CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 11 gru 2014, 14:32
Marwil,
Zachowujasz sie jak prosty indukcjonista albo co najwyzej falsyfikacjonista.
(A jakbys podpieral sie Feyerabendem to bym Cie jeszcze jakos zrozumial ;) )
Ale szkoda mojego czasu aby tlumaczyc jak rozwija sie i funkcjonuje nauka.
Z tego powodu nie zaprzeczam, ze CBT i chad wzbudza caly czas kontrowersje i nadal jest to badane.
(nie zdziwie sie wiec jesli za jakis czas dojdzie do konsensusu, ze psychoterapia jest nieefektywna w chad)
Stad wrzucenie ilus tam linkow popierajacych jedna teze niczego nie dowodzi.
Znamy wiele sporow, ktore w "latwiejszych" naukach scislych trwaly dziesieciolecia.
Jednak przyjeto sadzic, ze np. nowsze artykuly a szczegolnie te przekrojowe powinny wniesc wiecej niz te starsze.
I np. w artykule z 2014 roku
http://focus.psychiatryonline.org/doi/a ... s.12.3.251

"Abstract
Although pharmacotherapy is the mainstay of treatment for bipolar disorder, medication offers only partial relief for patients. This review summarizes the available data on psychotherapy for adults with bipolar disorder.
Although pharmacotherapy is the mainstay of treatment for bipolar disorder, medication offers only partial relief for patients. Treatment with pharmacologic interventions alone is associated with disappointingly low rates of remission, high rates of recurrence, residual symptoms, and psychosocial impairment. Bipolar-specific therapy is increasingly recommended as an essential component of illness management. This review summarizes the available data on psychotherapy for adults with bipolar disorder. We conducted a search of the literature for outcome studies published between 1995 and 2013 and identified 35 reports of 28 randomized controlled trials testing individual or group psychosocial interventions for adults with bipolar disorder. These reports include systematic trials investigating the efficacy and effectiveness of individual psychoeducation, group psychoeducation, individual cognitive-behavioral therapy, group cognitive-behavioral therapy, family therapy, interpersonal and social rhythm therapy, and integrated care management. The evidence demonstrates that bipolar disorder-specific psychotherapies, when added to medication for the treatment of bipolar disorder, consistently show advantages over medication alone on measures of symptom burden and risk of relapse. Whether delivered in a group or individual format, those who receive bipolar disorder-specific psychotherapy fare better than those who do not. Psychotherapeutic strategies common to most bipolar disorder-specific interventions are identified."
Jak widac potwierdza to moje argumenty z ostatnich wpisow.

Wiesz mi nie chodzi o to, zeby Ciebie przekonac.
Ale nie chcialbym aby przez glupia zacieklosc ktos sobie odpuscil szanse poprawy.

przez slow_down 11 gru 2014, 14:36
_Jack_, skutki uboczne, hmm. Ja wchodziłem co tydzień o 25mg, choć powinno się co dwa tygodnie, a mimo to uboków nie miałem żadnych. Początkowo przez miesiąc nieco gorszy nastrój, normalka, ale potem się wyrównał. Żadnej wysypki czy objawów grypopodobnych.

Widzę, że nas tu przybywa.
Mnie karbamazepina do południa zamula, ale potem już jest ok. Wycisza złość, właśnie tego od niej oczekiwałem.
slow_down

przez Widmo 11 gru 2014, 14:45
I zeby zakopac topor wojenny ;) kolejny swiezy artykul
http://archpsyc.jamanetwork.com/article ... id=1865002
"(...) Many pharmacotherapies and psychotherapies are effective, but there is a lot of room for improvement. Because of the multiple differences in the methods used in pharmacotherapy and psychotherapy trials, indirect comparisons of their effect sizes compared with placebo or no treatment are problematic. Well-designed direct comparisons, which are scarce, need public funding. Because patients often benefit from both forms of therapy, research should also focus on how both modalities can be best combined to maximize synergy rather than debate the use of one treatment over the other.(...)"

-- 11 gru 2014, 14:38 --

Przegrany123 napisał(a):Nic tak dobrze nie robi po ciężkiej depresji jak dobra hipomania :lol: Czekam na nią z utęsknieniem czuję że to już nie długo :P To jak oczekiwanie pierwszego dziecka :smile:

Prosta droga do chadowego piekla. A pozniej pojawia sie placz i zgrzytanie zebow :/
Najgorsze jest, ze po dluzszym czasie swiadomego lub nieswiadomego zlego leczenia chad
mozliwosci interwencji sa coraz mniej skuteczne.

Faktem jest, ze chad jest zwiazana z fenotypem - zalezy od genow.
Ale czy sposob traktowania choroby tez zalezy od genow?
Czy zalezy od genow, ze jeden alkoholik latwiej rzuci picie niz drugi?
Dlaczego ktos chorujacy na chad postepuje glupiej niz drugi?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marwil 11 gru 2014, 18:32
Topór xD
Ja przegryzam gardła, kręcę karki albo walę z MG42.
Nareszcie skonkludowałeś, że nauka raczkuje w temacie.
Pozdrawiam

Macieywwa- zobojętnienie może być po Rispo, choć jeśli stany mieszane miałeś i aby nie wróciły, może być konieczny.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez _Jack_ 11 gru 2014, 23:48
Dzień jak codzień nie wiem co tu nawet pisać. Jutro wolne i jadę po Wolfxa do Warszawy a potem na spotkanko Forumowe. Lokatorzy mnie wkurwiają. Jeden wyjeżdża do Francji i się wyprowadza a drugi stawia warunki, żeby nie płacić za 2 tygodnie przez które go nie będzie.
F33 Zaburzenia Depresyjne Nawracające
10 mg Escitalopram
https://www.youtube.com/watch?v=IMZFvs-qy44

przez iwona3 12 gru 2014, 09:06
ostatnie dni jestem na pełnej parze,w końcu nadrabiam wiekszosc zaleglosci.A i dolki odeszly troche na bok.Dobrze czuc sie lepiej.Szkoda tylko ze czuje sie jakbym wypadla totalnie z pewnych grup ludzi.Czuje sie okropnie obco przebywajac z nimi.Za dlugo chyba sie izolowalam.Milego dzionka Wam życze :D

przez Widmo 12 gru 2014, 10:15
marwil napisał(a):Nareszcie skonkludowałeś, że nauka raczkuje w temacie.

Buhahaha. Nie raczkuje ale jest w ciaglym rozwoju.
Problem polega na tym, ze Ty chyba caly czas nie rozumiesz jak uprawia sie nauke.

I jak? Nikt nie podjal tematu w jaki chadowiec podchodzi do leczenia i na ile jego zachowania
zaleza od jego wyboru a na ile jest to zdeterminowane jego choroba.
W sumie to wazne bo jakby nie patrzec sporo chadowcow ma grzeszki zwiazane farmakologii, stylem zycia itp.

przez marwil 12 gru 2014, 10:43
Buahaha, rozumiem, że Ty tą naukę uprawiasz. Pseudo-fachowiec z Wikipedii.
Idź na medycynę, pognij po szpitalach, popraktykuj, odwiedzaj biblioteki przy Akademiach medycznych, powymieniaj poglądy z lekarzami, profesorami. Zrób kilka metaanaliz swoich badań, to będziesz mógł się wiarygodnie mienić uprawiającym naukę i wiarygodnie wtpowiadać bo nawet własnych doświadczeń, masz (zazdroszczę) jeśli chodzi o ChAD -niewiele.

Ja na podstawie swoich doświadczeń, powiem Ci, że te kilka przypadkowo zastosowanych w ChAD substancji i ich kombinacje, to nawet nie raczkowanie, tylko sranie w pieluchę w kołysce.
Przyznam Ci rację, to się rozwija w żółwim tempie i mam nadzieję rozwinie, tak, by ludzie nie zdychali miesiącami, bądź latami.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Widmo 12 gru 2014, 11:04
Akurat uprawiam inna dzialke i fakt latwiej w niej o poprawna metodologie niz w medycynie itp.
wiec nie jest mi obce krytyczne, naukowe spojrzenie.
wiarygodnie wtpowiadać bo nawet własnych doświadczeń, masz (zazdroszczę) jeśli chodzi o ChAD -niewiele.

Zawsze wkurzalo mnie to "kombatanctwo", ktore innym jakby z gory zabrania mozliwosci poprawy

Przyznam Ci rację, to się rozwija w żółwim tempie i mam nadzieję rozwinie, tak, by ludzie nie zdychali miesiącami, bądź latami.

Nie wiem dlaczego u 2/3 leki dzialaja a u 1/3 nie.
leki-w-leczeniu-depresji-w-chad-ankieta-t52518.html
I sa to doswiadczenia forumowiczow. (wynik zreszta byl do przewidzenia na podstawie literatury i o czym w tamtym temacie napisalem)
Wiec nie uogolniaj swoich doswiadczen na wiele osob, ktore dobrze funkcjonuje.
A najwiekszym chu...stwem jest sianie defetyzmu tu na forum.
Marwil jest w dupie to i inni musza byc a jak nie to znaczy, ze z nimi cos nie tak.

Ja na podstawie swoich doświadczeń, powiem Ci, że te kilka przypadkowo zastosowanych w ChAD substancji i ich kombinacje, to nawet nie raczkowanie, tylko sranie w pieluchę w kołysce.

No sorry...jest wiele chorob w ktorych medycyna nie ma wybitnej skutecznosci.
Zachowujesz sie jak niedojrzaly chlopczyk, ktory patrzy na swiat przez pryzmat wlasnych doswiadczen tylko, ze nie odbieraj innym szansy i podlamuj ich w zmaganiach z choroba.
Wiesz ja wole pokazywac szanse i mozliwosci.

przez marwil 12 gru 2014, 11:41
Akurat uprawiam inna dzialke i fakt latwiej w niej o poprawna metodologie niz w medycynie itp.

Winszuję i życzę wspaniałych wyników.

Zawsze wkurzalo mnie to "kombatanctwo", ktore innym jakby z gory zabrania mozliwosci poprawy :

Jakie kombatanctwo - kombatant to już po wojnie. Skąd fałszywy wniosek o zabranianiu innym czegokolwiek.

A najwiekszym chu...stwem jest sianie defetyzmu tu na forum.

Jak nazwać namawianie do CBT, gdzie wyniki badań skuteczności są sprzeczne.
Powtarzam, po 3 pobytach w szpitalu, zmiany kilku psychiatrów - NIKT z uczonych nie zalecał mi psychoterapii.

Marwil jest w dupie

Gdybyś uważnie czytał, co pisałem, to zauważyłbyś, ze przynajmniej czasowo z dupy się wygrzebałem.

No sorry...jest wiele chorob w ktorych medycyna nie ma wybitnej skutecznosci.

nie uogólniaj, mówimy konkretnie o ChAD.

Zachowujesz sie jak niedojrzaly chlopczyk

Dziękuję, to dla mnie komplement.

nie odbieraj innym szansy i podlamuj ich w zmaganiach z choroba.

Czy komukolwiek coś odradzałem oprócz "reiki" pani Basco?
Przeciwnie, wielokrotnie powtarzałem, żeby się trzymać bo zły stan zawsze mija.

Wiesz ja wole pokazywac szanse i mozliwosci.

Szlachetnie, ja z kolei staram się również wskazywać ciemne strony metod walki z ChAD.

Chyba pora zakopać topora, tu nie miejsce na pyskówki.

przez Waplo 12 gru 2014, 15:56
"Chyba pora zakopać topora, tu nie miejsce na pyskówki "
marwil tak trzymaj :brawo: bo Widmo chce dobrze - niektórych może drażnić liczba publikacji naukowych,którymi się podpiera ale ... kogo to nie interesuje może to pomijać - szczególnie ,że teraz można znaleźć na internecie prawie tyle samo teorii co ich zaprzeczeń ... chorego na chad może doprowadzić to do wściekłości.
Uśmiech pozwala nabrać dystansu do Życia :D

przez Depakiniarz 12 gru 2014, 16:31
Hah cyrki z tym odszkodowaniem. Sklep się nie przyznaje, dyrektor twierdzi że do żadnego naruszenia zasad nie doszło, że to moja wina że się poślizgnąłem na rozsypanej ziemi i nie bierze za to odpowiedzialności. Nie pozostaje mi nic innego jak oddać sprawę do biura odszkodowań i opisać ten cały przypadek w gazecie nie szczędząc nazwy sklepu i nazwiska dyrektora.

przez guernone 12 gru 2014, 20:06
Najpierw mnie wkurwiało, a teraz zaczyna śmieszyć jak na dziennym wzbraniane jest mi w ogóle wspominać o ChAD. Jakbym miał się iść zabić po usłyszeniu diagnozy :twisted:
Dzisiaj powiedziałem jasno, że moja wstępna diagnoza i wiedza, że "może to ChAD", "może mania", "może faza się zmieni", "może leki pomogą", "może będzie lepiej" właściwie uratowało mnie przed zagładą. No ale cóż, dalej jesteśmy w klimatach "tajne/poufne". Oddałem dziś życiorys na 17 stron A4. Może mądre głowy coś wydedukują ;)

Ogólnie na grupowej nie jest źle, ale moje lęki, zaburzenia poznawcze i impotencja intelektualna skutecznie uniemożliwiają korzystanie z dobrodziejstwa terapii :-|
Trochę uwłaczającym jest fakt, że czasami ledwo potrafię prowadzić konwersację z drugą osobą. Trudno mi się skupić na tym co mówi, trudno mi odpowiedzieć. W głowie gonitwa myśli jeszcze nie ucichła, więc nie dosięgam do pewnego przyzwoitego poziomu konwersacji. Pamięć tak szwankuje, że potrafię nie pamiętać z kim i o czym 20 minut wcześniej rozmawiałem i wieczorem trudno mi odtworzyć przebieg dnia.
Niemniej jednak jakoś daję radę. Nie do końca wypadłem z obiegu społecznego.

Chciałem zejść z 50mg kwety na 25 mg albo nawet do zera, ale trudny temat. Ketrel wycisza mi lęki i nieco zobojętnia emocjonalnie. Lekko obniża nastrój i nie pozwala na zbyt duże zwyżki nastroju. Jest jak plaster, który jako tako skleja moją układankę w całość tak, aby się nie posypała.
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez INTEL 1 13 gru 2014, 12:34
Od kilku dni bezsilnie i beznadziejnie tarzam sie w nasilonym obłędzie. Najgorsza jest pełna świadomość zamglenia, deficytów umysłowych i odrealnienia co uświadamia mnie jak psychicznie bardzo jestem chory...
Nie potrafię opisać tego stanu. Debil? Idiota? Kretyn? Chociaż nie. Osoby dotknięte tymi upośledzeniami maja sytuację o niebo lepszą- nie zdają sobie sprawy z faktu, że są debilami, idiotami, kretynami. Natomiast ja mam tego pełną, przerażającą świadomość... I tak się w tej chwili zastanawiam w jakim kierunku przed objawami dzisiaj choć na chwilę skutecznie uciec? Benzo, alkochol czy narkotyki? Oto jest pytanie, na ktore równiez nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Bo że uciec muszę to nie podlega żadnej dyskusji. Oczywiście pozostaje jeszcze najskuteczniejsza ucieczka- w niebyt. Ale to jeszcze nie ten czas.
Jako muzyk i meloman często zastanawiam się jaki kawałek wybiorę sobie na ostatnią drogę. Mój stary wybrał The Beatels.
Tam gdzie wisiał, na strychu znalazłem magnetofon - stereofoniczny Kasprzak. Taśma doszła do końca i sprzęt automatycznie się wyłączył. Niesamowity klimat... Myślę , że to musi być zajebista słodycz w niezajebistej sytuacji, taki ostatni akcent rzeczywistego świata-ukochana muzyka...
Nie wiem czego ja posłucham. Czy muzyczna nostalgia, czy może raczej muzyczne, ostre pierdolnięcie?
Muszę to przemyśleć.
...nie mam podpisu...

Sortuj wg