CHAD Choroba Afektywna Dwubiegunowa

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Re: CHAD Choroba Afektywna Dwubiegunowa

przez Shadowmere 08 lip 2010, 17:44
Zenonek, terapia bardzo frustrująca,w nurcie tym co zawsze,zamierzam ją porzucic.Wczoraj mialam tak ciężką sesję,że niespecjalnie chce mi się już tak męczyć.Może to nie ten czas?Może za kilka lat,jak juz będę dojrzalsza,stabilniejsza?A teraz..potrzebuje zebrac sie do kupy,spiąć..a terapia rozstraja mnie coraz bardziej.Wiesz jakie zdanie ma na ten temat moj psychiatra-że to dobrze,że tak ma byc,że nie powinno byc slodko i cukierkowo,tylko wlasnie bolesnie i frustrująco.A ja sie zastanawiam ile bolu moge jeszcze przelknąć...
Shadowmere

przez Zenonek 08 lip 2010, 17:49
Shadowmere,

Hmm a kto jest Twoim terapueta (w sensie chlopek czy babka) ? Moze rzeczywiscie zmien terapeute ? A ile trwa sesja ? I czy psycholog daje Ci jakies rady itp ?

przez Shadowmere 08 lip 2010, 17:54
Zenonek, a masz Ty pojęcie choc drobne jak wygląda terapia nieuku :P ?Niestety nie polega ona na dawaniu prostych i rzeczowych rad,tylko na babraniu sie w emocjach,pracy na relacji i -w moim przypadku-opanowywania ogromnej checi ucieczki.
Trwa godzinę,prowadzi kobieta.
A Ty chodzisz/chodziles na t?
Shadowmere

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Zenonek 08 lip 2010, 18:01
Shadow Chodzilem i dalej chodze , bo uwazam, ze to fajny samorozwoj.

Co do "dawania rad" - bardziej chodzilo mi o to, czy terapueta sie udziela cos, czy tylko siedzi jak slup wpatrzony w obraz ?

Dobry terapueta powinien miec sposoby na wzmocnienie myslenia lub naprowadzac na pewne rzeczy czy tam w niektorych przypadkach prostowac myslenie.

Nu, nu jaki tam nieuku , przeiez skonczyl żem ja 7 klas podstawowki :nono: :pirate:

przez Shadowmere 08 lip 2010, 18:04
Zenonek, nie ma milczenia,rozmawiamy,terapeutka sprytnie "naciska" tam gdzie czuję ból.Nie jestem wielka fanką psychaoanalizy,chyba,że w wykonaniu mojego psychiatry. :105: :angel: .
A Ty masz babeczkę czy faceta?I w jakims konkretnym nurcie,czy łąćzona?
Shadowmere

przez Zenonek 08 lip 2010, 18:11
Shadowmere,

CHodze do babki. Nurt to psychoanaliza ( o ile tak to sie nazywa, nie interesowalem sie rodzajami psychoterapii). Swoja droga wiesz sporo o psychoterapiach ? Czym sie roznia i czy rzeczywiscie ma to az takie znaczenie ? Tzn. ze np dany rodzaj jest dla kogos beznadziejny, a inny podziala dobrze ? :8):

przez Shadowmere 08 lip 2010, 18:26
- Zenonek, Sporo-to może przesada,ale orientacyjnie-mam rozeznanie.
Np w przypadku borderline-mimo kilku nowych,eksperymentalnych terapii-prym wiedzie wlasnie psychoanaliza i jej ulepszone,unowoczesnione modyfikacje.
Terapie dla DDA,DDD to czesto terapie nastawione na rozwój osobisty,ktory z wiadomych przyczyn zostal zahamowany w dziecinstwie i mlodosci.
Terapia uzależnien to jeszcze inna dziedzina,często nawiązuje do psychodynamicznej+ bywa często oparta na 12 krokach-i moim zdaniem tutaj najlepszymi terapeutami są byli narkomani,alkoholicy,osoby,ktore WIEDZĄ na czym rzecz polega.
Terapia poznawczo-behawioralna-to konkretna terapia znakomita przy nerwicy natrectw i depresjach o podlożu srodowiskowym,ktora ma na celu modyfikacje niepożądanych zachowan-jest to chyba najbardziej "naukowa",udokumentowana forma terapii,jej skutecznosc jest porownywana do dzialania leków
.Na niej raczej nie grzebie sie w przeszlosci,nie zastanawia czy mamusia nie za krotko trzymala przy cycku etc.
Są jeszcze terapie systemow,Gestalt(rozwoj osobisty),ustawienia helingerowskie(odgrywanie rol,sytuacji w wspomnieniach z dziecinstwa),terapia humanistyczna,ktora z zalożenia jest bardzo piękna,ale w praktyce..hm.
Coś konkretnego Cię interesuje?
aa i psychodynamiczne terapie-czyli te,ktore stawiaja konkretne cele,terapie zadaniowe,zazwyczaj krotkoterminowe,stosowane z powodzeniem w pojedynczych wypadkach losowych(np.rozwod,strata pracy,ukochanej osoby.)
Shadowmere

przez *Monika* 08 lip 2010, 19:04
Shadowmere, Haniu.....masz taką wiedzę!!!
Zainteresowało mnie to co napisałaś o samopoczuciu po terapii. Mozesz mi powiedzieć dlaczego potrzebne są tygodniowe przerwy w terapii? Chodzi mi o moją psychodynamiczną.
Obrazek
Główny Moderator

przez Shadowmere 08 lip 2010, 19:11
Monika1974, psychodynamiczna terapia jest oparta na psychoanalizie,ale jakby "lepsza",bardziej dopracowana i często skoncentrowana na problemie.Moniko co dokladnie masz na mysli pytając o przerwy w terapii?Z tego co sie orientuję,to w większosci szkol terapeutycznych są tygodniowe odstępy pomiędzy sesjami..może poza wyjątkiem prawdziwej surowej psychoanalizy,ktora może trwac 15 lat i spotkania są codziennie po 45 min..
Masz potrzebę częstszej terapii?Czy chodzi Ci ogolnie o przerwy-dlaczego terapia jest raz w tygodniu,a nie np raz na dwa dni?
Shadowmere

przez *Monika* 08 lip 2010, 19:19
Shadowmere, chodzi mi o to dlaczego jest raz w tygodniu, a nie np. 2,3 razy.
W październiku chcialam,żeby uczęszczać czesciej, chodziłam 2 razy w tygodniu do konca grudnia. A od stycznia raz w tygodniu uczęszczam.
I zastanawiam się ile jeszcze będe uczęszczała na nią.
Czasem mi sie wydaje,ze nie mam efektów, Ona twierdzi inaczej. Moje napięcie tłumaczy nowa sytuacją itp.
POdejrzewam niedojrzałośc emocjonalną u mnie, zależnośc od kogoś.
POza tym Ona uważa,ze jestem przedsiębiorcza w pracy, do terapii podchodzę zadaniowo, widzi moją pracę.
Dlaczego ja tego nie widzę? Dlaczego nadal nie czuję się zdrowa? :(
Obrazek
Główny Moderator

przez Zenonek 08 lip 2010, 20:16
Shadowmere,

W sumie to narazie jakos nie bede zmienial psychoterapiie. CHociaz wedlug mnie obecna nie jest dla mnie az tak dobra hmmm sam nie wiem.

Jakos bardziej sie znam na lekach i dawkowaniu, niz na terapiach.

Jak bede chcial zmieniac to odezwe sie do Ciebie.

przez Shadowmere 08 lip 2010, 20:19
Zenonek, skoro dobrze sie czujesz na swojej terapii,to nie ma żadnych przeslanek ku temu byś zmienial.Analiza prowadzona przez dobrą osobę jest bardzo skuteczna..i odkrywcza.
Shadowmere

przez halenore 08 lip 2010, 21:28
Zachmurami,
Dziękuję Ci za Twojego posta.Cenna rzecz...
My mother said to get things done.
You'd better not mess with Major Tom...
Natręt Gramatyczny

przez Zenonek 09 lip 2010, 11:32
Rober

Jak tam ? Co slychac?

Sortuj wg