CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Asmo 28 maja 2014, 00:52
A powiedzcie mi czy ktoś ma grupę inwalidzką na chad? I czy ciężko ją otrzymać? Zawsze to by mi pomogło z praca może bym znalazł coś lżejszego umysłowo gdzie lepiej bym sobie radził bo w obecnej pracy ze względu na jej specyfikę z objawami w gorszych stanach jest mi ciężko lub biorę wolne i wtedy nie zarobkuję bo na śmiechowej pracuje i wkońcu może bym miał umowę o pracę. Póki choroba nie zniszczy mnie do końca chce pracować ile utargam.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez INTEL 1 28 maja 2014, 11:58
...za dwie godziny kolejna sprawa...
Znów jestem w okowach obłędu.
Każda komórka mojego jestestwa napięta jest do granic wytrzymałości. Wszystkie objawy choroby skumulowały się na obecnej chwili. Lęk, derealizacja, napięcie, gonitwa myśli, sraczka przeplatana z co kilkuminutowym parciem na pęcherz co owocuje wodą z dupy i kilkoma kroplami na siłę wyciskanego moczu. Sztywny kark, sine dłonie i białe jak kość słoniowa palce. Ucisk za mostkiem. Myśl o samobójstwie wydaje się bardzo kusząca.
Piję ( i nie tylko) od ponad roku codziennie. Dzięki temu powyższy stan spycham skutecznie w podświadomośc w okresach pomiędzy sprawami. Gdyby nie zbawienne działanie używek zdychałbym zapewne tak samo każdego dnia świadomości matni w jakiej się znajduję. Chociaż nie... Kilkanaście dni obłędu w takim nasileniu jak dzisiaj i zawarł bym pakt ze Śmiercią.
To nie do zniesienia. Nie chcę tak trwać przez kolejne miesiące, lata.
Od wielu dni znów niczego nie czuję. Absolutnie. Terminator. Tylko dzisiaj. Ale co to za uczucia? To raczej objawy.
Dziś z pewnością przekroczę granice zdrowego rozsądku i limitu w upierdalaniu się. O ile każdego dnia osiągam i zatrzymuję się na poziomie lekkiego, przyjemnego i bardzo kontaktowego ( bardziej niż na trzeźwo) rauszu, to dzisiaj popłynę. Chcę się zeszmacić. Uprzedzę oczywiście żonę . Myślę że zrozumie. Wrócę późno... tak żeby synek nie widział mnie pijanego. Dotychczas widział mnie pijanego jeden raz. Kilka dni po tym jak mnie wypuścili.
Obejrzałem przed chwilą nowy film Smarzowskiego. Rzeczywistośc przedstawiona w tym kolejnym arcydziele jest chyba moją przyszłością...
Nara
...nie mam podpisu...

przez Wolfx 28 maja 2014, 12:10
INTEL 1 napisał(a):...za dwie godziny kolejna sprawa...
Znów jestem w okowach obłędu.

Trzymaj się,,Świeca,,
Wolfx

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez marwil 28 maja 2014, 12:13
Jeszcze raz uparcie wrócę do tego, czy indukowana lekami przeciwdepresyjnymi mania potwierdza jednoznacznie diagnozę ChAD.

So, I sent an e-mail to Robert Whitaker about this phenomenon of SSRI induced mania and bipolar disorder.

This was my mail: "Dr. Nassir Ghaemi wrote an article in 2009 where he claims that those who experience antidepressant induced mania almost always have bipolar disorder. This seems to be at odds with the experiences of several people who don't experience mania without them being triggered by antidepressants in the first place. He also cites studies to make his point. I would kindly like you to look at these studies and into the veracity of these claims. Here's the article:

http://www.psychologytoday.com/blog/moo ... /death-dsm

This was his response: " Hello,

There are any number of studies that have assessed the increased risk that a person diagnosed with either anxiety or depression, who is then put on an antidepressant, will have a manic episode. The largest such examination of the data was done by Yale researchers a few years back. They examined something like 87,000 patient records, and found antidepressants increased the risk of a manic episode three-fold over the first year (from 2.4 percent to 7 percent, something like that.)

Now some psychiatric researchers have maintained that the antidepressant just "unmasked" an underlying bipolar disorder. But here's the point: what the data is showing is that for many people, this underlying emotional instability would never have been "unmasked," and thus they would never have developed the instability that leads to that diagnosis. There is abundant evidence documenting this,which I wrote about in my book Anatomy of an Epidemic.

As far as the low rate of manic episodes in the STAR D trial mentioned by Ghaemi, that trial was conducted in a group of patients with a long prior exposure to antidepressants, and thus you are preselecting for patients who didn't have manic episodes in response to the antidepressant in those prior years. It's a select group of patient, and not the wider group of patients that is first put on an antidepressant.

I should also note that the risk of an antidepressant induce manic episode is highest in youth (age 13 or so.)

Finally, as Fred Goodwin has noted, once you induce a manic episode, it's not simply a matter of removing the offending antidepressant and all is resolved. Instead, the induction of that first episode seems to trigger a more lasting mood instability in many, which then shows lends itself to the bipolar episode.

I hope this explanation helps.

Bob Whitaker "

Rybakowski twierdzi:
Czyli przyjmowanie, zwłaszcza intensywne, leków przeciwdepresyjnych może spowodować ujawnienie się choroby afektywnej dwubiegunowej, nie ma natomiast mowy, żeby takie leki wywołały tę chorobę. Mogą jedynie ją ujawnić, ale w żadnym przypadku ją spowodować. Jeśli ktoś nie posiada genów odpowiedzialnych za powstanie choroby afektywnej dwubiegunowej, to leki na pewno jej nie wywołają.

A tu wynika, jeśli dobrze sobie przetłumaczyłem:

"Obecnie niektórzy naukowcy utrzymują , że mania wywołana LPD tylko ujawniaja występującą ChAD . Ale uwaga: Dane pokazują, że u wielu ludzi, mania nigdy nie wystąpiła, tym samym nigdy nie rozwinęła się niestabilność , która upoważnia do rozpoznania ChAD. Istnieje wiele dowodów na to. .....

.....Więc, gdy LPD wywołują epizod manii, to nie wystarczy je odstawić i sprawa jest rozwiązana. Za to indukcja tego pierwszego epizodu wydaje się wywoływać trwałą niestabilność nastroju, która następnie upoważnia do diagnozy"

Zrozumiałem to w ten sposób, że niewykluczony jest jednak rozwój jednobiegunowych depresji w ChAD pod wpływem leków.

I może Wolfx'a zainteresują dane z linku powyżej:

Indukowana lekami mania występuje u 5-50% chorych na ChAD i jedynie u 0,3% chorujących na zwykłą depresję. (czyli nawet wg tego artykułu w 100% diagnoza nie musi być jednoznaczna.

Tym bardziej, że Wolfx zachorowałeś ok. 40-stki a zazwyczaj choroba ujawnia się dużo wcześniej.
Ostatnio edytowano 28 maja 2014, 12:24 przez marwil, łącznie edytowano 1 raz
Karkulowsiał zwartusiał ratuwsianko Bożywsio.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez Łapa 28 maja 2014, 12:14
Argh. Miałem dzisiaj iść do psychiatry ale musiałem oddać wizytę jednemu z klientów. W ten sposób idę do psychiatry dopiero na początku lipca, chyba, że pójdę prywatnie. No i lekarz rodzinny będzie musiał mnie poratować psychotropami... :why:
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez Wolfx 28 maja 2014, 12:23
[quote="

Zrozumiałem to w ten sposób, że niewykluczony jest jednak rozwój jednobiegunowych depresji w ChAD pod wpływem leków.

I może Wolfx'a zainteresują dane z linku powyżej:

Indukowana lekami mania występuje u 5-50% chorych na ChAD i jedynie u 0,3% chorujących na zwykłą depresję. (czyli nawet wg tego artykułu w 100% diagnoza nie musi być jednoznaczna.[/quote]
Czyli mam rozumiec że jest jakaś nikła szansa że niekoniecznie mam Chad?
Wolfx

przez marwil 28 maja 2014, 12:37
czyli nawet wg tego artykułu w 100% diagnoza nie musi być jednoznaczna
-nie to miałem na myśli. Mania występuje po prostu również u nie chorujących na ChAD.

Być może nie miałeś ChAD, tylko psychogenną depresję i polekową manię, która trwale zaburzyła stabilność, pozwalając na diagnozę.

I tu mnie ciekawi, czy właśnie te rozchwianie stabilności w przypadkach, w których wcześniej spontaniczne manie nie występowały są trwałe i wahania już będą zawsze występować w górę i w dół?

-- 28 maja 2014, 11:44 --

Sam mam jeszcze złudną nadzieję, że tylko po lekach miałem manię i może to nie ChAD i z czasem jakoś się unormuje.
Jeśli kiedyś się potwierdzi że LPD powodują ChAD, to będę niesamowicie zły.
Wellbutrin 300mg od 13.10.2016 Trittico 25mg Na sen Nikotyna, Kofeina, Teina, Cerveza

przez macieywwa 28 maja 2014, 13:15
Po 14 dniach z tianeptyna, musze przyznac ze jest duuzo lepiej, brak derealizacji, trzeźwe myślenie, juz nie widze w czarnych kolorach swojej przyszłości, tak jakby wracają mi uczucia...mam ochotę cos robic, nie z musu tylko chce sam z siebie cos zrobić dla wlasnej przyjemnosci, czasami nawet nudzę sie a podczas depresji stan nudy u mnie nie występował.
Uważam ze ten lek jest nie doceniany przez psych, faszerują nas z marszu wszelkimi ssri czy snri które w wielu przypadkach tylko zwarzywiaja na maxa a mnie ta niepozorna tianeptyna postawiła na nogi po ok 10 dniach.
Nie wiem, moze to zbieg okoliczności i ta suka po prostu mi odpuściła po 9 miesiacach moze to zasługa nowych zmniejszonych dawek stabilizatorów i tianeptyny. Chce wierzyc ze zasluga leku, który to juz drugi raz wyciąga mnie z bagna.
Obym tylko nie cieszył sie za wczesnie :D
Czasem coś w nas umiera i nie koniecznie chce zmartwychwstać.
............................................. Kurt Cobain 1967-1994
Człowiek pozbiera się ze wszystkiego, ale nigdy już nie będzie taki sam.

przez marwil 28 maja 2014, 13:59
macieywwa, Gratulacje - chyba dopaminka się kłania.

Dalej drążę o tej indukcji:

http://www.psychiatrictimes.com/bipolar ... epressants

Powyżej opisano, że mania zostaje wywołana lekami u 6%-8% chorych na depresję jednobiegunową i klasyfikacja DSM-5 co prawda pozwala na diagnozę ChAD
ale w takich przypadkach kwestionuje się zasadność bezterminowego stosowania stabilizatorów.

Nie udowodniono jeszcze, że przyjmowanie stabilizatorów chroni przed manią indukowaną przez LPD. (u Asmo i Depakiniarza była taka sytuacja)

Istnieje bardzo mało dowodów na to, że długotrwałe przyjmowanie LPD chroni przed wystąpieniem epizodu depresji.

W przypadkach, gdy najpierw występuje depresja a dopiero później mania - mniejsza jest skuteczność stabilizatorów i prognozuje się przewagę depresji w przyszłości. -ratunku jestem w dupie.

przez Maggda92 28 maja 2014, 14:03
INTEL 1, Powodzenia
Maggda92

przez macieywwa 28 maja 2014, 14:22
marwil napisał(a):W przypadkach, gdy najpierw występuje depresja a dopiero później mania - mniejsza jest skuteczność stabilizatorów i prognozuje się przewagę depresji w przyszłości. -ratunku jestem w dupie.

Nie jestes sam, ja również jestem w tym gronie :D
Mam nadzieje ze u Ciebie well tez wykona swoja robote, tak jak sie należy..
U mnie, zadna serotonina, zadna noradrelina, nie działała, niewielka ilosc dopaminy działa cuda.
Z ta dopamina to jedziemy chyba na jednym wózku.

przez marwil 28 maja 2014, 14:28
Z ta dopamina to jedziemy chyba na jednym wózku.

na to wygląda, chociaż tianeptyna była jednym z moich pierwszych leków i nie podziałała nic. Moklobemid (też dopamina) coś pyknął ale wtedy truto mnie litem.

W naszym typie choroby (przedłuugie depresje - u mnie już chyba 14 miesiąc) bardzo często wystepują niestety uzależnienia.

przez S jak... 28 maja 2014, 14:34
Asmo napisał(a):A powiedzcie mi czy ktoś ma grupę inwalidzką na chad? I czy ciężko ją otrzymać? Zawsze to by mi pomogło z praca może bym znalazł coś lżejszego umysłowo gdzie lepiej bym sobie radził bo w obecnej pracy ze względu na jej specyfikę z objawami w gorszych stanach jest mi ciężko lub biorę wolne i wtedy nie zarobkuję bo na śmiechowej pracuje i wkońcu może bym miał umowę o pracę. Póki choroba nie zniszczy mnie do końca chce pracować ile utargam.

Ja mam. Powiem szczerze, że zadziwiająco bez problemów dostałam 2 grupę na 3 lata. Co do lepszej pracy-jeśli mieszkasz w dużym mieście to może szansa jest. Ale czy lżejsza?-to nie jest oczywiste. Z doświadczeń znajomych i z opowieści grupa inwalidzka służy braniu kasy przez pracodawców i dokładnie taki sam wycisk dla pracownika.

-- 28 maja 2014, 13:40 --

Jakie by nie były leki i tak większość z nas jest w czarnej d........
Ja już nacieszyłam się lepszym nastrojem. Drugi tydzień pogłębia się depresja. I niech mi ktoś powie, że to tylko sprawa nastawienia aby było ok. Ciągle chce mi się spać, coraz mniej robię wokół domu i siebie. Powtarzam sobie tylko w kółko-to minie, kiedyś musi, i oby trwało bardzo krótko.
Na leki już nie liczę.
Sulpiryd 2x 50
Jak feniks raz ptak innym razem popiół

Nieskończoność można zmierzyć jedynie ludzką głupotą.

przez macieywwa 28 maja 2014, 14:41
marwil napisał(a):
W naszym typie choroby (przedłuugie depresje - u mnie już chyba 14 miesiąc) bardzo często wystepują niestety uzależnienia.

i w tym przypadku, musze przyznac 100 procentowa racje odnośnie tego stwierdzenia...byłem juz w swoim zyciu wjebany chyba we wszystko/oprócz wszelkiej maści dopalaczy/, począwszy od trawy, kończąc na opiatach i alko+koks :hide:

Sortuj wg