CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez kukuru 26 lis 2013, 22:20
trust_me napisał(a):Przesylam!
Ja zapimnialam wziac wczoraj i dzis lekow i czuje sie swietnie...

Masz fajne szczeście, ja co chwile mam "prądy" czyli normalna reakcja na gwałtowna przerwe z faxoletem
Wziałem lamitrin i faxolet i czekam az sie poprawi, ale poki co nie widac efektów..

Napiszcie co robicie jak macie ultradół, ja np idę spać (wiem, nie madre) albo programuje cos ciekawego ale przestaje po kilku min uznająć ze to bez celu.
ultra-ultra-rapid-cycling CHAD
Częstość zmian faz - kilka godzin
Faxolet 75mg rano 150mg południe
Lamitrin 50mg rano wieczór
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

przez maargooo 27 lis 2013, 08:55
(nie mogłam wcześniej zamieścić postu, wyskakiwał jakiś dziwny błąd, ale brzmiało to mniej więcej tak):

U mnie niestety końcóweczka górki, ale na szczęście bardzo łagodnie schodzę z niej, więc może jest szansa, ze nie odbiję się echem wpadania w drugi, ten koszmarny biegun. Nadal jest przyjemnie i pozytywnie, ale umiarkowanie... Z zasypianiem tylko problem, ale wolę to niż przesypianie życia, otępienie, lęki i brak aktywności itd.

Małgoś
miło czytać, ze u Ciebie dobrze! Szkoda z tą wysypką, ale to "pikuś" w porównaniu z innymi skutkami, które nie raz występują.

Pozdrawiam Współtowarzyszy tego zakręconego roller-costera :twisted:
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez kukuru 27 lis 2013, 13:45
do dupy wszystko
czuje sie jak kamien
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Lulu80 27 lis 2013, 15:24
Ja mam pytanie do Was-CHAD'owców - jak często chodzicie na kontrolę do psychiatry? I czy chodzicie sami, czy z osobą z rodziny? Czy obecność osoby zdrowej jest konieczna, aby mogła powiedzieć psychiatrze jak się zachowuje osoba chora? Bo mnie dziwi, że psychiatra nie wymaga kontaktu z osobami zdrowymi z rodziny osoby chorej, bo opinia samego chorego nie wydaje mi się obiektywna, tym bardziej, że widzę, że CHAD'owcy mają tendencję do okłamywania otoczenia co do swego samopoczucia (tzn. CHAD'owcy z mojej rodziny, nie wrzucam tu do jednego worka wszystkich osób z CHAD'em z tego forum ;)).
Bo ja mam wrażenie, że moja, chorująca na CHAD teściowa nie mówi psychiatrze wszystkiego o swoim stanie zdrowia, nie mówi o tym, że "od czasu do czasu" na własną rękę odstawia leki...

I jeszcze jedno... Czy CHAD'owcy pamiętają co mówili w czasie, gdy odstawili leki? Czy pamiętają swoje przykre słowa i swoje kłamstwa, które rzucali pod adresem kogoś ze swej rodziny? (chodzi mi o słowa wypowiadane w czasie "ataków choroby")

przez lolil 27 lis 2013, 15:40
Lulu- co do pierwszego pytania to zależy. Jeśli nie ma potrzeby zbyt często to max. co 2 miesiące. A jeśli źle się czuję, albo zmieniam coś w lekach, albo coś jeszcze to co miesiąc (z tym że w międzyczasie lekarz prosi o telefon do niego w sprawie tego jak się czuję- mówię tu o wizycie prywatnej), a gdy na NFZ to co 2 tygodnie (przynajmniej ja tak miałam).
Ja myślę, że nie ma potrzeby gdyby osoba zdrowa była na wizycie razem z osobą chorą. Może to pomóc, ale też może zaszkodzić- no ja przy kimś nawet bliskim nie mogłabym opowiadać niektórych rzeczy lekarzowi. Poza tym osobie zdrowej może się wydawać że chora ma inną fazę niż w rzeczywistości. Chora osoba mówiąc lekarzowi o swoich odczuciach, ogólnym stanie powie to co osoba zdrowa nie wie i nie zauważyłaby. A lekarze to specjaliści, więc na podstawie wywiadu pacjenta powinni potrafić przynajmniej w większości przypadków stwierdzić co mu dolega. Lekarz jakoś może się dowiedzieć że pacjent kłamie- np. pacjent mówi że ma stabilny nastrój i bierze cały czas leki, a lekarz widzi że ten ktoś jest np. "uchachany". Tzn. że coś jest nie tak i np. kombinowanie z lekami mogło to spowodować, jeśli do tej pory było wszystko dobrze.

Ja wszystko pamiętam, nawet jak odstawiałam leki. Ale nie byłam w ostrej manii, wtedy nie wiem jak jest.

przez Lulu80 27 lis 2013, 19:13
lolil, a powiedz, jak reagujesz, gdy ktoś Cię pyta "bierzesz leki?" Irytuje Cię to?
Ja swojej teściowej nie pytam, ale pyta ją o to jej brat, co ją denerwuje.

A co do manii - jak to właściwie się objawia?... Wszędzie pisze, że mania występuje przy CHAD, ale nie wiem jak ona wygląda... To może być np. zalewanie rozmówcy potokiem słów, skakanie z tematu na temat bez kończenia poprzedniego wątku, nie dawanie dojść do słowa swemu rozmówcy?...

przez kukuru 27 lis 2013, 19:59
u mnie w pracy wiedzą niestety i czasami padaja glupie teksty, tez wlasnie pytaja czesto ze leki dragi pigułki itp :<
Zawód programista
Urodziny 1992 (21)

przez trust_me 27 lis 2013, 20:04
no i mam zjazd.

miałam dziś terapię i byłam u lekarza, nie przyznałam się do wczorajszego dnia. tak mi głupio było.
nienawidzę mojej lekarki, mówię wam, co za babsztyl... dziś stwierdziła, że rozchwiana jestem jak prawdziwa kobieta.
~lamitrin 100 ~neurotop 600 ~zolafren 15 ~fevarin 50 ~relanium 5)
(~ketrel 350 ~sulpiryd 50 ~absenor 600 ~valdoxan 25 ~tianesal 62,5 ~wellbutrin 150 ~remirta 30 (~cloranxen 10)

przez lolil 27 lis 2013, 20:15
Lulu- mnie nie irytuje gdy ktoś pyta czy biorę leki. Jak już wie że choruje i o to pyta to wręcz przeciwnie- cieszy mnie że pyta bo tzn. że być może troszczy się o mnie czy coś. Zależy też kto to jest. Mnie tylko takiego typu pytania irytują gdy są skierowane od mojej mamy, która kompletnie nie rozumie mojej choroby i mojej sytuacji.
A gdy jakaś osoba z Chad miewa momenty, gdy leków nie bierze to nic dziwnego że irytują ją takie pytania.

W manii... no cóż robi się po prostu głupie rzeczy i to czego "normalnie" by się nie zrobiło, nie powiedziało itp. Nastrój leci w górę, pewność siebie również (aż za bardzo). Takie zachowania które opisujesz jak najbardziej są objawami manii, ale oczywiście nie muszą.

trust_me- miałaś coś zmienianego w lekach na te doły? Ja na Twoim miejscu juz dawno bym zmieniła lekarza, tym bardziej że odczuwasz do niej niechęć. Co wczoraj się stało (chodzi o górkę)?

przez trust_me 27 lis 2013, 20:32
lolil, miałam zmieniane dawki i dodany antydepresant. muszę chodzić do tej lekarki, bo moja matka tego chce i się z nią nie kłócę dzięki temu. co się stało wczoraj? nie wiem, ale było cudownie.
(~ketrel 350 ~sulpiryd 50 ~absenor 600 ~valdoxan 25 ~tianesal 62,5 ~wellbutrin 150 ~remirta 30 (~cloranxen 10)

przez barsinister 27 lis 2013, 20:33
Lulu80 napisał(a):A co do manii - jak to właściwie się objawia?... Wszędzie pisze, że mania występuje przy CHAD, ale nie wiem jak ona wygląda... To może być np. zalewanie rozmówcy potokiem słów, skakanie z tematu na temat bez kończenia poprzedniego wątku, nie dawanie dojść do słowa swemu rozmówcy?...

mniej więcej, często występuje agresja, brak kontroli nad własnym zachowaniem, kompletne jazdy, drobiazgi całkowicie wytrącające z równowagi
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez lolil 27 lis 2013, 20:50
trust_me napisał(a):lolil, miałam zmieniane dawki i dodany antydepresant. muszę chodzić do tej lekarki, bo moja matka tego chce i się z nią nie kłócę dzięki temu. co się stało wczoraj? nie wiem, ale było cudownie.

Miejmy nadzieję, że nastrój Ci się unormuje. A lekarzowi postaraj się mówić o wszelkich zmianach nastroju, bo nie mówienie o tym może się okazać dla Ciebie niebezpieczne, np. skoro miałaś wysoką górkę a teraz dodany antydepresant to trochę ryzykujesz manią.
A kto przeżyje Twoje życie i kto choruje i bierze leki- Ty, czy Twoja mama? Kto jest dorosły i ma prawo o sobie decydować? Jak Twoja mama reaguje gdy próbujesz z nią rozmawiać na temat zmiany lekarza? I czemu tak się uparła akurat na tę lekarkę?

przez INTEL 1 27 lis 2013, 22:37
barsinister napisał(a):mniej więcej, często występuje agresja, brak kontroli nad własnym zachowaniem, kompletne jazdy, drobiazgi całkowicie wytrącające z równowagi

Dokładnie....wypisz wymaluj moje maniakalne objawy.
...nie mam podpisu...

przez trust_me 28 lis 2013, 15:40
lolil napisał(a):
trust_me napisał(a):lolil, miałam zmieniane dawki i dodany antydepresant. muszę chodzić do tej lekarki, bo moja matka tego chce i się z nią nie kłócę dzięki temu. co się stało wczoraj? nie wiem, ale było cudownie.

Miejmy nadzieję, że nastrój Ci się unormuje. A lekarzowi postaraj się mówić o wszelkich zmianach nastroju, bo nie mówienie o tym może się okazać dla Ciebie niebezpieczne, np. skoro miałaś wysoką górkę a teraz dodany antydepresant to trochę ryzykujesz manią.
A kto przeżyje Twoje życie i kto choruje i bierze leki- Ty, czy Twoja mama? Kto jest dorosły i ma prawo o sobie decydować? Jak Twoja mama reaguje gdy próbujesz z nią rozmawiać na temat zmiany lekarza? I czemu tak się uparła akurat na tę lekarkę?

wczoraj leków nie zmieniałyśmy, wszystko jest bez zmian.
wiem, że ja się leczę, że to moje życie, ale nie chcę miesięcy milczenia, wypominania, tak przynajmniej w domu mam spokój. a że lekarki nie lubię, trudno, to tylko 20 minut. nie muszę opowiadać jej moich osobistych historii. mówię jak jest i na tym się kończy. i tak, wiem jak to brzmi. niestety...

Sortuj wg