jak wyjsc z ptsd

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Martusia 27 cze 2007, 14:07
Nie da się ucieć przed problemami, nie warto.
Ja wyszłam z ptsd poprzez psychoterapię i mimo nowych doświadczeń potrafię powstrzymać zalewającą mnie falę. Nie w 100%, bo mam słabsze momenty i wtedy trudno mi stawić czoła ale wiem, że da się.
Nie da się skasować wspomnień, ale da się z nimi szczęśliwie żyć.
Przyjaciel forum

przez pierm77 28 cze 2007, 07:28
Martusia napisał(a):Nie da się ucieć przed problemami, nie warto.
Ja wyszłam z ptsd poprzez psychoterapię ...

wyszedlem z ciezkiej nerwicy (oczywiscie nie sam lecz poprzez psychoterapie i wlasna ciezka prace nad soba) nauczylem radzic sobie z depresja ktora wyla objawem ubocznym nerwicy.

Jezeli chodzi o ptsd to szukam juz tyle czasu skutecznej pomocy .. mimo tego ze cigle szukam i wierze ze uda mi sie w koncu ja znalesc to powoli przyzwyczajam sie do mysli ze bede musial zyc tak do konca zycia.

Boje sie troche ze strace nadziej ze zabraknie mi sil. Bez tej nadzieji moje zycie posypie sie jak domek z kart -tak chyba najbardziej tego sie boje, utraty nadzieji. Dlatego chyba tak trudno mi sie pogodzic z mysla ze bede z tym zyl juz do konca.. :(
Z piekła zwanego niebem....
zbanowany

przez Pstryk 28 cze 2007, 20:48
pierm77 napisał(a):Jezeli chodzi o ptsd to szukam juz tyle czasu skutecznej pomocy .. mimo tego ze cigle szukam i wierze ze uda mi sie w koncu ja znalesc to powoli przyzwyczajam sie do mysli ze bede musial zyc tak do konca zycia.

Nie da się wymazać wspomnień. A to byłby jedyny sposób całkowitego wyleczenia się z PTSD. Pewne zachowania wówczas można by wytłumaczyć inaczej i je skorygować.
Pstryk

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez pierm77 03 lip 2007, 09:19
bethi napisał(a):
pierm77 napisał(a):Jezeli chodzi o ptsd to szukam juz tyle czasu skutecznej pomocy .. mimo tego ze cigle szukam i wierze ze uda mi sie w koncu ja znalesc to powoli przyzwyczajam sie do mysli ze bede musial zyc tak do konca zycia.

Nie da się wymazać wspomnień. A to byłby jedyny sposób całkowitego wyleczenia się z PTSD. Pewne zachowania wówczas można by wytłumaczyć inaczej i je skorygować.

tak lecz co zrobic kiedy pstd determinuje rozwoj innej choroby ?
Z piekła zwanego niebem....
zbanowany

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 03 mar 2015, 15:48
Zauważyliście, że większość trudności/dolegliwości PTSD jest nieświadomych? Mi się wydawało, że już się dawno pogodziłam z sytuacją traumatyczną z dzieciństwa, że jest już wszystko w porządku, ale jak się głębiej zastanowię to widzę ile mi to przysparza problemów, ile przyciąga ponownych takich samych sytuacji co kiedyś w moim obecnym życiu ... Zastanawialiście się kiedyś nad tym?

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 03 mar 2015, 23:31
Iced_Coffee, tak. W pewnym momencie aż za bardzo to do mnie dotarło. I najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że zorientowałam się dopiero po latach i z pomocą terapeutki. Samemu ciężko jest pewne rzeczy dostrzec, nie mówić już o nie powielaniu ich.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 03 mar 2015, 23:52
Artemizja a jak radzisz sobie z relacjami interpersonalnymi? Czy Twoja trauma rowniez przyciaga badz przyciagala do Ciebie ludzi, przez ktorych cierpialas, bo przypominali Ci " stary scenariusz "?

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 03 mar 2015, 23:56
Iced_Coffee, jak najbardziej. To tak, jakby kat wyczuwał ofiarę na odległość i odnajdywał ją w tłumie. A ja nie byłam w stanie ani tego dostrzec, ani sie bronić. A później już było po ptokach i budziłam się po uszy w bagnie. Niemniej jednak, to się zmieniło. Jasno i wyraźnie określam granice i jeśli coś mi się nie podoba, albo budzi niepokój, to natychmiast albo wyjaśniam sprawę, albo urywam kontakt. I tutaj ukłony też składam w kierunku mojej już byłej terapeutki, która uświadomiła mi, gdzie powtarzam schemat.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez Iced_Coffee 04 mar 2015, 12:51
Czyli da się " wyjść z piętna przeszłości " ? Chociaż pewnie samo uświadomienie nie wystarczy. Ja własnie nie mam tego mechanizmu ostrzegawczego, nie widzę kompletnie swojej intuicji i pcham się w relacje, które sprowadzają mnie do tego samego :( Już nie wiem co z tym zrobić...mam nadzieję, że terapeutka mi pomoże, bo mam dość już takiego życia

jak wyjsc z ptsd

przez sailorka 04 mar 2015, 12:56
Da się wyleczyć PTSD, czego ja jestem najlepszym przykładem. :) W razie pytań, pytajcie. ;)
Cześć, jestem czubkiem

jak wyjsc z ptsd

przez antylopa 04 mar 2015, 14:00
sailorka, opowiadaj jak to zrobiłaś!!!
Mówiłam, że chce żyć bez Ciebie: Nie chciałam!
Mówiłam, że Cie nie kocham: Kochałam!
Mówiłam, że dam sobie rady: Nie dałam!
Mówiłam, że zapomnę: Kłamałam!

jak wyjsc z ptsd

przez sailorka 04 mar 2015, 20:14
Mam tylko chwilę, więc napiszę w skrócie, że dzięki terapii poznawczo-behawioralnej, a dokładnie dzięki metodzie przedłużonej ekspozycji. Mogę nawet polecić mojego terapeutę z Warszawy. Ale to później, jak będę miała więcej czasu. Odezwę się w piątek.
Cześć, jestem czubkiem

jak wyjsc z ptsd

przez Artemizja 04 mar 2015, 21:27
Iced_Coffee, oczywiście, że się da. Wykorzystaj terapię jako lustro. Niech Ci pokaże, co robisz źle, uświadomi, gdzie zaczynasz wchodzić w ten sam schemat. Z czasem, gdy znów dojdzie do momentu, kiedy schemat ma zacząc sie powtarzać, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. I tak naprawdę to jest najtrudniejszy moment, bo decyzja, czy się w to pakować, czy nie, będzie należała tylko do Ciebie. Będzie to pewnie jedna z najtrudniejszych decyzji w Twoim życiu. U mnie przynajmniej tak było.

Administrator

jak wyjsc z ptsd

przez antylopa 04 mar 2015, 21:46
Artemizja, ajk Wy ogarniacie wogole ten system. Ja mam ochote rezygnowac z terapii...poniewiera mna zlosc pomieszana z ogromnym poczuciem winy. I jak tu wylapac ten schemat
Mówiłam, że chce żyć bez Ciebie: Nie chciałam!
Mówiłam, że Cie nie kocham: Kochałam!
Mówiłam, że dam sobie rady: Nie dałam!
Mówiłam, że zapomnę: Kłamałam!

Sortuj wg