Depresja u bliskiej osoby-kilka przydatnych wskazówek

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez vifi 11 gru 2012, 01:49
Tak powinien się wybrać do psychiatry. Najlepiej jakby też dostał skierowanie na psychoterapię (zwłaszcza jeśli go nie stać prywatnie)

przez Denial 27 gru 2012, 22:58
Lilith napisał(a):Pamiętaj o sobie:
-pierwsza zasada:jeżeli nie będziesz dbać o siebie i swoje zdrowie,to nikomu nie pomożesz a sam możesz się rozchorować,
- nie bierz do siebie gniewu i krytyki chorej osoby, to depresja pokazuje swoje rogi,
- szanuj własne potrzeby i zauważaj ograniczenia, aby depresja nie zapanowała również nad Tobą,
- znajdź sposób, który pomoże Ci walczyć ze stresem,
-wychodź z domu,spotykaj się z ludźmi,pozwalaj sobie na chwile relaksu,
- pozwól sobie na chwile przyjemności.

Właśnie.

Ludzie, pamiętajcie o sobie. Naprawdę. Dbajcie i o siebie. Bez zawiści (nie jest moją intencją wartościowanie kto potrzebuje więcej uwagi) powiem coś ważnego: jak już to bardzo wyjdzie na zewnątrz to wszyscy zwracają uwagę na osobę, która jest w depresji, a bardzo mało uwagi i wsparcia poświęca się tym, którzy są najbliżej niej.

To Wy sami musicie - dla siebie - o wsparcie jasno prosić i korzystać z niego. Inaczej wylądujecie na dnie. Nikomu to nie pomoże.

Musicie dbać o siebie by być "do użytku" - dla siebie i dla Waszego bliskiego.

Stwierdzam, że depresja może być zaraźliwa. Cała ta strata wysiłku, cała ta bezsilność, frustracja, gniew okupiony poczuciem winy (jak mogę się gniewać na niego/nią - przecież jest chory/chora), strach o czyjeś życie, o to, że jego/ją stracimy - i ciągle nic, nic. Żadnej trwałej poprawy. Traci się nadzieję.
I sing the body electric...

przez Aranjani 27 gru 2012, 23:02
Lilith, dopiero teraz zauważyłam ten wątek. Jestem wdzieczna za to co napisałaś. Chyba mimo dobrych chęci popełniłam parę błedów. Ale nie błędem jest jego popełnienie, ale jego powtórzenie. Dziękuje :)
Aranjani

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lordkevin 04 sty 2013, 13:56
Dzięki za miły post i Szczęśliwego Nowego Roku ...
FSL:

przez conbhp 04 sty 2013, 16:38
A czy picie goraćej czekolady, spacery, wycieczki mogą pomóc w walce z depresją?

Sam nie wiem czy nie mam i piję czekoladę gorącą to się lepiej czuję? Czy można pozbyć się tego uczucia. Coś mi się wydaję że moja dziewczyna też ma i to głębszą niż ja mi czekolada humor, ale jej nie koniecznie.

Ona natomiast lubi spacery wśród przyrody z daleka od wszystkeigo.
spam

przez linka 04 sty 2013, 18:08
Mogą pomóc na stany pogorszonego nastroju - ale na depresję nie pomogą, o ile w ogóle osoba z depresją da się namówić na spacer ;)
Natomiast warto próbować wszystkiego, by choć troszkę umilić czas osobie chorej/zdrowiejącej - a ani spacery ani gorąca czekolada nie zaszkodzą :smile:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez Artemizja 05 sty 2013, 22:10
Chyba mimo dobrych chęci popełniłam parę błedów. Ale nie błędem jest jego popełnienie, ale jego powtórzenie.
Niestety w pewnych sytuacjach dobre chęci nie wystarczą i potrzebna jest wiedza na temat tego,z czym ma się do czynienia.Niemniej jednak tak jak napisałaś-ważne jest to,żeby nie powtarzać błędów,jeśli się je już dostrzeże ;)
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Aranjani 05 sty 2013, 22:15
Lilith, wiem, że dobre chęci nie wystarcza... ale szczerze powiem, że już czasami nie daje rady. Staram sie jak moge, bo kocham... ale momentami to wszystko mnie przerasta. I sama jestem zła na siebie, że tak jest. Czasami wydaje mi się, że to walka z wiatrakami. Ja sama, sponiewierana przez życie mam komus pomóc. Kurde coraz ciężej...
Aranjani

przez Artemizja 05 sty 2013, 22:19
Aranjani, nie dziwię się,że jest Ci ciężko.Nie dość,że własne problemy obciążają,to jeszcze non stop drży się o drugą osobę.Nie można być dla kogoś ratownikiem jeśli samemu ma się problem z pływaniem.Smutna prawda,o której bardzo często się zapomina...
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez Aranjani 05 sty 2013, 22:21
Lilith, Ciężko jak cholera...
ale ja muszę być ratownikiem... chcę być nim. Bo wiem, że on nie ma nikogo. Dosłownie nikogo.
Aranjani

przez Arhol 05 sty 2013, 22:28
Aranjani, Nie znam dokładnie twojej sytuacji, ale pewnie niema ci łatwo,nie łatwo ratować inną osobę, jeśli tobie samej nie jest pewnie tak do końca dobrze i w porządku...
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez Aranjani 05 sty 2013, 22:36
Saiga, nie jest łatwo. Jest cholernie ciężko. Ale się staram. Popełniam błędy. Sama się zmagam ze swoimi problemami i wiem, że może gdybym była całkiem "ok" mogłabym więcej. Ale nie jestem i pewnie nigdy nie będę. I czasami myślę o poddaniu sie... ale nie potrafię - bo kocham. Cierpię razem z nim. Czyli podwójnie... za siebie i za niego. Takie to życie.
Aranjani

przez Arhol 05 sty 2013, 22:47
Aranjani, A jednak jesteście razem, i mimo cierpienia, i bólu myślę że lepiej ci z nim niż samej?
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez nieboszczyk 06 sty 2013, 17:35
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Sortuj wg