Róznice i podobenstwa pomiedzy Ciężką Depresją a Nerwica

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

Re: Róznice i podobenstwa pomiedzy Ciężką Depresją a Nerwica

przez montechristo 25 gru 2009, 18:26
do joanny....

A ja bardzo chce znów być sobą i mysleć, działać normalnie i wierzę że to sie uda pomimo ze cholernie cięzko, nawet na siłę jest zmienić pojawiające się myśli które są w kolorze czarnym - i wierzę że antydepresanty pomoga to zmienić a z czasem o własnych siłach i przy pomocy jakiegoś fachowego psychoterapełty uda się.

I życzę tym (którzy nie znają tych uczuć towarzyszących i depresji i nerwicy) żeby nigdy ich nie poznali.

przez joanna5 26 gru 2009, 01:22
coz bede wam tlumaczyc,wasza podswiadomosc wprowadzi was w stan swietego oburzenia na mnie a wy tylko chcecie dokopac swoim rodzicom,by sie martwili,przezywali wasz ukochany lek,przerabialam nerwice,depresje,schizofrenie,paranoje,zmmmarnowalam na leczenie,leki,terapeutow ,szpitale wiekszosc zycia,coz tak wybralam,chcialam wyzdrowiec i wyzdrowialam,wiekszosc z was bedzie sie bac do onca zycia ale ja nie mam juz na to zadnego wplyqu,nie da sie pokonac podswiadomosci,zapytajcie siebie-po co wam choroba,jakie daje korzesci,ect.joanna5

przez montechristo 26 gru 2009, 11:19
joanna5 napisał(a):coz bede wam tlumaczyc,wasza podswiadomosc wprowadzi was w stan swietego oburzenia na mnie a wy tylko chcecie dokopac swoim rodzicom,by sie martwili,przezywali wasz ukochany lek,przerabialam nerwice,depresje,schizofrenie,paranoje,zmmmarnowalam na leczenie,leki,terapeutow ,szpitale wiekszosc zycia,coz tak wybralam,chcialam wyzdrowiec i wyzdrowialam,wiekszosc z was bedzie sie bac do onca zycia ale ja nie mam juz na to zadnego wplyqu,nie da sie pokonac podswiadomosci,zapytajcie siebie-po co wam choroba,jakie daje korzesci,ect.joanna5

No cóż....jeśli chodzi o cheć dokopania rodzicom to w moim przypadku nie jest tak do końca, ja od wielu lat nie informuje moich rodziców o takich cięzkich sytuacjach jak leczenie depresji czy wiele lat temu wypadek samochodowy - z prostego powodu - chroniąć ich przed tymi negatywnymi emocjami, i siebie przed ich niekonstruktywnym lamentem i użalaniem sie - ja 17 roku zycia nie mieszkałem z nimi, dawałem sobie radę sam i tak pozostaję do tej pory - dlatego rodzice nic nie mają do tego.

A jesli chodzi o dokonywanie introspekcji czy jak Ty to nazywasz zapytaniem się siebie po co mi choroba - to ja jako osoba wierząca znajduję taką odpowiedź - po to żaby nas doświadczać i po to żeby wywołać zmianę, nauczyć pokory i znów pokochac życie - czyli korzyści jak widac jest trochę i sa niezwykle istotne. Natomiast inna sprawą jest to że na początku jest cięzko a nawet prawie niemożliwe wyjść z depresji o własnych siłach (ja próbowałem 3 miesiące i było tylko gorzej) i po to jest potrzebne wsparcie farmakologiczne, psychologiczne, i ludzki tak jak tu na tym forum ludzie od ludzi oczekują tego

Pozdrawiam

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez celineczka3 26 gru 2009, 13:27
Joanna wybacz ze to powiem ale przeceniasz psychologie i troche przefilozofowujesz ten temat. Wszystko dla Ciebie ma jakies psychoanalityczne korzenie. Zyjemy w ciezkich czasach, wiec nawet osoba ktora miala super zycie moze nie wytrzymac. Nie musi miec to od razu korzeni w jakims ''dokopywaniu rodzicom''.
celineczka3

przez montechristo 26 gru 2009, 14:07
celineczka3 napisał(a):Joanna wybacz ze to powiem ale przeceniasz psychologie i troche przefilozofowujesz ten temat. Wszystko dla Ciebie ma jakies psychoanalityczne korzenie. Zyjemy w ciezkich czasach, wiec nawet osoba ktora miala super zycie moze nie wytrzymac. Nie musi miec to od razu korzeni w jakims ''dokopywaniu rodzicom''.

Dokładnie tak było super życie, sukcesy, i wszystko co sie chciało - i nagle pstryk - i depresja i cóż trzeba pokonać to.
I znów być szczęsliwym

przez paradoksy 26 gru 2009, 16:54
joanna5 napisał(a):coz bede wam tlumaczyc,wasza podswiadomosc wprowadzi was w stan swietego oburzenia na mnie a wy tylko chcecie dokopac swoim rodzicom,by sie martwili,przezywali wasz ukochany lek,przerabialam nerwice,depresje,schizofrenie,paranoje,zmmmarnowalam na leczenie,leki,terapeutow ,szpitale wiekszosc zycia,coz tak wybralam,chcialam wyzdrowiec i wyzdrowialam,wiekszosc z was bedzie sie bac do onca zycia ale ja nie mam juz na to zadnego wplyqu,nie da sie pokonac podswiadomosci,zapytajcie siebie-po co wam choroba,jakie daje korzesci,ect.joanna5

kiedyś myślałam jak Ty, ale potem mi przeszło.
ja akurat robię prawie wszystko, żeby nie chorować, diagnoza "nerwica" była dla mnie jak strzał w pysk, dosłownie.
ah, zapomniałam dodać, że nie mam komu dokopywać.
sama piszesz, że się nie da pokonać, więc to raczej nie jest wymysł naszego chorego móżdżku..

"po co wam choroba, jakie daje korzyści?" - chyba Cie, dziewczynko, pogięło.

na pewno każdy tutaj wręcz marzy o tym, żeby być chorym i korzystać z przywilejów choroby :roll:
paradoksy

przez LucidMan 26 gru 2009, 18:29
Trochę przykre jak bardzo niezrozumiałe są słowa joanny5. Nie zamierzam być tu jakimś pośrednikiem, pontefixem między jej światem a naszym, lecz sformułowania joanny5 nie mogą być odbierane tak płasko i wprost bo prowadzi to do strasznych nieporozumień, koło których obojętnie przejść nie potrafię.

paradoksy napisał(a):"po co wam choroba, jakie daje korzyści?" - chyba Cie, dziewczynko, pogięło.
Bycie chorym ma cel i jest to mniej więcej druga sprawa, z którą należy się zapoznać jeśli w ogóle poważnie myśli się o byciu zdrowym (pierwsza to akceptacja swojego stanu). joanna5 mówi wprost o korzyściach, co by należało to tłumaczyć jako "efekty" bycia chorym. Korzyści wszystkim kojarzą się pozytywnie. Efekt pewnych objawów jest nieoczywisty, pośredni, nieświadomy. Np. zadaniem jakiegoś tam objawu jest uwolnienie nas ze stresującej sytuacji - jak widać, jest to cel, zamierzenie objawu (dosyć skuteczny zresztą :P ). W tej sytuacji można nawet mówić o korzyści.
Oczywiście stan bycia chorym to zestaw różnych objawów. Tutaj mówienie o efektach (korzyściach) nie jest proste. Jednak poprzez analogię można wywnioskować o celowości bycia chorym.

joanna5 napisał(a):,nie da sie pokonac podswiadomosci
Oczywiście, że się nie da bo i poco walczyć ze sobą? Większość walczy, a walka rodzi opór. Stawiamy opór samym sobie.. Jak to się ma do nerwicy, depresji - chyba nie trzeba wyjaśniać.

joanna5 napisał(a):a wy tylko chcecie dokopac swoim rodzicom
To zależy od konkretnej sytuacji. Przenosząc to na bardziej ogólną płaszczyznę chodzi o manipulację otoczeniem..

Nie odrzucajcie tak szybko wypowiedzi innych, które wywołują w was wzburzenie, złość i opór. Te treści są najbardziej wartościowe.
Lucid life

przez Majster 26 gru 2009, 18:30
Gringo napisał(a): Czytalem to, uwazam, ze takie licytacje sa glupie...

Tu sie zgodze, porownanie pojawilo sie jedynie w kontekscie tematu wątku.
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

przez celineczka3 26 gru 2009, 19:06
LucidMan nikt nie odbiera im slusznosci, ale nie mozna tych teorii uogolniac i stosowac do wszystkich sytuacji. Z tego tez powodu istnieje mnogosc roznych rodzajow terapi bo kazdy jest inny i trzeba rozpatrywac kazdy przypadek indywidualnie, a nie uwazac ze jeden poglad ma monopol na rozwiazanie wszystkich problemow.
celineczka3

przez Majster 26 gru 2009, 19:15
LucidMan napisał(a):...Nie odrzucajcie tak szybko wypowiedzi innych, które wywołują w was wzburzenie, złość i opór. Te treści są najbardziej wartościowe.

Wszystko (absolutnie kazda tresc) mozna powiedziec komukolwiek w sposob akceptowalny dla innych bez niepotrzebnego ich urazania. To co zaprezentowala joanna nie jest ani akceptowalne (zarzuca komus symulacje) ani grzeczne ani mile. To raz. A dwa: sugerujesz ze potrzebni są na forum ludzie zdrowi ktorzy swoją opinia (chocby i sprzeczna z jakims modelem) beda wspierac pozostalych. Tego nie neguje, sam jestem takim wlasnie "zaleczonym" osobniekiem i potrafie z perspektywy wlasnych doswiadczen podejsc do chorego z wlasciwym zrozumieniem, nie raniąc go i nie obwiniając o nic, nie wywolując w nikim poczucia winy, bo to najgorsze co mozna zrobic komuś kto nie widzi szansy na pomoc z zadnej strony. Jesli natomiast joanna twierdzi, ze przerabiala te wszystkie zaburzenia o ktorych wspomniala to osmiele sie stwierdzic, ze jej podejscie do sprawy jest dla mnie argumentem za tym, ze byly to jdynie fanaberie wieku dojrzewania.
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

przez Gringo 27 gru 2009, 00:48

Haha,
W niektorych szkolach psychologii panuje przekonanie, ze objawy roznych stanow patologicznych, jak depresji, czy nerwicy daja choremu jakies korzysci i dlatego podswiadomie chce dalej chorowac. Wiecie co, uwazam, ze to BZDURA jakich malo. Oczywiscie mozna wywodzic, dowodzic, ze tak jest, dla mnie to i tak BZDURA.
Gringo

przez paradoksy 27 gru 2009, 01:06
oczywiście każdy ma prawo mieć swoje zdanie..
ale
Jesli natomiast joanna twierdzi, ze przerabiala te wszystkie zaburzenia o ktorych wspomniala to osmiele sie stwierdzic, ze jej podejscie do sprawy jest dla mnie argumentem za tym, ze byly to jdynie fanaberie wieku dojrzewania.

otóż to.
paradoksy

przez Majster 27 gru 2009, 09:12
Gringo napisał(a):

Haha,
W niektorych szkolach psychologii panuje przekonanie, ze objawy roznych stanow patologicznych, jak depresji, czy nerwicy daja choremu jakies korzysci i dlatego podswiadomie chce dalej chorowac. Wiecie co, uwazam, ze to BZDURA jakich malo. Oczywiscie mozna wywodzic, dowodzic, ze tak jest, dla mnie to i tak BZDURA.

To mi sie z inkwizycja kojarzy - tez palono na stosie w imie "oczyszczenia" ..

przez Gringo 27 gru 2009, 13:16
To mi sie z inkwizycja kojarzy - tez palono na stosie w imie "oczyszczenia" ..

Nie wiem o co Tobie chodzi.
Gringo

Sortuj wg