jak wyjsc z ptsd

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 04 mar 2015, 21:51
antylopa, kiedy opisywałam terapeutce sytuacje z mojego życia, jedna po drugiej, w końcu powiedziała mi "Pani Kasiu, to jest to, co Pani powtarza". Oczywiście wykłócałam się z Nią, że to nieprawda. Zaczęłam sie jednak sobie przyglądać i powolutku sama zaczęłam widzieć, co powtarzam. Nie było to łatwe, zwłaszcza, że jestem uparta jak osioł i lubię okopywać się na swoim stanowisku. Postanowiłam jednak przemyśleć sprawę i spróbować raz zareagowac inaczej. Udało się. Wyszło mi to na dobre. I tak się zaczęły zmiany.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez antylopa 04 mar 2015, 21:54
No to rzeczywiscie jestem z Ciebie dumna bo tez sie uparlam ze ja wcale nie powielam schematow!! i kloce sie o to z terapeutka
Mówiłam, że chce żyć bez Ciebie: Nie chciałam!
Mówiłam, że Cie nie kocham: Kochałam!
Mówiłam, że dam sobie rady: Nie dałam!
Mówiłam, że zapomnę: Kłamałam!

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 04 mar 2015, 22:17
antylopa, to taki etap ;) Pewnie jeszcze trochę potrwa.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

jak wyjsc z ptsd

przez antylopa 04 mar 2015, 22:26
Artemizja, SWIETNIE

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 04 mar 2015, 23:55
Artemizja mam obawy, że nawet jeśli nauczę się wyłapywania schematu to i tak będę ściągać na siebie pasmo tego samego, że nigdy nie spotka mnie coś co będzie dla mnie odpowiednie...czy ty też miałaś podobne obawy?
Zapewne będzie to najtrudniejsza decyzja, ja mam w ogóle kłopot z podejmowaniem decyzji ;/ boję się popełniać błędy..
antylopa to jest dobre pytanie...tego powinniśmy nauczyć się na terapii, ale póki co dla mojego umysłu jest to " nie do ogarnięcia, że tak w ogóle się da " :shock:

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 05 mar 2015, 00:25
Iced_Coffee, określenie "ściąganie na siebie" jest troszkę nieadekwatne, bo brzmi tak, jakbyś w ogóle nie miała na nic wpływu. A nie jest to prawdą. Owszem, zdarzają się sytuacje, które nie zalezą od Nas. Niemniej jednak spora część tego, co się Nam przydarza jest konsekwencją podejmowanych decyzji. Można siebie chronić. A przynajmniej spróbować. Dlatego właśnie istotne jest wyłapanie schematu. Podjęcie decyzji w odpowiednim momencie, nawet radykalnej, może pozwolić Ci uniknąć powtórki z historii. Możesz też nie robić nic, zignorować czerwoną lampkę i pozwolić, by historia się powtórzyła. Widzisz decyzyjność? Czy jest możliwe, by mimo tego coś złego się wydarzyło? Jest. Jak napisałam wyżej, na pewne rzeczy nie mamy wpływu. Warto jednak "uzbierać" jak najwięcej takich, które zależą od Nas samych. Czy miałam podobne obawy do Twoich? Tak. Do momentu aż nie zrozumiałam, że nie jestem tylko kukiełką w cudzych rękach. Mogę się bronić, mogę mówić "nie", mogę kończyć relacje, które wydają mi się toksyczne i które moim zdaniem mogą prowadzić do powtarzania schematu, mogę wybierać i decydować. To jest tak naprawdę ważne. Zrozumienie, że można siebie chronić i działać.

Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 05 mar 2015, 08:01
Artemizja masz rację. W sumie to uświadomiłaś mi fakt, że zawsze wierzyłam w to, że człowiek nie ma wyboru na swoje życie tylko jest sterowany swoim zaprogramowaniem w głowie... :uklon: Chociaż powiem Ci miałam taką sytuację toksyczną, z początku wydawało się naprawdę dobrze i faktycznie tak było, ale po jakimś czasie nagle relacja stała się tak toksyczna z dnia na dzień, ale myślę, że to był własnie brak tej " czerwonej lampki " . Wkurza mnie to, że czasem jak się próbowałam wycofywać i to robiłam zadawałam sobie pytanie " a może ja się myliłam, a może tamta decyzja byłaby słuszna? " i kolejne nakręcanie się..

jak wyjsc z ptsd

przez sailorka 05 mar 2015, 19:32
OK, najprościej będzie, jak Wam podam linki.

Tu jest po polsku, ale tak skrótowo: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekspozycja_(psychoterapia)

Tu jest wersja po ang.: http://en.wikipedia.org/wiki/Prolonged_exposure_therapy

Tu jest filmik na YT z terapii PTSD tą metodą: https://www.youtube.com/watch?v=9aTDIiTr99Y

A tu macie kontakt do tego mojego terapeuty, którego mogę polecić jako świetnego profesjonalistę: http://www.psycho-terapeuta.warszawa.pl/kontakt

W razie pytań będę odpowiadać z opóźnieniem, bo wyjeżdżam na snowboard.
Cześć, jestem czubkiem

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 05 mar 2015, 22:32
Wkurza mnie to, że czasem jak się próbowałam wycofywać i to robiłam zadawałam sobie pytanie " a może ja się myliłam, a może tamta decyzja byłaby słuszna? " i kolejne nakręcanie się..
Również miałam takie watpliwości, że wyolbrzymiam, że przesadzam, że to ze mną jest coś nie tak i tak dalej. Nie, nie i jeszcze raz NIE. Są pewne granice i jeśli zostaną przekroczone, lampka alarmowa wyje jak wilk do księżyca, a rozmowy nic nie pomagają, to czesc pieśni. Trudno, najwyżej popełnię błąd, ale przynajmniej będę wiedziała, że próbowałam się ochronić i podjęłam taka a nie inną decyzję w słusznej sprawie.

Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez antylopa 05 mar 2015, 22:43
Eh... ja jeszcze nie opanowałam chronienia siebie tylko ucieczka...

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 05 mar 2015, 23:05
Ja jak zacznę widzieć swoje alarmy to wtedy zacznę coś z nimi robić, póki co muszę znaleźć to co mi blokuje intuicję i wszelkie sygnały ostrzegawcze żeby się wycofać

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 05 mar 2015, 23:07
Iced_Coffee, i tutaj wracamy do terapii i demaskowania schematów.

antylopa, powoli. Wszystko przyjdzie z czasem.

Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez greg666 13 mar 2015, 14:15
kiedyś czytałem że jakiś psychiatra z usa leczy zespół stresu pourazowego kokainą i sexem ;) A tak na poważnie może po prostu chodzi o to żeby koncentrować na tym co się dzieje tu i teraz? Podobno medytacja działa tak że ludzie uczą się uważności czyli koncentracji na tu i teraz. A według mnie zbytnia koncentracja na tym żeby zachowywać inaczej niż mówią schematy bardziej szkodzi ni pomaga

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 13 mar 2015, 14:19
greg666, nie mówimy o zbytniej koncentracji tylko własnie o uważności. Wiadomo, że przesada w każdym stopniu szkodzi. Ponadto, PTSD ma to do siebie, że przeszłość wdziera się nie pytając o zdanie i zmuszając do powrotu do niej. To jest niestety, ale jeden z głównych objawów, który tak naprawdę powoduje całą resztę. Dzieje się to niezależnie od woli. Można próbować skupić się na tym, co jest tu i teraz, ale przeszłość, która pozostaje traumatyczna i nieprzepracowana, nieoswojona i tak będzie wdzierać w życie i nieść konsekwencje.

Administrator

Sortuj wg