CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.II

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez frutek 14 wrz 2011, 11:20
ratunku
maz odszedl
zeby bylo ciekawiej do inne
do swojej kolezanki z pracy
jestem zalamana
zostane sama z dzieckiem

przez *Monika* 14 wrz 2011, 18:10
frutek, Tak mi przykro :-|
Obrazek
Główny Moderator

przez hataris 15 wrz 2011, 12:59
Cześć Wam!

Jestem nowy na tym forum. Choruję na ChAD II i chciałbym się z Wami podzielić doświadczeniami. Tymczasem pozdrawiam serdecznie!

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Amon_Rah 15 wrz 2011, 13:42
hataris, CHADers II wita :D To teraz czekamy na te doswiadczenia...
ObrazekObrazekObrazekObrazek
KOCOBO JE CPБИЈА!

przez frutek 15 wrz 2011, 14:21
jestem w czarnej dupie i nie moge sie ogarnac
caly swiat mi runal

przez Amon_Rah 15 wrz 2011, 14:27
frutek, no to natychmiast marsz do psychiatry. Nie wiem, na co czekasz.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
KOCOBO JE CPБИЈА!

przez dolomit 15 wrz 2011, 14:48
frutek napisał(a):stracilam juz jednego meza, pare lat temu, zylam jedna wieczna balanga w glowie
a teraz mialam powtorke od maja do wrzesnia- zakochalam sie, zdradzalam meza olewalam dziecko nie chodzilam do pracy bo przeciez moj ukochany byl calym moim swiatem

Dziwisz się że odszedł??
Czegoś takiego nikt normalny by nie wytrzymal.A gdyby mimo wszystko to tolerowal i wybaczał , to prędzej czy później traktowałabyś go jak frajera i dawałoby Ci to zielone światło....
Nie, nie oceniam Cię.Współczuję i łączę się w Bólu
Wiem co to CHAD ( mieszany ) i utrata kontroli nad swoim zyciem, brak zahamowań , patologiczne rozumowanie itd.....Też zrobiłem w czasie zaostrzenia objawów nieodwracalne rzeczy, ktore zaważyły na moim życiu tak dalece , że rozważam obecnie odebranie go sobie...

-- 15 wrz 2011, 15:31 --

..i tak jak napisał Amon-marsz do psychiatry
W tej chorobie afekty są często nie adekwatne , jak sama wiesz.....trzeba reagować za wczasu

przez Waplo 15 wrz 2011, 21:34
dolomit nikt nie jest idealny i każdy popełnia błędy,tylko ten kto ma dużo szczęście popełnia ich mniej .Kiedy mamy depresję te błędy ukazują się nam o wiele większe niż są w rzeczywistości a kiedy zaczynamy czuć się już lepiej wiemy ,że po prostu takie jest życie i wtedy jest nam łatwiej ... bo po co za dużo rozmyślać o tym czego przeważnie i tak nie można już zmienić .
Uśmiech pozwala nabrać dystansu do Życia :D

przez frutek 16 wrz 2011, 08:02
bylam u psychiatry
zwiekszyla mi dawke litu
zobaczymy jak bedzie
nie mam depresji
normalnie funkcjonuje
tylko ciagle rozmyslam dlaczego podjal taka decyzje
dla tygodniowej znajomosci z jakas asi
ktora przy pierwszej nadazajacej sie okazji rozlozyla nogi
boje sie ze sobienie poradze, sama z dzieckiem
ze on zostanie niedzielnym tatusiem i bedzie mial w dupie swojego synka
boje sie ze nie spotkam juz na swojej drodze nikogo kto by mnie pokochal i chcial ze mna byc

przez mariusz8989 16 wrz 2011, 14:44
Witajcie
Jestem tu nowy, nie znam klimatu forum jeszcze, ale może zostanę na dłużej…

Do rzeczy:
Wróciłem dzisiaj od psychiatry (moja 1 wizyta) z informacją, że może to być CHAD, skierowaniem na ponoć jednorazowe badanie do psychologa, oraz paczką tabletek „Depakine Chrono 300”. Mam brać na próbę po 1 sztuce dziennie, a ściślej mówiąc na noc. Obawiam się, że moje obawy odnośnie tej choroby mogą być uzasadnione. Od 18 roku życia się zaczęło, ale czy to mogła być już mania? Wiem, że chorób psychicznych do szablonu się nie da przyłożyć, bo każdy przechodzi je nieco inaczej. Zastanawiam się czy fakt, że robiłem po 2 szkoły na raz przez 3 lata w sumie (studia, technika), byłem totalnie bezkrytyczny wobec siebie, a pod koniec tego okresu założyłem własną działalność gospodarczą, sen prawie w normie, choć chodziłem niedospany żeby np pracować więcej, do tego dużo sportu, do granic wytrzymałości organizmu, która była bardzo duża. Ciekaw jestem czy te objawy mogą o takiej chorobie świadczyć. Zdaniem Pana psychiatry owszem, radzę się jednak jeszcze tutaj, im więcej gadania o tym, tym większy mętlik w głowie i więcej do przemyślenia. Stan ten zerwał mi się nagle, kiedy wybuchłem agresją w stosunku do swojej dziewczyny z byle jakich powodów (gryzła łyżkę przy jedzeniu, źle chodziła, cokolwiek powiedziała i tak mnie „nie rozumiała”), moja agresja wobec niej była jedynie w formie emocjonalnej, a może i aż, bo wyrządza się tym większą krzywdę – wyzwiska, przekleństwa, szantaże, słowa których normalnie by się nie powiedzialo. Związek co logiczne rozpaść się musiał. 1 miesiąc dziwacznego trybu życia (około 40 godzin na nogach, 16 godzin snu) i chyba zaczęło się coś odwrotnego. Wszystko poleciało w dół i ostatni rok właściwie mogę śmiało skasować ze swojej pamięci bo nie stało się w nim nic a nic. Nic z niego nie pamiętam, studiów nie skończyłem – została do obrony tylko praca, firma którą założyłem pada, bo zamiast pracować gapię się w ścianę lub trwonię swój czas w inne „kreatywne” sposoby. Obracam się w gronie kilku osób jedynie, nie szukam nikogo innego w życiu, „bo po co”. Itd. W mojej głowie wielki mętlik myśli, ale uczucia są niezmiennie od około roku takie same - żal, który aż "podchodzi do gardła" bez większego powodu, smutek, oraz co raz to większa obojętność na wydarzenia, które mnie dotyczą.

Mój stan emocjonalny jest nieco rozchwiany, w trakcie dnia mam dobre i zle momenty, ale ze stałą tendencją w dół, także złe i dobre miałem kilka lat temu w epizodach nazwę to roboczo „manii” bo jeszcze choroba stwierdzona nie jest całkowicie. Z tą różnicą, że wtedy tendencja była w górę.

Domyślam się, że chad ma i łagodny i ostry przebieg jak zresztą każda choroba, nie dopytałem o jedną rzecz psychiatry i ciekaw jestem Waszej opinii. Czy w CHADzie zawsze ale to zawsze pojawiają się stany ostre jak np. urojenia, czy omamy. Omamów nie miałem, jedynie „urojenie” o swojej wiecznej racji i wielkości swojej osoby i swojego ego.

Popełniłem jeszcze 1 błąd, przeczytałem ulotkę leku, oraz kilka forów internetowych, gdzie aż roi się od negatywnych wypowiedzi na jego temat, o wielu wielu skutkach ubocznych. I teraz siedzę w domu sam na sam z paczką tabletek i zastanawiam się czy brać to cholerstwo.

Mam nadzieję, że klimat tego forum sprzyja fajnej dyskusji na takie tematy.
Z góry dzięki za wypowiedzi, będę zaglądał w wątek w poszukiwaniu odpowiedzi, pozdrowienia.

przez dolomit 16 wrz 2011, 15:06
Odnośnie diagnozy nie będę się wypowiadał -każdy ma trochę inne objawy i inny stosunek czasotrwania depresji i hipomani/manii.
Ja dla przykładu mam o tyle źle ,że obie fazy mam jednocześnie.Totalny obłęd....
Co do leku.
Z założenia jest jednakowo skuteczny zarówno w fazie manii jak i depresji.
U mnie nie wywoływał ŻADNYCH SKUTKÓW UBOCZNYCH jako jeden z niewielu.
Większośc leków w moim przypadku niestety pogarsza i tak już cięzki stan.Kilka stron wcześniej juz chyba pisałem .
Mnie niestety nie pomaga.Od kilku lat nie trafiłem jeszcze na "ten"lek
Ja nie miałem żadnych skutków ubocznych nawet przy dawce 4 x 500mg depakine
Więc Twoja dawka zapewne nic złego Ci nie zrobi...

przez mariusz8989 16 wrz 2011, 15:16
Serdeczne dzięki za brawurowo szybką odpowiedź!

Siedziałem chyba ponad godzinę i mam wyrzuty sumienia, że i tak wszystkiego nie powiedziałem. Domyslam sie tego co możesz czuć mając oba stany jednocześnie i czasami czuje być może na pozór coś podobnego, totalne rozstrojenie organizmu w sensie emocjonalnym. Mam jednoczesnie kilka objawów obu stanów np dziś. Jedna część mowi mi ze tylko mały bodziec i ruszam do działania, druga - połóż się spać, niewarto. Choć jesli mialo by to nawiązywac do opisanej przez Ciebie sytuacji stwierdzonych klinicznie stanów, to moja wersja była by chyba po prostu w wersji "light". Bardzo się cieszę, że mowisz o braku objawów, bo po przeczytaniu 100 komentarzy (głównie kobiet) o tyciu i kilku mężczyzn o wypadaniu włosów sie troche przerazilem, ale mysle ze nie jest to jakiś kosmiczny lek i branie go przez miesiąc nawet gdyby się coś pojawiło, to nie zrujnuje mi organizmu na stałe.

Bardzo się cieszę, ze trafiłem na bardzo młodego psychiatrę, straszono mnie nieco że Ci starsi bywają oschli i spaczeni na jakimś punkcie już całkowicie. Mam nadzieję, że na wizycie u psychologa będę miał równie dużo szczęścia.

przez *Monika* 16 wrz 2011, 23:46
mariusz8989, Witaj!

Tu zajrzyj w związku z lekiem, który przepisał Tobie psychiatra.
depakine-kwas-walproinowy-convulex-t2275-140.html

Dobrze, że będziesz diagnozowany, to wiele wyjaśni.
Czasem CHAD wspołistnieje z innymi zaburzeniami np. lękowymi, depresyjnymi, zaburzeniami osobowości.
Diagnoza jest ważna, żeby zastosować odpowiednie leczenie.
Psychiatra ma przypuszczenia, ale one nie są jeszcze potwierdzone więc sobie nie wkręcaj.
Ja też parę lat temu w jednym roku zrobiłam sobie dwie podyplomówki pomagisterskie. Jednego roku w trzy miesiące w indywidualnym toku nauczania zaliczyłam 3 semestry trzeciej podyplomówki. I to nie świadczyło w moim przypadku o manii. O pewnym sposobie na życie, pomyśle, zależało mi.
Póki nie masz diagnozy, nie snuj domysłów. To mogą być zaburzenia lękowo-depresyjne lub jeszcze coś innego.
Pozdrawiam.
Obrazek
Główny Moderator

przez mariusz8989 17 wrz 2011, 14:50
Dzięki!

Staram się sobie niczego oczywiście nie wkręcać, ale wiadomo psychika ludzka jest nie do ogarnięcia. Psycholog za miesiąc pomoże odpowiedzieć na pewno na pytanie gdzie kończy się zwyczajna ambicja, a gdzie zaczyna się mania itd. Objawy jedne są innych nie ma, więc też sobie grzecznie czekam, dodatkowo się tylko właśnie tym lekiem zestresowałem, bo zastanawiam się co jeśli nic mi nie jest. Mam nadzieję, że lek nie wyrządzi w malej dawce przez miesiąc żadnych nieodwracalnych szkód. A może pomoże :) Dzięki za pomoc ;)

Sortuj wg