CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.II

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Miniaa 19 sie 2011, 20:55
Maleńka, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Wiesz teraz co Ci jest i jak będziesz leczyć na to co trzeba to będzie dobrze. Pojęcie dobrze jest względne, ale trzeba mieć krztę nadziei, że Tobie się uda :]

Co do Depakiny, to uważaj na tycie i inne takie pierdółki. Jeszcze do tego Olanzapina - tutaj to prawie 100% pewności, że kilogramy będą rosły, rosły, rosły, a łańcuch kołysze się u nóg...

Dostałam pracę, zarobię 1280zł/mc więc jestem szczęśliwa. Wniosek z tego taki, że pier***ić konwenacje, ogładę, kindersztube, etykiete i co tam jeszcze zostało aaa, no tak, leki też :) Nie chce być grubą świnią.
Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam, gdzie moje sny,

przez sens 19 sie 2011, 21:22
Miniaa gratulacje :)
Super z ta pracą

Monika jest stabilniej chociaż dołki sie zdarzają.. ale całe szczęście nie długie i nie głębokie...
a jak tam pozostali forumowicze?
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Waplo 19 sie 2011, 21:31
Miniaa , już parę razy rzucałaś leki więc dobrze wiesz czym to grozi. Poproś lekarkę o leki które nie mają takiego działania ubocznego.
Uśmiech pozwala nabrać dystansu do Życia :D

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez sens 19 sie 2011, 22:09
Ka PO leki nic nie pomagają?
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez Miniaa 20 sie 2011, 00:36
Waplo napisał(a):Miniaa , już parę razy rzucałaś leki więc dobrze wiesz czym to grozi. Poproś lekarkę o leki które nie mają takiego działania ubocznego.

Wiesz co mam Ci ochotę odpowiedzieć: oj tam, oj tam :)

Nawet ostatnio udało mi się zrzucić 6kg, ale boje się strasznie że mogłabym przybrać. Zawsze byłam szczupła sztachetką a nie rozpasanym podlotkiem. Teraz postaram się jak najbardziej opisowo jak się czuję po lekach, wyobraź sobie, że jesteś mongołem, ale bardzo inteligentnym, wysokie IQ, ambicje, trochę może roztrzepotanym i czasami drażliwym. Ktoś Cię próbuje truć jakimiś chemicznymi świństwami, robisz się może spokojniejszy i bardziej odpowiedzialny, ale wysokie IQ idzie sobie wsiną dal. Zostaje Ci 50 IQ, 0 pomysłów na życie, parę worków tłuszczu -> opinia ludzi, że jednak nie jesteś Mongołem a dzieckiem z Downem.

Czujesz to?

Ostatnio jak wzięłam leki tak jak pani doktór przykazała to chyba z 10h spałam i byłam kompletnie przymulona, nie mogę sobie na to pozwolić mając pracę.
Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam, gdzie moje sny,

przez sens 20 sie 2011, 00:49
miniaa a mówiłaś o tym lekarzowi?
jak ja powiedziałam, że tuje i jestem przymulona to zmienił mi leki
jak pojawiły sie koszmary to tez lekarka wprowadziała korektę.

fakt że teraz sama odstawiłam 1 lek z 4 bo już nie mogę żyć przez te koszmary..
ale reszte trzymam
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez kreatka 20 sie 2011, 20:11
Witam!

Czy ktoś z Was chorujących na CHAD lub cyklotymię, szczególnie typ mieszanyma tak, że fazy pobudzenia są tylko pobudzeniem z lekko podniesionym nastrojem, ale bez zmiany przekonań (mogę wszystko, niczego sięnie boję,nie mam ograniczeń), a tylko jesttakie nakręcenie, trudności z zebraniem myśli, szybkie mówienie itd?

przez kreatka 20 sie 2011, 20:30
Tzn bo ja mam też osobowość unikającą/lękliwą. CHADu jako takiego może nie mam,przynajmniej nikt mi tego nie powiedział, ale jendkalekarz mi przepisał stabilizator, tylkonie iwem czego wynikiemu mnie jest to pobudzenie.
Aha - no i ponieważ mam o. lękliwą, która wiąże się z niską samooceną, lękiem przed oceną innych i różnymi samoograniczeniami to może przez to objawy powiedzmy "hipomanii" czy jakby tego nie nazwać może są inne.. a może to w ogóle co innego, nie wiem..

Chciałabym wpaść choć na jakiś czas w taki stan, że mogę wszystko, może coś bym wtym czasie zrobiła, a tak moje życie jest zamrożone..

przez sens 20 sie 2011, 20:58
kreatka ja mam podjerzenie CHAD (cyklotomia) i osobowość bierno agresyjną
teraz biorę leki ale wcześniej miałam duże i szybkie zmiany nastroju ale raczej nie traciłam kontaktu z rzeczywistością.
Po prostu miałam lepszy nastrój, mogłam więcej zrobić, byłam pewniejsza siebie i bardziej komunikatywna...
Brakuje mi tego...
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez kreatka 20 sie 2011, 22:13
sens, a, możesz napisać jak te częste i duże zmiany nastroju wyglądały - jak częste były, w jaki sposób się zmieniały (czy same czy pod wpływem jakichś bodźców) itd i czy ogólnie w życiu (zanim zachorowałaś?) miałaś problemy znieśmiałością, brakiem pewności siebie, wiary w siebie, niską samooceną i czy teraz miewasz je podczas fazy depresji?

przez sens 20 sie 2011, 22:38
kreatka napisał(a):sens, a, możesz napisać jak te częste i duże zmiany nastroju wyglądały - jak częste były, w jaki sposób się zmieniały (czy same czy pod wpływem jakichś bodźców) itd i czy ogólnie w życiu (zanim zachorowałaś?) miałaś problemy znieśmiałością, brakiem pewności siebie, wiary w siebie, niską samooceną i czy teraz miewasz je podczas fazy depresji?

jak częste zmiany nastroju.. no różnie, ale raczej po kilka godzin..
czasami mogłam określić czemu a czasami nie.. gdy nie to zwykle dłużej trwało głóenie na minus.
Chyba teraz z deprechy wyszłam ale z samooceną mam problemy. A podczas deprechy to nornalka + brak chęci, motywacji, zmęcznie, koncetracji, obniżone IQ etc..
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

przez rolfwolf 21 sie 2011, 11:20
Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Zdecydowałem sie do Was napisać z uwagi na to, że sześć lat temu zdjagnozowano u mnie CHAD. Przez pół roku wychodziłem z cieżkiej deprsji głownie na depakinie. Byłem na zwolnieniu od psychiatry straciłem (zrezygnowałem) posade dyrektora. Po półrocznej przerwie znalazłem pracę wróciłem do zawodu. Miałem lepsze i gorsze dni ale brnąłem do przodu. (odstawiłem leki!! głównie z powodu dretwiejących nóg). Prowadziłem działaność, pracowałem na etat i udało mi się uratować szkołe podstawową przed likwidacją. Miałem okresy manii i depy ale wychodziłem z tego szybko. Zbudowałem dom mam dwie córki zdrowe i prześliczne, wspaniałą żonę, która rozumie moją chorobę i wspiera mnie jak może. Moja rodzina też (głównie mama ratuje mnie jak może sama jest bierną alkoholiczką).
Poważny problem pojawił się w lutym tego roku kiedy pracowałem za 8 osób pod silnym stresem pojawiły się mocne zaburzenia maniakalne trwały ponad trzy miesiące. Kosztem finansów, rodziny, przyjaciół, zanjomych. Oczywiście straciłem pracę, w manii udało mi się zarobić i roztwonić klilka tysięcy złotych.
Prawie straciłem rodzinę, i dzieci w gorszych chwilach uciekałem po agroturystykach żeby się uspokoić i potrafiłem wrócić na piechotę pokonując 16 km w jednym przypaku w drugim 30 km a w trzecim bładziłem przez jakieś 50 km po bagnach w nocy po burzy. Jak się domyślacie aktualnie jestem w depresji małżonka dała mi jeszcze jedną szansę. O mój Boże możecie mi wierzyć lub nie co ja robiłem aby wyrwać się z manii jaki deprechy i tak:
1) w manii biegałem aby rozładować emocje, pracowałem fizycznie, chodziłem na nocne spacery aby się zmęczyć
2) w depresji stram się chodzic do kościoła, wstawać rano co jest praktycznie niemożliwe biegać, oczywiście szczękościsk bezwład nóg nie pozwala na jakiekolwiek działanie, zmuszam się do tego wymiotuje, lęki nie pozwalają mi zmienić przewodu do zmywarki.
Mysli samobójcze nachodzą mnie codziennie. Mam tak naprawdę ostanią szansę ponieważ jak się nie podniosę to wpadnę w takie problemy, że skończe pod mostem, pociągiem albo innym rozwiązaniem.
Kocham moją żonę i córeczki i nie moge patrzeć na to jak one cierpią kiedy mam manię albo deprechę. Wtedy nie mam ochoty nawet porozmawiać z nimi.
Aktualnie jestem na:
1) Antydepresancie ASENTA
2) Stabilizatorze Lamitrin
3) Przeciwlekowy ketilept
Czytając Wasze historie nie mam jeszcze tak źle ale presja tego co muszę naprawić jest tak silna, że momentami chciałbym się schować lub gdzieś uciec.

Uprzejmie proszę o potraktowanie mojego pierwszego wspisu dosyć łagodnie, ponieważ szukam
odrobiny nadzieji, którą deprecha zabrała...:(

przez Waplo 21 sie 2011, 13:08
rolfwolf ,dla mnie najważniejszą rzeczą w walce z CHAD jest
1. Optymalne dobranie leków przez psychiatrę (jaki lek najlepiej na Ciebie działa i ma jak najmniej efektów ubocznych )
2. Kontakt i korygowanie leczenia z lekarzem (nie odstawiać samemu leków , nie starać się przeczekać depresji)
3. Zwracanie uwagi na niepokojące symptomy np. skrócenie fazy snu do 4-5 godzin a wstajemy wyspani (możliwość hipo) ,powolna niechęć i negatywne podejście do spraw utrzymujące się dłużej niż parę dni (możliwość wpadania w depresję ) itp.W tych stanach należy się zgłosić do lekarza celem skorygowania leczenia.
Sport ,pozytywne nastawienie, hobby( normalnie za tym przepadam)w depresji pomagają mi na krótko. Ich znaczenie jest
u mnie minimalne choć pozwala przetrwać w oczekiwaniu aż leki zaczną działać. Waplo.
Uśmiech pozwala nabrać dystansu do Życia :D

przez sens 21 sie 2011, 19:37
rolfwolf

Ja też jestem na Lamitrinie - mi pomógł ale po zwiekszeniu dawki do 200 mg.
Ile ty bierzesz?
nie wiem czego chcę
ale i tak tego nie mogę

Sortuj wg