Bliscy osób, które doświadczyły traumy

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

przez Artemizja 28 lut 2015, 19:00
W związku z tym, że dostaję dość dużo wiadomości od osób, które nie wiedzą, co mają zrobić, ani jak się zachować w stosunku do bliskich, którzy mają za sobą traumę, zakładam ten wątek. Ma on służyć tym, którzy na co dzień są w związku z osobą cierpiącą na PTSD, przyjaciołom, rodzinie. Pewne zachowania osób cierpiących na PTSD budzą w bliskich niepokój, dezorientację i tak dalej. Próbują reagować na znane im sposoby, ale nie zawsze jest to adekwatne do sytuacji bądź też w ogóle nie wiedzą, co zrobić. Ten wątek ma między innymi na celu wyjaśnienie bliskim osób z PTSD, dlaczego ktoś może zachowywać się tak, a nie inaczej, co ewentualnie wtedy można zrobić i tym podobne.
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

przez sailorka 28 lut 2015, 19:41
Zaraz po traumatycznej sytuacji ludzie potrzebują się wygadać. Wystarczy ich wysłuchać, komentarze nie są potrzebne. Można ewentualnie zachęcić do pójścia do psychologa.
Cześć, jestem czubkiem

przez Artemizja 28 lut 2015, 20:45
sailorka, no nie. Nie można wrzucać wszystkich traum do jednego worka. Trauma w wyniku wypadku samochodowego, pobicia a np. po wojnie, gwałcie, to zupełnie różne sprawy. Tak samo, jak i trauma krótkotrwała w porównaniu do traumy złożonej. Wygadanie się w wielu przypadkach jest nie tylko nieskuteczne, ale przy braku odpowiedniej reakcji może być wręcz szkodliwe. Ponadto, zależy jak kto reaguje na traumę. Niektórzy przez długi czas nie są gotowi, by o tym rozmawiać i zmuszanie ich do tego mija się z celem i również może wpłynąć negatywnie. Ponadto, jeśli dajmy na to osoba po gwałcie reaguje paniką na dotyk bliskiej osoby, to nie zawsze chce o tym rozmawiać. Bliska osoba czuje się zdezorientowana, nie wie, czy robi coś źle, często myśli, że to jej wina. Jeśli sytuacja się powtarza u bliskiej osoby może pojawić się złość, irytacja, komentarze w stylu "ile to jeszcze potrwa, weź się w garść, przecież nic Ci nie robię, więc o co chodzi"...Wówczas wyjaśnienie, wytłumaczenie np. w tym wątku mechanizmu PTSD, źródła reakcji danej osoby - może pomóc.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez antylopa 28 lut 2015, 21:19
Artemizja napisał(a):sailorka, "ile to jeszcze potrwa, weź się w garść, przecież nic Ci nie robię, więc o co chodzi"...Wówczas wyjaśnienie, wytłumaczenie np. w tym wątku mechanizmu PTSD, źródła reakcji danej osoby - może pomóc.

Te slowa zawsze wzbudzaly we mnie ekstremalne emocje. Zamiast do przodu ja bardIej zamykalam sie w sobie...
Mówiłam, że chce żyć bez Ciebie: Nie chciałam!
Mówiłam, że Cie nie kocham: Kochałam!
Mówiłam, że dam sobie rady: Nie dałam!
Mówiłam, że zapomnę: Kłamałam!

przez Artemizja 06 sie 2015, 18:10
antylopa, niektórym może i takie słowa pomagają, ale niestety nie wszystkim.

Administrator

przez oaza 10 sie 2015, 12:36
Są tez osoby ktore zupelnie nie chca rozmawiac ani poruszac tematu zwiaznego z trauma.
Czasami bliskie osoby wystarczy ze sa w poblizu, ale nie staraja sie na sile drazyc i pomagac. Czasami wystarczy popychac ku normalnemu zyciu.

Sortuj wg