CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Zupapomidorowa 23 maja 2014, 11:10
Boję się że mam tą samą chorobę co Wy. Ja oscyluję między stanami depresyjnymi, lękowymi i nerwicowymi. Czy takie przeskoki to pierwiastek tej choroby? Moja terapeutka po 9 miesiącach znajomości nadal nie wie co dokładnie mi jest, twierdzi, że jeszcze mnie poznaje. Ja się chyba bardzo boje dwubiegunówki bo moja znajoma ma i bywało z nią ciężko - jest bardzo specyficzną osobą.
U mnie głównie przeplatają się te trzy tendencje, które wymieniłam wyżej. Jadę bez leków, libido mam podwyższone ale brak motywacji do działania. To znaczy ona się pojawia regularnie, ale nie na długo - tydzień, kilka dni. I tak jednego tygodnia działam, pracuję, biegam, trzymam dietę a drugiego jestem wrozsypce i tak jak dziś najchętniej nie wstawałabym z łóżka. Zwłaszcza po akcjach które regularnie zapewnia mi ojciec, który jest katem - alkoholikiem. Czy to możliwe że mam dwubiegunówkę? No i trudno mi idzie nauka rozpoznawania swojej złości, złego samopoczucia. Źle interpretuję słowa innych co rodzi nieporozumienia często.
Dawniej Luktar

przez Candy14 23 maja 2014, 11:25
Depakiniarz już pewnie na tamtym świecie...

Nic z tych rzecz. Wojtek zyje ale nie ma obecnie dostepu do neta.
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez Siddhi 23 maja 2014, 11:40
@Luktar
Mam podobnie jak Ty, tylko nie jestem pewny czy miałem kiedykolwiek okres, który mógłby być nazwany manią. Jeżeli już to ewentualnie nazwał bym tak stan, w którym chodzę nakręcony, "podniecony", dużo gadam, dużo we mnie niepokoju i myśli nie dają mi spokoju, nie mogę się wyciszyć, to jest dziwny stan takiego nakręconego niepokoju z większą ilością energii. Nie wiem czy to mania, wątpię.
Zastanawiałem się nieraz czy gdyby ktoś zdiagnozował mi CHAD, czy to by cokolwiek zmieniło. Nie zmieniłoby, od lat obserwuje swoje objawy, zmieniające się stany i cykle i co miałoby się zmienić, byłoby tak samo tylko zostałbym zaetykietowany, mógłbym się czuć w końcu zajebiście wyjątkowo - w końcu CHADowcy to elitat-elit :D w zaburzeniach psychicznych. Tylko po co.
U mnie występują okresy kiedy pracuje jak torpeda, jestem super kreatywny, wszystko idzie jak burza, a potem nadchodzi stagnacja, nie mogę zrobić nic, marnuję dzień za dniem, wpadam w depresje. Z libido też się zmienia cyklicznie, bywa, że kilka tygodni mam całkowity zanik libido, a potem przychodzi okres, że nie mogę o niczym innym myśleć. (ale to chyba każdy tak ma?). Są okresy kiedy nerwicę odczuwam znacznie mniej i takie, w których daje mi popalić. Czasem na kilka tygodni wydaje mi się, że zdrowieję, bo wszystko wraca do normy, a potem zaczyna się od nowa. CHAD?

-- 23 maja 2014, 10:50 --

@Luktar
btw. Jesteś artystką, artyści z CHADem są często bardzo płodni :P
Siddhi

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zupapomidorowa 23 maja 2014, 11:56
Siddhi, no to podobnie mamy. Ale u mnie mania odpada. Czasami nakręcę się na robotę tak, że mi to nieźle idzie, odczuwam satysfakcję ale to nie jest jakoś tak na maksa. Problemem moim jest raczej brak powera od dłuższego czasu. Wycofanie, zaczynam coś i nie osiągam celu bo się wycofuję. Nie wiem jaka jest tego przyczyna. Moja znajoma z borderem zaczęła sobie nieźle radzić a była w wielkiej dupie - 10 lat w związku z katem, narkotyki, alkohol, prostytucja. Teraz nie ćpa, nie pije, nie daje dupy za kase, ma pracę w galerii a teraz można zobaczyć jej wystawę prac malarskich w Wawie. Da się jakoś żyć z tak poważnymi zaburzeniami ale są nawroty. Ja jej jednak nie widzę w związku. Ona musi mieć wszystko albo nic. Tak było ze mną kiedy jej pomagałam, podałam dłoń chciała całą rękę, zaczęła mnie wykorzystywać (finansowo) jak jej się oparłam to zrobiła takiego rabanu, zaczęła mi grozić itp. straszne to było. Zupełnie inny człowiek w niej się obudził.
Dawniej Luktar

przez Siddhi 23 maja 2014, 12:04
Moja znajoma z borderem zaczęła sobie nieźle radzić a była w wielkiej dupie - 10 lat w związku z katem, narkotyki, alkohol, prostytucja. Teraz nie ćpa, nie pije, nie daje dupy za kase, ma pracę w galerii a teraz można zobaczyć jej wystawę prac malarskich w Wawie. Da się jakoś żyć z tak poważnymi zaburzeniami ale są nawroty. Ja jej jednak nie widzę w związku. Ona musi mieć wszystko albo nic
Hehehe, artyści.
Weź też poprawkę na charakter, osobowość, bo choroba to choroba, ale nie wszystko jest jej efektem.
Tak było ze mną kiedy jej pomagałam, podałam dłoń chciała całą rękę, zaczęła mnie wykorzystywać (finansowo) jak jej się oparłam to zrobiła takiego rabanu, zaczęła mi grozić itp. straszne to było. Zupełnie inny człowiek w niej się obudził.
A Ty tak nie masz? Nie zmienia Ci się osobowość w różnych sytuacjach (zauważyłem, że mnóstwo ludzi tak ma)? Bo ja np. tak nie mam, ewentualnie silny stres to ze mną robi, ale nic poza tym.
Siddhi

przez Widmo 23 maja 2014, 12:16
Siddhi napisał(a):@Luktar
Nie wiem czy to mania, wątpię.

Oprocz chad I gdzie wystepuje powodujaca wyrazna dysfunkcje mania jest jeszcze chad II i inne zaburzenia afektu
w ktorych wystepuje HIPOmania.
Nie ma to na celu samodiagnozowania sie (wrecz odradzam) ale moze ten kwestionariusz wiecej wyjasni w sprawie hipomanii.
Sam przez wiele lat podejrzewalem u siebie dwubiegunowowsc ale brakowalo mi wlasnie manii.
Dopiero po latach odkrylem, ze cos co wydawalo mi sie stanem normalnym juz bylo hipomania.
http://www.centrumdobrejterapii.pl/mate ... 2,113.html

przez INTEL 1 23 maja 2014, 13:17
Siddhi napisał(a): mógłbym się czuć w końcu zajebiście wyjątkowo - w końcu CHADowcy to elitat-elit :D w zaburzeniach psychicznych. Tylko po co.

tralalalala :D

Widmo z ciekawości zrobiłem sobie przed chwilą ten test

26 X tak

Powinno tam się jednak znaleźć więcej negatywnych twierdzeń maniakalnych.
Bo jeszcze ktoś pomyśli, że to naprawdę przyjemny stan :D

"jestem tak wkurwiony, że stanowię zgrożenie"
"nienawidzę swoich bliskich-są debilami"
"nie jestem w stanie przyjąc nawet najprostszej informacji-mózg jest już kompletnie przeładowany"
"wszyscy mijani ludzie robią wszystko co w ich mocy aby mnie sprowokowac"
"mam kilka krótkich zapętlonych bardzo negatywnych myśli których sekwencja trwa może minutę, a które niczym wstęga mobiusa nie mają końca"
"stale nie mogę znaleźć telefonu czy też kluczy-znajduje je w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach na przykład kosz na bieliznę do prania"
" niszczę w szale każde urządzenie , które nie nadąża za moim pędem-telefony, piloty, kalkulatory, kamerki internetowe etc."
" nie pamiętam tego o czym myślałem kilkanaście sekund temu, coraz szybsze i chaotyczne myśli wypierają poprzednie, a często przypominają oglądanie jednocześnie trzech różnych filmów na trzech telewizorach."
"nawet gdy siedzę to biegnę jak szalony"
"mam stały szczękościsk i suchość w ustach jak po zakazanych stymulantach"
"w czasie niby snu myśli nie zwalniają - atakują mnie z taką samą siła rażenia- po kilku dniach myśli ze snu niczym się nie różnią od myśli na jawie i są nie do odróżnienia"
"mam po(hipo)maniakalną amnezję co do większości ustaleń, planów, umówionych spotkań czy przeprowadzonych rozmów telefonicznych"

Elita elit :D
...nie mam podpisu...

przez Siddhi 23 maja 2014, 13:27
INTEL 1 napisał(a):Elita elit :D
To właśnie miałem na myśli, w znaczeniu negatywnym.
U mnie pasuje większość podpunktów z podanego linku, bardzo wyraźnie je odczuwam. Ale jak mówiłem, niewiele to zmienia, bo diagnoza CHADu nie jest mi potrzebna do szczęścia, spróbuje sobie pomóc inną drogą. Jakby mnie lekarz zdiagnozował mógłby jeszcze zechcieć mnie leczyć :o a jak wiadomo powszechnie ;p, kto raz zaczął się leczyć na CHAD ten, już nigdy nie kończy na CHAD chorować, jedynie ma okresy remisji. Więc dopóki nie jestem zdiagnozowany mogę wyzdrowieć ;p
Siddhi

przez ladywind 23 maja 2014, 13:34
Widmo, z tego testu wychodzi mi 15 odpowiedzin na tak, czy to moze swiadczyc o spectrum?
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez khaleesi 23 maja 2014, 13:49
ladywind, Kasia nie każda osoba z CHAD się szlaja. O ile wiem Ty nigdy nie sypiałas z tymi osobami tylko została Ci wyrobiona opinia przez faceta który wykorzystał panne z porażeniem mózgowych ja u Ciebie pewne zachowania CHADowe rozpoznałam jakiś czas temu ale ja nie jestem lekarzem. ale odstawiałaś leki jak był lepszy nastroj potem gwałtowny spadek i tak na przemian.
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez ladywind 23 maja 2014, 13:58
khaleesi, czesto sie zdarzało że po lepszym samopoczuciu odstawiałam leki myśląc że juz to nie wróci
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

przez khaleesi 23 maja 2014, 14:01
ladywind, pamietasz jak Ci pisałam,ze jesteś w hipomanii? To nie było złośliwe bo serio tak uważam. Aleto ma do siebie to,ze po niej jest spadek który u Ciebie występuje. Popytaj psychiatry. Moze leki trzeba inaczej dobrać?
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez INTEL 1 23 maja 2014, 14:08
Moim zdaniem dobrym wyznacznikiem chad jest skuteczność określonych leków i nieskutecznośc czy nawet szkodliwośc innych.
W dużym uproszczeniu- jeżeli zauważalną poprawę powodują leki normotymiczne w monoterapii to fakt ten może potwierdzać diagnozę chad.
W moim przypadku było następująco
-jakiekolwiek antydepresanty ( SSRI, SNRI czy TLPD) powodowały tylko i wyłącznie znaczne , natychmiastowe i długotrwałe pogorszenie.
-pierwsze symptomy krótkotrwałej poprawy spowodował Lit solo, oraz fluanxol solo...
-zauważalna poprawa nastąpiła po Lamotryginie. Nie od razu. Z powodzeniem stosuję ją do dzisiaj. Oczywiście do remisji mi daleko, ale stan obecny jest już do przyjęcia ponieważ stosunek syfu do niestety nerwowej ale możliwej do przyjęcia górki jest jak 1: 1. Bardzo rzadko zatrzymuję się w punkcie "zero", praktycznie nigdy...
Chyba że nie pamiętam już jak powinna wyglądać "normalnośc".
Lecz nie zamierzam dzielić włosa na czworo.
Jak już pisałem-boję się że będę musiał męczyć się z tym gównem do starości, ponieważ odebrane mogą zostać mi ostateczne argumenty za szybkim samobójstwem.
I nie wiem tylko-cieszyć się czy płakać
...nie mam podpisu...

przez macieywwa 23 maja 2014, 14:10
dobrzy ludzie powiedzcie mi, jaki lek przeciwbólowy moge łyknac, biorac lamo, kwete i tianeptyne....
mam taki koorevski ból glowy w okolicach potylicy ze az chce mi sie zygać,
jedyna pozycja w której troszke odpuszcza to leżenie na wznak i patrzenie w sufit.
Apap juz bralem i nic nie pomaga
Czasem coś w nas umiera i nie koniecznie chce zmartwychwstać.
............................................. Kurt Cobain 1967-1994
Człowiek pozbiera się ze wszystkiego, ale nigdy już nie będzie taki sam.

Sortuj wg