CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Widmo 18 cze 2012, 09:58
Bardzo ciekawe artykuly:

"Rozpoznawanie spektrum dwubiegunowych zaburzeń nastroju – kilka narzędzi do pomocy…"
http://www.medforum.com.pl/upload/fil/p ... oje_18.pdf

"Standardy terapii zaburzen afektywnych dwubiegunowych"
http://server.activeweb.pl/wwwfiles/pol ... ia-zad.pdf

Wydaje sie tez, ze dopiero od niedawna nastapuje dosyc duzy rozwoj w metodach leczenia CHAD.
Dodatkowo sama specyfika choroby psychicznej powoduje trudnosci w diagnostyce i brak scislych standartow leczenia.
Faktem jest na pewno, ze podawnie wylacznie samych antydepresantow (za silnej dawki, za dlugo) bez lekow normotymicznych (odchodzi sie od nazwy stabilizatory) grozi wyskokiem w gore.

przez S jak... 18 cze 2012, 11:57
intel napisał(a):
CHAD skutecznie eliminuje z życia rodzinnego.
CHADowiec powinien być SAM dla swojego i innych dobra.

Z tym się nie zgodzę, choć jeszcze do niedawna myślałam tak samo i podświadomie robiłam wszystko by rodzinę rozbić.

Czy nadajemy się do życia rodzinnego czy też nie zależy zapewne od tego jak u każdego z nas objawia się Hipo. Ja osobiście przejawiam agresję tylko wobec facetów ( cóż wynik wszelkich traum w wieku lat 13-17 ) A nałóg mam też taki, że co najwyżej skończyłby się rozwodem a nie klęską finansową czy inną towarzysząca alkoholowi lub narkotykom.

Gorzej z depresjami ponieważ tutaj już trudno ukrywać przed dziećmi.

Niestety moje dziewczyny w pewnym stopniu są obciążone genetycznie. Jednak moje doświadczenia pozwalają im wejść w świat bardziej świadomie i niesamotnie. Po prostu wspieramy się, gdy którąś z nas dopada depresja. Co ciekawa wszystkie miałyśmy pierwsze objawy w wieku lat 12 choć syndromy pojawiały się wcześniej zwykłą dziecięcą nadwrażliwością.

Szkoda tylko, że mąż nie potrafi jakoś tego w żaden sposób zaakceptować. Szybko zapomniał że gdy kiedyś przeważały Hipo on to przypłacał depresją i to bardzo poważną.

Jednak teraz tęskni za tymi czasami i nie cierpi moich stanów depresyjnych. ( choć myślę że najbardziej przeszkadza mu fakt, że ze względu na fobie społeczną jak na razie nie mam szans na znalezienie nowej pracy a jemu przeszkadza brak komfortu finansowego, który mu towarzyszył przez 18 lat małżeństwa)

Ale cóż jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma:)))
Sulpiryd 2x 50
Jak feniks raz ptak innym razem popiół

Nieskończoność można zmierzyć jedynie ludzką głupotą.

przez sens 18 cze 2012, 14:55
widmo dzieki za linka
"Standardy terapii zaburzen afektywnych dwubiegunowych"
http://server.activeweb.pl/wwwfiles/pol ... ia-zad.pdf

coś tam pozwala mi lepiej zrozumieć decyzję lekarza
i może z nieco większą cierpliwością czekać na poprawę

-- 18 cze 2012, 14:56 --

s jak...
czyli do tej pory nie znalazłaś swojego sposobu na deprechy?
smutne
trzymam kciuki
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez S jak... 18 cze 2012, 16:14
Sens znalazłam: mąż szt.1; dzieci szt.2 ; psy szt.3 ; koty szt.3 :D acha i od kilku dni urocza panna rasy husky doszła do wniosku że u mnie znajdzie nowy dom :D Leżała pod płotem kilka dni. Dzięki bogu za dwa dni jedzie już do nowego domu bo już zakochałam się w jej niebieskich oczach :D

Najgorzej jest jak mam ostatnio gdy leki przestają działać. Wróciły bóle ( bez przerwy 24 na dobę) Właśnie walczę z sennością i żeby wreszcie płot umalować i obiad dla męża zrobić....ale wreszcie córy mają wakacje. Chociaż już nie muszę do szkoły chodzić :D Własnie skończyłam szóstą klasę i wybieram się do gimnazjum :D
Sulpiryd 2x 50
Jak feniks raz ptak innym razem popiół

Nieskończoność można zmierzyć jedynie ludzką głupotą.

przez namiestnik 18 cze 2012, 19:18
Amon_Rah napisał(a):Namiestnik, na dobra sprawe Abilify nie moze powodowac dola, bo to jest neuro aktywizujacy i powinien z dola wyciagac (mnie wyciagnal 3 razy i to z megabagna). Moze bierzesz za mala dawke? Oscyluje sie w granicach 7,5- 30 mg, ale z gory mowie, ze 7,5 mg to mozna o kant dupy rozbic, no chyba, ze wazy sie 45 kg...gadales z lekarzem?

Tak. Już mam 15. Zobaczymy co będzie dalej. Dół zanika, jest lepiej, choć czuje się jak mucha w smole, jestem śpiący, a spać nie mogę. Cholernie śpiąvy w nocy, ale nie mogę zasnąć. Ale może to odstawianie wellbutrinu i ketrelu (oba już na 0). Mam też podwyższoną depakinę do 1000 - bo z jakiegoś powodu spadła mi w krwii.

Pochwalę się, że dziś znowu (i wcześniej kilkakrotnie) usłyszałem "bałam się facetów, reagowałam xxx i yyy na nich, ale przy Tobie czuję się bezpiecznie" Mnie to dziwi, bo na oddziale nie udaje, nie noszę masek - na tyle na ile w ogóle umiem. Mówię jak jest. O tym jak mi mówią ludzie, że ich skrzywdziłem. O tym co ja czuję, co zawalam. A tu mimo to... To w sumie miłe być akceptowanym.

-- 18 cze 2012, 18:19 --

S jak..., widzę, zwierzaki do Ciebie jak do mnie. Jedyne stworzenia z jakimi się dogaduję i mogę ufać :)

przez amelia83 18 cze 2012, 22:14
S jak..., husky są śliczne :105: my mamy 2 owczarki niemieckie po 10 mies. mają maluchy . :mrgreen: są przesłodkie i pocieszne, kocham je bardzo, ja dostałam ta diagnozę 2 mies temu od nowej doktor u mnie od kilu lat przeplatały się manie i doły, 2 ciężkie doły i rzucałam pracę, teraz jestem na zolafrenie i jest neutralnie , ketrel też brałam i depakine. Fajnie, że masz takie duże dzieci, ja pomyslę o dziecik jak ustabilizuje się moje zdrwoei, teraz pracuje jest dobrze, nie mam problemów wśród ludzi itd. ;)
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez bohdan30 18 cze 2012, 22:59
namiestnik napisał(a):Pochwalę się, że dziś znowu (i wcześniej kilkakrotnie) usłyszałem "bałam się facetów, reagowałam xxx i yyy na nich, ale przy Tobie czuję się bezpiecznie"

To stwierdzenie pomimo pozytywnego znaczenia ma drugie dno. Mówi o tym, że podświadomie nie postrzega Cię jako faceta, ale jako "psiapsiółkę" do pogadanek i uzewnętrzniania się. W niektórych przypadkach nie jest to oczekiwanym rezultatem. Szczególnie przy Twoim zaangażowaniu emocjonalnym. Może wykastrować mentalnie faceta bardziej niż cyproteron :P
zbanowany

przez intel 18 cze 2012, 23:02
intel

przez sens 18 cze 2012, 23:13
bohdan30 napisał(a):
namiestnik napisał(a):Pochwalę się, że dziś znowu (i wcześniej kilkakrotnie) usłyszałem "bałam się facetów, reagowałam xxx i yyy na nich, ale przy Tobie czuję się bezpiecznie"

To stwierdzenie pomimo pozytywnego znaczenia ma drugie dno. Mówi o tym, że podświadomie nie postrzega Cię jako faceta, ale jako "psiapsiółkę" do pogadanek i uzewnętrzniania się. W niektórych przypadkach nie jest to oczekiwanym rezultatem. Szczególnie przy Twoim zaangażowaniu emocjonalnym. Może wykastrować mentalnie faceta bardziej niż cyproteron :P

co chcesz osiagnąc przez ten post?
to jest zachowanie agresywne
nie mowiac o tym ze nie masz racji i nie znasz faktów żeby wydawac opinie
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez bohdan30 18 cze 2012, 23:15
W którym miejscu widzisz w tym poście "zachowanie agresywne" ?
zbanowany

przez sens 18 cze 2012, 23:16
S jak... napisał(a):Sens znalazłam: mąż szt.1; dzieci szt.2 ; psy szt.3 ; koty szt.3 :D acha i od kilku dni urocza panna rasy husky doszła do wniosku że u mnie znajdzie nowy dom :D Leżała pod płotem kilka dni. Dzięki bogu za dwa dni jedzie już do nowego domu bo już zakochałam się w jej niebieskich oczach :D

super
ale dla nie to nie jest wystraczający sens do zycia w bolu
aczkolwiek doceniam i podziwiam

-- 18 cze 2012, 23:17 --

Bohdan30
dokładnie to co zacytowałam
jak nie widzisz w tym agresji to... moze powinieneś się czegos nauczyć?

-- 19 cze 2012, 00:16 --

a propo zwierzaków
mam królika który probuje uciec na noc do ogródka i chce przelecieć świnkę morską
psa który goni królika igryzie wszystko co popadnie\
swinke ktora się boi wszystkiego ale pogoniła psa

kocham ich
podnoszą na duchu ale nie daja mi sensu zycia
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Widmo 19 cze 2012, 09:39
bohdan30 napisał(a):

A ja powiem, ze kazdy odbiera taki wpis wedlug siebie i swoich spraw i problemow. A jakie sa Twoje sprawy?

Dla mnie wpis Namiestnika oznacza, ze istnieje wyrazna przeslanka na stabilizacje. W przypadku depresji ludzie unikaja ludzi zdolowanych a czlowiek popelnie wiele bledow komunikacyjnych. W manii kontakty maga byc "zseksualizowane".
W stanie zero swobodnie poznajemy i komunikujemy sie z ludzmi. Rozmawiamy o nich i o sobie samym.
Wracajac do odbierania przez wlasny pryzmat to z mojego doswiadczenia wynika, ze u Namiestnika pojawila sie pozytwna rzecz czyli normalna komunikacja. I bynajmniej nie mam problemow ani z blizszymi realacjami ani z psiapsiółkami.
Dodam wrecz, ze poprawna komunikacja jest ona u mnie objawem wyjscia z dolka (czasami sie obawiam czy nie wejscia w lekka hipomanie)
Po prostu linni garna sie do ludzi ktrorzy sa szczesliwi i poukladani.

p.s. pisalem troche o podejsciu do litu. Ciekawy link+duza na temat chad
http://online.synapsis.pl/Poradnik-dla-leczonych-litem/

przez sens 19 cze 2012, 15:20
intel napisał(a):Kilka linków na interesujący nas temat

To zasoby z moich zakładek
polecam

dzieki Intel
ten artykuł o lamotruginie był dla mnie bardzo pouczający

-- 19 cze 2012, 15:22 --

i ten artkuł o ośrodkach przyjemności i bólu...
moze powinno dac sie go bliskim do przeczytania żeby zrozumieli jak może bolec to co nie boli :bezradny:
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Widmo 19 cze 2012, 17:32
Skoro juz na tej stronie zrobila nam sie biblioteka to dorzuce jeszcze link do jednego artykulu ktorego wczesniej nie moglem znalezc
"Koncepcja spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej"
http://www.afektywni.pl/upload/file/artykul_07.pdf
Tutaj nawiazanie do psychoterapii (ktora nie leczy chad!!! ;) )
"Nadzieja na większą stabilność – o psychoterapii zaburzenia afektywnego dwubiegunowego"
http://www.medforum.com.pl/upload/fil/p ... e_nr15.pdf

Na koniec bardzo ladna i czytelna broszurka dla tych co podejrzewaja u siebie chad lub dla bliskich.
http://www.rcpsych.ac.uk/mentalhealthin ... iegun.aspx

Sortuj wg