Czym się różni depresja lękowa od nerwicy lękowej?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez kaja123 15 wrz 2012, 13:46
agonista napisał(a):JAK DLA MNIE NIE MA CZEGOS TAKIEGO JAK NERWICA .

No tak ale to tylko jak dla Ciebie... są ludzie co choruję tylko na nerwicę albo tylko na depresję.
Zgadzam się z Tobą, że często te dwa schorzenia idą ze sobą w parze albo jedno prowadzi do drugiego i sie łączą. Ale są też ludzie którzy mają nerwicę i nigdy nie chorowali na depresję. Nie mylić epizodów obniżonego nastroju, chandry. Ludzie często myślą że sam obniżony nastrój, smutek czy brak motywacji to już depresja.
Potocznie się nawet mówi: ale mam dzisiaj deprechę i nic mi się nie chce - to stwierdzenie nie ma kompletnie nic wspólnego z depresją.
Czasami ktoś jest zdenerwowany w słusznych okolicznościach i mówi: ale mam nerwicę cały się trzęsę - co też nie ma nic wspólnego z nerwicą. Zarówno nerwica, depresja i stany mieszaane to poważne zaburzenia, trudne do wyleczenia jak sami o tym wiemy.

przez agonista 15 wrz 2012, 14:03
No w pelni się zgodzę co do różnic między dołkiem a depresją .Co do nerwic to tak samo jak ludzie mają latami polipy a nigdy nie zachorują na nowotwór .A wiadomo że polipy to wczesne objawy nowotworu. Tak samo jest z nerwicą i depresją .Depresją w wyniku stresu czyli reaktywną. Endogenna to co innego chociaż reaktywna może miec identyczny obraz jak endogenna .Inaczej mówiąc w reaktywnej mogą wystąpic takie same zmiany neurochemii jak w endogennej .Przyczyny co prawda są różne ale efekt ten sam.
obserwowany

przez ala1983 23 wrz 2012, 22:02
Odpowiedź na pytanie postawione w wątku jest oczywista.
1. Depresja lękowa różni się od nerwicy lękowej tym, że przeważają objawy depresyjne.
2. Nerwica lękowa różni się od depresji lękowej tym, że przeważają objawy nerwicowe.
Punktem wspólnym tych zaburzeń jest lęk, którego potęgowanie się nasila w pkt. 1 depresję a w pkt.2 nerwicę. :8):

-- 23 wrz 2012, 21:04 --

Różnicy między depresją a nerwicą chyba nie trzeba wyjaśniać?
"Objawy mają swoje znaczenie"
Zygmunt Freud (1856-1939)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez agonista 23 wrz 2012, 22:16
RÓŻNIĄ SIĘ TYLKO przyczyną co więcej to tylko w nerwicy lękowej mało wyrażone są objawy depresyjne.
obserwowany

przez bigfish 23 wrz 2012, 22:33
W jednym i w drugim przypadku przyczyną jest lęk, a przyczyny lęku mogą być różne

przez agonista 23 wrz 2012, 23:43
LĘK JEST objawem przyczyny depresji są i neurochemiczne i psychosoleczne .Nerwicy dokladnie tak samo z tym że różnią się ciężarem gatunkowym.
obserwowany

przez ewa3700 16 lis 2013, 11:48
Mnie się wydaje , że w nerwicy-lęk jest bardziej "somatyczny", a przy depresji lękowej- "psychiczny". Ja jestem w takim stanie miesiąc. 24h/doba. To koszmar.

przez Lord Kapucyn 16 lis 2013, 13:15
ewa3700, Piękny odkop, ponad roczny. Rozumiem, że mamy równouprawnienie i kobieta też może pracować jako górnik, ale niech chociaż najpierw zapozna się z ogłoszeniami globalnymi- nerwica-a-depresja-t41701.html
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg