To świat ma depresję

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

To świat ma depresję

przez rabarbar 16 lis 2009, 20:41
Mam depresję. Znowu! Ale tym razem mam też dość tłumaczenia się z tego powodu.
Tak, jestem pusty ale czy to nie wina świata, który zawziął się by zniszczyć wszelkie
zalążki prawdziwego sensu, by pogrzebać je pod górą bzdury, głupoty i zwykłego chamstwa. Tak, jestem wypełniony lękiem ale czy to dziwne biorąc pod uwagę, że dzień za dniem odchodzi w nicość pod naporem monotonnych zajęć lub nieskończonego wiru kursów, szkoleń i innych zaśmiecaczy umysłu, które nie zostawiają sił na prawdziwą refleksję czy twórczą kreacje. Tak, milczę jak grób ale nie różni się to od mowy ludzi którzy przestali słuchać a potrafią jedynie gadać bombardując się nawzajem resztkami medialnych newsów lub powtarzanymi w kółko "mądrościami" wykluczającymi żywy dialog
i satysfakcjonującą komunikację. Pustka, lęk, milczenie - oto co pozostaje, tym którzy próbują wyrwać się z zaklętego kręgu świata. Pustka, lęk, milczenie które są tego świata najwierniejszym zwierciadłem. Depresja to odwaga patrzenia bez złudzeń na nicość świata.

Re: To świat ma depresję

przez tet 16 lis 2009, 20:51
rabarbar poruszyłeś obszar mojego mózgu, który właśnie popadł w egzystencjalną melancholię.. co ja mówię! on w niej tkwi od lat. neurotyczna osobowość naszych czasów, stara księga ale jak bardzo aktualna. dobijające jest życie w świecie wiecznego wyścigu: szczurów, zbrojeń i innych ciulstw. sam to wymyśliłeś?: Depresja to odwaga patrzenia bez złudzeń na nicość świata.
smutno :(
tet

przez julie 16 lis 2009, 20:54
tet napisał(a):rabarbar dobijające jest życie w świecie wiecznego wyścigu: szczurów, zbrojeń i innych ciulstw. sam to wymyśliłeś?: Depresja to odwaga patrzenia bez złudzeń na nicość świata.
smutno :(

ale k**** prawdziwie, mam to samo odczucie już od wielu lat;
Can as well die if cannot fly

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ark 16 lis 2009, 22:21
"Pustka, lęk, milczenie - oto co pozostaje, tym którzy próbują wyrwać się z zaklętego kręgu świata. Pustka, lęk, milczenie które są tego świata najwierniejszym zwierciadłem." Napisał Rabarbar.
Myślę ,że właśnie w tej pustce, tej ciszy jest sedno istnienia. Ale ta "pustka" ,to nie pustka tylko, przestrzeń w której wszystko się wydarza i znika. Dlaczego się jej boimy? Bo jest nieznana, jak przyszłość. I tu tkwi główna przyczyna lęków : obawa przed przyszłością.
Dlaczego przyszłość widzi nam się taką straszną , bo budujemy ją na obrazach ,emocjach znanych z przeszłości. A ona nie zawsze była różowa.
Jak się wyciszyć, jak odnaleźć spokój w sobie? ..... Przeszłość potraktować jak przeszłość, nie ciągnąć jej za sobą, a już szczególnie emocji z nią związanych, wybaczyć sobie, wybaczyć innym. Wszystko przemija ,nie jesteśmy tymi myślami , emocjami , nasze lęki też ale to my je ciągle zasilamy . Gdy skupimy się na oddechu , na chwili teraźniejszej , poczujemy spokój , choć na chwilę , ale gdy będziemy się ćwiczyć w uważności ,lęki się rozpuszczą. Zrozumiemy ich pustą naturę i to , że to my sami tworzyliśmy tego upiora w nas.
Może to nie jest łatwe , takie ćwiczenie się w uważności ,ale na pewno pozytywne skutki tego są trwałe.
ark

przez julie 16 lis 2009, 23:03
"powiało mi" tu "oświeceniem" ; ale czy na tym świecie można w ogóle uzyskać spokój wewnętrzny? ; biegam, medytuję , pracuję nad sobą a i tak roznosi mnie od czasu do czasu i to tak mocno, że mam ochotę rozerwać kogoś kto jest najbliżej na strzępy; wszystkie self-help books z field'a New Age fajnie i z fascynacją się czyta, może to wszystko i prawda, ale jak przychodzi pocierpieć na własnej skórze, chociaż nic nie zawiniłam, to all theories biorą w łeb-i to że ludzie którym ufam okazują się niewdzięczni to też moja wina? że niby ich przycignęłam bo odpowiadają moim wibracjom, etc.?! szlag mnie powoli trafia:-(
to wszystko takie brutalne i nieludzkie; ehhh
Can as well die if cannot fly

przez ark 17 lis 2009, 00:51
" biegam, medytuję , pracuję nad sobą a i tak roznosi mnie od czasu do czasu i to tak mocno, że mam ochotę rozerwać kogoś kto jest najbliżej na strzępy;" piszesz Julie. Ale co by było gdybyś tego nie robiła? Pewnie, na okrągło wszystko w strzępach by latało :D .
Od 9 lat nie piję , przez pierwsze 4 lata niepicia, uczyłem się sam siebie, nie było łatwo ale dałem radę. Potem poznałem metody które pozwoliły mi ustabilizować wewnętrzne poczucie spokoju.... Nie powiem , że jestem wolny od emocji. Wręcz powiem ,że teraz dopiero je widzę , rozpoznaję, jak we mnie się rodzą , ale co ważne ;dostrzegam je w momencie powstania a nie wtedy gdy mną zawładną. Gniew, zazdrość, duma to nasze ludzkie dziedzictwo , to doświadczenie i różnorodność, to barwy. Gdyby ich nie było ,to czy dostrzeglibyśmy ,że pod tą skorupką kryje się wieczna miłość?
Ci ludzie którzy są niewdzięczni, może też są zagubieni? Pewnie też się boją , że ktoś ich zrani i zakładają maskę gniewu.
Uważność w życiu codziennym pozwala to dostrzec, ich strach i zagubienie , a przez co nabrać do tego dystansu i nie brać tak do siebie.
ark

przez Majster 07 gru 2009, 19:18
...dzień za dniem odchodzi w nicość pod naporem monotonnych zajęć lub nieskończonego wiru kursów, szkoleń i innych zaśmiecaczy umysłu, które nie zostawiają sił na prawdziwą refleksję czy twórczą kreacje. Tak, milczę jak grób ale nie różni się to od mowy ludzi którzy przestali słuchać a potrafią jedynie gadać bombardując się nawzajem resztkami medialnych newsów lub powtarzanymi w kółko "mądrościami" wykluczającymi żywy dialog...

..................
Pieknie przedstawione sedno sprawy. Nic dodac nic ujac.
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

przez Piotrek 07 gru 2009, 22:46
Do odwagi prowadzi pewność siebie, depresja wynika z braku pewności siebie,
wiec jak depresja może być odwagą?
W sumie to staram się zrozumieć ludzi co mają depresje,
ale nie zawsze mi to wychodzi?
Narzekanie, szukanie winnych w tym co nas otacza? nie nazwałbym tego odwagą.
Sam osobiście nazwałbym to głupotą.
Świat to ludzie, wiec świat to też ja wy.
To jak wygląda nasze życie zależy od nas i tylko od nas,
Monotonia? też zależy od nas samych, jak ktoś myśli, jest kreatywny
wymyśli coś żeby urozmaicać sobie życie:)
każdy z nas indywidualnie jest odpowiedzialny sam za siebie.

"...pewność siebie, mój sposób na porażke, stary
najważniejsze nie płakać, śmiać się gdy krwawisz..."

przez Majster 07 gru 2009, 22:53
Nie zrozumiales..
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

Sortuj wg