CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Łapa 03 paź 2013, 13:33
JużTuByłem ja mam "górkowy" typ choroby.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez JużTuByłem 03 paź 2013, 14:11
Widmo o to mi chodziło dzięki ;)
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez Widmo 03 paź 2013, 15:43
JużTuByłem,
Ale oczywiscie nie liczysz na to, ze zaleczysz manie i pociagniesz dalej bez lekow...
Z drugiej strony na chlopski rozum normalnym musi byc, ze po manii i eksploracji
organizmu trzeba pozniej zaplacic za zaciagniety kredyt.
ja tak sobie kiedys tlumaczylem lepsze i gorsze okresy w zyciu.
Stad odpowiednie spacyfikowanie manii i leczenie moze byc czyms na ksztalt tabletki na kaca ;)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Asmo 03 paź 2013, 15:48
Ale maniane znów odpier.... tak jak i wiosną. Więcej na blogu w podpisie.
W skrócie: Wylazłem w nocy w robocie przez okno, do sklepu po browary dla siebie i kumpla. Oczywiście po co pasy? Przez dwu pasmówkę na dziko bo szybciej. Potem rano powrót jeszcze autem do domu z z małym przypałem. Znów się udało. hehe. Wiosną się nad tym nie zastanawiałem że coś nie tak? Teraz znając tematykę gdzieś z boku w chwili jak teraz rodzi się spojrzenie, że to efekt czegoś... i nie złe zachowanie tylko wynik choroby/zaburzenia.

Sens napisała że może lepiej wybrać się gdzieś na wizytę. Ale co mam powiedzieć obcemu lekarzowi, że deprecha się skończyła i że ma ocenić obecny stan i opowiadać co się wyprawia? Tyle wystarczy? Czy trzeba ją nakierowywać by oceniła pod konkretnym kontem?
Jeśli zapisze inne leki pod obecną sytuację to może to coś da bo do wizyty u mojej lekarki 11 dni do kupa czasu, wiele może się wydażyć.
A jesli obecna moja prowadząca lekarka nie uzna celowości leków lekarza do którego pójdę doraźnie? Nie wiem co robić.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg
Xanax, Clonazepam (sometimes)

przez JużTuByłem 03 paź 2013, 18:39
Widmo
Ja na Chad nie choruje ,ale moja znajoma i byłem ciekaw jak dalej choroba może się rozwinąć ,na co ludzie wkoło mają być przygotowani.
Bierze leki ,niema mani i humor też wporządku tak jak dawniej chociarz więcej śpi ,ale to raczej przez leki które bierze.Neuroleptyk,zoloft i Abfilifi.
Jest dobrze,ale pytanie czy może jej się za 2 miechy pojawić deprecha ? Pytanie retoryczne chyba ,że ktoś potrafi wróżyć ;)Domyślam się ,że wszystko może sie zdarzyć.
Jak u Ciebie przejawia się choroba jeśli można wiedzieć ? :smile:
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez Asmo 03 paź 2013, 21:45
Za radą pewnej osoby tu z forum (dzięki za PW). Pojechałem na dyżur psychiatryczny bo się okazało że jest u mnie całodobowy przy jednym ze szpitali. Opowiedziałem, wszystko dostałem też masę pytań po czym lekarka wyszła kazała czekać w gabinecie.. czekałem tam z 20minut myślałem że pierdolca dostane przyszła druga lekarka nieco starsza od poprzedniej i też ze mną gadała. Stwierdziła, że jestem w hypomani. Dostałem karteczkę z wizyty.
"U badanego stwierdzono: Obserwacja w kierunku CHAD F31 - epizod hipomaniakalny." Dostałem tabletkę zolafrenu i recepctę na zolafren. Myślicie, że to jednoznaczna diagnoza? Bo ten napis: obserwacje? Jednoznacznie by brzmiało bez wyrazu obserwacje.
Jakoś mnie to nie załamało. Od dawna wiedziałem, że coś ze mną nie tak a od jakiegoś czasu spodziewałem się właśnie ChADu. Zobaczymy co najbliższe wizyty powiedzią. Mam się zgłosić na ten tychmiast do lekarza prowadzącego tak mi powiedzieli. Więc ta głupia pi... z rejestracji już mi nie odmówi:) Jutro pojadę tam zrobić raban i podrzeć głośno mordę hehe.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg

przez Łapa 03 paź 2013, 22:57
Myślę, że to całkiem jednoznaczna diagnoza.

przez Dżejmson 03 paź 2013, 23:01
Czytałem kilka razy Twój blog i faktycznie miałeś różne akcje podchodzące pod hipo. A sugerowałeś im coś odnośnie chad, czy sami od siebie taką diagnozę postawili?
Dżejmson

przez Asmo 03 paź 2013, 23:50
No właśnie pewna osoba tu z forum do mnie napisała dość ładne pw aby tam iść w tej chwili nie czekać na nic i nic nie sugerować tylko wspomnieć o depresji która minęła i zwyczajnie opowiedzieć co się teraz dzieje. Nic nie sugerowałem, opowiedziałem w skrócie ostatnie 2 lata, przy czym ciężko było jej mi przerwać bo trajkotałem jak naćpany fetą, ale zadawała pytania odpowiadałem. Zero sugesti, byłem sobą i odpowiadałem co chcieli.
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg

przez Łapa 04 paź 2013, 16:13
W dzisiejszej "Wybiórczej" jest mini artykuł o osobie chorej na ChAD
Jest cały dostępny na przykład tutaj:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... _musi.html

przez Widmo 04 paź 2013, 17:46
JużTuByłem,
Poczytaj moje wpisy tutaj. Zreszta to nie wazne bo Twoja znajoma miala silna manie, ktorej ja nigdy nie mialem a i kazdy inaczej choruje.
Tu masz sporo na temat chad
http://online.synapsis.pl/Choroba-afekt ... nformacje/
przeczytaj wszystko.
A tu forum gdzie jest sporo bliskich i rodzin chadowcow - glownie zdradzone zony i mezowie ;)
http://www.psychiatria.pl/forum/vf,0,31 ... ubiegunowe
wiec sie nie przerazaj, ze kazdy chadowiec to potwor ;)

przez Dżejmson 04 paź 2013, 21:45
Asmo mam nadzieję, że ta olanzapina Cię wyhamuje i przy najbliższej wizycie lekarz ustawi leki, żeby doprowadzić Cię do pionu. Trzymam kciuki, żebyś sobie w żaden sposób tą hipomanią nie zaszkodził.
Mnie chyba czeka zmiana leków. Obudziłem się w genialnym humorze, z samego rana robiłem interesy i wpadło mi trochę gotówki w ręce. Myślę sobie - fajny dzień. Popołudniu w drodze na zajęcia nagle zaczęło mnie nosić. Rozkojarzenie, nadpobudliwość, wielki skok libido i niepohamowana chęć ciągłego gadania. Myślałem, że zaraz zacznę w autobusie zagadywać i podrywać jakieś panny siedzące za mną. Nawet derealizacja zniknęła. Domyślałem się, czym to się może skończyć. W porę spacyfikowałem się końską dawką benzo.
Dżejmson

przez Asmo 05 paź 2013, 00:17
Biorę tą Olanzapinę i strasznie mnie zamula mógłbym spać i spać. Po 1 tabsie poczułem się uziemiony. Wczoraj mi podal 10mg dziś biorę 5 troche lepiej zamułą ale i tak jest spora. Górka jakby się rozpłynęła na tą chwilę - dziwne... Po 1-2 tabsach? Choć dziś wieczorem zanim wziąłem tabletkę wylazłem z psem i znów poczułem się hmmm "na siłach". Ale wziąłem tabsa i gleba się zaczęła. Wizyta w poniedziałek, położyłem świstek na ladzie i pytam tej cipy co nie lubie: a teraz mnie zapiszesz szybciej? hehe.
Do tego na dyżurze mówiłem że biorę lamotryginę, nie mówili żeby do olanzapiny odstawiać a ja nawet nie pytałem. Czyli to znaczy że brać dalej?
F31 - wredna suka!

Lit 750mg
Venlafaksyna 300mg
Lamotrygina 200mg
Kwetiapina 50mg

przez Widmo 05 paź 2013, 12:48
Asmo,
Za duzo kombinujesz :)
W chad najwazniejszym i koniecznym lekiem jest stabilizator nastroju inaczej mowiac lek normotymiczny.
I jest nim wlasnie lamotrygina (patrz tabelka do ktorej wczesniej wkleilem linka).
Dodatkowo w celu wzmocnienia dzialania i/lub zniwelowania manii lub depresji wlacza sie inne leki. Ty wlasnie dostales olanzapine.
To ze zmula to normalne. W koncu celem jest jej przylozenie palka po glowie Twojej hipomanii.
A niestety ciezko jest wylacznie wyciac hipomanie pozostawiajac pacjeta w swietnym stanie.
Dodatkowo wiele lekow na poczatku powoduje niepozadane objawy ktore znikaja po czasie.
Podsumowujac polaczenie stabilizatora z neuroleptykiem to normalna sprawa.
Nie przestawaj brac lamotryginy i wypytaj o wszystko na wizycie.

-- 05 paź 2013, 12:51 --

I jeszcze jedna rzecz. Olanzapina ma uciszyc Twoj mozg.
Znowu napisze obrazowo.
W hipomanii Twoj mozg powodowal nadmierna eksploatacje organizmu.
Teraz kiedy lek wycisza mozg/hipomanie organizm z poworotem zaczyna odczuwac zmeczenie itp. a Ty przeciez ostatnie noce spales zdecydowanie za malo. Po prostu twoj organizm zaczyna teraz odczuwac cale zmeczenie, ktore wczesniej bylo maskowane przez hipomanie.
I zapewne nie jest tak, ze lek dziala idealnie. Dzialajac na neuroprzekazniki i receptory nie tylko leczy hipomanie ale zapewne powoduje tez inne reakcje w psychice. Cos za cos.

Sortuj wg