EMDR SE TRE - nowe metody leczenia

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Bryza 28 maja 2015, 08:13
abraxas dzięki za informacje

NaaN napisał(a):
Bryza napisał(a):Troszkę niejasno napisałam :D W tych wymienionych przykładach zagrożenie jest, ale czasem po traumie, lub innych negatywnych wydarzeniach człowiek robi się przewrażliwiony, jego ciało, układ nerwowy dostrzega niebezpieczeństwo nawet kiedy go nie ma , na zasadzie :" ktoś mnie kiedyś napadła w parku" to teraz nawet trzaśnięcie gałązki pod ciężarem śniegu wywołuje alarm i w takich przypadkach warto być świadomym takiego przewrażliwienia.

Ocxywiście:). Tylko, że zanim reakcja zejdzie do progu nazwę go: jestem świadoma, że mogę być przewrażliwiona, to jest hektar pracy i właściwie w tym momencie można skończyć terapię PTSD

Taka świadomość to na pewno duży krok do przodu, ale myślę, że to jednak nie wystarczy do wyleczenia PTSD, bo co z tego, że kobieta jest świadoma, że mąż to nie gwałciciel, jeśli ciało tak go traktuje. Jak to ciało przekonać? :roll: , albo taki przykład mi bliski, jak przekonać ciało by nie reagowało lękowo w sklepie, bo chociaż mam swiadomość, że jest bezpiecznie, to ciało przez skojarzenie z inną sytuacją reaguje po swojemu?

przez jetodik 28 maja 2015, 08:16
a macie tez tak, ze jestescie nadwrazliwi na bodzce? swiatlowstret itp.
to ponoc kolejny objaw straumatyzowania i u mnie sie zgadza.

Bryza a Ty na pewno dalas szanse SE i przylozylas sie do cwiczen? mam podejrzenia, ze zbyt szybko skreslilas ta metode :bezradny:
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Bryza 28 maja 2015, 08:25
jetodik niby do SE nie potrzeba specjalisty, ale Levine często podkreśla, że jeśli coś pójdzie nie tak, w czasie ćwiczeń wyzwolone zostaną zbyt duże emocje to trzeba skonsultować to z profesjonalistą. Piszesz, że odczuwasz dużo energii która zalega w ciele, można wiedzieć jak to odczuwasz? gdzie ta energia jest w ciele?

tylko SE moze mi pomoc.

lepiej tak nie myśl, bo jeśli by coś z tym SE nie do końca sie udało, to bedziesz zablokowany .

a macie tez tak, ze jestescie nadwrazliwi na bodzce? swiatlowstret itp.
to ponoc kolejny objaw straumatyzowania i u mnie sie zgadza.

Jestem BARDZO wyczulona na bodźce i to właściwie na wszystkie : światło , dzwięk, nierówne podłoże pod stopami.
Dałam szanse SE, ale ja być może jestem tak zamrożona, że trudno mi przerobić niektóre ćwiczenia np. to 8, wyobrażam sobie tego pawiana, albo realną sytuację z życia, i czuję czasem lęk, ale jakby taką emocję bo w cielę nic prawie nie czuję. To jest takie trudne do opisania, może to wynika ze zbyt dużego i częstego dysocjowania się :roll:

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez jetodik 28 maja 2015, 08:35
Bryza, najwięcej tej zaległej energii odczuwam w nogach i na plecach, jest to takie odczucie naladowania energia ktora ciazy i ktora trzeba wyladowac jak sie poloze to ona wzmaga do krytycznego momentu i wtedy mną rzuca - takie gwaltowne automatyczne szarpniecie ciala, wzdrygnięcie, wyladowujace ta energie, ale za chwile znowu sie pojawia i znowu nastepuje szarpniecie, zanim zasne tych szarpniec bardzo silnych jest kilkadziesiat, one pomagają, ale to tylko tymczasowo bo pozniej i tak przez caly dzien czuje zalegla energie. mysle, ze to ona wprowadza moj organizm i psychike w stan ciaglej gotowosci, odbiera sily witalne... ta energia to tak jakby taki skumulowany stres/lęk.

jak SE nie pomoze to wtedy juz nie wiem co :-| ale ja mam duze poczucie tego felt sensu wiec nie powinno byc zle.
ale jak nie beda mi wychodzily te cwiczenia, to bede je robil przy uzyciu psychodelikow, wtedy wizualizacja bedzie lepsza i oczyszczajace doznania podejrzewam, ze tez.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez Bryza 28 maja 2015, 08:54
jetodik troszkę to co opisałeś przypomina zryw miokloniczny http://odkrywcy.pl/kat,111396,title,Zry ... omosc.html . Może to jest efekt zbyt dużego napięcia w tych okolicach ciała, jesli w ciągu dnia jesteś zestresowany nie napinasz przypadkiem tych okolic? albo może zbyt dużo siedzisz przed komputerem, taka pozycja sprawia, że przód ciała jest zgięty i skurczony, a tył ciała za bardzo rozciągnięty, przeciążony,próbowałeś cwiczen rozciągających te okolice, albo masażu?

a takie psychodeliki nie spowodują retraumatyzacji? :roll:

przez jetodik 28 maja 2015, 09:14
Bryza, ten zryw miokloniczny jest mi znany, czasem się zdarza, ale nieczęsto i to nie to, ja jestem w pełni świadomy, wcale nie zasypiam jeszcze po prostu leżę i wierzgam.
no na kompie sporo przesiaduje, jednak mogę mieć przerwę od kompa, w ciągu dnia się sporo ruszać a jednak będzie to samo.

moim skromnym zdaniem, same psychodeliki bez tych ćwiczeń faktycznie mogłyby to zrobić, ale z ćwiczeniami pozwolą wyzwolić traumę.
ale jak napisałem to raczej jedna z ostatnich desek ratunku.

przez Bryza 28 maja 2015, 10:01
Może to wynika z napięcia mięśni szkieletowych
" Aby zrozumieć jak ciało broni się przed traumą, należy poznać podstawy anatomii człowieka. Mięśnie szkieletowe w ciele są tak skonstruowane, aby napinać się podczas zagrożenia i rozluźniać w czasie bezpieczeństwa. W czasie zagrożenia mięśnie napinają się, ciało zwija się w kształt kulisty i chroni okolicę podbrzusza przed urazem, a w konsekwencji nawet przed śmiercią. Kiedy zagrożenie mija, ciało automatycznie uwalnia nadmiar napięcia mięśniowego. Bardzo ważną grupą mięśni , która służy ochronie przed traumą, jest grupa tworząca mięsień biodrowo-lędzwiowy.. Mówi się o nich, że są to mięśnie walki/ucieczki gatunku ludzkiego. Chronią one środek ciężkosci ciała ludzkiego, który znajduje się tuż przed trzecim kręgiem kośći krzyżowej. Łączą plecy z miednicą i nogami. Napinają się podczas każdego wydarzenia traumatycznego. Do tej pory uważano, że, aby je rozluźnić , można pójść na masaż, wziąc gorącą kąpiel....takie sposoby nie sprawdzają się w przypadku traumatycznych napięć mięśnia biod-lędzwiowego.... Często zdarza się , że napięte, a nawet zniszczone mieśnie biod- ledź. przyczyniają się do straszliwych bólów w dolnej części pleców...gdy mięśnie biod-ledź. napinają się, a cialo pochyla się do przodu, to w efekcie spina się również druga grupa mięśni. Dzieje się tak , ponieważ cialo próbuje zrekompensować sobie ruch ciągnięcia do przodu. Mięśnie prostownika grzbietu, w próbie utrzymania wyprostowanej pozycji ciała sprawiają, iż odgina się ono do tyłu. w rezultacie kręgosłup lędźwiowy ulega ściągnięciu, a dolne kręgi sciskają się, Powstaje ucisk na kręgosłup, który, zbiegiem czasu, możę przerodzić się w stan przewlekły. Długie utrzymywane się napięcia powoduje ponadto dodatkowe bóle ramion oraz szyi. Mięsień przepony również przyczynia się do powstania napięc w tej okolicy kręgoslupa. Mięśien lędźwiowy większy zazębia się z mięsniem biodrowym. Tworzą one system ochronny łączący tułów, międnicę i nogi. Wspomnieć należy, iż w tym rejonie ciała zanjduje sie największa liczba nerwów ukłdu nerwowego współczulnego (walki i ucieczki) " Fragment z książki D. Berceli " Zaufaj cialu"

Do rozluźnienia tych mięśni Berceli zaleca oczywiście TRE, cwiczenia TRE skupiaja się w tym obszarze i wykonując je dochodzi do drgań najsilniej odczuwanych w miednicy, nogach i plecach. Cz to pomaga? w jakimś stopniu na pewno tak.

przez jetodik 28 maja 2015, 10:49
Bryza, o to już prędzej takie coś właśnie, bo to jest gdzieś głęboko w tych mięśniach, to nie są takie skórcze jak np. skórcze łydki ;)
SE mi na to pomoże.
dzisiaj pierwsze ćwiczenia, zdam relacje wieczorem.

przez Bryza 28 maja 2015, 15:24
jetodik no to czekamy.

Mnie przesladuje jednak taka myśl, że przyczyną PTSD jest nie to, że energia traumy nie została rozładowana, ale raczej to, że mózg uznał traumę za śmiertelnie niebezpieczną sytuację i zapisał ją sobie bardzo dokładnie po to , aby nas chronic, na wypadek powtórki, zrobił się taki system wczesnego ostrzegania i to powoduje że jesteśmy nadmiernie czujni, przewrażliwieni i wszystko, co kojarzy się z traumą budzi w nas niesamowite emocje.

przez NaaN 28 maja 2015, 20:27
Bryza napisał(a):abraxas dzięki za informacje

NaaN napisał(a):
Bryza napisał(a):Troszkę niejasno napisałam :D W tych wymienionych przykładach zagrożenie jest, ale czasem po traumie, lub innych negatywnych wydarzeniach człowiek robi się przewrażliwiony, jego ciało, układ nerwowy dostrzega niebezpieczeństwo nawet kiedy go nie ma , na zasadzie :" ktoś mnie kiedyś napadła w parku" to teraz nawet trzaśnięcie gałązki pod ciężarem śniegu wywołuje alarm i w takich przypadkach warto być świadomym takiego przewrażliwienia.

Ocxywiście:). Tylko, że zanim reakcja zejdzie do progu nazwę go: jestem świadoma, że mogę być przewrażliwiona, to jest hektar pracy i właściwie w tym momencie można skończyć terapię PTSD

Taka świadomość to na pewno duży krok do przodu, ale myślę, że to jednak nie wystarczy do wyleczenia PTSD, bo co z tego, że kobieta jest świadoma, że mąż to nie gwałciciel, jeśli ciało tak go traktuje. Jak to ciało przekonać? :roll: , albo taki przykład mi bliski, jak przekonać ciało by nie reagowało lękowo w sklepie, bo chociaż mam swiadomość, że jest bezpiecznie, to ciało przez skojarzenie z inną sytuacją reaguje po swojemu?

Jednak zrozumiałam tak jakby była to reakcja jedynie przewrazliwienia/nadwrażliwości na bodziec, to można mając świadomość tej reakcji kontrolować i w ten sposób powoli i przy dobrych wiatrach ją niwelować. To co opisujesz nie jest taką reakcją bo oczywiście nie powiesz swojemu ciału jak ma reagować, kiedy ono a właściwie mózg wysyłający sygnał jest w innej świadomości niż rzeczywistość.

przez NaaN 28 maja 2015, 20:36
Bryza napisał(a):
Mnie przesladuje jednak taka myśl, że przyczyną PTSD jest nie to, że energia traumy nie została rozładowana, ale raczej to, że mózg uznał traumę za śmiertelnie niebezpieczną sytuację i zapisał ją sobie bardzo dokładnie po to , aby nas chronic, na wypadek powtórki, zrobił się taki system wczesnego ostrzegania i to powoduje że jesteśmy nadmiernie czujni, przewrażliwieni i wszystko, co kojarzy się z traumą budzi w nas niesamowite emocje.

Ale długotrwałym efektem traumy jest też zamrożenie, odcięcie od uczuć albo nawet podejrzewam popędów (myslę tu np o sytuacji nierozwinięcia/zaniku popędu płciowego przy b. wczesnej bądż długotrwałej traumatyzacji), A uczucie i popęd to energia i ona się jakoś albo kumuluje albo wydala w jakiejś formie zastępczej.
To oczywiście takie lużne rozważania i nie do końca jeszcze przemyślane :(

przez Bryza 29 maja 2015, 15:07
NaaN napisał(a):
Bryza napisał(a):

Ale długotrwałym efektem traumy jest też zamrożenie, odcięcie od uczuć albo nawet podejrzewam popędów (myslę tu np o sytuacji nierozwinięcia/zaniku popędu płciowego przy b. wczesnej bądż długotrwałej traumatyzacji), A uczucie i popęd to energia i ona się jakoś albo kumuluje albo wydala w jakiejś formie zastępczej.
To oczywiście takie lużne rozważania i nie do końca jeszcze przemyślane :(

Może jest jeszcze inaczej :? przyczyną ptsd jest m.in nierozładowana energia , ciągłe nadmierne pobudzenie układu współczulnego i zamrożenie jako efekt, mniej lub bardziej świadomej decyzji by odciąć się od czucia i tutaj być może praca z ciałem jest dobrym rozwiązaniem, to rozładowanie może się odbywac w różny sposób ( TRE SE, joga , jogging, masaże, albo zwykłe wypłakanie się). Inną przyczyną ptsd moze być własnie ten zapis w głowie , to wspomnie tak wryte w pamięć, że aż prawie niemożliwe do usunięcia i tutaj przydałyby się inne techniki.
Problem z traumą jest też taki , że dopiero stosunkowo niedawno zaczęto się tym zajmować i wiele jest tu niewiadomych, np. zaobserwowano że istnieje coś takiego jak dysocjacja, ale jak to sie dokładnie dzieje, że to zjawisko występuje, to z tego co wiem, nie jest do końca znane.
w ksiązce " Ciało pamięta. psychofizjologia traumy..." autorka B. Rothschild pisze :" Naukowe badania nad mechanizmami traumy, PTSD i pamięcią nabrały takiego przyśpieszenia, że niemożliwe jest nadążenie za nimi. Niekiedy pojawiają się poważne różnice między grupami naukowców. Geneza i metody leczenia PTSD oraz sposób funkcjonowania systemu pamięci są przedmiotami szerokiej debaty. Potwierdzone badaniami teorie jednej grupy są kwestionowane przez drugą i vive versa. Tak czy inaczej, przynajmniej w kwestii traumy i pamięci dane naukowe wydają się sprawą dyskusyjną.... Nie ma w tej książce jednoznacznych prawd, ponieważ one jeszcze nie istnieją..."
Dla mnie takie terapie jak Levina to tylko jedno z narzędzi jakie można użyć do leczenia, raczej wątpliwe by wystarczyło jako jedyne, chyba PTSD jest tak trudne , że wymaga szerokiego wachlarza technik , aby się udało z tego jakoś wyjść :roll:

przez abraxas 29 maja 2015, 15:43
NaaN napisał(a): Teraz mam tak, że ze stanu zamrożenia przeszłam do odczuwania w ciele ale nadal nie mam kontaktu z emocją. W moim konkretnym przypadku chodzi o lęk. Wiem kiedy się boję, bo mam cielesne objawy ale lęku nie czuję.

To faktycznie, emdr przydałby się w tym przypadku. A jak masz trudności z zaufaniem, to trudno będzie iść z marszu do kogoś obcego i spróbować :( Ja mam to szczęście, że moja terapeutka zajmuje się też emdr. Z tym, że dotychczas nie wracała do tego, ale ten temat dał mi do myślenia, może z nią o tym porozmawiam.

Co do przyczyn, w emdr jest to wyjaśniane tak: "Kiedy doświadczamy traumatycznego lub głęboko stresującego wydarzenia, zostaje zaburzona emocjonalno-poznawcza równowaga, niezbędna do przetworzenia docierających do nas informacji. Konsekwencją tego może być zatrzymanie takiej informacji w jej oryginalnej, lękotwórczej formie. Zostaje ona niejako „zamrożona” w sieciach neuronalnych w takiej samej formie, w jakiej jej doświadczyliśmy. Tego rodzaju zamrożenie nie daje szans na poznawcze przetworzenie bodźca (informacji), którego doświadczyliśmy, prowokując tym samym powstawanie patologii i zaburzeń, między innymi takich jak zaburzenie stresu pourazowego." To nie jest praca z ciałem tylko z hm, mózgiem ;) Tyle, że poprzez działanie na ciele do tego mózgu się dociera, tak upraszczając.
Bywają dni dobre, ale bywają i złe, i te też muszę przyjąć za własne. Są dni, kiedy jestem z kamienia, czasem z żelaza, najczęściej, niestety ze szkła.

przez jetodik 29 maja 2015, 21:00
To nie jest praca z ciałem tylko z hm, mózgiem ;) Tyle, że poprzez działanie na ciele do tego mózgu się dociera, tak upraszczając.

tak samo jest w przypadku SE.

a więc kochani! wczoraj zrobiłem sobie małe pierwsze ćwiczonko i spłynęły na mnie fale smutku i żalu, ale w książce pisali, że to dobrze, dzisiaj kolejne ćwiczenia będą.

Sortuj wg