CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 02 lip 2013, 13:05
sens napisał(a):ja mam poczucie że mam bardzo maly wplyw
i zaczyam zastanawiac się nad rentą (bardzo bardzo chcę pracować) jako alternatywa do samobójstwa

Sens,
Waznym kryterium obstrahujac od samopoczucja jest jak sobie radzimy w zyciu - jak wypelniamy nasze funkcje spoleczne.
Jezeli mimo trudnosci jakos idzie wszytsko do przodu do juz jest dobrze.
Stad wlasnie stany depresyjne moga wynikac ze zbyt duzych ambicji i oczekiwan.

Np. to, ze po nawet udanych spotkaniach jestes wyzeta jest czyms normalnym w chad. Sam tez tak miewam.
Ale jezeli spojrzysz na to jako na trudna koniecznosc i zauwazysz, ze jest jednak zostal po nich jakis wynik to juz wyglada to inaczej.
Jezeli do tego sprobujesz wkladac w te spotkania mniej energii niz dotychczas okazac sie moze, ze wyniki beda rownie dobre a Ty nie bedziesz wypalona.
Wydaje mi sie, ze pomimo, ze to depresja jest faza najdluzsza i najmniej przyjemna (pomijam ostre hipomanie) to zapracowujemy sobie na nia
w okresach zbyt intensywego wydatkowania energii w hipomanii. Kiedys poruszalem ten temat.
Praktycznie u mnie wyglada to tak, ze staram sie tonowac bodzce, ilosc spotkan, temperature rozmowy itd.
Jak pamietam to zawsze pisalas, ze przed choroba (a moze juz w trakcie) bylas energiczna (zbyt?) zywa (zbyt?) radosna (zbyt?).
Moze warto o tym zapomniec i szukac wiekszej rownowagi wlasnie nawet w malych sprawach?
Jestem pewien ze, w ten sposob na pewno nic nie stracisz na swojej wartosci.
Moze sie starzeje i juz nie potrafie ;) ale coraz bardziej nie chce mi sie tryskac energia i staram sie tonowac sytuacje w ktorych ona wybucha.

przez nieboszczyk 02 lip 2013, 13:34
INTEL 1 napisał(a):Ja natomiast uważam , że śmierć przypomina operacyjną narkozę. Kto miał ,wie o czym mówię. Przyjemny i trudny do ogarnięcia niebyt, w ktorym czas nie istnieje i nie ma różnicy czy taka narkoza trwa 15 minut czy 15 godzin.Tak właśnie zapewne wygląda śmierć. I bardzo boję się jednego -że się mylę i że niestety istnieje jakaś kontynuacja bytu. W tym momencie nie ma ucieczki od udręki doczesnej, nie ma wyboru i końca choroby. W jakieś hipotetyczne wiekuiste nagrody polegające na tarzaniu się w dobrobycie fizycznym, emocjonalnym i umyslowym to ja raczej nie wierzę. Prędzej uwierzę w kolejny skur...syński nierówny podzial na lepszych i gorszych, zdrowych i inwalidów, "kije" i "dupy"
Ostatnimi czasy nawet spodobało mi się życie -głównie dzięki chwilowemu powodzeniu jak i używkom. Tym trudniej będzie w razie czego z nim się rozstać.

ciężko stwierdzić?może to obrazowo uzmysłowi?
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/73-letn ... -maly.html
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

przez sens 03 lip 2013, 08:35
ORh+ dzięki za radę
na rentę to i tak nie wpływa ale zwiększyłam sobie składki 2 lata temu na tyle żeby ze zwolnień mieć jakieś pieniądze

Widmo
dzięki za wsparcie
tak byłam chyba zbyt energiczna
ale teraz na prawdę moje wymagania wobec siebie są zupełnie minimalne
i dbam o wypoczynek
i żeby się nie przemęczać - ale czasami chociaż na chwilę trzeba się spiąć...

no i tak jak INTEL piszę w depresji czy subdepresji jest ze mnie półgłowek
i jak ma pracować półgłowek który nie wie kiedy będzie mieć siły zrobić cokolwiek
wykonać telefon, spotkać się...
nie można nic zaplanować
....
chyba że poszukam pracy typu bibliotekarka... z zerowym stresem i że nawet jak się będę źle czuła to nic nie zawalę...
INTEL myślałeś o podobnej pracy???

-- 03 lip 2013, 08:36 --

swoją drogą może warto żeby był jakiś doradzca zawodowy dla osób z problemami psychicznymi...
jakiej pracy szukać żeby pogodzić to z chorobą..
i gdzie jej szukać
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Widmo 03 lip 2013, 15:40
Sens,

Przez wiekszosc zycia dzialalismy w okreslony sposob. Duzo z tego to byl zarowno wplyw chadu jak i innych skladowych naszej osobowosci.
W momencie zintensyfikowania sie objawow (zauwazcie, ze ja caly czas walcze ze stwierdzeniem: kiedys bylem/am zdrowa a od dwoch lat
jestem chory/a. NIE, najpewniej ludzie w srednim wieku u ktorych zdiagnozowano chad byli chorzy od kilkunastu lat) wszystko przestalo byc kompatybilne.
Pewne objawy chad jak lekka hipomania ktore pomagaly, teraz przeszkadzaja. Zmienily sie tez okolicznosci.
Wniosek taki, ze i my musimy sie zmienic. Szukac luk, kombinowac, wyrywac kawalek po kawalku swoja osobe.
Piszac brutalnie jak czlowiek bez nog ktory pomimo wszystko konczy na wozku maraton.

przez buszujacywtrawie 03 lip 2013, 16:33
Moja pani dr wreszcie zdradziła mi diagnozę: ChAD. Ale powiedziała też żebym się nie martwił, ze jestem w dobrych rękach. Jak wy przyjęliście swoje diagnozy? Pytam chadowców oczywiście...

przez 0Rh+ 03 lip 2013, 17:05
Widmo napisał(a):
Wniosek taki, ze i my musimy sie zmienic. Szukac luk, kombinowac, wyrywac kawalek po kawalku swoja osobe.
Piszac brutalnie jak czlowiek bez nog ktory pomimo wszystko konczy na wozku maraton.

sens

Widmo dotknął sedna sprawy. Ja może bym powiedział " Wyrywać kawałek po kawałeczku świat dla siebie" .

W lepszych okresach ''wyrywać kawałki''. W gorszych momentach trzeba mieć koło ratunkowe ... plan '' B '' na życie.
..... gorzej z praktyką ;)

przez Łapa 03 lip 2013, 18:06
buszujacywtrawie napisał(a):Moja pani dr wreszcie zdradziła mi diagnozę: ChAD. Ale powiedziała też żebym się nie martwił, ze jestem w dobrych rękach. Jak wy przyjęliście swoje diagnozy? Pytam chadowców oczywiście...

Ja dostałem swoją diagnozę w największej manii jaką miałem i wtedy oczywiście zupełnie się nie przejąłem, a nawet ucieszyłem. Dopiero potem jak zostałem naprostowany to b. ciężko przyjąłem swoją diagnozę.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

przez Widmo 03 lip 2013, 20:13
Diagnoze przyjalem z radoscia ;) z ulga, jako wybawienie i ze zrozumieniem. Szczerze.
Po pierwsze moje problemy ze zdrowiem fizycznym zostaly wytlumaczone dluga ukryta i nieuswiadomiona depresja.
A antydepresant im zaradzil.
Po drugie juz wiedzialem CO jest ze mna nie tak. Podejrzenia okazaly sie trafione.
Szedlem wiec do lekarza upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.
A rowniez w tym roku zamierzam swietowac ten dzien pierwszej wizyty :)
Po trzecie spodziewalem sie remedium-doslownie leku, ktory temu zaradzi i w duzym stopniu to dostalem.
I po dlugiej depresji przeskakiwalem w mala hipomanie a pozniej powoli w stan stabilny tak, ze nastepne miesiace byly jeednymi
z ciekawszych i najlepszych w moim zyciu.
Dopiero pozniej i teraz przyszly refleksje, powolne zrozumienie i ciagla nauka siebie z chad.
Nie raz to pisalem. Poczulem sie jakby do filmu w jez. obcym ktos w koncu dodal komentarz i napisy.
Pomimo, ze to dramat a czasami horror.

przez sens 04 lip 2013, 08:16
Widmo napisał(a):Sens,

Szukac luk, kombinowac, wyrywac kawalek po kawalku swoja osobe.

niezłe...
to jak Igory w Prachecie :)
albo frankenstein
człowiek poskładany z nowych kawałków..

buszujacywtrawie

ja byc może teraz zaczelam się godzic z diagnozą...
ale nadal czuję się osobą 2giej kategorii
aczkolwiek chyba też rzeczywiście poprzez to, że diagnoza wyjaśnia i pomaga zrozumieć co się z człowiekiem działo / dzieje,
to pomaga, tonizuje, ukierunkowuje

obyś szybko trafił na dobre leki
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Widmo 04 lip 2013, 09:41
Sens,
A wracajac do bibliotekarstwa to tez o tym myslalem :D

przez INTEL 1 04 lip 2013, 18:41
To będziecie wypożyczać książkę , ktorą od dłuższego czasu piszę.......
Cięzka, ale jakże fascynująca robota. Zauważyłem, że stany które opisuję mają ogromny wpływ na moje samopoczucie.
To niesamowite. Lecz to zrozumiałe-piszę emocjonalnie. Aby pisać przekonująco wpadam w trans, w ktorym zahaczam o depresję pisząc o depresji i o manię -pisząc o niej. Muszę czasami robić kilkudniowe przerwy, aby wrócić do równowagi.
Myślę ,że do końca roku będzie gotowa.....Chyba , że nie zdążę....
...nie mam podpisu...

przez 0Rh+ 04 lip 2013, 20:43
Nie mogę się dokopać do pierwszej części wątku o CHAD. Może wiecie gdzie go szybko namierzyć.( Korzystałem z wyszukiwarki )

-- 04 lip 2013, 20:46 --

Widmo napisał(a):Sens,
A wracajac do bibliotekarstwa to tez o tym myslalem :D

Oglądałem filmik " Bibliotekarz" . Na spokojną pracę nie powinniście liczyć ;)
Ostatnio edytowano 04 lip 2013, 20:48 przez 0Rh+, łącznie edytowano 2 razy

przez INTEL 1 04 lip 2013, 20:46
...nie mam podpisu...

przez 0Rh+ 04 lip 2013, 20:48
INTEL 1 napisał(a):http://www.nerwica.com/chad-choroba-afektywna-dwubiegunowa-t19559.html?hilit=chad%20choroba%20afektywna%20dwubiegunowa

.....jam go zaczął........

Dzięki ,tak myślałem.

Sortuj wg