Cyklotymia

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Cyklotymia

przez Dave38 20 kwi 2011, 13:55
Cyklotymia to przewlekła choroba, w której na przemian występują okresy podwyższonego i obniżonego nastroju, z reguły o niewielkim nasileniu.
U chorych na cyklotymię nastrój ulega na przemian podwyższeniu i obniżeniu. Takie wahania samopoczucia najczęściej są niewielkie, a nawet kiedy są bardziej wyraziste, to trwają dość krótko - na przykład kilka godzin albo kilka dni. W okresach podwyższonego nastroju pacjenci czują się doskonale, są towarzyscy, pewni siebie i impulsywni, pełni energii i entuzjazmu. W fazie obniżenia nastroju pacjent może nagle stać się przygnębiony, ospały i senny albo nerwowy i drażliwy.
Wahania nastroju są z reguły mniej nasilone i nie trwają tak długo jak podczas choroby dwubiegunowej albo depresji."

" Jeżeli zaburzenia nastroju są epizodyczne, okresowe i nawracające, a przede wszystkim powodują zaburzenie funkcjonowania, to warto się temu przyjrzeć. Może to choroba. U niektórych osób istnieje osobowość hipertymiczna, gdzie utrzymuje się ciągle dobre samopoczucie i aktywność, a u innych osobowość cyklotymiczna charakteryzująca się skłonnością do częstych wahań nastroju. Nie uważa się tego za chorobę, choć u takich osób występuje większe ryzyko wystąpienia w przyszłości stanów manii czy depresji o znacznym nasileniu, czyli choroby afektywnej dwubiegunowej. "

-- 20 kwi 2011, 13:57 --

Choroba o objawach podobnych do psychozy maniakalno-depresyjnej, ale zdecydowanie słabiej wyrażonych. Najbardziej znamienne są krótkie przemienne fazy (zazwyczaj kilkudniowe) depresji z apatią i zwiększonym zapotrzebowaniem na sen, oraz okresy poprawy samopoczucia lub zmiennej, co do nasilenia drażliwości ze skróceniem snu. U niektórych osób C. może przyczyniać się do powodzenia w interesach, karierze czy twórczości artystycznej, jednakże rozpoznanie choroby jest ważne, gdyż jej natura powoduje liczne konflikty w życiu osobistym i społecznym. Często osoby z tym schorzeniem charakteryzuje brak wytrwałości w pracy i nauce, brak fachowości, brak ogólnie przyjętych zasad współżycia małżeńskiego i społecznego, nadużywanie alkoholu i innych środków odurzających. U około 30% osób z C. choroba rozwija się w typową psychozę afektywną (maniakalno-depresyjną). Leczenie polega na psychoterapii i stosowaniu leków przeciwdepresyjnych i soli litu.

-- 20 kwi 2011, 14:05 --

Witam ! Wiecie co dziwna rzecz się stała i chciałem zapytać co o tym sądzicie ...... ? Od prawie roku próbuję pokonać depresję , nie będę wypisywał listy leków , które już przetrenowałem , w każdym razie od miesiąca jestem na Anafranilu i z samopoczuciem jest ani dobrze ani źle - nijak . W piątek był zabiegany dzień - zapomniałem tabletek . W sobotę obudziłem się wyjątkowo rześki , wyspany , zadowolony , bez lęków , z jasnym myśleniem i naprawdę w dobrym optymistycznym nastroju . Postanowiłem w sobotę nie brać leków i w niedzielę znów to samo - tak jakby depresja ni stąd ni z owąd sobie poszła - zero objawów . W niedzielę też odpuściłem leki . Dziś jest też dobrze - dobrze spałem zwarty i gotowy do dnia pracy , może nastrój trochę gorszy ale czaka mnie dość trudny dzień - może dlatego . Zastanawiam się czy jest to możliwe , żeby tak nagle choroba ustąpiła . Dodam , że nic nadzwyczajnego się w moim życiu nie wydarzyło tak żeby byl jakiś bodziec , który może wpłynąć na samopoczucie ( w lotto nie wygrałem w każdym bądź razie ) . Trochę się boję bo wiem , że to ryzykowne tak nagle odstawić leki - żeby zaraz nie bylo że za dwa , trzy dni w ogóle nie wstanę z łożka , ale chcę spróbować , chyba nie mam nic do stracenia , jak będę czuł ,że depresja wraca włączę leki , mam jedynie do stracenia miesiąc adaptacji anafranilu - efekty uboczne te najgorsze , które już minęły choć kilka innych i tak do piątku mi towarzyszyły . MOże ktoś z Was już tak miał , że nagle się polepszyło po odstawieniu leków . Sam nie wiem co o tym myśleć , oczywiście skonsultowałem to z lekarzem i co ...... ? Wcale mnie nie pocieszył . To znaczy powiedział , że fajnie , że objawy ustąpiły ale on jako lekarz ( dobry lekarz i mam do niego zaufanie ) powiedział ,że cuda raczej się nie zdarzają i przypomniał mi o przewlekłości choroby jaką jest depresja i jego podejrzeniach co do Cyklotymii . Mam siebie pod jej kątem objawów , samopoczucia , a wszczególności zmian nastroju siebie poobserwować . Trochę od tego czasu poczytałem i jestem lekko wystraszony samym stwierdzeniem , że jest to lżejsza odmiana Chad . Proszę Was napiszcie co o tym wiecie jakie są wasze doświadczenia , teorie lub wiadomości , pozdrawiam Dave
Melisa , spacer , basen ;)

Na pewno każdy choć raz
Utracił wiarę jak ja .
Obym nie bliżej stał
Sennego dnia w królestwie mroku....

Cyklotymia

przez Badziak 24 kwi 2011, 01:44
To, że po nagłym odstawieniu leków samopoczucie się poprawia to nic nowego. Miałam tak przy większości antydepresantów. Później złe samopoczucie wracało, więc to był chwilowy efekt. Lepiej odstawianie rozłożyć w czasie.

Jak się czujesz w tej chwili?
Zaburzenia depresyjno-lękowe z elementami fobii społecznej:
Anafranil SR (klomipramina) 150 mg
Amizepin (karbamazepina) 400 mg

+ terapia behawioralno-poznawcza :)

Sortuj wg