CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez khaleesi 22 sty 2014, 02:52
barsinister, ja zażywałam Depakine :roll:
"Zajmij się życiem albo umieraniem"
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Jest cechą głupo­ty dos­trze­gać błędy in­nych, a za­pomi­nać o swoich
Mistrz Avatara

przez guernone 22 sty 2014, 03:10
Mam jeszcze jedno pytanie do Was,

jutro idę do mojego lekarza rodzinnego po skierowania na badania krwi.
O jakie dokładnie badania krwi powinienem poprosić?
Jakie jeszcze badania będą przydatne?

Chciałbym wyniki mieć jeszcze przed pójściem na oddział.
Jest to mój nowy lekarz i widzę, że trzeba będzie go trochę pomęczyć o szerszy zakres wyników krwi, no ale moje zdrowie jest dla mnie najważniejsze i nie wyjdę z gabinetu, dopóki nie dostanę odpowiednich skierowań.

Pozdrawiam,
idę spać... pierwszy raz od dawna padam na twarz ze zmęczenia przed laptopem. Bardzo miłe uczucie.
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez khaleesi 22 sty 2014, 03:11
guernone, ja bym zrobiła próbe wątrobową
Nie wystarczy mieć rozum, trzeba jeszcze posiadać go tyle, by go nie mieć za dużo.~~Andre Maurois
Mistrz Avatara

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez barsinister 22 sty 2014, 03:38
khaleesi nie widziałem, żebyś o tym wcześniej wspominała, trochę za bardzo pohuczałem:) jak było na tej depakine?

guernone pełna morfologia, koniecznie TSH, wątroba (alat, aspat, opcjonalnie ggtp) i glukoza, nawet lipidogram - im szerszy zakres tym lepiej, bo leki mają później wpływ na wyniki krwi i dzięki temu się to wyłapie
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez khaleesi 22 sty 2014, 03:47
barsinister, w wątku leków pisałam, ze to brałam. Skutki uboczne no fakt chce się jeść ale ja kontrolowałam to i pilnowałam co jem, lekkie zawroty głowy. Po Depakine nie miałam huśtawek nastrojów i mysli samobójczych ja diagnozy CHADu nigdy nie miałam ale w takim razie po co ten lek?.
Mistrz Avatara

przez Arhol 22 sty 2014, 09:49
khaleesi, na wahania ten stabilizator przepisują...sam też mam depakine,a CHAD'u na pewno nie mam.
Niekoniecznie depa i inne stabilizatory muszą znaczyć Chad .
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

przez guernone 22 sty 2014, 10:05
barsinister napisał(a):guernone pełna morfologia, koniecznie TSH, wątroba (alat, aspat, opcjonalnie ggtp) i glukoza, nawet lipidogram - im szerszy zakres tym lepiej, bo leki mają później wpływ na wyniki krwi i dzięki temu się to wyłapie
Dziękuję :great:
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez Depakiniarz 22 sty 2014, 10:50
khaleesi napisał(a):barsinister, w wątku leków pisałam, ze to brałam. Skutki uboczne no fakt chce się jeść ale ja kontrolowałam to i pilnowałam co jem, lekkie zawroty głowy. Po Depakine nie miałam huśtawek nastrojów i mysli samobójczych ja diagnozy CHADu nigdy nie miałam ale w takim razie po co ten lek?.

Depakine jest takze stosowana przy roznego rodzaju zaburzeniach osobowosci.

przez Widmo 22 sty 2014, 16:18
barsinister napisał(a):ChAD oznacza konieczność leczenia do końca życia lekami, które mają bardzo silne skutki uboczne (na tyle silne, że prowadzi się bilans strat i korzyści). (...)

Cytuje fragment ale odnosze sie do calej wypowiedzi.
Zgadzam sie, ze doszukiwanie sie na sile chad jest glupie.
Ale z drugiej strony, nie leczony chad moze przyniesc wiecej strat niz przytycie 10kg.
Najlepiej po prostu odwiedzic kilku lekarzy i raczej szukac innego wytlumaczenia niz lykac leki.
Co do skutkow ubocznych to jest to na tyle indywidualna sprawa, ze nie ma tez co straszyc i demonizowac.
Wlasnie chcialem poruszyc ten temat nawiazujac do samodiagnozowania.
Dla mnie rownie bezsensowne sa dyskusje o lekach. Kto co bierze, w jakich dawkach.
Przy szerokim spektrum objawow chad i ich zmiennosci a dodatkowo fakcie, ze sporo lekow psychiatrycznych u sporej
grupy pacjentow nie dziala i/lub wywoluje objawy uboczne tego typu "informacje" z forum nie sa nic warte.
Co z tego, ze napisze ze kwetiapina w malej dawce na noc byla dla mnie lekiem idealnym jak na kilka innych osob w malej lub duzej dawce dzialala zle.
Co z tego jak napisze, ze lit w sporej dawce lykam jak cukierki i jako lek normotymiczny swietnie mnie stabilizuje skoro
na forach lit jest uwazany jako najgorsze zlo z lekow normotymicznych.
Wszyscy pozniej czytaja opisy a psychika dziala tak, ze raczej wybiorczo zapamietuje sie informacje.
Konczy to sie tym, ze (moja prywatna opinia) zbyt duza czesc osob wmawia sobie skutki uboczne i jest niecierpliwa i skacze z leku na lek.
Leczenie chad to tak jak zatrzymanie samochodu ktory jedzie w poslizgu. Z tym, ze ilosc czynnikow jest o wiele wieksza.
Trzeba dodac gazu, przycisnac hamulec, skrecic kierownice tylko trezba wiedziec kiedy, jak i z jaka sila.
A to wie tylko lekarz, ktory obserwuje i zna pacjenta. Pacjent opisujac dobrze swoje objawy i reakcje na leki moze duzo lekarzowi w tym oczywiscie pomoc.

przez Lord Kapucyn 22 sty 2014, 16:30
khaleesi, Depakina(kwas walproinowy) jest inhibitorem GABA-transaminazy= enzymu, który odpowiada za degradację GABA(poprzez wstrzymanie jego aktywności zwiększa się poziom GABA). Być może blokuje też aktywność GAT's(transpoterów GABA) przez co jest inhibitorem wychwytu zwrotnego GABA + być może nasila biosyntezę GABA poprzez zwiększenie aktywności dekarboksylazy glutaminianiu i wzrost biodostępności fosforanu pirydoksalu= enzymów, które wzmagają syntezę kwasu gammaaminomasłowego. Lek ten blokuje też napięciozależne kanały sodowe i niektóre kanały wapniowe. Dzięki temu, że podnosi poziomy GABA ma m.in. wyciszyć, wytłumić, ustabilizować.

Jest to ogólnie mechanizm charakterystyczny dla walproinianów- kw. walproinowego, walproinianu sodu, wapnia, amidu kwasu walproinowego- różnią się one powinowactwem i siłą działania.

Dlatego lek ten znajduje zastosowanie jako lek przeciwdrgawkowy w padaczce, jako lek normotymiczny/stabilizator w zaburzeniach afektywnych(ChAD), stosuje się go też w depresji, w profilaktyce migren, w charakteropatiach, zaburzeniach osobowości(jak borderline, os. dyssocjalna). Ja nie mam ChAD, a też swojego czasu brałem 3x500mg depakiny.

Eskperymentalnie w innych chorobach(np. w AIDS/HIV- bo kwas walproinowy jest inhibitorem deacetylazy histonowej typu 1).
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

przez khaleesi 22 sty 2014, 19:03
Depakiniarz, nie mam stwierdzonych zaburzeń osobowości.

Dark Passenger napisał(a): wyciszyć, wytłumić, ustabilizować.
.

Tak dlatego lekarka widząc mój zły stan z powrotem mi zapisała ten lek
Mistrz Avatara

przez trust_me 22 sty 2014, 22:12
rano było bardzo źle, a teraz zaczynam laaaaataaaać. nie wiem jak zasnę, cudownie mi!
~lamitrin 100 ~neurotop 600 ~zolafren 15 ~fevarin 50 ~relanium 5)
(~ketrel 350 ~sulpiryd 50 ~absenor 600 ~valdoxan 25 ~tianesal 62,5 ~wellbutrin 150 ~remirta 30 (~cloranxen 10)

przez guernone 23 sty 2014, 01:18
Po kilku tabletkach Convulex 150 czuję różnicę. Nastrój bardziej stabilny, mijają dziwne stany ostatnio mnie dopadające, przypominające lekkie odurzenie. Jakby po narkotykach albo wypiciu dwóch piw. Deralka to albo inny grzyb, nic ciekawego do przeżycia. Stan zadżumionego umysłu, "imprisoned inside my mind". Mam wtedy wyraźnie zaburzoną świadomość, co jest dla mnie niezmiernie przykrym doświadczeniem i wyraźnie zaburza moje funkcjonowanie. Oby to nie była schizo :roll:

Dzwoniłem dziś Kliniki Psychiatrii Dorosłych Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera UM w Poznaniu, przedstawiłem sprawę.
Z moim rozpoznaniem zapewniono mnie nieoficjalnie, że czas oczekiwania na przyjęcie mnie na izbę byłby raczej dość krótki. Mam nadzieję, że tak się stanie.
Trzymam się dzielnie, ale z drugiej strony mam tego wszystkiego już serdecznie dość i w pewnym sensie chciałbym, żeby ktoś wreszcie się mną kompleksowo zajął. Przeprowadził prawidłową diagnozę oraz oczywiście rozpoczął leczenie w odpowiednim kierunku. Obym się nie zawiódł na tym oddziale...
F31.3 F60.3
lamotrygina 200 mg
paroksetyna 40 mg

przez trust_me 23 sty 2014, 16:10
wczorajszy wieczór był przepiękny, a dziś dotykam dna... nienawidzę siebie, albo tej choroby, o ile chora jestem. :( :( :( :( :(
~lamitrin 100 ~neurotop 600 ~zolafren 15 ~fevarin 50 ~relanium 5)
(~ketrel 350 ~sulpiryd 50 ~absenor 600 ~valdoxan 25 ~tianesal 62,5 ~wellbutrin 150 ~remirta 30 (~cloranxen 10)

Sortuj wg