Depresja, a nagły wzrost religijności

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Depresja, a nagły wzrost religijności

przez jantarek 16 mar 2010, 10:52
Wie ktoś dlaczego depresanci i psychiczni stają się mocno religijni? Czyżby tylko wiara daje nam siłę czy może zachodzą jakieś reakcje biochemiczne w mózgu i religia jest produktem?
jantarek

Re: Depresja, a nagły wzrost religijności

przez *Monika* 16 mar 2010, 12:37
Myślę,że szukamy pomocy wszędzie. Gdy wątpimy i nam sie nie udaje bo myślimy,że juz nam nic nie pomoże...to zwracamy siedo Boga. U mnie też tak jest...etapami.
Myślę,że jest to jednak dobry objaw. A Ty co o tym myślisz?
Obrazek
Główny Moderator

przez Estel86 16 mar 2010, 14:01
Jestem niewierząca. Ostatnio jednak miałam ochotę się pomodlić. wiem jednak, że to objaw tego, iż czuję się samotna i niezrozumiana. Jak trwoga to do Boga- jak mówią...
http://www.gwendolen.blog.onet.pl

Powiadam wam; trzeba mieć chaos w sobie, by narodzić tańczącą gwiazdę.
F. Nietzsche

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez agusiaww 16 mar 2010, 15:13
Religijnosc, tzn nadmierny jej wzrost sugeruje albo depresje z elementami psychozy, albo schizofrenie.
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

przez *Monika* 16 mar 2010, 15:59
agusiaww,

MOgłabyś zgłębić swój wywód?

Nie zauważyłam,żeby u mnie wzrosła religijność, tzn.,żeby chodziła do koscioła, regularnie sie spowiadała. Długo juz się nie modlilam.
Ale oststnio zwracam siew myślach do Boga i proszę Go o pomoc. To wszystko.
Obrazek
Główny Moderator

przez Pasman 16 mar 2010, 16:09
Myśle ze to skutek jakości służby zdrowia.
W afryce preferują szamanów :-)
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

przez agusiaww 16 mar 2010, 18:15
Monika1974, Piotr Tomczak
Religijność pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii. Wstępne ustalenia korelacyjne i porównawcze z osobami bez zaburzeń 869
Streszczenie Cele: (1) zbadanie korelacji między różnymi aspektami religijności a wiekiem, długością leczenia, liczbą hospitalizacji, lękiem-stanem, lękiem-cechą, umiejscowieniem kontroli, samooceną stanu samopoczucia, poczucia choroby i jakości życia w grupie pacjentów z diagnozą schizofrenii i w grupie osób zdrowych psychicznie, (2) porównanie różnych aspektów religijności między grupą pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii a grupą osób zdrowych psychicznie. Metody: Skala Indywidualnej Religijności, Skala Religijności Chrześcijańskiej, skala Twoja Religijność, Skala Fundamentalizmu Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, skala umiejscowienia kontroli Rottera, Inwentarz Stanu i Cechy Lęku, Wzrokowa Analogia Samopoczucia, Wzrokowa Analogia Choroby, WHOQOL-BREF. Badaniami objęto 61 osób obu płci: 30 pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii zgodnie z ICD-10 i DCR-10 w grupie badawczej i 31 osób zdrowych psychicznie w grupie porównawczej. Obie grupy były zbliżone pod względem wieku, płci, poziomu wykształcenia, stanu cywilnego i zawodowego oraz warunków życia. Wyniki: (1) wewnętrzna i zewnętrzna orientacja religijna korelują z wiekiem w obu grupach oraz z długością leczenia w grupie badawczej. Wewnętrzna orientacja religijna koreluje z ilością hospitalizacji. Umiejscowienie kontroli koreluje z ortodoksją religijną w grupie badawczej, natomiast z etycznymi aspektami religii w grupie porównawczej. Stan lęku koreluje ujemnie z religijnością ortodoksyjną w grupie badawczej; (2) osoby z rozpoznaniem schizofrenii wykazują wyższy poziom religijności zewnętrznej i fundamentalizmu. Wnioski: Religijność wewnętrzna i zewnętrzna wykazują ogólną tendencję do wzrostu wraz z wiekiem. Religijność ortodoksyjna pełni funkcję porządkującą percepcję rzeczywistości w przypadku osób z rozpoznaniem schizofrenii.
dane z www.psychiatria.pl

Poza tym jest odmiana schizofrenii (niestety nie pamietam nazwy, ) w ktorej wrecz osoba chora uwaza sie za syna Bozego, itd i tez jest nadmiernie religijna... nie mam tutaj ksiazki wiec nie podam tytulu, ale jest to opisane w ksiazce psychologicznej.
Warto żyć, warto marzyć, bo to co osiągalne możliwe jest do zdobycia.

przez VasqueS 16 mar 2010, 22:56
Ja myslę, że wiara pozwala nam uwierzyć, że nie wszystko jest zależne od nas i jest to samoobrona pewna.
Jestem Religijny i nie uważam, żebym miał schizofrenię, rozpoznanie to zabirzenia depresyjno-lękowe.
jantarek, Mieszkasz niedaleko mnie, Witaj Dolnoslązaku. :)
VasqueS

przez Wombwell00 17 mar 2010, 01:31
Po prostu ludzka natura. Osobiscie CHCIAŁBYM wierzyć ale widocznie jestem zbyt mądry by uwierzyc w takie bzdury :) Miło było by myśleć, że ktoś nam chce pomóc, niestety jednak to tylko taki urojony przyjaciel. Z powodu smutku sam zacząłem odmawiac modlitwy na lekcjach religii mimo iż zawsze tego unikam...

przez jantarek 17 mar 2010, 19:38
Mieszkasz niedaleko mnie, Witaj Dolnoslązaku. :)
Ja mieszkam gdzie indziej. Ukrywam się przed psychiatrą i psychologiem by mnie nie namierzyli.
Rozpocząłem akcję czyszczenie netu z moich wypowiedzi by się nie dowiedzieli, że ja to ja.
jantarek

przez znerwicowanybronek 17 mar 2010, 19:49
jantarek, to jakaś psychoza? :)

przez wovacuum 17 mar 2010, 20:06
jantarek, calkiem Ci siè juz wszystko pomieszalo..dlaczego mieli by Ciè namierzyc i po co ,Twoi lekarze??czy Ty masz nerwicè czy schizofrenie??
wovacuum

przez jantarek 17 mar 2010, 20:29
Depresję psychotyczną.

Ja tam swoje wiem i się obawiam, że psychiatra i psycholog czyta moje wypowiedzi i się potem śmieje.
jantarek

przez *Monika* 17 mar 2010, 23:12
jantarek,

A Oni wiedzą,ze Ty korzystasz z tego forum?
A po co Cię mają śledzić?
Oni nie mogą się śmiać z Ciebie bo:
-są fachowcami, którzy pracuja z ludźmi z zaburzeniami,
- skąd mozesz wiedzieć,że Twoje wypowiedzi są dla nich śmieszne?

A w ogóle to po co masz sie przed nimi ukrywać? Przecież Oni chcą Ci pomóc, a nie zaszkodzić........
Obrazek
Główny Moderator

Sortuj wg