CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez mifune85 05 sie 2013, 19:19
sens napisał(a):mifune85 to może być spektrum chad
ja kiedyś miałam długie dosyć cykle

a w tym roku od kwietnia (tylko ja to uznaję za epizod depresyjny)
to często mam parę dni totlny zjazd
parę dni ok - z tym że ok to jest pod kątem nastroju bo energię i motywację mam cały czas zaniżoną

jest kilka wymiarów objawów depresyjnych
jak jest ok u Ciebie to wszystko jest ok czy częściowo?

Kiedy jest ok to zarówno energia, motywacja i nastrój są dobre. Zjazdy są coraz gorsze bo na początku to była tylko obniżona energia a z czasem również obniżona motywacja i zwłaszcza nastrój. Biore wenlafaksyne i lamotrygine jako stabilizator ale z czasem nastrój staje się coraz bardziej niestabilny

przez barsinister 05 sie 2013, 21:32
ładny cytat, Claire Danes o granej przez nią w serialu "Homeland" postaci bipolarnej agentki CIA:

"Carrie is always sitting on her own personal ticking bomb. It's just an impossible dilemma because she's not great on the meds and she's even worse off of them."
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez hooain 07 sie 2013, 15:09
po parunastu mętnych miechach z etykietką bordera, zmieniają mi niepewnie diagnozę na wstępniak do chadu z manią w tym momencie. zalecono mi obserwacje, jak dzieciaka przy ogniu, moich jazd i ekstrawagancji z komunikowaniem centrali zachowań naprawdę popierniczonych w celu przytemperowania rozwoju ewentualnej choroby. problem w tym, że nie jestem w stanie rozróżnić co położyć na półkę: normalność, a co na półkę: dobra k*rwa, jesteś specyficznie dziwna, włącza ci sie choroba, i co muszę psychiatrze komunikować. mam dość luźne podejście do zachowania, pare spraw można by było podciągnąć pod nienormalność w oczach innych, lecz dla mnie to nadal norma. wdzięczna bym była za wskazanie choć cienia granicy między "normalnymi" dziwactwami, a dziwactwami chorobowymi w chadzie.
ତ୍କୃ

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez INTEL 1 07 sie 2013, 22:01
Ja również nie wiem co to jest "norma"
Podejżewam,że jakbym tak przez sen ozdrowiał nagle i cudownie to i tak rano bym się nie zorientowal że jest "normalnie" ..
Zwyczajnie zapomniałem juz po latach jaki jest punkt odniesienia w stosunku do tej mitycznej "normy"
...nie mam podpisu...

przez hooain 08 sie 2013, 11:28
pojęcie względne. panowie i panie postanowili sukcesywnie wprowadzać mnie w farmakologiczny rehab. bez wspomagacza chemicznego, który ewentualnie przystopowałby wyskoki, mam lekko schrzanioną miarke dziwaczności.
ତ୍କୃ

przez pannaAlicja 09 sie 2013, 02:26
bo wy nie czytacie podręcznika chadowca.
a to trzeba jak biblię!

8)
Życie nie jest problemem do rozwiązania...
jest realnością, którą warto doświadczać

przez S jak... 09 sie 2013, 14:27
np którego?
Sulpiryd 2x 50
Jak feniks raz ptak innym razem popiół

Nieskończoność można zmierzyć jedynie ludzką głupotą.

przez maargooo 11 sie 2013, 16:57
pannaAlicja napisał(a):bo wy nie czytacie podręcznika chadowca.
a to trzeba jak biblię!

8)

Hmmm... no właśnie pannoAlicjo- ja też jestem ciekawa jaki "podręcznik chadowca" miałaś na myśli?

P.S. sens- jak u Ciebie, ja wciąż z kciukami, 3maj się! :roll:
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez barsinister 11 sie 2013, 17:32
maargooo napisał(a):
pannaAlicja napisał(a):bo wy nie czytacie podręcznika chadowca.
a to trzeba jak biblię!
8)

Hmmm... no właśnie pannoAlicjo- ja też jestem ciekawa jaki "podręcznik chadowca" miałaś na myśli?

Monica Ramirez Basco "Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik Pacjenta"
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez hooain 11 sie 2013, 21:47
trzeba się wtłaczać w literature żeby poznać co to norma?
ତ୍କୃ

przez maargooo 12 sie 2013, 00:03
Dzięki barsinister, liczyłam na konkretną odpowiedź :brawo: raczej dokładnie 'studiuję' każdą adnotację i publikację związaną z CHAD, na którą natrafię, a zależało mi na jakiś tytułach i autorach wartych uwagi, których Wy znacie...

Kto z Was zna i poleca wspomnianą publikację M.R.Basco "Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik pacjenta", bo nie wiem czy zakupić??? :bezradny:

Do tego dziś nawrót hipomanii, ale pod kontrolą na szczęście- jest przyzwoicie i nie ukrywam, że przyjemnie :105: :twisted: Mimo to lekko czerwone światełko mi się zapala, bo jak na moją 'sinusoidę zaburzeń' to coś ostatnio często te epizody się powtarzają, hmmmm.... Zauważyłam, że czynniki zewnętrzne i najmniejsze radości z życia codziennego mają duży wpływ na wychylenie nastroju w tę stronę, a kiedyś mogłam się o to modlić.
Mam nieco mieszane uczucia czy coś z tym robić poważniejszego, jeśli jest w miarę możliwości kontrola, czy lepiej "Carpe diem" :yeah:

P.S. Pisać, pisać kto nie śpi, bo mnie cisza i pustka wnerwia hehe... ;)
Choroba psychiczna~kiedy widzi się, czuje a czasem nawet robi więcej niż można znieść...

Inni nie mają Twojej tęczówki, nie widzą wad wyimaginowanych siłą Twojej psychiki!

przez sens 12 sie 2013, 00:26
hooain

W podręczniku BASCO są m.in takie fakjne kwestionariusze autodiagnostyczne
mogę je zeskanować tylko nie wiem jak to tu wrzucić?
a najłatwiej zdiagnozować sobie czy często robisz impulsywnie coś co Ci szkodzi albo czym szokujesz innych (nawet pozytywnie jak ja nadmiarem energii do pracy, biegania, tańczenia, pomysłów... ach te czasy..) czy przeceniasz swoje możliwości
ale najlepiej by ci to powiedział ktoś życzliwy Tobie z boku

maargooo dzieki za troskę
i wszystkim innym forumowiczom za otrzymywane tutaj wsparcie
bez Was by było dużo dużo gorzej

ogłaszam wszem i wobec że minął kolejny 12 dzień (od 30 lipca - czyli dnia kiedy było bardzo bardzo źle)
tamten wtorek to jak na razie był mój ostatni zły dzień bo te następne są dobre a nawet bardzo dobre
:great:

piszcie jak się czujecie także osoby które się czują dobrze
fajnie jest przeczytać że ktoś borni szranki z powodzeniem

-------

tak czy siak dostałam skierowanie na oddział dzienny
bardziej pod kątem terapii / wsparcia niż leków
pójdę na konsultacje i zobaczymy co z tego wyniknie

ponadto mam zamiar jeść rzeczy które pozytywnie wpływają na neuroprzekaźniki
i spróbować metod z gatunku medytacji/ wizualizacji póki mam na to siły i chęć
podobno długotrwałe stosowanie rozbudowuje limbiczną strukturę mózgu i pomaga nawet nam w pewnym stopniu
http://www.karuna.com.pl/category/uwaznosc/
http://uwazni.pl/pages/warto-zobaczyc/a ... aukowe.php

skończyłam teraz terapię poznawczo bahawioralną bo razem z teraputą ustaliliśmy że terapia staneła w miejscu
jakieś 2/3 spotkań bylam w takim stanie że niewiele poza bólem do mnie nie docierało... ale też się paru rzeczy nauczyłam
w każdym razie na zakończenie mi powiedział że wg niego mam urojenia np. możliwości leczenia, samooceny siebie, winy i kary...

hmmm mieliście kiedyś taką informację od lekarza lub terapeuty?? nie wiedziałam że to się klasyfikuje pod urojenia...
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Łapa 12 sie 2013, 00:58
Ja mam i czytałem cały M.R.Basco "Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik pacjenta", polecam!
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez maargooo 12 sie 2013, 01:09
Oooo sens, jesteś! ;) Kamień z serca, że Cię trochę wyciągnęło w górę, martwiłam się tak po ludzku i bezinteresownie... :great:

Ale teraz idę spać, póki jeszcze mnie zmęczenie zamula, bo w hipo to krótka chwila i może być za późno na sen. Zaczynam odczuwać objawy somatyczne tej górki, więc pewnie będzie krótkotrwała. Cholernie dużo daje umiejętność obiektywnej i czujnej samoobserwacji, powiem szczerze, że odkąd się w tym doskonale jest mi łatwiej żyć z tym towarzyszem F31 8) Ciekawe na ile moje odczucia się sprawdzą i jak szybko zejdę z tej górki do brutalnego świata obolała i zmęczona...oddychaniem (?) Na samą myśl przechodzą mnie ciary po plecach... :zonk:

Dobrej nocy dla wszystkich :papa:

-- 12 sie 2013, 01:10 --

Łapa napisał(a):Ja mam i czytałem cały M.R.Basco "Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Podręcznik pacjenta", polecam!

Dziękuję serdecznie za rekomendację

Sortuj wg