Złożona trauma

Post-Traumatic Stress Disorder - PTSD - Forum wsparcia związane z tematem: stres pourazowy.

Złożona trauma

przez Artemizja 18 gru 2013, 22:06
Jest wiele publikacji na temat PTSD, a co ze złożonym PTSD? Dotyczy ono nie jednorazowego incydentu, ale wielokrotnego, powtarzającego się wydarzenia/wydarzeń. Przejawem tego jest choćby uraz w dzieciństwie. Wielokrotne znęcanie się i psychiczne i fizyczne i seksualne. Dla dziecka to zawalenie się jego świata. Jako dorosły człowiek może mieć olbrzymie problemy-właśnie z powodu traumy w dzieciństwie. I teraz, co zrobić, gdzie się udać, jak sobie pomóc? Czy jest szansa, by móc żyć "normalnie"?Czy ktoś z Was doświadczył złożonej traumy?
Lepiej być diablicą,niż w aureoli usychać z nudów.

Niektórym ludziom nigdy nie dogodzisz.Lepiej się z tym pogódź-mniejsze ryzyko choroby wrzodowej i psychicznej.
Administrator

Złożona trauma

przez małpka bubu 19 gru 2013, 07:21
jeśli złożoną traumą nazwac wyrastanie w środowisku dysfunkcyjnej rodziny + przemoc ze strony rówieśników w szkole podstawowej starym systemem+ próbę gwałtu w wieku 16lat (w tym momencie nie liczę tych dwóch gwałtów jak byłam dorosła) to tak...

zdeptano moją godnośc, mam problemy komunikacyjne, czasami czuję się jak wrak Costa Concordii podnoszony dopiero teraz z dna, podnoszenie to okupione jest wieloma łzami, nocami z koszmarami, rozp******em emocjonalnym...

nie wiem, dlaczego ja? czasami zadaję sobie pytanie, czemu moja mama mnie nie usunęła, wtedy było to legalne; może oszczędziłoby mi to cierpień? choc z drugiej strony - mam dziczka, moją Miłośc z którym chcę spędzic resztę życia... dla niego i dla ukochanego braciszka walczę, tych dwóch facetów nadaje życiu sens...

tritace 5 mg 1-0-0, hydrochlorothiazidum Polpharma 12,5mg 1-0-0 (na nadciśnienie)
antykoncepcyjna evra
setaloft 50mg - 1-0-0
lamitrin 100 mg 1-0-1
doraźnie hydroksyzynka

Złożona trauma

przez Saraid 19 gru 2013, 07:41
Doświadczyłam żlożonej traumy szerokie spectrum tego na dziś co mogę napisać dla psychoerapeutów byłam wyzwaniem miałam do szczęscie że trafiłam na bardzo kompetentnych lata pracy nad sobą zrobiły swoje .Czy jest szansa by żyć ,,normalnie,,?w jednej dziedzinie ogólnie sobie radzę natomiast są takie obszary w moim zyciu w których ciężko jest mi się poruszać nadal pomimo wszystko .Nad tymi aspektami zktórymi marnie sobie radze ciagle pracuje to sprawia że potrafie się cieszyć zyciem chociaż bywa strasznie walcze o siebie ciagle tutaj chyba nie ma innej drogi moje osiagnięcia są motywacją by nie przestawać .
Saraid

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Złożona trauma

przez Perplessa 31 mar 2014, 17:44
Jak tak wchodze coraz glebiej w to forum to odkrywam,ze i ja mialam zlozona traume i PTSD i cos tam jeszcze... W wieku 6-ciu at zlamalam reke bedac nad morzem z rodzicami. Skomplikowane zlamanie, rodzice zawiezli mnie do szpitala ale mam nic nie mowila,ze w nim zostaje. Kiedy dotarlo do mnie,ze jestem juz w pizamce i jade winda na gore ale przeciez mama nic mi nie mowi, sama zpytalam: mamo, ale ja tu nie zostane, prawda? Wtedy mama ocknela sie bo dotad byla przejeta rozmowa z pania doktor, ktora jej uswiadamiala,ze moga mi reki nie odratowac.... ale ja odczulam,ze rodzice pozbywaja sie mnie, ze zostane tam juz na zawsze. Mama przychodzila do mnie ale ja odwracalam glowe, nie chcialam z nia rozmawiac, uwazalam,ze to farsa,ze jeszcze udaje i przychodzi nie wiem po co. Po 10-ciu dniach pobytu i 4-ech zabiegach wyszlam ze szpitala. Potem przez nastepne 3 lata mialam tiki, bylam bardzo nerwowa. Mama uwazala,ze to efekt tylu narkoz. Ale w doroslym zyciu, podczas jednej z sesji wyszedl mi lek przed odrzuceniem. I jak popatrze na swoje zycie to byl on nieodlacznym moim towarzyszem. Ta trauma budowala wielkie mury w stisunkach miedzyludzkich, zwlaszcza z mezczyznami.

Ciagle odrzucanie w wieku licealnym i tuz po, przez chlopakow, takie nieprzygotowanie na uczucia czy co -nie wiem- tez bylo efektem traumy, ktora polaczona byla z ta pierwsza.
Potem nastawienie,ze nie ma sensu wiazac sie z kims bo i tak to wczesniej czy pozniej skonczy sie rozstaniem lub odrzuceniem powodowalo unikanie scislych zwiazkow. Brak wiary w siebie mimo,ze inni odbierali mnie jako osobe bardzo pewna siebie.

Prze ostatnie lata przepracowywalam te traumy, wychodzil problem odrzucenia za kazdym razem. Chyba mi sie udalo, ale to zycie zweryfikuje :)

Złożona trauma

przez Lenka30 01 kwi 2014, 02:25
Musi być szansa. Musi się udać. Musi.
" Jestem życiem, które pragnie żyć, pośród życia, które pragnie żyć "

Złożona trauma

przez Perplessa 01 kwi 2014, 08:18
Tak Lenka, ja tez tak podchodze do zycia, poza tym widze zmiany w mom podejsciu do ludzi. A jakby jeszcze cos tam zostalo do wyrzucenia z siebie to pozamiatamy dokladniej :)

Złożona trauma

przez Lenka30 01 kwi 2014, 13:09
Perplessa ja nie mogę mieć innego podejścia, zbyt długo miałam inne. W moim przypadku łatwiej by mi było napisać, co nie było przewlekłą traumą, rozciągającym się jak guma strachem. Chyba całe dzieciństwo i dojrzewanie i przepisową wczesną dorosłość funkcjonowałam na zasadzie strach - ucieczka, strach - ucieczka.

Dziecko i młody człowiek jest zmuszany do liczenia się z dorosłymi,uczony, że to oni mają rację i chcą naszego dobra, do szukania pomocy wśród dorosłych. Może się buntować bardziej lub mniej, ale to niewiele zmienia. Gdy dorośnie budzi się i zauważa, że jedyną osobą, która chciała jego dobra był i jest on sam. I to jest nowy początek, jest strach, ale uciekać już nie chcę...:-)
" Jestem życiem, które pragnie żyć, pośród życia, które pragnie żyć "

Sortuj wg