CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 01 wrz 2013, 18:30
Lolil,
Moim zadaniem lepiej skonsultowac to z glownym lekarzem, ktory Cie zna i prowadzi od 1.5 roku.
Nie wiesz tez jak nalezy odstawiac. Pojedynczo, zmniejszajac dawki itp.
Sama zas mozesz sie zastanowic, ktory moment roku akademickiego, pora roku itd. zazwyczaj byly bez objawow.
Podobnie pomyslec, kiedy takich momentow mozesz sie spodziewac w przyszlosci.
Bierzesz leki 1.5 roku wiec 0.5 lub rok dluzej to naprawde nic wobec perspektywy dlugiej lub nawet trwajacej do konca zycia remisji.
Przyspieszenie odstawienia moze skutkowac nawrotem (oczywiscie jest to mozliwe tez przy "prawidlowym" odstawieniu)
i podobno ustawianie na nowo lekow jest trudniejsze.
Jesli nie masz innych problemow ze zdrowiem zwiazanych z lekami i dobrze je znosisz nie ma sie co spieszyc.
Sam bylem i jestem w podobnej sytuacji i zamiast rok biore leki prawie juz 2 lata poniewaz ostatni rok mial byc i byl dla mnie pelen stresow i wyzwan. W najblizszych miesiacach jak wszytsko bedzie dobrze szlo tez bede w porozumieniu z lekarzem szukal najlepszego terminu do odstawienia lekow.

przez lolil 01 wrz 2013, 19:24
Widmo- dzięki za odpowiedź. Najlepiej byłoby żebym właśnie leki odstawiła w wakacje. Tylko, że na wakacje jeżdżę do domu, a tu mam innego lekarza. Może rzeczywiście poczekam jeszcze rok, najbliższy rok akademicki na pewno będzie stresujący. Z drugiej strony jak już wspomniałam dopada mnie bardzo duża senność, z którą po prostu sobie nie radzę. Piję więc kilka kaw dziennie, które z kolei często nie pomagają i wtedy naukę muszę sobie odpuścić. W poprzednim roku akademickim miałam takie "szczęście", że byłam na studiach zaocznych, uczyć musiałam się raczej tylko podczas sesji. A teraz to się zmieni, będą studia dzienne. Może też powinnam wyciągnąć wnioski po porzednim problemie- gdy byłam na studiach dziennych dwa lata temu (z tymi studiami to skomplikowane :)) i nie brałam jeszcze leków to nie wyrabiałam z nauką, ze stresem i choroba mi dała w kość. Teraz gdy będę bez leków to może być tak samo...

przez Dżejmson 01 wrz 2013, 19:34
lolil, a tak z ciekawości, jakie leki bierzesz?
Dżejmson

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez lolil 01 wrz 2013, 19:41
Dżejmson- biorę olanzapine, karbamazepine i arypiprazol.

przez sens 02 wrz 2013, 08:26
lolil
ja też myślę, że na razie nic nie zmieniaj
chyba żeby ostawić coś co Ciebie najbardziej muli
jak masz miec cięzki czas przed sobą to wsparcie się przyda
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Chusteczka 02 wrz 2013, 10:25
Widmo napisał(a):
Chusteczka,

Lekarz to znaczy psychiatra? Czy bierzesz jakies leki na chad? Jak dlugo jestes pod opieka tego lekarza?
Moze najnormalniej caly czas Cie obserwuje aby nie podjac pochopnej diagnozy.
Co mozna wiec zrobic?
Isc do innego lekarza. W miedzy czasie sprobowac sobie radzic z wahaniami nastroju za pomoca metod
np. opisanych:

Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik Pacjenta
Ramirez Basco Monica

Dodam, ze analogiczna, ciekawa i obszerniejsza jest tez jej ksiazka dla terapeutow. Jako psycholog na pewno ja docenisz
i zrozumiesz zalozenia terapii.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Terapia poznawczo-behawioralna
Ramirez Basco Monica, Rush John A

Psychiatra. Leczę się u niego od 9 lat. Jakiś rok temu powiedział, że to za wcześnie, żeby stwierdzić... Biorę paroksetynę i lamotryginę, czyli zestaw jakby na CHAD... Zaczęłam się leczyć ze względu na nerwicę natręctw, potem doszła depresja, a potem te masakryczne wahania nastroju, motywacji, postaw, podejścia do życia, wyboru "drogi życiowej". Teraz się miotam we wszystkich sferach życia i nie wiem, co dalej :/
Dzięki za podsunięcie tych książek. Postaram się je zdobyć.

przez Widmo 02 wrz 2013, 11:45
Lolil, Sens
Ja bym nie kombinowal. A co to znaczy muli? Wiem, ze po wielu neuroleptykach spi sie dluzej i jest sie przymulonym przez dzien.
Ale z drugiej strony jesli jest chec i motywacja do nauki to nie powinno byc problemem aby pozostale godziny pozytecznie spozytkowac.
Wiekszym problemem moze byc wskoczenie w lekcewazaca hipomanie czy zejscie w niemoc depresji.
Uwazam tez, ze trzeba byc czujnym aby przypadkiem nie pomylic zmulenia lekami ze zmuleniem, ktorego przyczyna jest subdepresja.
Chusteczka,
Ksiazki sa dostepne w wielu ksiegarniach internetowych, na allegro itd.
To chyba jedyny podrecznik dla pacjeta chad w Polsce.
Przyznam, ze nie rozumiem tego ze ludzi biora stabilizatory a nie maja diagnozy. Moze lekarze nie chca naznaczac pacjeta Fka?
Ale w tym przypadku pacjent nie moze sie sam ustosunkowac i mierzyc w odpowiedni sposob jesli rzeczywiscie ma chad.
Ale nie znam sie i powyzsze to moje wlasne luzne dywagacje.
Ale sadze, ze terapia b-p dla chadowcow nie powinna zaszkodzic :)

przez lolil 02 wrz 2013, 12:49
Sens, Widmo- ja sama nie wiem który lek mnie usypia. Mam tak, że tylko w hipomanii/manii nie jestem śpiąca, a w reszcie faz jestem otępiała, zamulona itd. Nawet jak nastrój mam stabilny. Myślałam sobie też, że może poradzę sobie bez leków, bo chodzę na terapię i tutaj będę w razie czego działać. Chyba najlepiej pomysł odstawienia leków obgadam z lekarzem, zobaczę co powie.

przez magic 02 wrz 2013, 19:34
tej książki nie czytałem ale jedyny dla mnie sensowny poradnik to :
http://www.drogadosiebie.pl/choroba_afe ... ubiegunowa

już kiedyś ten link tu wklejałem ale przypomne go nowym użytkownikom
''Największym lękiem napawają ci po których nie widać szaleństwa''

przez Dżejmson 02 wrz 2013, 22:09
Chusteczka napisał(a):
Widmo napisał(a):
Chusteczka,

Lekarz to znaczy psychiatra? Czy bierzesz jakies leki na chad? Jak dlugo jestes pod opieka tego lekarza?
Moze najnormalniej caly czas Cie obserwuje aby nie podjac pochopnej diagnozy.
Co mozna wiec zrobic?
Isc do innego lekarza. W miedzy czasie sprobowac sobie radzic z wahaniami nastroju za pomoca metod
np. opisanych:

Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik Pacjenta
Ramirez Basco Monica

Dodam, ze analogiczna, ciekawa i obszerniejsza jest tez jej ksiazka dla terapeutow. Jako psycholog na pewno ja docenisz
i zrozumiesz zalozenia terapii.

Zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Terapia poznawczo-behawioralna
Ramirez Basco Monica, Rush John A

Psychiatra. Leczę się u niego od 9 lat. Jakiś rok temu powiedział, że to za wcześnie, żeby stwierdzić... Biorę paroksetynę i lamotryginę, czyli zestaw jakby na CHAD... Zaczęłam się leczyć ze względu na nerwicę natręctw, potem doszła depresja, a potem te masakryczne wahania nastroju, motywacji, postaw, podejścia do życia, wyboru "drogi życiowej". Teraz się miotam we wszystkich sferach życia i nie wiem, co dalej :/
Dzięki za podsunięcie tych książek. Postaram się je zdobyć.

No i u mnie jest dokładnie to samo. Zmiany nastrojów, podejścia do życia, wyboru drogi życiowej też ;) Od kiedy zachorowałem bywam taki niezdecydowany cały czas. Oficjalnie wpisane w papiery mam chad. Lekarz powiedział, żebym się tym nie sugerował, ale wie że dużo czytam na temat chorób itp, więc przy następnej wizycie powiem mu o moich objawach, które najbardziej przypominają chad i zobaczymy, czy to faktycznie chad, może spektrum. Pożyjemy zobaczymy ;)
Dżejmson

przez Widmo 03 wrz 2013, 10:03
Dżejmson,
Tu masz wszystko napisane
http://online.synapsis.pl/Choroba-afekt ... oroby.html
http://online.synapsis.pl/Spectrum-zabu ... egunowych/
Polecam poczytac rowniez calosc.
Jezeli juz ktos chce spektrum chad diagnozowac ;)
http://www.medforum.com.pl/upload/fil/p ... oje_18.pdf

Moim (podkreslam) zdaniem obecnie (pewnie tez za przyczyna dostepnosci do wiedzy i lekarzy a nawet pewnej modzie na bycie pod opieka psychologa)
coraz wiecej osob zglasza sie do lekarza z problemami w tym z problemami zaburzen nastroju.
Jezeli uwzglednimy fakt, ze nie sa to zaburzenia typu chad I (tu sie raczej pacjent nie zglasza) i wyrazne chad II.
Jesli wezmimy pod uwage, ze chad moze sie rozwijac w roznym wieku, z roznym natezeniem i wystapienie objawow choroby wiaze sie rowniez z sytuacja zyciowa.
Jesli dolozymy do tego rozne/mozliwe zaburzenia osobowosci. A na dokladke dodamy, ze pacjent zazwyczaj bedzie mial trudnosci w rozpoznaniu w pewnych okresach swojego zycia objawow hipomanii lub tez
jej objawy nie beda znaczace.
Wtedy jasno bedzie widac jak trudno zdiagnozowac inne postaci chad niz te ktore uznane byly dotychczas za klasyczne.
Na te klasyczne choruje ok 0,8–2,6%
http://online.synapsis.pl/Choroba-afekt ... ienie.html
Ale podajac za cytowaniem razem z innymi postaciami jest to 6% lub przedzial 5-10%.
To czy spektrum chad jest lagodniejsze od klasycznych postaci?
W zasadzie nie dostalem potwierdzenia od lekarza.
Dowiedzialem sie zas nie ma raczej ryzyka przejscia w postac typu chad I
W cytowanym linku jest napisane:
"W literaturze pojawiają się jednak też i przypuszczenia, że liczbami bliższymi prawdy jest przedział 5-10% dla całej tej grupy chorych (Angst i wsp., badania „Zurich Study”). Z pewnością pewna część tych chorych choruje łagodnie, jednak przebieg typu spektrum może być bardzo dotkliwym problemem zdrowotnym. "
Stad nalezy zrozumiec, ze w przypadku zaburzen ktore nie sa jasno zdefiniowane lekarz ma wyrazny problem z diagnoza gdyz musi wziac pod uwage chocby zaburzenia osobowosci (dokladny test psychologiczny).
Do tego pojecie spektrum chad jest dosyc swiezym...obecnie chyba nawet jeszcze nadal nie weszlo do klasyfikacjach chorób i zaburzeń stad moze nie byc bliskie wielu psychiatrom.
Z drugiej strony nalezy wziac pod uwage, ze bardzo latwo mozna pomyslic sie w druga strone i naznaczyc pacjeta choroba.
"Niewątpliwie brak ścisłych granic i kryteriów tego pojęcia diagnostycznego może sprzyjać błędom w rozpoznawaniu zaburzeń, a nawet nadużywaniu leków. Stawianie tego rodzaju diagnozy powinno zostawić się doświadczonym klinicystom."
Stad nie dziwie sie, ze pacjenci trzymani sa w pewnej niepewnosci.
Argumentem za wydaniem diagnozy moze byc zas refundacja lekow.
Dlatego nie przejmowal bym sie brakiem Fki lub Fka jezeli leki dzialaja. Podejrzewam, ze lekarz moze zakladac, ze po poprawie na skutek przyjmowania lekow przez 1-2 latach, pacjent juz nigdy nie bedzie wykazywal objawow. A jesli wroci z nimi wtedy na pewniaka dostanie diagnoze. Ale to takie luzne dywagacje.

przez maargooo 03 wrz 2013, 14:16
lolil napisał(a):Sens, Widmo- ja sama nie wiem który lek mnie usypia. Mam tak, że tylko w hipomanii/manii nie jestem śpiąca, a w reszcie faz jestem otępiała, zamulona itd. Nawet jak nastrój mam stabilny. Myślałam sobie też, że może poradzę sobie bez leków, bo chodzę na terapię i tutaj będę w razie czego działać. Chyba najlepiej pomysł odstawienia leków obgadam z lekarzem, zobaczę co powie.

Lolil - mam dokładnie tak samo, mimo tego, że już bardzo dawno odstawiłam te leki, które mają typowe właściwości wyciszające i działające nasennie. Tak było u mnie z olanzapiną właśnie. Nie wiem co Ci radzić, bo sama w większości czasu czuję się senna i zamulona. No chyba, że tak jak ostatnio- udaje mi się utrzymać i przeciągnąć w czasie hipomanię... Najpierw miałam ostre wybicie w górę i myślę, że to była nawet mania, a teraz się uspokoiło, ale wciąż wykazuje i świadomie podkręcam stan, który ma cechy hipomanii i objawia się też czasami w moim sposobie myślenia i postępowania, wiec jak wszyscy doskonale wiemy, ma to też swoje wady...
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez INTEL 1 03 wrz 2013, 14:43
Od kilku dni zdecydowanie gorzej.....
Lęk,napięcie i co najgorsze-derealizacja czyli kompletne zidiocenie.
Zaprowadzenie synka do szkoły to był dziś wyczyn, a gdy go odbierałem to nie potrafiłem go odnaleźć pomiędzy dziećmy w klasie.
Miałem wrażenie , że nie pamiętam jak wygląda. Nie wiem jak to dobrze opisać, ale ten stan to katastrofa.
Płytko śpię i praktycznie przez cały czas " snu" czuję lęk.
To wszystko co mam do powiedzenia w temacie "stabilności" w cyklofrenii. Pomimo stałego brania leków.
...nie mam podpisu...

przez ladywind 03 wrz 2013, 14:51
INTEL 1, a było już lepiej u Ciebie, skąd taki nagły spadek :?

-- 03 wrz 2013, 13:53 --

Poradnik dla osób z chorobą afektywną dwubiegunową: http://www.centrumpsychiatrii.eu/php/wy ... adnik1.pdf

Kiedyś już umieszczałam go na forum, ale wklejam tutaj, być może komuś się przyda.
Festiwal psiego mięsa? Tak. Podpisując petycję wzrasta szansa na zaprzestanie tego mordu https://secure.avaaz.org/pl/stop_the_pu ... 52&v=76652

Sortuj wg