CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez oddworld 15 lip 2012, 13:10
W razie czego będę pisał :smile: dzięki

-- 15 lip 2012, 14:59 --

Acha i jeszcze jedna sprawa.

Tylke , że ja nie wiem z czym mam walczyć i czy wogóle jest z czym. Puściłem kilka pytań po 2 dychy do jakiś poradnii , ale w odpowiedzi dostawałem co to jest chad , nerwica i takie pierdy. Zastanawiam się czy to , co się dzieje , to jakieś resztki nerwicy czy poprostu ten stach przed chorobą. Bo to co się dzieje teraz nie pasuje do żadnych objawów. Trochę uczucie jakby ktoś ci zabrał coś dla ciebie najważniejszego , sam nie wiem.

przez Łazarz 15 lip 2012, 19:19
Czy nawroty w tej chorobie są nieuniknione? Mam na myśli głównie mega doły, który jeden mam za sobą, słyszałem, że się tego nie da uniknąć, że jest np. kilka lat przerwy, a potem i tak jest nawrót pomimo farmakoterapii.
Jak to wygląda u Was? Jak będzie wyglądało moje życie z tą chorobą, bo w końcu dożywotnią, wiem, że nieuleczalną;
czyli do śmierci należy przyjmować leki?

przez intel 15 lip 2012, 20:44
U mnie jest tak- 3 dni górki-jeden dzień normy-2 dni doła

Lecz lepsze takie rozbicie na fazy niż to co było latami-stan mieszany.

Ale i tak jestem przekonany , że gdy dół będzie zbyt długi i dotkliwy to zakończę tą farsę

Wczoraj bolała mnie głowa.Dziś ma kulę w gardle.Idę o zakład , że jutro będę zmiażdzony
intel

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Widmo 15 lip 2012, 21:35
oddworld
Moze na poczatek trzeba postapic najprosciej.
Poszukaj na NFZ jakiegos psychologa. Jak pisza niektorzy pewnie nie od razu trafisz na kogos godnego zaufania.
Kosztowac Cie to bedzie zero zlotych i troche czasu w tygodniu na spotkania.
Bedziesz tez mimo wszystko pod jakas stala opieka i kontrola. Nawet u zdrowego czlowieka zawsze mozna zmienic cos na lepsze.
W miedzy czasie spokojnie edukuj sie, czytaj itp. i po prostu staraj sie zyc rozsadnie. Bez dragow skoro juz wiesz, ze dla Ciebie sa one wybitnie miazdzace.
Zapamietaj tez, zebys za bardzo nie poplynal w "psycho-hipochondrie"!!!
Dlatego jesli teraz jestes w miare na stabilnym poziomie i masz w miare fajne zycie ciesz sie nim pamietajac o czerwonej lampce ale starajac sie nia nie przejmowac.

przez oddworld 15 lip 2012, 22:42
Leki do końca życia z tego co wiem.

Farmakoterapia nie równa się brak nawrotu ale zmniejsza prawdopodobieństwo. A czy spłyca nawroty , czy są słabsze , to już nie wiem.

przez Widmo 15 lip 2012, 22:54
Tutaj sa podstawowe informacje dla tych ktorzy sa na poczatku swojej edukacji dot. chad.
http://static.medforum.pl/murawiec_broszura2007.pdf
Pozniej polecany wielokrotnie "Zaburzenia afektywne dwubiegunowe Podręcznik pacjenta"
Monica Ramirez Basco
Wlasnie kolejny raz sobie uswiadomilem jak wazna w walce z ta choroba jest wlasna edukacja na jej temat.
Chociaz z tego co pisze Intel (i czego ostatnio doswiadczylem na wlasnum tylku) nawet duza wiedza nie zawsze pozwala zyc z nia bezbolesnie :/
Chociaz bez tej wiedzy byloby jednak znacznie gorzej.

przez oddworld 15 lip 2012, 22:55
Ja osobiście liczę , może naiwnie , na postęp nauki w tym temacie. Np. lamotrygina , która naprawdę dużo wniosła do psychiatrii , stosowana jest stosunkowo od niedawna. Wiele osób pisze , że ciągle pracuje się nad nowymi lekami , może coś się będzie w najbliższej przyszłości poprawiać. Zawsze to jakaś nadzieja. Wystarczy spojrzeć jak dużo się zmieniło w przeciągu ostatnich 30-40 lat.

przez Widmo 15 lip 2012, 22:58
Łazarz
Najwiecej informacji jest w "Zaburzenia afektywne dwubiegunowe Podręcznik pacjenta"
Monica Ramirez Basco
Wlasnie kolejny raz sobie uswiadomilem jak wazna w walce z ta choroba jest wlasna edukacja na jej temat.
Chociaz z tego co pisze Intel (i czego ostatnio doswiadczylem na wlasnum tylku) nawet duza wiedza nie zawsze pozwala zyc z nia bezbolesnie :/
Chociaz bez tej wiedzy byloby jednak znacznie gorzej.

Odpowiadajac... ja w przypadku spektrum chad mam obiecane ze za jakis czas odstawie lit - stabilizator nastroju.
Dowiedzialem sie tez ze zawsze na poczatku probuje sie po stabilizacji odstawic leki raz, dwa razy.
Jesli to sie nie udaje to do konca zycia pozostaje sie na lekach, ktore moze bedzie trzeba zmieniac. I ktore nigdy w pelni nie zlikwiduja objawow ale na pewno zlagodza. Ostre stany niestety pomimo brania lekow tez moga wystepowac.
Same leki nie zalatwia wszystkiego. Leki + psychoedukacja to najlepsze rozwiazanie.

przez intel 16 lip 2012, 11:47
A nie mówiłem?
Wiedziałem że nadchodzi i NIC NIE MOGŁEM PORADZIĆ
Jestem rozpieprzony w drobny mak.
Mam kompletne odrealnienie, szczękościsk, depresje, jestem maksymalnie rozdrażniony,nie odzywam się do nikogo a wszelkie pomysły sprzed kilku dni wydają mi się debilne.
Ku..a -tak się nie da wegetować

Myślę o "walnięciu sobie w łeb "
intel

przez oddworld 16 lip 2012, 15:08
Jak Intel coś się poprawiło?

przez Łazarz 16 lip 2012, 18:39
A bierze ktoś z Was ketrel (kwetiapinę) ja przyjmuję 100-0-200.
Problem w tym, że po zażyciu 200 po jakichś 20 minutach dostaję tachykardii, i muszę koniecznie się położyć bo inaczej to by mnie czekała utrata przytomności albo nagła śmierć serca.
Bardzo mnie to niepokoi, a biorę ten lek już 7 miesiąc.
Czy bierzecie na stabilizację nastroju coś innego, nie mówię o lamotryginie czy licie tylko inne neuroleptyki, słyszałem, że stosuje się też abilify, ale mam mieszane uczucia co do tego leku.
Zmniejszyć dawki ketrelu bardziej już nie mogę bo zaczynam się źle czuć.
Jeśli dalej to będę brał to pewnie się przekręcę.
Cóż począć?

przez intel 16 lip 2012, 22:44
Już mi lepiej...........
Mam dosyć tej huśtawki która zapewne spowoduje , że się w końcu "wyhuśtam" jak mój stary ( ma farta że to zrobił, bo teraz mając świadomość tego , że walnie przyczynił się do mojej choroby sprawiłbym że umierał znacznie dłuuuużej )
To tak, jakby dwa dni było 35 stopni za oknami, potem nagle 1 dzień 10 stopni , potem -5 stopni , po czym kolejnego dnia znów 32 stopnie i tak przez kilka dni, po czym znów -10 ...itd itd.

Łazarz-Risperidon ( zaleciła mi go Światła Lekarka w szpitalu jako stabilizator ,niestety mnie zbyt dołował , ale w Twoim przypadku może być inaczej )
intel

przez oddworld 16 lip 2012, 23:19
Intel , a co na to twój lekarz? wie o tej twojej huśtawce?

przez intel 16 lip 2012, 23:42
Ha
Uwierz mi , że ta huśtawka pomimo swej uciązliwości jest cudowna w porównaniu z pięc lat trwającym stanem mieszanym ( mania i depresja jednocześnie)
Tak więc osiągnięcie tej huśtawki to progres w leczeniu jak cholera.
Lekarz powiedział , że z czasem , pod wpływem lamotryginy ta amplituda wahań znacznie się zmniejszy.
Ja mu wierzę-skoro jest specem od CHAD i NIE MYLIŁ SIĘ CO DO DZIAŁANIA LAMOTRYGINY....
intel

Sortuj wg