CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez JOSE 2 10 mar 2013, 05:56
carmen1988 napisał(a):sens, w sumie mój wujek ma wypisz wymaluj CHAD, tato też w dużym stopniu ma zdiagnozowane, a podobno to może być uwarunkowane genetycznie.Sama nie wiem co o tym myśleć.

Niestety to choroba dziedziczna (genetyka). Dzieci nie muszą jej dostać. Zależy to od konfiguracji genów współmałżonków.
Dawniej Rambo.

przez sens 10 mar 2013, 10:00
?? przepis na remisję???

już 2,5 miesiąca całkiem dobrze się czuję !!!
bez nadmiernych skoków w dół, w górę
chyba mam remisję - całkiem fajnie uczucie - spokojne życie, odczuwanie przyjemności

chodzę nadal na poznawczo behawioralną - uczę się zmieniać destruktywne myśli i stopować ich działanie
tylko że jak wcześniej te mysli nie chciały się zmieniać tak teraz prawie się nie pojawiają :)

Zastanawiam się co się do tego przyczyniło. Wydaje mi się że w moim przypadku:
- prawie roczne zwolnienie obrotów
- testowanie kolejnych leków - dobranie właściwych (oby)
- akceptacja choroby / swoich ograniczeń - bardzo ważne bo każda moja słabość mnie nakręcała przeciwko mnie
- uczenie się nowego myślenia i zachowania - np. żeby sobie odpuszczać, nie przeciążać..- tu cierpliwy i rozumiejący psychoterapueta
- oczywiście wsparcie bliskich: męża, rodziny, przyjaciół - w tym z tego forum. Dzięki Wam Waplo, Atalia, Widmo, S jak...
- otoczenie się zwierzakami, dużo spacerów

i na koniec że mi się poprawiła sytuacja zawodowa: nowe projekty, które mnie "rozruszały" ale nie na tyle zeby mnie przeciążyć

Gdy myślę o tym jakie cierpienie przeżyłam w ostatnich 2 latach, od razu napływają mi łzy i gdyby bylo zagrożenie że mam to ponownie przeżyć wolałabym się zabić.

Buziaki dla wszystkich

i trzymam kciuki za odkrycie własne recepty
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Amon_Rah 10 mar 2013, 10:13
Dawno mnie nie było, bo cały świat zawalił mi się na głowę, wyprowadzka, utrata pracy, kłótnie z bratem juz prawie na noże i w końcu wylądowałem na pół roku w Polsce, potem wracam, ale już do innego miasta, z dala od brata. Myślę o Castlebar lub Belfaście w IE PN. Bogaciej, w końcu to część GB. W międzyczasie znalazłem nową lekarkę, całkiem sympatyczna (moja "stara" nie podpisała umowy z NFZ i wszystkie leki wypisuje pełnopłatne, no sorry, ale nie będę wydawał tyle kasy). Zmiana dość radykalna w lekach i wyciągnęło mnie z depresyjnego bagna, i nikt mi nie wmówi, że farmacja nie czyni cudów. Mam już nową pracę (w...psychiatryku jako referent med) i to też dodaje mi dozę dobrego nastroju, przynajmniej zarobię sobie na wyjazd do IE, i jako Służba Zdrowia mam wszędzie w sprawach medycznych pierwszeństwo ;). Co do psychoterapii, po trzech latach wreszcie ją zakończyłem wyjeżdżając z IRL. Pożegnanie było bardzo przykre z obydwóch stron, przyzwyczaiłem się do tej kochanej Angielki z hoch- angielszczyzną. No ale kiedyś trzeba było skończyć, zwłaszcza, że przed wyjazdem do IE chodziłem jeszcze na terapię tutaj, więc w sumie wypada prawie 4 lata. Behawioralno- poznawcza. Schluss z terapią, koniec na zawsze. A co u Was (sorrki, nie czytałem wszystkich ostatnich postów)?

-- N mar 10, 2013 9:25 am --

sens napisał(a):Gdy myślę o tym jakie cierpienie przeżyłam w ostatnich 2 latach, od razu napływają mi łzy i gdyby bylo zagrożenie że mam to ponownie przeżyć wolałabym się zabić.

A na gołą pupę chcesz? Sam byłem w IE bliski powieszenia się, ale terapia, rozmowa przeszło godzinna z Suicide Line i myśl, jaką krzywdę wyrządziłbym najbliższej osobie i przyjaciołom mnie powstrzymała. Od tej pory myśli samobójcze pojawiają się od czasu do czasu, a jakże, ale mam już skuteczna blokadę, zresztą warto żyć, bo:

- zawsze możemy spotkać tę jedyną/tego jedynego
- świat wiosną jest piękny, ja padam na ryj dopiero latem
- bo przeżywamy orgazmy
- bo zawsze nigdy nie wiadomo, co dobrego nas w życiu spotka.
- bo w końcu po burzy zawsze osiągamy stabilizację
- bo jest tyle fajnych rzeczy, które można kupić
- i tak dalej, każdy z nas moze indywidualnie stworzyć taką listę :smile:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
KOCOBO JE CPБИЈА!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Miniaa 10 mar 2013, 14:37
Amon, to bardzo dobrze, że wszystko się układa w końcu jak należy. Skąd podłapałeś taką fajną pracę? :) Jak sprawy sercowe, jeśli mogę niedyskretnie zapytać?
Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam, gdzie moje sny,

przez Kanan 10 mar 2013, 18:41
Hej, czy ktoś mógłby mi pomóc zdiagnozować chad? Na razie nie mam możliwość udać sie do psychiatry a od dłuższego czasu chodzą mi po głowie myśli że mogę być dwubiegunowcem. Może napisze trochę o mich objawach.

Bardzo często, praktycznie codziennie mam skoki nastroju z totalnej błogości wpadam w szał i za chwile znowu doświadczam euforii... Ostatnio na parkingu zrobiłem scene bo mi koleś zjechał drogę potem zdemolowałem dom bez żadnego powodu. Wpadam w szal jak nie mogę znaleźć swoich rzeczy np. pilnika do paznokci lub kluczyków od samochodu. Przez kilka miesięcy moge mieć stany depresyjne a potem jestem jak obłąkany, wierze w siebie, ze wszystko jest możliwe, strasznie naładowany pozytywną energią wszystko wydaje mi się takie łatwe, po czym znowu przygnębienie i smutek. Autodestrukcja to kiedyś, trochę się z niej wyleczyłem dzięki terapii bo tak w ogóle to mam NN. Byłbym wdzięczny za opinie. Pozdrawiam :uklon:

przez amelia83 10 mar 2013, 18:52
Kanan, tylko lekarz może zdiagnozaować Cię, tu nie ma lekarzy pozdrawiam
'Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodz. Jeśli nie umiesz chodzić czołgaj się. Ale bez względu na wszystko- Posuwaj się naprzód '
M. Luther King

'jak o mnie ktoś zapyta powiedzcie mu że znikam, za równoległym światem, gdzie liczby nie są ważne'

przez malgosia7602 11 mar 2013, 00:38
Sens
Bardzo mądre wnioski, czuję podobnie :)
Amon
Podoba mi się ta Twoja lista :great:
F31
"Za każdą chwilę ekstazy musimy płacić drżący twardą walutą cierpienia."- Emily Dickinson

Lamotrygina 200 mg
remisja

przez JOSE 2 11 mar 2013, 13:23
Kanan, bardzo często czad powiązany jest z NN. Mnie udało się z NN wyleczyć.
Dawniej Rambo.

przez Kanan 11 mar 2013, 15:55
U mnie leczenie z NN jest w toku, to trochę bardziej skomplikowane ale ciesze sie że Ci się udało :)
amelia83 dzięki za pomoc :twisted:

przez girl anachronism 11 mar 2013, 18:57
Bilans: 5 dni - 2x w pasach.
wild hearts can't be broken.

F31

przez barsinister 11 mar 2013, 19:02
bardzo dobra pomoc, diagnozowanie ChAD przez sieć jest co najmniej niemądre, leczenie przebiega w inny sposób niż przy choćby nawracających depresjach czy zaburzeniach nerwicowych

zwyczajnie nie wiesz, co z czego wynika, co jest głównym problemem a co konsekwencją tego problemu i nikt ci przez sieć tego nie rozstrzygnie
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez Tańczący z lękami 11 mar 2013, 19:17
a powiedzcie, jak reagowaliście na antydepresanty, kiedy jeszcze nie mieliście zdiagnozowanego "czadu"? Czy np nasilały Wam się lęki nie do wytrzymania, czy po prostu odlatywaliście w manie?
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez barsinister 11 mar 2013, 19:34
Tańczący z lękami napisał(a):a powiedzcie, jak reagowaliście na antydepresanty, kiedy jeszcze nie mieliście zdiagnozowanego "czadu"? Czy np nasilały Wam się lęki nie do wytrzymania, czy po prostu odlatywaliście w manie?

po pół roku na fluoksetynie i dodatkowym antydepresancie (kolejno trittico, minseryna i mirtazapina) miałem cztery fuchy i wydawało mi się, że świat mi u stóp leży
a potem minął miesiąc i kolejny miesiąc, nic nie zrobiłem, za to obejrzałem mnóstwo seriali i dalej czułem się świetnie
zawaliłem wszystkie cztery fuchy i narobiłem koszmarnych długów
potem zjazd, depresja i w końcu diagnoza ChAD
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez norma_baker 11 mar 2013, 19:37
sam antydepresant nasilał mi paradoksalnie lęki i sprawiał, że byłam bardziej hmmm.... wybuchowa, emocjonalna.
ChAD + EPI

arypiprazol30, piracetam1200, lewetiracetam2000, etosuksymid1500, kwetiapina200

Sortuj wg