EMDR SE TRE - nowe metody leczenia

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez jetodik 24 maja 2015, 07:10
Bryza, masz racje, ostatecznie liczy sie to czy te cwiczenia mi pomogą czy nie ;)
tak sobie na razie czytam wlasnie tą "obudź w sobie tygrysa", w niej jest jakis program ćwiczeń czy sam opis i trzeba kupić te 12kroków?
bo dopiero jestem na 15% książki i jeszcze nie wiem.
zastanawiałem się czy rzetelnie podchodziłaś do tych ćwiczeń i czy masz bujną wyobraźnie, bo ja tak i nie powinno być dużego problemu z wizualizacją atakującego goryla, wczucia się w ćwiczenie.
co mnie jeszcze napawa dobrą myślą to to, że ten Levine współpracował z NASA, no nie jestem przez to bezkrytyczny ale pozwala to przychylniej spojrzeć na jego kompetencje.
jak na razie tak czytam to z sensem pisze o tych traumach i reakcjach, mniej więcej tak jak ja to odczuwam w swoim organizmie i umyśle :)

a odnośnie EMDR, wiem na pewno ze to nie jest ściema.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez NaaN 24 maja 2015, 07:42
Bryza napisał(a):
mamy u niemowlęcia fizyczne rozładowanie przez śmiech.

Tak, tylko to rozładowanie nie poszło z automatu, tylko niemowlę musiało zostać ukojone przez matkę i tak będzie do czasu , aż mały nie nauczy się sam siebie regulować, ale będzie to robił raczej przez wewnętrzny dialog, a nie tylko przez pozwolenie sobie na drżenie w groźnych sytuacjach

Takie małe dziecko nie ukojone będzie płakać, najprawdopodoniej do momentu wyczerpania, czyli jakby zużycia całej swojej energii.

tak się zastanawiam czy to ludzkie samoukajanie nie jest mechanizmem, który w syt.traumy przeszkadza instynktownie odreagować.

przez NaaN 24 maja 2015, 07:46
jetodik napisał(a):
a odnośnie EMDR, wiem na pewno ze to nie jest ściema.

Masz jakieś doświadczenia ? Właśnie się zastanawiam nad ew. skorzystaniem.

W tej pierwszej książce są ćwiczenia ale inne niż w drugiej. Pierwszym ćwiczeniem w pierwszej książce jest kontakt ciała z wodą podczas brania prysznica, to stosowałam i mnie pomogło.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez NaaN 24 maja 2015, 08:06
Bryza napisał(a):Te metody są nakierowane właśnie na leczenie PTSD, lub jeśli nie jest jeszcze za późno na zapobieganiu PSTD. Pytanie tylko , czy rozładowanie napięcia spowoduje, że przestaną nas nękać flashbacki, czy ktoś kto został pobity przez mężczyznę w niebieskiej kurtce, nie będzie doznawał paniki , gdy spotka np. sąsiada podobnie ubranego, albo czy kobieta zgwałcona przestanie histerycznie reagować na dotyk?

Bywają przypadki wyleczenia PTSD, chociaż myśle, że nadal b. mało o tym wiemy. Choćby to dlaczego niektórzy tego nie mają albo sami sobie z tym radzą.

Ok. Co rozumiesz przez słowo "energia"? Ja myślę, że tu chodzi o zbyt dużą aktywność autonomicznego układu nerwowego i oczywiście jest możliwe zmniejszenie jego aktywności, ale to nie wymaże z pamięci traumatycznego zdarzenia i jeśli znajdziemy się w sytuacji, która traumę przypomni AUN z automatu znowu się pobudzi.

Aktywność jest czymś przejawianym (oczywiście w b. różnych formach), ja myślałam o czymś skumulowanym, drzemiącym i mogącym się uaktywnić w sprzyjających sytuacjach. Na tym polegało moje osobiste doświadczenie ale w żaden spossób nie umiem tego umiejscowić.
Levine pisze tak : ' Traumy nie powoduje samo wydarzenie. Do jej narodzin przyczynia się powstała wówczas energia, która nie zostaje całkiem rozładowana. Nierozładowana część energii zostaje uwięziona w systemie nerwowym i może siać spustoszenie w ciele i umyśle."
Czyli mamy tu przepis, jak zrobić by trauma nie była traumą, tak więc nie ważne, czy ktoś Ciebie próbował zabić, zgwałcić, doznałaś wypadku, ważne abyś pozwoliła zadziałać instynktownym reakcją ciała.

Myśle, że to jest efekt traktowania uczuć jako energii, więć jakby logiczne jest, że nie ma energii=nie ma uczuć. Ale człowiek wyposażony jest w szereg innych funkcji umysłowych i myśle, że nie da się wymazać. można jedynie spoodować, żeby "zapis" nie szkodził. Zeby ze wspomnieniami nie łączyły się szkodliwe, nadmierne emocje.

przez Bryza 24 maja 2015, 10:55
jetodik,taki faktyczny program ćwiczeń jest w tej drugiej książce.
Masz rację, może rzeczywiscie brak mi bujnej wyobraźni, aby ze wszystkich cwiczeń odnieść korzyści. Mnie najbardziej podobały się / pomagały pierwsze ćwiczenia, ponieważ ja mam bardzo duże skłonności do dysocjacji (takiego nie czucia ciała) to te pierwsze ćwiczenia byly pomocne, polegały one na nawiązaniu więzi z ciałem , odczuciu swoich granic ,uziemieniu i odszukaniu swoich zasobów. Polegały one m.in na opukiwaniu ciała lub/ i na nakierowywaniu strumienia prysznica na poszczególne fragmenty ciała przy czym najważniejsze bylo czucie tego, odczuwanie swoich fragmentów ciała właśnie jako swoich. Fajne jest też ćwiczenie z ugruntowaniem, wyobrażaniem sobie swojej łączności z ziemią, przeniesienie uwagi tak jakby z głowy do dołu. Potem były ćwiczenie z czucia felt sensu i tu też jeszcze w miarę ok. ale potem... chyba faktycznie za brakło u mnie wyobraźni. Poza tym trzeba Levinowi przyznać , ze jako jedna z niewielu osób zajmujących sie tego typu zaburzeniami kładzie nacisk na to, że oprócz reakcji walki/ ucieczki jest jeszcze reakcja zamarcia, co mi bardzo pomogło w zrozumieniu siebie.
Tak czy inaczej dla mnie te wszystkie ćwiczenia są ok. aby lepiej się poczuć, ale PTSD to raczej nie wyleczą :bezradny:

przez Bryza 24 maja 2015, 11:12
NaaN
Takie małe dziecko nie ukojone będzie płakać, najprawdopodoniej do momentu wyczerpania, czyli jakby zużycia całej swojej energii.

tak się zastanawiam czy to ludzkie samoukajanie nie jest mechanizmem, który w syt.traumy przeszkadza instynktownie odreagować.

Dziecko pozostawione samo sobie zasnie z wyczerpania, jeśli cos takiego będzie się powtarzało, jego mózg i cały układ nerwowy nie rozwinią się prawidłowo i będzie ono raczej bardziej niż inne dzieci narażone na traumy i i zaburzenia emocjonalno-psychiczne
Bywają przypadki wyleczenia PTSD, chociaż myśle, że nadal b. mało o tym wiemy. Choćby to dlaczego niektórzy tego nie mają albo sami sobie z tym radzą.

Tak, ale czy znasz przypadki, że PTSD zostało wyleczone poprzez pracę z ciałem? Faktycznie nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób nie dochodzi do powstania PTSD . Niektórzy uważają, że jest to zależne od m.in.:
dojrzałości układu nerwowego
osobistej historii
systemu przekonań
wewnętrznych zasobów, oraz od wsparcia innych.
człowiek wyposażony jest w szereg innych funkcji umysłowych i myśle, że nie da się wymazać. można jedynie spoodować, żeby "zapis" nie szkodził. Zeby ze wspomnieniami nie łączyły się szkodliwe, nadmierne emocje.

i właśnie o to mi chodzi, nie za bardzo wierzę, że te ćwiczenia Levina mogą to spowodować

przez NaaN 24 maja 2015, 11:33
Bryza napisał(a):NaaN

Dziecko pozostawione samo sobie zasnie z wyczerpania, jeśli cos takiego będzie się powtarzało, jego mózg i cały układ nerwowy nie rozwinią się prawidłowo i będzie ono raczej bardziej niż inne dzieci narażone na traumy i i zaburzenia emocjonalno-psychiczne

Może to jest cena za rozwój kory ?
Ta dramatyczna niezdolność noworodka ludzkiego do samodzielnego życia i konieczność symbiotycznego związku z dorosłym przez pierwsze lata życia czyżby była substytutem instynktu ?
Tak, ale czy znasz przypadki, że PTSD zostało wyleczone poprzez pracę z ciałem?

Nie, osobiście się z tym nie spotkałam.
człowiek wyposażony jest w szereg innych funkcji umysłowych i myśle, że nie da się wymazać. można jedynie spoodować, żeby "zapis" nie szkodził. Zeby ze wspomnieniami nie łączyły się szkodliwe, nadmierne emocje.

i właśnie o to mi chodzi, nie za bardzo wierzę, że te ćwiczenia Levina mogą to spowodować
[/quote]

Myślałaś może o systemie bioenergetycznym A.Lowena ? On był psychoanalitykiem pracującym również z ciałem. W Polsce są ośrodki pracujące jego metodą ale trudno mi coś konkretnego o nich powiedzieć

przez Bryza 24 maja 2015, 11:41
NaaN myślałam raczej o EMDR, ale to na razie daleko w planach.

Ja znowu o Levinie :evil: Naszła mnie jeszcze jedna wątpliwość odnośnie opisanego przeze mnie ćwiczenia nr 8. Levine pisze tam, że jeśli kiedyś utknęliśmy w sytuacji bez wyjścia i zastygliśmy, to to uczucie niemocy może prowadzić do zniewalającego strachu w przyszlości i zaleca wyobrażac sobie tę scenkę z pawianem, kiedy to uciekamy przed nim i nam się to udaje, mozemy oczywiście wyobrażać sobie realne scenki z naszego życia. Zastanawiam się, jak to jest w przypadku np. agorafobii( która może być efektem traumy )czy takie wyobrażanie sobie ucieczki np. ze sklepu pomoze, czy raczej zaszkodzi? Czy nie nauczy nas żebyśmy zamiast stawiać czoło jakimś trudnym sytuacją, ufali instynktom ciała i zamiast pozostania w sklepie w przypadku napadu ataku paniki uciekli z niego?

przez NaaN 24 maja 2015, 12:44
Bryza napisał(a):
Ja znowu o Levinie :evil: Naszła mnie jeszcze jedna wątpliwość odnośnie opisanego przeze mnie ćwiczenia nr 8. Levine pisze tam, że jeśli kiedyś utknęliśmy w sytuacji bez wyjścia i zastygliśmy, to to uczucie niemocy może prowadzić do zniewalającego strachu w przyszlości i zaleca wyobrażac sobie tę scenkę z pawianem, kiedy to uciekamy przed nim i nam się to udaje, mozemy oczywiście wyobrażać sobie realne scenki z naszego życia. Zastanawiam się, jak to jest w przypadku np. agorafobii( która może być efektem traumy )czy takie wyobrażanie sobie ucieczki np. ze sklepu pomoze, czy raczej zaszkodzi? Czy nie nauczy nas żebyśmy zamiast stawiać czoło jakimś trudnym sytuacją, ufali instynktom ciała i zamiast pozostania w sklepie w przypadku napadu ataku paniki uciekli z niego?

Właściwie b.duży szacunek należy się Levinowi za` zwrócenie uwagi właśnie na tę sytuację zamrożenia oprócz diady walcz-uciekaj.
Ja osobiście reprezentuję styl reagowania unikający więc bliskie mi są twoje rozważania nt. tego ćwiczenia.
Z tego co piszesz zdaje się, że jest ono niedopracowane w swojej koncepcji. ja jak już mówiłam wcześniej zabierałam się do praktykowania ale jedynie zabierałam (wiadomo unikanie :D). Mysląc teraz o tym ćwiczeniu i wyobrażając je sobie - raczej jest mi to aż za dobrze znane...tylko tu kwestia - jak skutecznie uciec ? Dla mnie zdecydowanie trudniejszym byłoby wyposażyć się w dzidę albo kałasza i stanąć do małpy przodem.

przez Bryza 24 maja 2015, 18:46
NaaN , unikanie to moje drugie imię :(
Ja tak sobie myślę, że kluczem do rozwiązania PTSD jest nauczenie się reagowania adekwatnego do sytuacji, czasem można walczyć, czasem lepiej uciec ( np. gdy w pobliżu jest grupa kiboli nabuzowana po przegranym meczu reprezentacji swojej wioski z reprezentacją zza miedzy) , a czasem warto znieruchomieć ( np. gdy depnęło się nieopacznie o krok od gada z podejrzanym zygzakiem na grzbiecie ).
W PTSD chyba reagujemy właśnie nieadekwatnie do sytuacji, przeszłość zlewa nam się z teraźniejszością. Jeśli jakaś kobieta została zgwałcona, to później seks z partnerem, którego kocha może się nie udawać, bo albo taka kobieta nie będzie chciała zupełnie zbliżenia, albo np. w trakcie jakiś bodziec ( dotyk, zapach, miejsce, pozycja ciała) w sposób swiadomy lub nieświadomy przypomni gwałt i ciało zareaguje reakcją walka, ucieczka , a jeśli to nie pomoże to znieruchomieniem, żadna z opcji w tej sytuacji nie jest dobra. Idąc za tokiem myślenia Levina taka kobieta powinna posłuchać ciała więc albo partnera walnąć w łeb ( ewentualnie w inne bardziej wrażliwe miejsca :) ) , albo uciec, w najgorszym razie znieruchomieć. Te rozwiązania nie najlepiej służą związkowi. Rozwiązaniem wydają się takie czary- mary , ktore by spowodowały oddzielenie wspomnienia od teraźniejszości, aby bodźce , które kojarzą się z gwałtem przez pamięc jawną lub utajoną nie powodowały reakcji walka/ucieczka/ zamrożenie w czasie teraźniejszym. Nie wiem, czy TRE lub SE jest w stanie to zrobić, może EMDR? :roll:

przez Bryza 24 maja 2015, 19:10
Po namyślę ;) ...zamiast
[/quote]Ja tak sobie myślę, że kluczem do rozwiązania PTSD jest nauczenie się reagowania adekwatnego do sytuacji, czasem można walczyć, czasem lepiej uciec ( np. gdy w pobliżu jest grupa kiboli nabuzowana po przegranym meczu reprezentacji swojej wioski z reprezentacją zza miedzy) , a czasem warto znieruchomieć ( np. gdy depnęło się nieopacznie o krok od gada z podejrzanym zygzakiem na grzbiecie ).[/quote]
powinnam napisać
Ja tak sobie myślę, że kluczem do rozwiązania PTSD jest nauczenie się reagowania adekwatnego do sytuacji, czasem można walczyć, czasem lepiej uciec ( np. gdy w pobliżu jest grupa kiboli nabuzowana po przegranym meczu reprezentacji swojej wioski z reprezentacją zza miedzy) , a czasem warto znieruchomieć ( np. gdy depnęło się nieopacznie o krok od gada z podejrzanym zygzakiem na grzbiecie ). Zwykle jednak warto sobie uświadomić, że tak na prawdę to nie ma zagrożenia, a ciało wysyła błędne sygnały.

uff...cięzko mi jakoś na tym forum pisać, poprawiać posty, bo jakoś samo sie wysyła, dubluje,źle cytuje itd :bezradny:

przez jetodik 24 maja 2015, 19:23
NaaN,
Masz jakieś doświadczenia ? Właśnie się zastanawiam nad ew. skorzystaniem.

nie ale oglądałem program o tym i mówili ze skuteczność jest potwierdzona, ale niedokładnie znany mechanizm działania.

Bryza, ja myślę, że tu chodzi o uwolnienie tej destruktywnej energii która krąży w ciele po błędnym kole.
ja dosłownie często czuje taką złą energie w sobie.
http://www.poomoc.pl/beta.php - na jednej stronie wszystkie kółeczka do klikania (pajacyk, pusta miska itd.)

przez jetodik 25 maja 2015, 10:12
Bryza, dzisiaj będę miał tą książkę "uleczyć traume" wraz z płytą CD :yeah:

przez Bryza 25 maja 2015, 12:14
jetodik napisał(a):Bryza, dzisiaj będę miał tą książkę "uleczyć traume" wraz z płytą CD :yeah:

a więc nadejszła ta wiekopomna chwila :D

a swoją drogą, czytałam w innym temacie, że niektóre osoby zapalały się do TRE , Inga podała link do ćwiczeń i z tego co pisałeś, miałeś spróbować. Ćwiczyłeś? jakie wrażenia?

Sortuj wg