Czy to PTSD?

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Czy to PTSD?

przez RoadRoller 15 sty 2014, 14:04
Około 8 lat temu przeżyłam pożar. O 2 w nocy obudziły mnie krzyki mojej mamy, weszłam do pokoju rodziców, i zobaczyłam pół metrowy ogień, który próbowała ugasić krzycząc, że wszyscy mamy uciekać na korytarz. Chyba nie bardzo zdawałam sobie sprawę z tego co się dzieje, byłam bardzo spokojna. Spaliło się wtedy całe mieszkanie, nie pozostało nic. Powodem okazało się spięcie w kontakcie. Na czas remontu, przez kilka miesięcy mieszkaliśmy w mieszkaniu zastępczym. Później zaczęłam mieć dziwne natręctwa, które trwają do dziś. Jak idę spać, zawsze muszę wyłączyć wtyczki z kontaktu, a te które muszą zostać ( z powodu innych lęków o których tutaj jak-sobie-z-tym-radzi-t47544.html) sprawdzam czy wszystkie są dobrze włożone, żeby przypadkiem nic się nie stało. Kiedy widzę jakiś pożar, i wielkie kłęby czarnego dymu, zaczynam strasznie płakać, i nie mogę się uspokoić. W pożarze ocalały niektóre rzeczy, między innymi sztućce. Były strasznie brudne, ale z braku pieniędzy ratowaliśmy co się da, i pamiętam jak długo je czyściliśmy. Od tego czasu zawsze przed użyciem muszę wytrzeć je w bluzkę, a kiedy tego nie zrobię strasznie mnie to męczy w środku. Nieraz budzę się w nocy, czy nad ranem i sprawdzam czy gdzieś nie ma dymu, lub nie śmierdzi. Strasznie mnie to męczy w połączeniu z tamtymi lękami, które są silniejsze. Od kilku lat nie pamiętam jakiegoś spokojnego dnia, żebym się czegoś nie bała. Co prawda chodziłam kiedyś do psychologa, ale nie rozmawiałyśmy o tym. Zawsze tylko o mojej samoocenie i stosunkach do ludzi. Czy to wszystko to PTSD? Jak tak, to jak sobie z tym radzić?

Czy to PTSD?

przez ekspert_abcZdrowie 15 sty 2014, 21:53
RoadRoller, niestety przez Internet nikt Cię nie zdiagnozuje. Nie można stwierdzić, czy to, czego doświadczasz, to objaw PTSD. Niemniej jednak widać, że przeżycia, które towarzyszy Ci wówczas w czasie pożaru, ciągle do Ciebie wracają. Pierwszymi symptomami przekroczenia wytrzymałości człowieka na stres mogą być: trudności z koncentracją, drażliwość, zaburzenia snu, stany lękowe, dysforia, depresja, nadmierne i chroniczne napięcie w obszarach różnych grup mięśniowych, bóle głowy. Osoby, które cierpią z powodu stresu pourazowego, przeżywają na nowo wydarzenia, jakich były uczestnikami - u Ciebie objawia się to np. płaczem, kiedy widzisz dym albo sprawdzaniem, czy wtyczki dobrze siedzą w gniazdkach. Zespół stresu pourazowego wywołuje silne reakcje na sytuacje lub miejsca, które mogą przypominać pierwotne traumatyczne zdarzenie. Objawy, jakie towarzyszą osobom cierpiącym z powodu stresu pourazowego, to: apatia, stany depresyjne, niepokój, poczucie zagrożenia, wycofanie, koszmary senne itp. Myślę, że powinnaś skorzystać z pomocy psychologa, z którym mogłabyś porozmawiać o Twoich traumatycznych przeżyciach z przeszłości. Pozdrawiam!
Psycholog

Czy to PTSD?

przez Aleksandra Jar. 28 sty 2014, 20:45
Nie zgadzam się, że nie można zdiagnozowac przez internet. Teraz sa opcje konsultacji online gdzie widzi się i słyszy osobe tak samo jak w gabinecie....

osobiście na co dzień pracuję z osobami z PTSD i uważam, że błędem było prowadzenie spotkań opartych tylko na rozmowach o samoocenie i kontaktach z ludźmi. U ciebie występują objawy które wywołują konkretne bodźce. Potrzebna jest ale konkretna praca nad hamowaniem niepożądanych reakcji. Ważne może być zrozumienie samego mechanizmu reakcji i znalezienie momentu w którym robisz błąd... Być może pomocne okażą się odpowiednio dobrane techniki relaksacyjne. zapraszam do mojego artykułu dotyczącego PTSD

http:/xxxxxxxxxxxxxxxx

Życzę powodzenia!
Ostatnio edytowano 29 sty 2014, 23:17 przez Artemizja, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Usunięto link

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Czy to PTSD?

przez ekspert_abcZdrowie 31 sty 2014, 18:00
Aleksandra Jar. napisał(a):Nie zgadzam się, że nie można zdiagnozowac przez internet. Teraz sa opcje konsultacji online gdzie widzi się i słyszy osobe tak samo jak w gabinecie....

Pani Aleksandro, pisząc, że nie można zdiagnozować przez Internet, oceniałam swoje własne możliwości, jeśli chodzi o proces diagnostyczny. ;) Na tym forum, w oparciu tylko o jeden post, jaki napisała RoadRoller, trudno wyrokować o rozpoznaniu. Chyba się Pani ze mną zgodzi? Co innego konsultacje on-line, w których ma Pani możliwość zobaczenia pacjenta, usłyszenia go i porozmawiania z nim kilkakrotnie. Mam świadomość, że e-psychoterapia rozwija się coraz intensywniej i znajduje grono entuzjastów. Już wiele osób z takiej formy pomocy korzysta i nie zamierzam umniejszać jej znaczenia. Daleka jestem jednak od diagnozowania osób na tym forum i to w oparciu o jedną wiadomość. Pozdrawiam!
Psycholog

Sortuj wg