''Odwaga to nie brak strachu, lecz świadomość, że coś jest ważniejsze niż strach. Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Spiewaj jakby nikt nie słuchał..
Tańcz jakby nikt nie patrzył..
Kochaj jakby nikt Cię nigdy nie zranił..
Żyj jakby niebo było tu na ziemi..

Sortuj wg