problem z samoocena

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Re: Niska samoocena nastolatki

przez cookiecrisp 08 lip 2010, 18:14
nie bój się rozmowy z mamą, jeżeli macie przynajmniej przeciętne stosunki, powinna Cię zrozumieć i wesprzeć. jeśli czujesz potrzebę pójścia do psychologa, powinnaś iść. może powinnaś popytać o terapię grupową w Twojej okolicy? takie coś może pomóc w kontaktach z ludźmi, ergo poprawić samoocenę. a w sprawie diety najlepiej udać się do dietetyka ;)

Re: Niska samoocena nastolatki

przez paradoksy 08 lip 2010, 19:55
natolatka14, a może psycholog szkolny?

Dobrze, że sama dostrzegasz problem i chcesz coś z nim zrobić.
paradoksy

Niska samoocena - bardzo dokucza

przez antek 15 sie 2010, 20:49
Witam
Oprócz depresji strasznie mi dokucza niska samoocena.
Trudno wyjść na ulicę, włączyć TV itp bo wszędzie widzę ludzi których wyobrażam sobie jako pełnych sukcesu, nie to co ja - i zaraz zawrót głowy i zimny pot - okropne uczucie. Wtedy kładę się na kanapie zwijam w kłębek - taki mam odruch to mi pomaga.
Na to wiele lat pracowała rodzina - a teraz mocno dopiekła praca - i będę musiał trafić do psychiatry.
Czy ktoś może mi pomóc czy też macie takie doświadczenia?
- antek po 40tce

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Niska samoocena - bardzo dokucza

przez Pannaniczyja 15 sie 2010, 21:10
Z niską samoceną najlepiej wybrac sie na psychoterapie,!.Ważne żeby uswiadomic sobie czym moze byc spowodowana? Niska samocena niestety jest mi dobrze znana ale poczucie wlasnej wartosci to podobno cos co mozna sobie wypracowac...

przez chojrakowa 15 sie 2010, 21:17
Zaakceptowanie siebie to trudna sprawa, nie mówiąc już o pokochaniu - mam ten sam problem.
Wydaje mi się, że wizyta u psychologa, u psychiatry powinna pomóc. Nie jedna oczywiście, ale porządna terapia, kto wie.
Co do ludzi z tv, znajomych - dlaczego się do nich porównujesz? To normalne, ze zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie w czymś lepszy od ciebie, ale tą sama drogą dedukcji można wywnioskować, że będzie i ktoś gorszy. Czy to ważne? Ci ludzie mają swoje życie, dlaczego miałoby ono interesować cię bardziej od twojego własnego?
Ludzie koty chodzą własnymi ścieżkami

NIE KAŻDA NOC PRZYNOSI ULGĘ POWIEKOM

Everything is boring and everyone is a fucking liar

przez Zenonek 16 sie 2010, 09:39
Antek

Robisz zasadniczy blad, porownojac sie do ultra farciarzy, mega przekreciarzy itp itd.

Spojrz na to z tej strony, ze ponad 99,9 % ludzi nigdy nie osiaga jakiegos znaczacego sukcesu chocby na skale POWIATU...

Natomiast kazdy czlowiek ma w sobie ten dysonans i rozbieznosc pomiedzy oczekiwaniami i mozliwosciami...

Zadam Ci pytanie, ktore moze Ci pomoc : czy gdybys zarabial 5000 zl/miesiecznie byblys szczesliwy czy uwazalbys, ze to za malo bo Lis zarabia 100,000 ?

przez antek 16 sie 2010, 17:56
Dzięki
Ale ja mam świadomość tego wszystkiego o czym piszecie
Chodzi o to że nad tym nie można zapanować, nie cieszy słońce, wakacje, rodzina.
To są napady lęku.
Nie chodzi o to że ja tym ludziom tego zazdroszczę, ja nawet w "normalnym" stanie jestem w stanie sobie uświadomić że ze mną nie jest tak najgorzej, że jakąś wartość posiadam. Ale stany normalne są rzadkie i po lekach uspokajających.

przez Radek 17 sie 2010, 09:39
Niska samoocena bardzo się nasila przy depresji. Leki mogą tutaj pomóc ale one złagodzą objawy. Jeżeli chcesz się tego pozbyć trwale najlepsza będzie psychoterapia. Po za tym nie ma sensu porównywać się. Każdy z nas jest po prostu inny, ma różne doświadczenia.
per aspera ad astra

przez wiejskifilozof 18 wrz 2010, 09:36
Ja też mam niską samoocenę , czuję się gorszy od innych . Trudno mi siebie akceptować ..

przez kamil_sz 25 wrz 2010, 02:41
Antek, mam to samo. Mam kilka lat mniej, ale w życiu w różnych okresach mi się to nasilało i odpuszczało.

A czy też tak masz, że wydaje Ci się, że wszyscy dookoła Tobą gardzą? Tzn. mam na myśli obcych ludzi - sąsiad w autobusie, sprzedawczyni, facet w banku. Mnie się ostatnio coraz częściej wydaje, że każdy z nich traktuje mnie jak śmiecia, że ich nieuprzejmość spowodowana jest tym, że moja ogólna nędzność aż emanuje ze mnie i oni to widzą.

Dziś np. pytałem o coś w sklepie rowerowym. Założyłbym się, że pracujący tam bezczelny, pryszczaty 20-latek uznał mnie za jakąś skrajną niedojdę i odpowiadał z przymusem na moje głupie i absurdalne pytania...

Co ciekawe, wiele razy mam podobne wrażenie jak jadę samochodem - czuję, że ten, kto mnie wyprzedza, chce mi dać do zrozumienia, że jestem dla niego zerem. A przecież to ewidentnie jest sytuacja, w której ludzie się nie widzą, nie mogą więc mnie oceniać - a więc to są wyłącznie moje wymysły. Ale co poradzę - tak interpretuję zachowania ludzi. To tkwi w nas, ale chyba sami sobie z tym nie poradzimy.

przez szczesliwy_chomik 25 wrz 2010, 03:14
A ja w jednej chwili czuję się jak najgorsze gówno i mam ochotę zdechnąć a za chwile jak pieprzona królewna.I tak w kółko Macieju. Nie wiem już sama czy jestem narcyzem czy zakompleksioną istotką. Wysoka samoocena motywuje do działania i kierunkuje na dobre tory a spadek zaraz sprowadza do bruku i wszyscy niszczy. W efekcie nic nie mogę dokończyć i stoję w miejscu. Chujowo. :evil:

przez Natusia 25 wrz 2010, 08:36
mam dokładnie tak samo... czuję się najgorsza , najbrzydsza, beznadziejna i że każdy kto się na mnie patrzy tak o mnie myśli ;/
...śmierć jest spokojna łatwa życie jest trudniejsze...

problem z samoocena

przez kraven84 07 gru 2010, 21:16
Hej
Postanowilem zalozyc nowy temat poniewaz caly czas frustruje mnie poczucie ze czegos mi brakuje w sensie tego ze jestem malo wartosciowy. Uwazam za najwazniejsza wartosc zyciu wlasnie inteligencje ale nie moge sie pogodzic z ty ze mialbym ludzi mniej inteligentnych od siebie traktowac jako gorszych ludzi. Jesli chodzi o inteligencje to ciagle mi jej malo, chcialbym byc inteligentniejszy by moc wreszcie rozwiazac problemy z ktorymi borykam sie juz od bardzo dawna. chodzilem do psychologa ale on tez nie mogl rozwiazac do konca moich problemow. do tego dochodzi nieustajace poczucie braku sensu zycia, nie moge sie odnalezc w tym zyciu i zaczac budowac czegos konstruktywnie i isc do przodu. Nie wiem nawet czy jeszcze sie rozwijam, mam 27 lat prawie. Najgorsze jest to ze brakuje mi pomyslow jak to wszystko naprawic co jeszcze bardziej mnie przytlacza i zniecheca do zycia, prosze pomozcie

Re: problem z samoocena

przez wiejskifilozof 09 gru 2010, 10:31
U mnie jest , też tak sam o . Ja również czuję ,się podobnie . Nie jestem zbyt inteligentny . Więc poważne rozmowy ie mają ze mną sensu . Rozmawiam o rzeczach prostych i banalnych . Nawet tu na forum, czuję ,że są ludzie bardziej inteligentny niż ja .

Sortuj wg