CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 18 cze 2014, 09:41
marwil napisał(a):Widmo, ale te informacje znalazłem właśnie o terapii poznawczej - zwanej jako terapia poznawczo - behawioralna. Tam też stoi jak wół to, co można przeczytać.

Sorry ale nie pominalem ta informacje.
I zgadzam sie z Toba.
Stad w wywiadzie Witkowski mowi:
"Jak nie trafić do hochsztaplera?

- Przede wszystkim zapytać terapeutę, czy były prowadzone badania nad proponowaną terapią. Już ze sposobu odpowiedzi będzie można wiele wywnioskować.
Ważne, żeby sprawdzić, czy terapeuta jest członkiem jakiegoś stowarzyszenia, czy to stowarzyszenie ma jakiś kodeks etyczny, w jaki sposób ten kodeks jest egzekwowany. Niezwykle ważna rzecz to też pytanie o superwizje, czyli nadzór terapii."
Aha i jeszcze jak cytujesz cos warto wrzucic linka do calego artykulu.
A z tym ze "bija Murzynow" chodzi mi o to, ze na poczatku zaczynamy pisac o tym czy w ogole terapia dziala. Piszesz placebo.
Ja podaje, dane z badan, ze dziala. Ty wrzucasz: szkodzi.
Juz w tym widac brak logicznego wnioskowania. Jezeli nie dziala lub dziala na efekcie placebo to w jaki sposob moze szkodzic?
Ok, efekt nocebo? Zaczyna sie komplikowac...idac ta droga coraz bardziej oddalasz sie od jednego z podstawowych zasad w nauce a mianowicie stosowania Brzytwa Ockhama.

-- 18 cze 2014, 08:56 --

natrętek napisał(a): patrząc obiektywnie na twoje obecne funkcjonowanie można stwierdzić, że jest duży progres. Oby ten stan utrzymywał się jak najdłużej.

Dla mnie diagnoza byla pewnego rodzaju objawieniem. Zawsze pisze tutaj , ze dostalem napisy do filmu czyli swojego zycia.
Zrozumialem dlaczego pojawia mi sie balagan w glowie i to nawet w okresie remisji. Dowiedzialem sie ze w podwyzszonym/obnizonym nastroju chadowiec odbiera swiat w sposob znieksztalcony co dodatkowo komplikuje sprawe.
Stad doceniam ten kawalek psychologii ktory mowi wlasnie o bledach poznawczych, myslach automatycznych czyli podejscie behawioralno poznawcze.

(...) że mam wrażenie iż choćbym posiadł wiele materialnych dóbr tego świata to i tak nie spowodowałoby to zmiany w moim "subiektywnym samopoczuciu".
Czy ktoś podziela moje zdanie na ten temat ?

Zgadzam sie

przez marwil 18 cze 2014, 10:12
Widmo, Proszę, oto link:

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... kodzi.read

Jezeli nie dziala lub dziala na efekcie placebo to w jaki sposob moze szkodzic?

I dlatego cieszę się, że jest ten wątek o ChAD. Wiele można się dowiedzieć.
Do tej pory twierdziłem, że psychoterapia nie pomaga albo tylko na zasadzie placebo. Ewoluowałem (dzięki Tobie) znajdując informacje - twierdzę, że może mocno zaszkodzić.

Myślisz, że w klinice uniwersyteckiej pracują hochsztaplerzy?

Psychoterapia to również wielki przemysł i duże pieniądze.
Stada psychologów i psychoterapeutów, coraz więcej najwymyślniejszych nurtów.
Być może dlatego tak mało informacji o szkodliwości terapii.
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Widmo 18 cze 2014, 10:34
marwil napisał(a):Do tej pory twierdziłem, że psychoterapia nie pomaga albo tylko na zasadzie placebo. Ewoluowałem (dzięki Tobie) znajdując informacje - twierdzę, że może mocno zaszkodzić.

Gratulacje!!! Przechodzisz podobna droge co z lekami na chad. Tylko, ze wtedy pisales, ze szkodza a pozniej ze nie lecza...zreszta nie wazne. A nawet pamietam, ze miales je kompletnie odstawic!!!

Z ciekawosci sprawdzilem Frau Eve-Lotte Brakemeier
http://www.psychologische-hochschule.de ... suren.html
(+odnosniki)
I jak widac konstruktywna i sluszna krytyka psychoterapii nie przeszkadza jej dalej pracowac i rozwijac sie w tej dziedzinie.
I slusznie. Trzeba sie cieszyc, ze w nauce nie ma slepej wiary i szanowac za odwage.
Marwil...zostaw juz tego kota w spokoju. Od tego ciaglego odwracania to on juz ma niezle zawroty glowy ;)
A jak nie on to ja na pewno mam dosyc :)

P.S. A nie masz danych do pelnego artykulu?

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marwil 18 cze 2014, 10:40
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam, czego rozum nie złamie...
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Widmo 18 cze 2014, 10:42
Zabawne jest tez to, ze Pani ktora cytujesz napisala ksiazke
http://www.empik.com/die-mauer-ueberwin ... ,ksiazka-p
Nie znam niemieckiego ale opis tej ksiazki za Google Tlumacz jest taki:
"Ludzie, którzy cierpią na przewlekłą depresję, często czują się jak zamknięty żywcem za ścianą. Ta książka ma pomóc osobom dotkniętym wdrażaniu strategii z terapii CBASP pokonać tę ścianę i aby ich życie pewnie. CBASP - Cognitive Behavioral Analysis System Psychoterapii - to skuteczna metoda, która została opracowana specjalnie dla chronicznie przygnębionych ludzi i zintegrowane strategie różnych psychoterapii. Autorzy przedstawiają procedury CBASP za pomocą przykładów przypadków, ilustracje i ćwiczenia.Konkretnym celem jest przetwarzanie odcisków przez znaczących innych w dzieciństwie, które przyczyniają się do rozwoju i konsolidacji zachowań i wzorców myślowych. Może to pozytywnie wpłynąć na obecne nastroje i wyprowadzić ich z chronicznej depresji.Książka proponuje konkretne strategie, aby wyrwać się z tych często ponad rok skonsolidowanych wzorców i tym samym pokonać ścianę."
C.B.D.O :D

przez natrętek 18 cze 2014, 10:47
Miałem z początkiem tego roku 4 sesje terapii w nurcie behawioralno - poznawczym. Muszę przyznać, że rzeczywiście tego typu terapia może przynieść zamierzony skutek, jak nie w osiągnieciu całkowitej remisji to chcociaż w poprawie komfortu życia w niepełnej remisji. Niestety musiałem zawiesić kontynuowanie terapii ze względu na brak pracy. Po pierwsze, nie miałem możliwości konfrontacji swoich myśli, zachowań, emocji będąc w "naturalnym" środowisku środowisku pracy, a po drugie z racji braku wystarczających środków finansowych po prostu nie stać mnie było na opłacanie kolejnych sesji. Niestety w moim mieście nie ma terapeutów pracujących w nurcie CBT przyjmujących w ramach NFZ, więc póki co muszę się zadowolić terapią na oddziale dziennym.
Gdy nie ma możliwości się zmienić, trzeba nauczyć się żyć ze swoją osobowością.
4w5/ISFJ

przez marwil 18 cze 2014, 11:01
Cóż, widać, że podobnie jak ja dostrzegam nieskuteczność i szkodliwość większości leków oraz występowanie skutków ubocznych gorszych od choroby (nie mając wyjścia biorę), ta światła Pani ma podobnie otwarty umysł i słusznie wskazuje na szkodliwość, nieskuteczność i efekty uboczne psychoterapii, w większości przypadków (mimo to ją stosuje).

Będzie antybiotyk na ChAD - znikną dylematy.

przez Marian_Paździoch 18 cze 2014, 11:09
Wszyscy mówią mi, że od paru dni dzieje się ze mną coś dziwnego. Nie wiem, co jest nie tak.
Dzisiaj po kłótni z matką (nigdy nie popierała moich hobby), rozpierdalam wszystko co znajdę na swojej drodze. Żałuję, że nie mam worka treningowego. Musiałby ważyć ze 100kg, żebym go w tym szale nie rozyebał na strzępy. Wszyscy znajomi się ode mnie w pizdu odwrócili. Mój popęd seksualny jest poniżej zera. Czuję się jak aseksualny czubek.
Marian_Paździoch

przez marwil 18 cze 2014, 11:20
Marian_Paździoch napisał(a):=Mój popęd seksualny jest poniżej zera. Czuję się jak aseksualny czubek.

To zapewne zasługa Paroksetyny.

przez Marian_Paździoch 18 cze 2014, 11:24
Na każdym leku jest równy zeru. Nawet bez paroksetyny było identycznie. Mirtazapina też nie pomaga.
Marian_Paździoch

przez Chada 18 cze 2014, 11:26
Mam problem bo wciąż dostaję skierowanie na psychoterapię z rozpoznaniem CHAD a tak naprawdę lekarka mnie leczy na deprechę ale że kiedyś tak /cenzura/.owo mnie rozpoznali w szpitalu to zostaję mi ta łatka i konowały to wpisują w rozpoznaniu.Czy jak pójdę do psychologa/psychoterapuety i zażądam terapii poznawczo-behawrionalnej to takową dostanę bo nie mam zamiaru chodzić na psychoedukację z zakresu chad skoro i tak wiem o tej chorobie więcej od marnego psychologa.A CBT stosuję jako autoterapię i działa i większość mi ją doradza w moim przypadku tylko ciężko się zmusić codziennie do czytania książki o CBT a specjalista się zna lepiej na tym i zawsze to inne spojrzenie z boku od profesjonalisty.Co wy na to? :lol:

Lamotrygina 150mg

przez Marian_Paździoch 18 cze 2014, 11:30
Dzwonisz do terapeuty i pytasz czy prowadzi terapię CBT. Nic mu o ChAD nie mówisz. Idziesz do innego lekarza bo masz depresję i też mu niczego nie mówisz, jakby pytał to jesteś pierwszy raz u psychiatry i psychologa. Te matoły w szpitalu nie wiedzieli co Ci wpisać w papiery. Polska medycyna. Bez ani jednego epizodu "górkowego" wpisali Ci ChAD.
Marian_Paździoch

przez marwil 18 cze 2014, 11:42
Marian_Paździoch, Każdy antydepresant u mnie również powodował to samo (uboki dla mnie gorsze od choroby).
Escitalopram 20mg pomimo połączenia z mirtazapiną 45mg, która nie wpływa na libido - wyzerował mnie w tej sferze.
Wyjątkiem u mnie jest bupropion i moklobemid.
Możesz zastanowić się nad dodaniem bupropionu do paroksetyny.

przez Marian_Paździoch 18 cze 2014, 11:46
Po dodaniu Wella będę mieć nasilone lęki i nerwowość, nie toleruję noradrenaliny. A szkoda, bo nieźle winduje nastrój. No i lek nie na mój portfel... :(
Marian_Paździoch

Sortuj wg