Czy taki test na depresje

Hasiok.

Czy taki test na depresje

przez k_o82 30 maja 2010, 00:26
czy taki test na depresję przekonuję was? wynik takiego testu do spotkania się z psychiatrą.
http://www.cpp.info.pl/index.php?go=beck1#

Moim zdaniem pytania są mało precyzyjne.
Robiłem 4y razy ten test ale jakoś mnie nie przekonuję wynik.
k_o82

Re: Czy taki test na depresje

przez ewaryst7 30 maja 2010, 07:36
Ja niebardzo wierzę w testy, więc ich po prostu nie robię.Uwazam , że niczego nie wnoszą..A zresztą , po co mi test , skoro od dawna wiem , że mam depresję? Pozdrawiam Cię.

przez Majster 30 maja 2010, 08:45
ewaryst7 napisał(a):Ja niebardzo wierzę w testy, więc ich po prostu nie robię.Uwazam , że niczego nie wnoszą..A zresztą , po co mi test , skoro od dawna wiem , że mam depresję? Pozdrawiam Cię.

Dokladnie tak. Zaden test nie zastapi ani nie uzupelni diagnozy lekarza, chyba, ze przeprowadzony przez zawodowca. To raz. A dwa: powątpiewanie we wlasną depresje, usilowanie potwierdzenia jej testami kojarzy mi sie ze sławną schizofrenia jantarka. On takze wszystkim dookoła udowadnia, ze ma schize (nawet tych, ktorzy maja to w głębokim poważaniu), choć wcale jej nie ma.
Pozdrowienia :)
K.Vonnegut: "Rozmawiając ze mną wcale nie musisz być świrem... Ale miałbyś dużo łatwiej!"

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez krotkoterminowa 30 maja 2010, 14:54
jak na stronie z testem napisano, to jest skala depresji Becka. test jest prosty i szybki do wykonania, na pewno żaden test psychologiczny nie zastąpi badania przewz psychologa czy psychiatrę, i że tak powiem "laik" w tych sprawach - średnio poważnie może podchodzić do wyniku. jak dla mnie to test jest całkiem niezły w badaniu postępów lub ich braku w terapii [na stronie zamieszczono test bez dodatkowych pól, które się wypełnia - bo odpowiedzi dotyczyć mogą określonego czasu - minionego tygodnia czy miesiąca, a nie "wszystkiego w ogóle"). sama taki test rozwiązuję na terapii chyba co miesiąc, i choć dla mnie jest średnio przydatny [raz, że sama jestem psychologiem i znam go troszkę od drugiej strony co pewnie, niekoniecznie celowo z mojej strony, może wpływać na moje odpowiedzi i interpretację pytań; a dwa - test rozwiązywany kolejny raz z rzędu może nużyć i prowadzić do wypełniania mechanicznie, wg schematu "jak zawsze"].
sobie myślę, że jeśli wypełniać test starannie i udzielać szczerych odpowiedzi - koncentrując się na przeżyciach z okresu, którego badanie dotyczy, to można zauważyć okresowe wahania w wyniku.
test nie służy autodiagnozie, diagnozie w ogóle, czy temu aby się przestraszyć i móc powiedzieć sobie "ojeju, mam depresję". raczej ja w nim widzę narzędzie pracy terapeuty dające możliwość obserwacji w czasie stanu pacjenta/klienta.

Sortuj wg